Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benzin Düşüşte Dizel Revaçta

Konu, 'Diğer' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

1. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    AA, TÜİK verilerini derleyerek 2014’te araba fiyatlarının seyrini inceledi. Bu çalışma ile otomobiller hem bir yatırım aracı olarak değerlendirildi hem de tüketici eğilimleri daha somut bir şekilde gözler önüne serildi.

Çalışmada dikkat çeken ilk konu benzinli araçların ortalama satış fiyatları düşerken dizel araçlar %11 oranında arttı. Motor hacmi olarak bakıldığında ise 2 lt ve üzeri araçların satış fiyatları %28 oranında arttı.

2 lt ve üzeri araçların ortalama fiyatları 2013 sonunda 100.866 TL iken 2014 sonunda 129.087 TL ye ulaştı. Dizel araçlarda bu rakam 2013 yılı sonu itibariyle 50.954 TL olup 2014 sonunda 56.449 TL'ye tırmandı.

Benzinli araçların fiyatları da yakıt fiyatlarından bir hayli etkilenmiş görünüyor. 2013 sonunda 45.697 TL'lik bir ortalamaya sahip olan benzinli araç fiyatları 2014 sonunda 44.507 TL ye geriledi.

Ekim ayı itibariyle Türkiye’de 9 milyon 754 bin 588 otomobil bulunuyor. Bu araçların %41,4 ünü LPG’li araçlar oluşturuyor. Benzinli otomobiller %29,3, dizel otomobiller ise %28,9 oranına karşılık geliyor.

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Verilere baktığımızda ülke genelindeki dizel araçların en düşük yüzdelik dilime sahip olduğunu görüyoruz ben daha yüksek bir dilim bekliyordum. Bir başka şaşırdığım konu da 2 lt ve üzeri motor hacmine sahip araçların artan vergilere rağmen geçen yıla oranla daha fazla satmış olması

3. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Benzinli lpgsiz olanlar dizelden fazlaymış bende buna şaşırdım :)

4. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Beni şaşırtan esas konu ise bu kadar çok lpg li araç olması. Trafikte gördüğümüz neredeyse her iki araçtan biri lpg li demek ki, çok yüksek bir oran bence...

5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Evet bende bu orana şaşırdım... Tahminen 1/4 oranında lpg li araç vardır diyordum... Ama en mantıklısı da bu... Benzinli araca binmek bu ülkede bol keseden harcamak demek... Hiç gerek yok...

Devlet araçları ile kiralama şirketleri olmasa benzinli araç oranı yarı yarıya daha az olur tahminimce... ;)

6. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    bunlar evrak üstünden gidiyordur lpg işli olmayan araçlar var bu devirde bu zamanda lpgsiz ancak
    1-sky teknolojisine binilir
    2-pejo 205'e demi ( [member=10]emytoget[/member] ) :)

7. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    205 junior 1.0 benzinle bile binilir:)

8. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip: