Aydınlatma Çalışmalarım Oktay Toker

oktay toker

Sessiz
Rabbimin selamı hepimizin üzerine olsun.Hayırlı,güzel içeriklerle,paylaşımlar ile forum günleri diliyorum.
Uzun süren bir aradan sonra yeniden sizler ile beraberim.Geçtiğimiz yıl ve geçtiğimiz aya kadar olan süre geçen yıl Medeni halimin teke inmesi vesilesi ile oluşan düşünce boşluğumun beni içine çekmesine izin vererek kendi kendime sıkıntılı günler ile elimde olmayan sağlık,adli sıkıntılarında (peş peşe demek yalan olmaz )sarması ile geçen bir dönem oldu.Bu süreler içinde aranızda olamadığım için umarım bana darılmazsınız.Rabbim hepinizden razı olsun.

Hali ile mecburende boş durmadan Rabbimin izni ile bitirebildiğim çalışmalarım oldu.Bunların paylaşımları ve geçmiş yıllardan başlayarak bütün çalışmalarımı paylaşmak bu günlere kısmet imiş.

Rabbimin izni ile sonuçlarını oldukca tatmin edici şekilde aldığım ve şu an kullanılmakta olan çalışmalarımı sizler ile paylaşma konusunda admin arkadaşımızın onayı ile bu konu altında sonuç resimleri ve videolar ile paylaşacağım.Her türlü yoruma açığım.
Bütün çalışmalarımın resimli detaylarını geceucusu.com forum sitesinde inceleyebilirisiniz.
2009 yılında rabbimin bana nasip ettiği ilk aracıma yaptıklarım benim bu işlere gönül vermeme sebep oldu.Şimdi birazda mecburiyet var tabiki.
ogxENnu.jpg

tpyIhl4.jpg

2004 Fiesta komple iç aydınlatmaları ve gösterge paneli çalışması.Hala hatasız çalışıyor diyebilirim.ÇAkma gündüz farı takılmıştı onun içindeki ledleri değişip gündüz farı denilebilecek hale getirmiştim.
2cGUMew.jpg

98 model Opel Vectra iç aydınlatma ve gösterge paneli komple beyaz hale getirildi.Elimdeki en iyi resim bu.
Mi8UG4O.jpg

4JfEnY7.jpg

2000 model Honda Civic.
zXeTioQ.jpg

q2b05Eg.jpg

93 model Şahin için led stop.Amatörce idi.Sonra kendi çabamla yaptığım daha professyonel olduğunu düşündüğüm power led stop çalışmam.
u47u9Vp.jpg

Focus F1 araçların gösterge ledlendirmeleri.
6sQLIYB.jpg

93 Mercedes C200
h6Fr9Rr.jpg

91 Mazda 323 f hb.
mFmsCEO.jpg

2001 Astra.
pxHy8Or.jpg

97 golf.
vRhkVJL.jpg

Mercek montajları.
Focus F1
2ltJIRQ.jpg

Focus F2.5 mercek ve power led sinyal.
HfmuNuS.jpg

2011 Focus F2.5 mercek,led amerikan park.
51KuOnl.jpg

Focus F2 Angel halkalı simsiyah mercekli far.
ed8lQX7.jpg

rL9KGPo.jpg

Örümcek siyah Focus F2 mercekli far.
Ap2EM9C.jpg

Fusion Çift renk yarım angel karartılmış mercekli far.
Zs8DiZF.jpg

Honda motor bi-xenon mercekli far.
iAVFq4a.jpg

2001 Astra Valeo bi-xenon mercek çalışması.
2rBxPKS.jpg

Focus F2 çift renkli angel halka.
kO6GIKQ.jpg

Audi A3 çift renkli angel.
daqBy3A.jpg

Mondeo Mk3 orjinal mercekli farlara bi-xenon mercek modifiyeleri
t37b068.jpg

Linea Bi-xenonmercek ve turuncu angel halka modifiyesi.
aD300fb.jpg

Junyan tip farların modifiye edilmesi çalışmalarım.
5xTSHaY.jpg

Hella mercek takılarak,halkaların ledlerinin iyileştirilmesi ve 4 grup ledlere yarım watt power led takılarak modifiye edilmesi.
oRaf1Lt.jpg

Fiesta sonar far halkalara turuncu led takılarak,Sinyale power led montajı yapılarak modifiyesi.
r9upjAr.jpg

