Mazda 3 BK (2003-09) Bagaja Giren Suyun Çözümü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda 323 modellerinin bir çoğunda olduğu gibi bagaja su girme olayı Mazda 3 BK ilk nesillerde de mevcut (fotoğraflardaki araç 2005 model Mazda 3). Sorunun nedeni kaporta birleşim noktalarındaki mastiğin ince bir tabaka halinde sürülmüş olması ve zamanla çatlaması. Aracın arkadan herhangi bir kazası yok buna rağmen bu sorun yaşanabilir sizlerde zaman zaman bagajınızı kontrol ediniz.
Çözüm için tamponu söküyoruz ve belirlediğimiz noktalara mastik çekiyoruz.
Tamponu sökerek işe koyulalım,
Stop lambalarını herkes sökebilir diye tahmin ediyorum orayı es geçiyoruz. Kısaca bahsetmek gerekirse bagaj döşemelerini çıkartın stopların arkasında civatalarını göreceksiniz söktüğünüz zaman stop lambaları kucağınıza gelir.
Stop lambalarının altında kalan tampon klipslerini ve civataları çıkartalım,

20170121_165441.jpg 20170121_165436.jpg 20170121_165446.jpg
Davlumbazın arasından tamponun uç noktalarındaki civataları ve tamponun altındaki klipsleri çıkartıyoruz. Tamponun uç kısımdaki civatayı söktüğünüzde fotoğrafta göreceğiniz üzere geri kalan kısım geçme şeklindedir yukarı aşağı esneterek kendinize çekerseniz atar yuvalarından. Kırmadan tatlı tatlı zorlamak lazım. Tamponun geri kalanı tamamen plastik geçme şeklindedir yavaş yavaş çekerseniz çıkacaktır.

20170121_165738.jpg 20170121_170024.jpg 20170121_170028.jpg
Su giren ve suyun girmesinin muhtemel olduğu kısımları fotoğrafta işaretledim. Çatlakları ve açıklıkları görebilirsiniz. Normalde o kısımlarda kalınca bir mastik tabakasının olması gerekir fakat fabrikasyon olarak zayıf çekildiği için zamanla çatlamış.

20170121_170759.jpg 20170121_171105(0).jpg 20170121_172745.jpg 20170121_172752.jpg

İç kısımda suyun girdiğine dair izler var görebilirsiniz,
20170121_165454.jpg 20170121_165502.jpg
İşaretlenen yerlere mastik çekiyoruz,

20170121_173216.jpg 20170121_173228.jpg 20170121_173432.jpg 20170121_173609.jpg 20170121_174055.jpg 20170121_174603.jpg 20170121_174610.jpg

Ertesi gün güzelce su tutup kontrol ettik bir damla su yok ;)
Eğer stop lambalarınızın içerisine su giriyorsa stop lambanızın arkasındaki lastiğin değişmesi gerekir sorun ondan kaynaklanıyor bahsetmiş olalım :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mastik kalitesi mi kötü acaba? Kaza sonrası hatalı tamirattan dolayı su alan araç çok gördüm ama bu şekilde görmedim hiç.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mastik kalitesi mi kötü acaba? Kaza sonrası hatalı tamirattan dolayı su alan araç çok gördüm ama bu şekilde görmedim hiç.
Mastik fabrikada ince sürüldüğü için çatlıyor. Eski Mazdaların çoğunda var benzer durum. Yenilerde nihayet düzeltmişler bu sorunu. Mazda Cx-5 in fotosunu ekliyorum mastik tabakasını görebilirsiniz.

DSC_0951.JPG

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eline sağlık, büyük bir derde deva olacak bir konu, kullanılan mastik nasıl bir şey, nerede bulunur, çeşidi var mıdır ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık, büyük bir derde deva olacak bir konu, kullanılan mastik nasıl bir şey, nerede bulunur, çeşidi var mıdır ?
Mastik, dayson veya sanayide terason diye geçer abi. Yapı marketlerde bulabilir. Yalnız slikon veya slikon tarzı mastikler ve onlar ile karıştırmamak gerek.

Celaleddin

Sessiz
Araç Markası
1991-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Elinize sağlık , çok güzel çalışma olmuş. Su izlerini bile takip etmişsiniz :)

TİMSAH

Sessiz
Eline sağlık uzman doktor gibi anlatım olmuş , benim sağ stop buhar lanıyor. Stop lambası lastiği servisler de satılıyor mudur (M6 2010) yada başka bi sorun olabilir mi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık uzman doktor gibi anlatım olmuş , benim sağ stop buhar lanıyor. Stop lambası lastiği servisler de satılıyor mudur (M6 2010) yada başka bi sorun olabilir mi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Mazda 3 ün stop lastiği ayrı satılıyor diye biliyorum sormakta fayda var :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eline sağlık Oğuzhan güzel anlatım olmuş tüm araçlar için geçerli işlemler.
Mastiklerin bir sürü çeşidi var. Ama Mastiklerin sıkıntısı hem geç kuruması hem de zamanla işlevini kaybedebilirsin. Banyoda kullanılan Mastiklerin güya suya dayanıklı olsa da işlevini kaybediyor. O nedenle dayson poliüretan mastik öneririm. Silikon çeşitleri diğer mastik çeşitleri ileride yine sorun başgösterebilirken dayson poliüretan mastik güzel yapışır ve esnek bir yapıda olduğundan uzun süre dayanacaktır. İyi yapışıyor ama çıkartması da zorlamıyor. Daha kısa sürede kuruyor ayrıca.

Bir diğer yöntem ise sıvı sızdırmaz bir yalıtım şilte gibi malzeme ile orjinal conta üstüne kesilir uydurulur. Daha zahmetsiz ama yine sorunu tekrarlama olasılığı vardır.

tamerdemir

Katılımcı
Araç Markası
Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Bu uygulamayi mazda merkeze ilet guzel bor tespit helal olsun aracını tanımak boyle birsey

HUAWEI P7-L10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bozoklu

Sessiz
Oğuzhan bey emeğinize sağlık, inanın yeni bir mazdacı olarak ustalardan öğrenemediğimiz şeyleri sizlerden öğreniyoruz. Ankarada olsanız büyük sıkuntılar barici sizi görmek yeterli olurdu herhalde

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu uygulamayi mazda merkeze ilet guzel bor tespit helal olsun aracını tanımak boyle birsey

HUAWEI P7-L10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum adresi belli, buyursunlar gelsinler daha neler var neler... :) Ama adamların derdi Mazda sahiplerinin neler yaptığı değil ki... :) Neyse...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan bey emeğinize sağlık, inanın yeni bir mazdacı olarak ustalardan öğrenemediğimiz şeyleri sizlerden öğreniyoruz. Ankarada olsanız büyük sıkuntılar barici sizi görmek yeterli olurdu herhalde

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Faydalı olabiliyorsak ne mutlu :)

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Emeğinize sağlık, Oğuzhan hocam. Hafta sonu hava güzel iken yapmaya çalışacağım

Üst Alt