Mazda 3 BL (2009-13) Bagajdaki Su Sızıntısı ve Çözümü

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
IMG_20180508_202030.jpg
IMG-20180508-WA0007.jpg
IMG-20180508-WA0002.jpg
IMG-20180508-WA0001.jpg
bir mazda 3 ü daha bu sorundan kurtardık stoplar ve tampon ayakları daysonlandı görev tamam

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ah bu BL'ler başa BeLa diyeceğim de çok güzeller şapşikler. :p

Konuyla ilgili teknik bülten bastırıp BL sahiplerine yollasak mı ki? Üzerine de "lütfen bunu iyi saklayın er ya da geç bir gün işinize yarayacak" yazalım.. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ah bu BL'ler başa BeLa diyeceğim de çok güzeller şapşikler. :p

Konuyla ilgili teknik bülten bastırıp BL sahiplerine yollasak mı ki? Üzerine de "lütfen bunu iyi saklayın er ya da geç bir gün işinize yarayacak" yazalım.. :)

Hiç gerek yok :D facebookta birisi bagajım su almış diye başlık açmış, bu konunun linkini yolladım... Cevabı; o konuyu gördüm ama çok uzun okuyamadım :D :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hiç gerek yok :D facebookta birisi bagajım su almış diye başlık açmış, bu konunun linkini yolladım... Cevabı; o konuyu gördüm ama çok uzun okuyamadım :D:D
O kadar çok hazıra ve hızlıya alıştık ki toplum olarak, insanlar hep en kısa yolu seçiyorlar; kendi faydalarına dahi zaman ayırmaya eriniyorlar. Okumak yerine izlemek kolay geliyor mesela? Sorsan "zamanım yok" derler, sanki atomu parçalıyor evde! Böyle üşengeçlerin çocukları nasıl olabiliyor şaşırıyorum vallahi? :p

Yakında çoğumuz "metin okuyucu programları" kullanacağız bu üşengeçlikle. Paragrafı seç bilgisayar okusun, sen de o sırada bir yandan molekülleri çarpıştır. :p
Aralara ne kelimeler sıkıştırırım bak öyle bir durum olursa, adam başa sarar "nasıl yaa, bana mı dedin?" falan der. :D Çok zevkli olur da... :koptum::koptum::koptum:

Neyse konuyu çok dağıtmayayım. BL'ler güzel. Her güzelin de böyle "en azından okuyanların" üstesinden gelebileceği ufak kusurları vardır diyorum. ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu akşam 2 tane BL kasa da aynı problem vardı... 2010 impresive deki stop keçeleri daha kalın ve sızdırmıyırdu... Galiba stop üretimi sonraki yıllar farklı firmaya verildiki bir incelme söz konusu.... Tampon ayaklarında ise basit bir mühendislik hatası var ayağın girdiği noktalar bagaja dalıyor... Orası sadece bir oyuk şeklinde bagaj ile alakasız olsa zaman içerisinde contalar bile aşınsa içeri su girmez aslında.... Bu tıpkı makyajsız bk kasalarda tampondaki bagaj açma için bırakılması gereken oyuğun makyajda akıl edilmesi gibi... Kronik demiyorum ben bu sıkıntıya burda eksik düşünceyle bir üretim söz konusu.... O deliklerin ucu kör olsaydı bu sıkıntıda olmazdı... Stoplardan giren suyun sebebi üretici firmanın malzeme zayıflığı o sünger keçe nereden tedarik edilmişse ince olmuş yeterince gövdeye basmayan keçenin arasından sızma kaçınılmaz olmuş... Aslında burda mazdaya BL kasaya ah vah demeye gerek yok... Ford ayrılığı sonrası ciddi hedefleriniz var skyactiv için tamam mı devammı modundasınız.... Önemseyeceğiniz ve gündeminiz olacak şey BL kasa olamazdı zaten.... Her ne kadar şirketi mühendisler yönetsede bu ticari bir firma... İleriye dönük düşünmek ve doğru kartı oynamak zorunda.... Tadını çıkartın bunlar sorun bile değil bence....

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tampon ayakları için çözümü büyük D fitillerde buldum. Aldığım büyük fitili kapılarda kullanamayınca, (kullansam da seste bir değişiklik olmayınca ve kapıyı kastırınca) ben de bagaj fitilinin karşısına gelecek şekilde kapağa yapıştırdım. Daha tok kapanır oldu bagaj. Fazlasını da tampon ayaklarının etrafına geçirdim. 2 ucu da aşağı bakıyor. gelen su tampon ayağına gidemiyor fitille karşılaşıyor. Aynı çözüm stoplara da yapılabilir. Kaporta ile aradan fitilleri sıkıştırıp 2 ucunu aşağıda bırakırsanız sıkıntı olmaz. Daysonla sökmekle uğraşmak istemeyenler için alternatif çözüm.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben bu konu başlığını okuduktan sonra paranoyak oldum her yağmurdan sonra koşup bagaja bakıyordum, bu kış özellikle Ocak Şubat ayında hasta gibiydim hanımla kavga ediyorduk artık kız hastamısın ne bakıyorsun bagaja diyordu :D. En son bu Şubat ayında 12 saat yagmur yağdı ve durdu koştum far stoplarına baktım, bagaja baktım sıfır su vardı yine. Yalnız sağ stop contasından iki damlacık suyun içeri girdiği gördüm ve önlemimi acil almalıydım. Aracı kapalı avmye bıraktım yağmur durunca sonraki gün, koştum kampüse sadece sağ fara dyson yaptım sol stopda su alma yoktu sökmedim onu. Bi daha da su almadı tüm kış. 2 hafta sonra komple söküp sol fara da dyson yapıcam ve tampon ayaklarına da yapıcam işimi garantiye alıcam. Önlemimizi alalım. Bence herkes de benım gıbı yapmalı araç su almadan önlemını almalı su aldıktan sonra yalıtım yapsan ne zaten almış. Bence herkes önlemini alsın su alınca yok tankı sök bagajın pasını temızle bi ton işle uğraşmayın
fotoğraf 3.JPG

löşö.JPG

Ekli dosyalar

• fotoğraf 2.JPG
    fotoğraf 2.JPG
    189.3 KB · Görüntüleme: 64
  • fotoğraf 5.JPG
    fotoğraf 5.JPG
    187.8 KB · Görüntüleme: 67
  • şlöşl.JPG
    şlöşl.JPG
    366.2 KB · Görüntüleme: 67