Honda civic Tyc far power led gündüz farı,Power led sinyal,uzun hüzme H7 mercek ,Valeo Bi-xenon mercek modifiyesi.
Q7jKXVu.jpg

Golf 4 Hella bi-xenon,Uzun hüzme power ledli,Power led sinyal,power led gündüz farı.
vOtmtpy.jpg

Citroen C4 serisi Ultra ışıklı çok amaçlı gündüz farı çalışması.
VsQGIHo.jpg

C-max gündüz farı.
oND8UYh.jpg

Focus F1 panjur gündüz farı çalışması.
COlBUfV.jpg

Power ledler ile Mekan aydınlatması.
Wvb0K5U.jpg

Focus 2.5 ledli ayna sinyali.
ThY8fYX.jpg

Focus 2.5 Power led sinyal,power led Fren,park stop çalışması.
ncsjUV8.jpg

Vites topuzu led çalışması.
xQgDEAq.jpg

oktay toker

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Toyota Land Cruiser VX100 için yapılan çalışma sonuçları.
ah26wAK.jpg

26ppQIW.jpg

QFxrzo9.jpg

gxs4Vu7.jpg

cPyu5qB.jpg

4cI3oIG.jpg

ffWpKr9.jpg

Buda park bölümen yaptığım 8 er tanelik gündüz farı sonucu.
ZbQc8OJ.jpg

ayOBJwN.jpg

obkjyNz.jpg

Kkio24O.jpg

3.stop orjinal Hella üretimi nefis bir yapım ama sadece iç reflektörü.Caddy yazısını yazdırdım ve 3.stop camının üzerine yapıştırdım.Sonra harfler kalacak şekilde dış kısmı çıkarttım,harfler dışındaki kısımları güzelce 600 lük zımpara ile zımparaldım ve parlak siyaha 3 kat boyadım.Tam kurumadan harfleride söktüm.Ortaya olumlu bir sonuç çıktı.Bu aydınlatmanın içinde 6 tane kırmızı flux led kullanılmış Adem bey memnun değildi bende 4 tane power led kullandım.Ama hamojen bir ışık elde edemedim reflektörü sökmem ve led ilavesi yapamam lazımdı zaman yoktu.Reflektörün bölümlerine power led koymadım sebebide reflektör aşırı şekilde ışık toplaması yaptı bunu tehlikeli buldum ve 4 power ledi dagıtmaya çalıştım.Yinede reflektör parlama yaptı.Reflektör tam gündüz farı için bire bir bir parça.Reflektör resmini çekmemişim.Rabbimin izni ile bugünde taktık.Adem bey in heyecanını görmeniz lazım dı bu sonucu beklemediği açıkca belli idi.
axbIz2Q.jpg

2ub9Eg1.jpg

Dk2o1k1.jpg

E8ctLOR.jpg

d5BcMoW.jpg

MNCrBqS.jpg

0JhJ5l1.jpg

g8S7DKc.jpg

2006 Mondeo farı orjinal mercek yerine yine Bosch bi-xenon mercek ve bu defa sadece merceğin kendi çerçevesini siyah yaptım.Fenada durmadı hani.
9XLBI6p.jpg

jWAVfSS.jpg

Focus F1 ler için Hella'nın ürettiği moretti tip farlarının orjinal mercekli kısmına bi-xenon mercek takalım diye işleme koyulduk.Ben D1s balast ampulü ve mercek arkasını şöyle bir görünce dedim eski tipi Hella rahatca yerine olur.Lakin çok yanılmışım.İşe başladık merceği dağıttım ve apayrı bir yapı.Epey düşündüm nasıl bir montaj ile bu işin altından kalkarım diye ve yeni tip Hella bi-xenon mercek ile yeniden komple dizayn ile iyi bir sonuç alarak Rabbime şükür bugün farları taktık.
Orjinal Hella Kare balast ve Osram D2s ampuller farın orjinalinde mevcut.İlk işlem orjinal merceğin şapka kısmını genişletmek oldu.
cLkNFo7.jpg

