Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahçe Peyzaj İşleri Ortak Konu

Konu, 'Diğer' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bahçe ve peyzaj konularını bu başlık altından yazışabiliriz.
    Buda benim telefonumun küccük objektifinden Gonzales + 1 ay önce ektiğim çimler :)

Son düzenleme: 31 Ekim 2015
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Fıstık gibi olmuş... Zaman nasıl hızlı akıyor onu bir kez daha anladım... :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ekim 2015
    Oğuzhan bunu beğendi.
  3. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Oğuzhan ben de bahçeyi çimleyecektim ama nisanda ekmelisin dediler ben de nisana bıraktım. Çimin cinsi ne, ben ayrık otu gibi olandan ekmeyi düşünüyorum.
    Bu arada maşallah, 1 ayda mükemmel gelişim...

4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu çimi gg üzerinden bir satıcıdan aldım. %30 ingiliz çimi %30 kamışsı yumak %40 uganda çimi diye geçiyordu. Ne tohumlardardan ne çıkan çimlerden ayırt edemedim hepsi aynı gibi geldi bana belki zamanla farklılaşırlar. Mevsim olarak Aydın'da Ekimin ortalarına kadar hava 25 derece ve üstü oluyor ve bu kısım güneş alan bir yer o yüzden sıkıntı olmadı.Şu an olmaz mesela 20 derece civarı geziyor havalar muhtemelen tohumlar uyanmaz. Birde şu tavsiyem var ektikten sonra üzerine "Genta ilk tesisis çim besini 18 - 22 - 5" serpiştirip ondan sonra sulayın.

Resimde arabanın arkasında gelen kısımada Çinden aldığım zoysia materalla çimini ektim (Türkiye'de tohumu yok) neden derseniz o kısım kuzeyde kalıyor ve nerdeyse hiç güneş almıyor. Gölgeye en dayanıklı çim türü buymuş. Yalnız onu ekmekte biraz geç kaldım bakalım ne olacak. Yurtdışında golf sahalarında vs kullanılan oldukça meşhur bi çim kilosu 400 tl civarı. Kendisi boşlukları kapatan bir tür olduğu için. Ben 50 gr. alıp serpiştirdim diğer çimler gibi metre kareye düşen gr. miktarı bu çimde daha az.

Birde bahçede drenaj sistemi var buda çimlerin gelişimine olumlu etki yapıyor. Bu işlemleri ayrı bir konuda anlatırım.

Amma yazdım bu bahçe peyzaş işleri için ayrı bir konu açmak gerekir :)

Son düzenleme: 31 Ekim 2015
  5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ayrık otu cinsi düşündüğün toprağı daha sonra başka amaçlı kullanmayı düşünüyorsan hocam bulaşmanı tavsiye etmem, düştüğü yerden yok etmek baya meşakkatli bir işlem çünki... :)

incirinaltı bunu beğendi.
  6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Şimdi aklıma geldi; esasında bu konuyu sen bahçe düzenlemesine başladığında açacaktın... :D Eğer fotoğraflar varsa harika görsellik ile bu tecrübeyi ilgilenenlere aktarmış olursun... :)

Yapılan işler az buz değildi çünki. :nazar:

Oğuzhan bunu beğendi.
  7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Evet abi bu işin görünen iyi yüzü aslında işe evin temelinden başladık o ayrı mevzu müsait zamanda açayım bir konu :)

domestos bunu beğendi.
  8. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    120-130 metrekare,içerisinde limon,elma,armut,hurma,nar,böğürtlen,avakado,alıç,incir, 2 zeytin(incir ve zeytinleri sökmeyi düşünüyorum),izmir mandalina,erik fidanlarından oluşan bahçem var. Damlama sistemi yaptım,fakat çocuğu parka götüremediğimiz için bahçeyi yarı park yarı bahçe yapmaya karar verdim. Bir salıncak,bir kaykay yeterli. 7-8 ay soğuk yaşanmadığı için barbekü ya da daha basit bir mangal sistemi de yapacağım.
    Üzerine sürekli basılacağı için ayrık otunu tavsiye ettiler. Sulama işlemini de yarım tur dönen fıskiyelerle yapacam. Kafamda canlardığım hali çok güzel,bakalım uygulamaya nasıl yansıyacak :D Tekrar başka amaçla kullanmayı düşünmüyorum. O yüzden ayrık olması o konuda önemli değil ama başka dezavantajları varsa bilmek isterim. Şu foto yükleme işini bir türlü beceremedim öğrensem resim atardım.

9. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    incirinaltı ve domestos bunu beğendi.
  10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ayrık otunun en büyük dezavantajı bulunduğu topraktan temizlemesinin zor olmasıdır, belki bunun için geliştirilen ilaçlar vardır ama neticede toprağa zarar...

Bir parçasının bile toprakta kalması demek; bir kaç ay sonra o toprağın hiç temizlenmemiş gibi ayrık otu ile dolu olması demek...

Sen o bölümü park yapacağın için sorun sıkıntı oluşturmaz, amacına hizmet etmiş olur. :)

11. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    İncirinaltı benim doğduğum mahallenin göbek adı :D
    Bahçedeki incir 15 yıllık,meyvesi güzel,kışın görüntüsü de çok güzel fakat yazın üzeri sırf toz,örümcek ağı bu yüzden kesmek zorundayım...

12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bence zorunda değilsin, bahane arıyorsun

13. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Ya dur kararsızım zaten :D

domestos bunu beğendi.
  14. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    İncir i kurtaralım hocam, nasip olur yolum düşerse incir yemek istiyorum o bakımdan yani

15. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Bülent işin gücün yemek yaw

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri bunu beğendi.
  16. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ama yemek yerken mutlu oluyorum

17. Kazasker

Kazasker Katılımcı

Ahhhhhhhh
    nasıl kıskandım şimdi sizleri. bende bahçeli bir evde doğdum büyüdüm. bahçemizde her tür meyve sebze yetiştirirdik. şimdi memuriyetten dolayı İstanbul gibi lanet bir şehirde yaşamak zorunda kaldım. tam memlekete gideyim derken hatunla evlendim (İstanbullu) yine burada kaldım:) eşimle sık sık konuşuruz hadi tayin isteyelim , ege tatafına gidelim bahçeli bir ev alalım. Çalı kuşu gibi yaşayalım diye. ama nafile :))

Oğuzhan, domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  18. Kazasker

Kazasker Katılımcı

NOT: ayrık otuna hakkaten bulaşma. kiraz bahçem var memlekette. 10 yılda %90 yok edebildim. ağacın iliğini sömürüyor aman ha

19. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    İstanbul çok güzel bir şehir aslında, ama turist için

domestos ve Kazasker bunu beğendi.
  20. Kazasker

Kazasker Katılımcı

aynen gel , gör kaç ..... yapacan istanbula :)

domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş