Mazda 626 GF (1997-02) Benzin Pompası Değişimi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı günler arkadaşlar.Bugün aracımın benzin pompasını değiştirdik.Sebebi son zamanlarda araç geç çalışmaya başlamıştı.Özellikle gün içinde birkaç saat bekleyince 6-7 turda ancak çalışıyordu.Ayrıca sıcakken bile ilk çalışmalarda nazlanıyordu.Cihangir ustanın tavsiyesi ile benzin pompasını değiştirdik.
Değişim yaparken birşey dikkatimi çekti o da elektrik bağlantı yerleri benzin içerisinde açıkta duruyor.Demekki benzin elektriğı geçirmiyor yani yalıtkan bir madde.
Maliyet:85 tl benzin pompası (Zoren marka)
38 tl kargo (bir yanlışlık olmuş herhalde fazla geldi)
10 tl işçilik
e49460314009911f6db4d5e5327814da.jpg
31e5296a75c74c40fac66b9fcfc24ea9.jpg
71df74d7c9406cb77015b6cfbb40ebb8.jpg
87feb5b1373f6690af28dec925b97a9e.jpg
2577f504cf1ed7e2b1d02dca7e1b3a3d.jpg
4ba69649bf764f557288cd500c035d17.jpg
055ffa7489f2e1d21a04a78d3a04aad0.jpg
39cc6dfff876309f4a415d8f7ab249ea.jpg

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun. Geç çalışma şikayetiniz için ne tür testler yapıp benzin pompasında karar kıldınız? Bu konuyu biraz açar mısınız?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adamlar Çin'den 1 dolarlık ürünü ücretsiz olarak evine teslim ediyor bizimkiler ufacık şeye 38 lira yazıyor... :(
Parçacının işgüzarlığı abi.

Güle güle kullanın. Muhtemelen anlaşmasız kargo ile mobil teslimattır.
Bende öyle tahmin ediyorum.Ben Cihangir ustaya söyledim bana bizim araca uygun bir pompa gönderir misiniz diye? O da kendi parça aldığı parçacıdan bir tane seçti.Gonderme işi parçacının işi.Ben ustaya söyledim parçacı ile bu konuyu konuşacak ama bu kargo için yapacak birşey yok artık.

Hayırlı olsun. Geç çalışma şikayetiniz için ne tür testler yapıp benzin pompasında karar kıldınız? Bu konuyu biraz açar mısınız?
Araç sabahları geç çalışıyor ama gün içinde normal çalışıyordu ki bu normaldi çünkü sabahları çok soğuk oluyor eksi derecelerde.Son günlerde gün içinde bir süre beklediğinde de geç çalışmaya başladı.Bende durumu olduğu gibi Cihangir ustaya anlattım o da pompadan olduğunu tahmin etti.
Yarın belli olur zaten doğru olup olmadığı ben yazarım buraya yine.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araç sabahları geç çalışıyor ama gün içinde normal çalışıyordu ki bu normaldi çünkü sabahları çok soğuk oluyor eksi derecelerde.Son günlerde gün içinde bir süre beklediğinde de geç çalışmaya başladı.Bende durumu olduğu gibi Cihangir ustaya anlattım o da pompadan olduğunu tahmin etti.
Yarın belli olur zaten doğru olup olmadığı ben yazarım buraya yine.

Neredeyse tıpatıp aynı şikayet için ben araştırmalarım ve testlerim sonucunda LPG regülatöründe problem olabileceği sonucuna varmıştım. Regülatörü ve silindir kapak contasını değiştirdikten sonra geç çalışma şikayetim inanılmaz arttı ve şüphelendiğim parçaları Cihangir Usta'ya ilettim. Cihangir Usta kontrol ettiğinde problemi benzin basınç regülatöründe buldu. Diyeceğim o ki inşallah sorun pompadan kaynaklıdır. Şikayetiniz devam ederse şu konudaki testi mutlaka yapın.