Merceğin ön kısmını rütuş kalemimle güzelce boyadım.
LwS3Ve1.jpg

fozZZzt.jpg

Merceğimizi bu kısıma çizgi hizalaması ile monte ettikten sonra arka kısımdan komple Rtv silikon ile izalasyonu yaptım.
PQR72fa.jpg

ftSL6ck.jpg

Esas dış kasası için epey düşündüm.Önce bu kasayı koymadan monte edeyim diye düşünmüştüm ama içime sinmedi,uzun ömürlü olmayacaktı.Sonra pvc su boruları aklma geldi ve 2 katlı olan kalın tiplerden arkasının kapaklı olan tiplerinden aldım.Mercek metaline değmiyor dış kasaya direk etrafında dıştan yarım cm iç içe geçirerek ve 2 yandandan vidalayarak sonrasında Rtv silikon ile komple izole ederek tam bir izalasyon için sıhhatli bir montaj oldu.Tek kusuru beyaz olması.Bu pvc boruyu artık diğer kapak işlemlerindede kullanmayı planlıyorum.Toz kapagı kısmı çok iyi.
FK1TdQC.jpg

Ei4sGB6.jpg

Duvarda far ayarımızıda yaptık.Mercek değişikliği nedeniyle yeni Hella için ampul tutucu almamıştım.Ampulü vidalar ile odaklama yaparak sabitledim.Bilahire en kısa sürede ampul tutucu alınıp takılacak.Şimdilik en ideal çizgimiz bu.Bunu detaylı şekilde arkadaşımıza anlattım.
zLphEqI.jpg

Halojen uzunlar ile beraber uzunlar.2 far arasını çokmu yaklaştırmışım acaba.
ZcHZc8D.jpg

Araç üzerindeki görünümü.
18jCSnd.jpg

gUMDy7E.jpg

Çalışmalar ile ilğili bazı videolar.

2004 Passat Depo marka farlarına eski tip Hella bi-xenon mercek ve eski merceklerinide uzun hüzmeye takıldı.Arkadaşımız gündüz farı tarzı önerilerim arasından Angel halka çalışmasını seçti.Halkayı tam yuvarlak yapmıştım ama sonradan bazı uyumsuz haller olunca yarım ay şeklinde yapmaya karar verdim.Tam halka artık sıradan diyede düşünüyorum.Sinyal içinde power led çalışması yapıldı ve içinede Amerikan park montajıda yapıldı.
İşte resimler ile bazı detaylar.
Sinyalin ilk hali ve son hali.
Mb5AgyN.jpg

PvNALWL.jpg

Lk3Unb7.jpg

lzA2l5E.jpg

yGFF307.jpg

gkS89NM.jpg

gmJZ1Kq.jpg

JbMCXGI.jpg

K6AM1d1.jpg

1TLcACQ.jpg

6I5qoP8.jpg

Uzak bir mesafeden halkaların görünümü.
i0b2vnI.jpg

Farların son durumu ve montajı.
s2QAby4.jpg

YqUBfzK.jpg

dpMSamG.jpg

EAyrgh1.jpg

8CNTHyo.jpg

Tmikj0x.jpg

Sinyal verirken Halkaların ışık gücüde park moduna geçiyor ve filip flop tarzı görüntü ortaya çıkıyor,sinyal anında resimlemeye çalıştım ve yakaladım.
Zu3QHWd.jpg

Amerikan parklı görünümü.
eLximmx.jpg

Buda sinyal videosu.
MVI_4464_zpseee0ebf3.mp4 Video by tamircioktayy | Photobucket
Farlarda yükseklik motorlarını geri aldım ve uzun hüzme mercekleri biraz daha rahatladı.Buğün tamamen teslim ettim idarelikte ayar yaptım.
Farlarda orjinalde kullanılan mercekler birbirinden farklı.Sol fardaki junyan tyc tip mercekler gibi,sağ fardaki ise Hella H7 tipine çok benziyor.Sağ far uzunu daha güzel oldu.
XavpWwn.jpg

AjdRdhu.jpg

Araç ile duvar arasında 1 metre mesafeden çektim.
DvIMpOe.jpg

NHOOUNp.jpg

9qynbUZ.jpg

6cJSOkJ.jpg

RtcFlY9.jpg

Daha önceleri 15 lc monitörlere mantar led ve şerit led ile çalışmalarım olmuştu fakat bu defa smd5050 ledleri yan yana dizerek 17 lcd ekranın bozuk olan altlı üsrlü 2 şer tane kullanılmış olan florasantlarını söküp toplamda 120 led kullanarak yeterli sonucu elde ettim.Kontras çok farketti.Elde yaptığım için akım yönünden florasant devreden 1 amper falan daha ekonomik.Orjinallerdeki gibi yapma şansım maddi boyutta hali ile yok.Elde bu kadar oluyor.
Ledlerin dizilmiş hali.Bu hale her ikisinide 1 haftadan fazla sürede getirebildim.Oldukca sıkıcı ve özellikle led sıralamasında dikkat istiyor.
nvwkyhO.jpg

