Azman

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Şirin'in korkması gayet normal Hakan, ben bile hafiften tırsmadım değil... :p :D :D

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Yaklaşık 2 ay süren arayışımız dün AZMAN ile son buldu.

Temiz, insanının içine sinen 8-10 yaşını geçmiş araç bulmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha anladım. Birde araç D+ sınıfı olunca bu iş daha zor oluyor.

Aradığım süre içinde bir çok marka model baktım.

Volvo S60 - S80
Volkswagen Passat 1.8T
Audi A4 - A6
Renault Laguna 3 2.0 DCİ
Honda Accord 2.4
Jaguar, SüperB, Chevrolet Epica 2.0 D modelleride zaman zaman düşündüm.

En çok istediğim model 2.9 T6 Volvo S80'di ama yüksek torktan dolayı şanzıman arızası verme ihtimali ve çift turbo olmasının olası bir arıza durumunda çok sıkıntı olacağını düşündüğüm için cesaret edemedim.

Lagunalarda düşük km bulamadım olsada ful modelini bulamadım.

1.8 T Passat'lara çok baktım, hergün onlarca ilan ekleniyor ama hepsi hor kullanılmış yada km'leri 300-350 bin.

Jaguar gibi premium araçlarda da ilk sahibinden ve servis bakımlı olmazsa bizi fazla üzeceğini düşündüğüm için temiz olan araçlara bile cesaret edemedim.

Bu hafta başında 2. sahibinden ve meslektaşımda olan 2004 1.8 T Audi 6 buldum. ( İlk sahibi eski bakanlardan Necmettin Cevheri'ymiş). Araç ful yetkili servis bakımlı deniliyordu. İçime çok sinmişti ama 250 bin Km olmasından dolayı biraz şanzıman korkutuyordu. Moltitronic denen yüksek konforlu bir şanzıman kullanıyormis. Biraz araştırdım hassas ve revizyon maliyetleri 8 ila 13 bin arasında olduğunu duyunca biraz korktum. 2 gün düşündüm risk alıp arac talip olmak istedim. Satıcıyı ile tekrar irtibata geçtim. Satıcı sen net bişey söylemeyince aracı birine opsiyonladım kapora aldım dedi. Biraz üzülsemde bir yandan da sevindim. A6 almayıp başka araç alsam o araç içimde uhte kalacaktı :) onun ayarında başka bir A6 olmadığı diğer ilanlarda da ilgilenmedim.

Son günlerde arama kriterlerime Ankara'dan 3 tane araç girdi. İzinimde varken bastım gittim Ankara'ya.
2.4 Accord
2.0 D Epica
1.8 T Passat

En çok hoşuma giden Accord'du ama en son o baktım. Sebebi araç çok hoşuma gider diğer araçları görmeden alırım sonra diğer araçlar aklımda kalır dedim :)

İlk Passat'a baktım. 2004 model Higline 2 (en dolu) 1.8 T 188.000 km.
Araç resimlerdeki ile farklı. Bilerek olmasada birçok kusur ilanda gizlenmiş.
Teyp, klima tuşlarının boyaları soyulmuş.
Yarı deri olan koltukların derilerin, deri olan bazı yerlerind yırtılma vardı. İç kapı tutma kolları deforme olmuş durum, bagaj görüntüsü de pek hoşuma gitmemişti.
Sahibi genç bir eleman. Deneme sürüşü yapalım dedim. 3-5 km gittik ne zaman aldın niye satıyon derken eleman abi ben aslında Şahinciyim (orda olay bitti zaten) satıp düğün yapacam dedi. Anladım dedim. U çekip geri döndük. O kadar abartılan ses yalıtımı çok iyi, konforu çok iyi denen Passat artık gözümde tamamen bitmişti. Aracın son fiyatı sorup ben bir düşüneyim deyip ordan ayrıldım.

2. araç 2011 model 102.000 km'de 2.0 Dizel Chovrlet Epica. Hatasız boyasız.
Satıcı ile buluştuk. Aracı hemen bana verdi al sen sür dedi.
3-5 km gittik durduk. Dizel olmasına rağmen motor sesi içeri çok gelmiyordu (1.9 TDI Passat a göre daha azdı).
Rölantide direksiyon titriyordu. Motor takozu konusunda epey tecrübeli olduğum için :) motor takozlarında sıkıntı olduğunu düşündüm. Araç sahibine bir kaç soru sordum, hiçbirine cevap veremedi. Biraz ilgisiz bir kullanıcı olarak değerlendirdim. Benim ilgilendiğim bir araç var daha var son fiyatınızı öğreneyim ona göre karar verecem deyip ordan ayrıldım. Araç fiyatı 41.500 dü burada.

Cuma namazından sonra nasibimizdeki Azman için Angara caddelerinde gene yollara düştüm.
Satıcı ile ortak nokta belirleyip buluştuk.
2 km yol gittik buyur aracı sür incele dedi. Sormak istediğim soruları sordum içten dıştan inceledim. Ufak bir expertiz araştırdım ve expertizin yolunu tuttuk.
İlk daynoya girdi kısa sürede kadarını devirdi. Expertiz yapan elemanında aracını beğendiğini yüzünden anladım o an :)
Sonra boya değişen testi yaptık. İlanda belirtilenin aynısı çıktı.
Sonuç ayaküstü son pazarlığı yapıp notere gittik.

2004 Model
180.250 km'de
2.4 190 Hp
Hasar kaydı yok
Hatasız boyasız denecek nitelikte (sadece sağ ön çamurluğun tekerin üstünde avuç içi kadar işlem var)
Atiker LPG 10.000 km önce takılmış
2 önceki sahibi Honda yetkili servisinde usta
Universal olmayan konsola uyumlu Double Teyp
Hatırı sayılır anfi bufer kolon ses sistemi var.
Kronik olan direksiyon pompası sorunu giderilmiş
Benden önceki sahibide biraz benim kafadan olduğu için araca cam modülüdür, ayak altı led, torpido tavan, kapı lambalarını led yapmış. Direksiyondaki hız sabitleyici ses açma gibi tuşları yurtdışından aldığı ışıklı tuşlar ile değiştirmiş, yani aracı ışık paket yapmış :)
Araca piyasadan 3-4 bin pahalıya aldım ama hakkını verdiğimi düşünüyorum. 46.250 TL

Neyse çok uzattım Accord ile Japonların ses yalıtımı zayıf olayıda kafamda bitti. 900 km'lik yolda acayip zevk aldım. Gerek sessizlik, gerek rapmada gaza yüklenince 5'ten 4 çekip kafa kaldırması müthiş bir duygu.

Şuan fazla fotoğraf yok, müsait zamanda biraz temizlik yapıp detaylı fotoğraflar yüklerim

Neden Mazda 6 bakmadın diye merak eden olursa; hep performanslı ve cüssesi büyük araç baktığım için Mazda'da bana göre araç bulamadım.
Birde bu kasa Accord'lar lise yıllarımda hayallerimin aracıydı. Sağlı sollu çift eksoz çıkışına oldum olası bayılmışımdır :)

Son düzenleme:
Üst Alt