Mazda 6 GG (2002-08) Ayna İçi Ledli Sinyal Yapımı (Çakma RVM)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Aliexpressten sipariş verdiğim ikinci üründe gelince sıra geldi işlemleri yapmaya :)

Malzemelerimiz;
Ledler
Isı tabancası veya fön makinesi
Tornavida
Falçata

Ledlerimiz;
1.jpg

Öncelikle aynamızı üstten biraz ısıtıp koruyu kabından çıkarmaya çalışıyoruz;
2.jpg

Bazı noktalarda zorlanabiliriz, gerçi arkasında yapıştırıcı yok ama biraz zor çıkıyor. Aynaları ısıtırken özellikle plastik kenar aksamı ısıtın.
3.jpg

Aynalarımızın sökülmüş hali;
4.jpg

Öncelikle aynamızın arkasını iyice ısıtıyoruz. Fazla ısıtmazsak çıkmıyor, ısıttıktan sonra bezle tutmanızı tavsiye ederim. Isıtma işi bitince, ince bir film tabakası var, film tabakasını kenarlarından fallçata yardımıyla kaldırıp ledi yerleştiriyoruz. Ledi yerleştirip tekrar ısıttıktan sonra, parmak uçlarıyla geri yapışmasını sağlıyoruz.
5.jpg

İlk denememizi yapıyoruz; sonuç başarılı :)
6.jpg

Aynı işlemleri diğer aynayada uyguluyoruz...
7.jpg

Ayna kapaklarını takmadan önce akıllı vida ile delik açıp kabloları geçiriyoruz. Sonra yine plastik kapakları biraz ısıtıp aynaları yerine takıyoruz.
8.jpg

Son testleri yapıyoruz;
9.jpg

10.jpg

Çakma rvm sistemi hazır :) iş tesisata bağlamaya kaldı sadece.
Toplam işlem süresi 45 dk. sürdü, ama ikincisi 15 dk.da yaparım artıkın ;)

Bu uygulama; sadece kuşlara amerikan park modülü takarak usta olduğunu zanneden, şahinden başka araçlara el atmayı gözü yemeyen ustacıklara gelsin ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Oooo çok çok güzel. Ellerine sağlık. Bir sensör yardımıyla kör noktadaki araç algılanabilecek mi?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Harika vallahi. Çok güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık. :asik:
Bunun Türkiye'de de satışını görmüştüm. Ama açıkçası ben cesaret edememiştim.
İlk takıldığım nokta bu kabloları nasıl ve nereden sinyal ile bağlantı kuracağımızdı? Kapılardan çamurluğa ya da direksiyon kısmına öyle bir götürmeliyiz ki kapı açıkken kablolar görünmesin? :kötü:
Bir de şöyle bir handikapı olabilir mi bilmek lazım: Karanlık ortamda zaten az buçuk aynadan arkayı görebiliyoruz. Bu sırada orada ışıkların yanıp sönmesi aynadaki görüntüyü görmemizi engeller mi ki?
Bir de bu aynaların arkasındaki ısıtma rezistansı kolayca çıkıyor mu orasını anlamadım ben?
Tecrübelerinizi bekliyoruz. :)

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Üst Alt