LObuFMG.jpg

xMXXNO2.jpg

98w2PyA.jpg

A6ggYni.jpg

JYYJJE6.jpg

PGLbTFd.jpg

uFDOacV.jpg

Çalışmasını bitirdiğim Golf 4 farının sinyal yanınca gündüz farı sönme işleminide bu akşam hallettik.Sonuç öncekinden gayet güzel oldu.
MVI_4604_zps8ae750ee.mp4 Video by tamircioktayy | Photobucket

Arkadaşımız Kırşehir yolculuğu olduğu için yol üstü bugün yanıma geldi.Sinyal verirken gündüz farını ek bir role ve kondansatör kullanarak söndürme işlemini hallettik.Rabbim hayırlı yolculuk nasip etsin.Tekrar iyi günlerde kullansın.Daha sonra kendisi detaylı video çekecek.
3OLMwUx.jpg

vAjwojp.jpg

Videomuz.
http://s1135.photobucket.com/user/tamircioktayy/media/Honda%20civicfar/MVI_4580_zpsbb37b302.mp4.html
Valeo yeni nesil bi-xenon mercek,Gen4 balast Osram xenon ampul.Komple krom olan çerçevede siyah ve gri olarak bayandı.
CI8Rc2Y.jpg

6HB7222.jpg

Mercek kapagı Mercedes'ten çıkma.
M9H9UtC.jpg

Son halleri.
9TgASQy.jpg

uj077Md.jpg

w8v1XXt.jpg

P0GQQWS.jpg

Sinyal bölümüne Smd5050 turuncu ledlerden American park yapıldı ve park ampulü kısmınada aynı ledden takıldı.Araç üzerinden görünüm.
ZmO2EP3.jpg

Duvar resmimiz.Bosch ve Valeo Hella gibi düze yakın çizgi vermesede ışık toplaması aydınlatması son derece güzel mercekler.
U2kf8uk.jpg

Halojenler ile bi-xenon uzun.
jyrTKDC.jpg

Farlar internetten 2.el Focus Titanıum x mercekli far olarak alınmış.Fakat istemedende olsa son derece kusurlarla dolu bir far edinilmiş.:( Farları masaya yatırdık. masraf açılmasın istenilmişti ama yapacak bişi yoktu.Far camı beni epey uğraştırdı ama gayet iyi parlatabildim.Zımpara yapılmadı parlatıldı.İşte detaylar.
Farları sökmeden resimlemeyi düşünemedim camı sökünce aklıma geldi.Camın hemen her karesi aynen böyle is pus yapışkan isi vesaire ne aranırsa mevcuttu.
n2iFtz1.jpg

Çerçeveye akıtılmış yapıştırıcıyı sıyırmaya çalışmışlar.
3HeeLkm.jpg

Adaptif ayar motoru sökülmüş ve merceğin ayarını sabitlemek için far tasının sabitleme tırnagını takmayıp silikon ile sabitleyip ayar tutturmaya çalışmışlar.
scD9fsK.jpg

Motor sökük olduğu için mercek saga sola oynamasın diye beyaz silikonla sabitlemeye çalışılmış.
AN5NsFD.jpg

İlk etapta mercekleri temizleyip takacaktım ama perdeye zarar verilmiş.Nokta gibi kısımın üst çizgiyi oluşturan bölümden eğilmişti.Kenar sabitleme yerleride eğikti.Düzeltmeye çalışmanın aöıkcası pek anlamı yoktu.El mahkum mercekler değişecekti.
4JHFefL.jpg

Ayrıca içinede su almış.Ve sıcak silikon damaları tepe oluşturmuş.:D
aoIrzoW.jpg

Valeo bi-xenon mercek takıldı ve çerçevsi mecburen orjinal vida yerinden dolayı iri kıyım altlı üstlü 2 ida ile sabitlendi ve destek amaçlı silikonlama ile tornavida yardımı ile iyice sıvazlandı.görüntü biraz kötü ama silikonu yedirmek lazım.Karnı epey acıkmış.:p :D
mtO0UHv.jpg

CUpJgyL.jpg

Tırnaklar olması gerektiği gibi yerine sabitlendi.
DCfD6l9.jpg

Ve sonuç.Mercek şapkası orjinal.İç şapkada orjinal mercekten çıkarılıp yeni merceğe sabitlendi.
4InxWVF.jpg

UcXVUqO.jpg

jSB5Ekc.jpg

Kullanılan 4300k ama tam halojen sarısı ben çok sevdim bu tonu ve hoş bir xenon rengi çok iyi fakat kalite bence sıfır.Şimdilik mecburen bunları tıraşlayıp odaklmasını yaptırdım ama sağ taraf ampul odagı sol taraf kadar düzgün olmadı.Far ayarıda bu nedenle tam olamadı.Daha sonra D2s ampul ve çevirici alınıp takılacak ve tekrar ayar yapılacak.
Duvar resimlerimiz.Sağ taraf odaklama sorunu nedeniyle bu şekilde olmak zorunda.Çizğimide sorun yok.Ampul odagı üst kenara denk geliyor.
JNIto5f.jpg

Uzunlar halojen ile birlikte.
IGMWF0y.jpg

Niğde ilimizden bir arkadaşımızın Focus 3 farları geldiğinde gerçekten son derece kirli bir far ile karşılaştım.Buradan ikaz ediyorum sakın far içine her hangi bir sıvı ile yıkamayın yıkatmayın.
Farlar orjinal D3s bi-xenon visteon mercek mevcut.Lakin H1 xonon ampule h7 ampul yuva kılıfı yapıştırılıp ampul reflektöre yanşık şekilde takılmış ve Visteon mercek plastik bir ürün olması neticesinde 2 mercekte kullanılamaz hale gelmiş.
Mercekler Valeo bi-xenon mercek,D1s Osram 4300k ve Gen4 balast ile yenilenerek monte edildi.Mercek montajı resimi çekmiştim ama nereye kopyaladım bulamadım veya çekmedim inanın hatırlamıyorum. :biggrin: Gündüz farı için role devresi ile kontak açılınca yanacak ve park açılınca kısılacak hale getirildi.Elektirikci arkadaşa tarifimle kapılar açılıncada yanması için minik bir tarif ile buda yapıldı.
035qwwm.jpg

Farın dağılmış hali.
mXpxsVa.jpg

Çerçevenin zımparalı hali.
OWJHQtr.jpg

Boyanmış ve idarelik birleştirilmiş hali.
NIUydRX.jpg

Farı toplarken bütün parçalar el ile yıkanarak temizlendi silindi.Günüdz ledinin plastikleride dahil.Buda gündüz ledinde kullanılan led.Ayrıca gündüz ledinin duvar resmide bu.
U3kRMnt.jpg

mrVViKA.jpg

Farların toplanmış hali.
Ev60l2Q.jpg

Valeo Bi-xenon Gen4 takım ile far ayarından sonra yakın plan duvar resmi.
YToQhGr.jpg

Araç üzerinden görünüm.
GG23NCe.jpg

QYDagME.jpg

oktay toker

Sessiz
Rabbimin izni ile Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın geçen ay sonunda tamamladığım 2007 Mondeo Mk3 farlarına mercek modifiyesi ve Angel halka çalışmasından kareler.Araç üzerinde resimleri bekledim ama iş yogunluğu vesaire gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.
Farların merceklerin daha önce sökülüp temizlenmeye çalışılmış.Mercekler tekrar takılırken ayarlarıda bozulmuş.Eski minik mercekler sökülüp Eski tip Hella bi-xenon mercekler takıldı.D2s ampul takımı aracın orjinalinde olan sistemdi aynen kullanıldı.
Mercek değişiminden sonra.
QhAOMU1.jpg

Angel halka yapılmaya karar verilmişti Mondeo farının yapısı tam halka Angel için uygun bir yapı değil bende uyacak haline en yakınını yapmaya çalıştım.Kullanılan ledler 60ma lik ve her biri 30 lümen civarında olan günışıgı tonunda ledler kullanıldı.
MvXm06s.jpg