Mazda 626 GE (1991-97) - Geç Çalışma Problemi (Benzin Basınç Regülatörü)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun, güle güle kullanın.
O kablolar ıslandığı zaman değil de tam tersi kuru iken problem çıkarıyor; kuruma, erime yapıyor ve sonrasında yanma yapıyor. "Çeyrek deponun altında uzun süre gezmeyin" denmesinin esprisi de bu aslında. ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Neredeyse tıpatıp aynı şikayet için ben araştırmalarım ve testlerim sonucunda LPG regülatöründe problem olabileceği sonucuna varmıştım. Regülatörü ve silindir kapak contasını değiştirdikten sonra geç çalışma şikayetim inanılmaz arttı ve şüphelendiğim parçaları Cihangir Usta'ya ilettim. Cihangir Usta kontrol ettiğinde problemi benzin basınç regülatöründe buldu. Diyeceğim o ki inşallah sorun pompadan kaynaklıdır. Şikayetiniz devam ederse şu konudaki testi mutlaka yapın.

Mazda 626 GE (1991-97) - Geç Çalışma Problemi (Benzin Basınç Regülatörü)
Ben o parçayı da sordum ustaya.Ondan olursa devamlı yapar dedi.Yoksa benim aklıma o da geldi.Eğer bununla düzelmezse bir sonraki parça o olacak zaten.

Geçmiş olsun, güle güle kullanın.
O kablolar ıslandığı zaman değil de tam tersi kuru iken problem çıkarıyor; kuruma, erime yapıyor ve sonrasında yanma yapıyor. "Çeyrek deponun altında uzun süre gezmeyin" denmesinin esprisi de bu aslında. ;)
Benim bulunduğum yerde 2 tane istasyon var ve bunların benzinini tavsiye etmiyorlar.2004 fsi Golf'ü olan bir arkadaş bu istasyonlardan benzin aldığı zaman arıza lambası yandığını söylemişti.Ben de onlardan almamak için benzini neredeyse dibe kadar kullandım.Sonra mecbur kalınca yine onlardan birinden aldım.Benim bu problemde tam ondan sonra başladı.Daha sonrasında ben o benzini iyice bitirip başka yerden aldım hatta en son memleketten gelirken Shell den 100 liralık alıp yolun bir kısmında benzinle kullandım ama düzelmedi.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
İnşallah sorun ortadan kalkar. Paylaşım için elinize sağlık.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet arkadaşlar 2 gündür test ettim araç normal çalışıyor.Yani doğru teşhis yapmışız.
Sorunu tekrar yazayım da başına gelen arkadaş olursa yardımcı olur inşallah.
Araç sabahları ilk çalışmada geç çalışıyordu ki bu eskiden beri böyleydi çünkü bulunduğum yer sabahları çok soğuk ve ben evden erken çıkıyorum.Önceden gün içinde gayet güzel normal çalışıyordu ama son zamanlarda sabah çalıştırıp okula gidip bırakıyordum ve öğlen eve gelmek için çıktığımda en az 5-6 kere motor döndükten sonra çalışıyordu.Normalde en fazla 2-3 dönmede çalışır.Yanlış anlaşılmasın 5-6 marşta değil ilk marşta ama motor 5-6 kere döndükten sonra.
Birde motor sıcakken bile ilk çalışmalarda nazlanıyordu.Şöyle ki:Malumunuz bizim araçlar ilk çalıştığında devir göstergesi 1500 civarına çıkıp geri yerine iner.Ama bende ilk çalıştığında devir göstergesi yukarı çıksam mı çıkmasam mı diye bir duraksayıp sonra çıkıyordu.Benim tahminim pompadan yeterli basınçta benzin gelmiyor ondan yapıyordu yoksa pompa komple bozulmuş değil yani.
Benim tespitlerim bunlar yine sorusu olan arkadaşlar olursa yanıtlamaya çalışırım inşallah.Herkese kazasız belasız güzel sürüşler...

Videoda araç çalıştıktan sonra devir yükselmesi çok az bir miktar gecikiyor dikkatli bakınca belli oluyor.

Son düzenleme:

Üst Alt