Ledler power led sınıfından olduğu için birazcık sogutma için lehimleme yapıldı.Ledler ısı oluşmaması için ve ömür uzaması için yüzde 60 performans ile çalıştırıldı.
QPVg5I5.jpg

Halkaların montajından sonraki görünümler.
Vwvivdz.jpg

Büyük halka mecburen mercek şapkasına monte edildi.Elimden geldiğince montajına çok dikkat ettim.Halkalar vidalar ile sabitlendi ve dip kısımdan silikon destegide verildi.
Mercek şapkası Bmw mercek şapkası ve orjinal temiz kromlu olarak kullanıldı.
BXTgnMo.jpg

Halkaların yanar haldeki görünümü.Araç üzerindeki resimler geldiğinde bilahire ekleyeceğim.

bFOLRJJ.jpg

Focus F1 aracı için yaklaşık 2 ay önce yapım için karar verdik ve sonrasında işlemlere başladık.Rabbimin izni ile ufak kusurlarımla bitirdiğim çalışmada Farlar çift mercekli oldu.Kısa hüzmelerde yeni nesil Hella,uzun hüzmede yeni nesil servo motorlu clear lensli Bosch mercegin moptor sökülerek perdeside uzun hüzme konumunda sabitlenerek montajı yapıldı.Angellar Bmw den çıkma ve beni en çok led montajı aşamaları uğraştırdı.Angel için oldukca fazla uğraş verdim ledler tam tepeye monte edilmesi zorunlu olduğu için temiz görünmesi için uzun denemeler yaptım ve en son hali böyle oldu.Ledlerin her biri 50 lümenlik yarım watt ledler ben hali ile kısık kullandığım için yaklaşık 130 lümen falan ışık güzü var.
Bilin bakalım halkanın tepesindeki parça nerede kullanılıyor?
Kullanılan balastlar uzun ve kısadada Gen5 balast ve Osram 4300k xenon ampul.
Son olarak tek sorunumuz arka kapagı.Bayram sonrası onuda hallediyoruz.
Sinyallerde 6 adet Amber renkte led kullanıldı.Oldukca güzel sonuç aldık.

Resimlerle aşamalar.
Mercek montajı sonrası görünüm.
5lciytq.jpg

Bmw Angel halkanın son haline gelmiş durumu.

clra0RX.jpg

Sinyal içine sogutuculu olarak takılmış ledlerimiz.Camı takılınca camdan ledler güzel yansıma yapıyor.
BKkYoy9.jpg

LgAUMCv.jpg

Farın arka kısmından bir görüntü.
607XsTE.jpg

Farın toplanmış halleri.
jpmwfZF.jpg

Angel halkaların görünüşü.
2AdnrEF.jpg

Araç üzerinde gece çekilmiş resmi ve duvar resimleri.
HJhYE7i.jpg

sHj50WY.jpg

Uzunlarda kullandığım yeni nesil Bosch bi-xenon clear lens mercek,merceğin perdesini uzun hüzme şeklindeki haline sabitlenerek kullanıldı ve yeni nesil Hella bi-xenon mercek ile uzunların aynı anda görünüşü bu şekilde.
kgwUnCk.jpg

Videomuz
http://img40.imageshack.us/img40/9051/cz4pxitjjwjsvhteiaoxnq.mp4
Araç üzerinden resimler.
Angel resimleri bayram sonrası eklenecek.
9HPMxSa.jpg

Golf 4 çalışmamıza ait yeni videolar.
Farlar Kapal?yken Bi Xenon - YouTube
Sinyal ve Gündüz Far? - YouTube
Golf MK 4 Power Led Dörtlü Sinyal - YouTube
Farlar Aç?kken Bi Xenon - YouTube
Ankara'dan bir arkadaşımızın Golf4 aracı için oldukca uzun süren ama genelinde arge ağırlıklı olarak vakit harcayarak Ledli ayna sinyal çalışmasına Rabbimin izni ile resimlerdeki gibi bir çalışma ile noktaladım.Pleksiye hali ile fabrikasyon gibi lazer kesim ve iz verdirme yapılamıyor.Testere veya buna benzer kesiciler ile açılan izler işlenmemiş şeffaf halde ve mm'lik ölçülerde yapılamadığı için istenilen ışığı almak son derece zor bir işlem.Ben nasıl işlerim ve led ışıgını yayabilirim yada doyurucu ışık alabilirim diye çok uğraştım ve bu şekilde pleksiye ışık dağılımı biraz olsun daha iyi yayılıyor hemde istediğim kadar led yerleşimi yapabiliyorum istenilen ışık şiddetinide elde edebiliyor oldum.
Pleksiyi tabakadan istediğim ölçüde kestirdim.Ledlerin her biri 150 ma ve 50 lümenlik yarım watt Edison power led.4 erli seri ve paralel bağlantı ve direnç ile çalışır hale getirdim.Sinyal için beyaz led üzerine turuncu kagıt keserek yerleştirdim ve oldukca güzel tonda renk elde ettim.
Şekil olarak mercedes pleksi ayna şeklini örnek aldım.
nUKiGyQ.jpg

ZANEiaj.jpg

jl8tHxQ.jpg

e3bnGW3.jpg

AWWufzk.jpg

QoFN8j2.jpg

NFY59nb.jpg

LevFHHK.jpg

Mk2b6hI.jpg

KojHirM.jpg

i0dWSGu.jpg

M9JmCF0.jpg

pz67gik.jpg

q7HMg3Y.jpg

BHvom0h.jpg

Sonuç olarak Pleksiye yaptığım her iz aralarına led yerleştirdim ve tatmin edici ışık aldım.Ledin görünümlerinide çok ince bir tabaka halinde pleksiyi boyadım ayna ile bütün haline geldi.Ayna dolgu macunu ile komple düzeltilip zımparalanıp tekrardan güzelce boyanacak.
x58Ocww.jpg

pL0NWfX.jpg

Videomuz.
VW Golf4 el yap?m? ayna sinyali.Pleksi ve ledli - YouTube
Aynalardaki pleksi çıkkınlığı etrafına dolgu macunu dolduruplup güzelce yeniden boyandı ve araç üzerine monte edildi.
cYz2CST.jpg

rJ0fYbE.jpg

P0U0cSj.jpg

UYw92NI.jpg

lxWNHOE.jpg

51IM3X3.jpg

0zEmNJe.jpg

goiP8mg.jpg

PKva2ua.jpg

Sinyal videosu.
Golf 4 Ayna Sinyali - Golf 4 Mirror Blinker - YouTube
Ankara'dan bir arkadaşımızın 2006 Laguna aracının yeni Clio'lardaki gündüz farı yapısından esinlenerek ön panjur eklerinin yapısını kullanarak içindeki 3 boş bölüme sağ ve sol olarak her bir tarafa 16 şar tane 1 Watt ve her biri en az 120 lümenlik Edison power led dizaynını kalınlığı 6 mm olan aliminyum soğutucu kullanarak ve parçanın ön kısmınada 4 mm ye yakın kalınlıkta pleksi kesip yapıştırarak ortaya Rabbimin izni ile böyle bir çalışma çıktı.
Lens kullanmadım sadece yogun ışık ile uzaktan rahatca görünebilecek bir ışık olacağını düşünerek her bir tarafta yaklaşık 1000 lümen gibi bir ışık elde ederek ve farlar açıldığında kısılmasını sağlayarak akşamlarıda göz almayacak halde yanmasını sağlayarak gece testi yapıldı.Gündüz resimleride bilahire eklenecek.
Bütün parçalar toplu halde.
v3LIeQj.jpg

Ledlerin yerleşimi ve sabitlenmesi.
UyK3Nk5.jpg

mX2DSyQ.jpg

Pleksinin yapıştırılması.Arkadaşımız bilahire yapışkan izleri için ya ortası açık kenarları kapatacak şekilde film yapıştıracak yada carbon folyo yaptıracak veya ince gri boya attıracak karar ona ait.
cAfIVNG.jpg

EGDVyJ0.jpg

DG0lRPq.jpg

Araç üzerinde farlar açıkken yanan hali.Sadece gündüz yanan hali ve görünümü içeren resmini arkadaş sonra çekecek.
MmxMF1t.jpg

Pleksiyi boyadım şimdi dahada iyi oldu.Led ışığını kontak açık iken biraz daha arttırdım,Farlar yanınca biraz daha kıstım.Akşam bağladığımız için gündüz son resimlerini arkadaşımız yollayınca ekleyeceğim.
Önce grı boya ile oldukça ince bir katman attım.Bakınca içi rahatlıkla görülebiliyor ışığı çok az etkiliyor.
pMbxyZd.jpg

Sonra reklamcılaraın kullandığı yapışkanlı kağıt diyeyim adını unuttum ondan şablon kesip yapıştırdım ve sonra mat siyaha boyadım ve en son olarakta vernik attım.
hjYjLGb.jpg

XqUjNfl.jpg

Araç üzerinde akşam görünen hali.İyice bakarsanız ledler ışık vurunca görülebiliyor ama normalde görünmüyor.
mmCGGGf.jpg

Kontak açık iken.Yaklaşık 6 metre civarında uzaklıktan ve flaşlı olarak çektim.Işık vurduğu için Flaşsız net görüntü alamıyorum.
Vgmyrg5.jpg

Farlar yanar iken.Farlara bağlanmasının sebibi araçta orjinal far kontrolü olduğu için gündüzleri devreye girdiği anlarda gündüz farının kısılması için düşünüldü.
iae3jlq.jpg

Laguna için yaptığım gündüz farlarının gündüz çekilmiş resimleri.Cep teli ile çekilmiş.
LBN1OjH.jpg

iB4pXqs.jpg

DxPs7ue.jpg

Uzaktan resimdekinden daha iyi ışık göründüğü bizzat söylendi.
Sivas'tan bir arkadaşımızın aracının km göstergesi,kalorifer dügme aydınlatması,düğmeler,far anahtarı,tavan ve aynalık aydınlatması komple değişti.Rabbimin izni ile bitirebildiğim çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar böyle.
Cam açma düğmesinin hali böyle idi temizlendi ve ledler kırmızı yapıldı takıldı.
zWZELJx.jpg

Arka cam açma düğmesi ledi.
9J0jVYP.jpg

Aynalık ledleri.Tavan ledini sanırım resimlememişim.
0vn1f1j.jpg

7I1CPBP.jpg

Far anahtarı.
OgmyWAd.jpg

Gösterge içine smd5050 ledlerden kadrandaki sayıların altına gelecek şekilde dizdim.
ynVzjMX.jpg

Kadranda sayıların üstlerindeki çizğileri ve bazı şekilleri kırmızı görünecek şekilde Arkadaşımızın isteği üzerine renklendirdim ve ortaya bu şekilde sonuç çıktı.
xapiNea.jpg

İbreler beyazdı ve kırmızıyı istediğim gibi alamadım ve bende beyazı kazıyıp ibrenin alttaki yansıtıcı yerini kırmızıya boyadım.
8Znk2pq.jpg

ZyR4oBy.jpg

Sonuç bu oldu.Yol bilgisyarı beyaz ledler ile aydınlandı.
zTDYrrC.jpg

BheLb9i.jpg

yoYeYHq.jpg

Rabbimin izni ile güzel bir sonuç alarak Ankara'dan bir arkadaşımızın Mondeo Mk3 aracının farları için yaptığım çalışmada İlk defa Valeo mercek kullandım fakat bu mercek düz çizgi ama yine diger versiyon gibi yarıya kadar düz çizgi,sonrası yine eğri gidiyor.Mercek şapkası olarak Bmw araçlardan çıkma bir şapka aslında boyayacaktım ama krom hali fazlasıyla güzel durdugu için hafif kusurlu olmasına rağmen insiyatif kullanarak boyamadım ve taktım.Çok az bir boşluk ile açıklığı epeyce doldurdu.Mercek boyutu uygun olduğu için arka kapakta hiç bir işlem yapılmadı.
Şunu söyliyeyim bu tam tespitimdir Mondeo Mk3 orjinal farların sol merceğin mercek çizgisi eğri çıkıyor.
eLZWOG1.jpg

h0iVnb7.jpg

QdQTiid.jpg

ogbraSt.jpg

oaKeqvm.jpg

Duvar resimlerimiz.
vgRYg4o.jpg

nwKB483.jpg

Mondeo Mk3 farının araç üzerindeki yeni hali.
QGfDYlK.jpg

63Bgg4Q.jpg

teS1IWX.jpg

SMoCKlw.jpg

IYI6D0H.jpg

xEI3ahg.jpg

Sakarya'dan bir arkadaşımızın Focus 2.5 hb aracı için far çalışmasında Valeo bi-xenon gen4 balast ve 4300k Osram xenon ampul,Mercedes mercek kapağı boyanarak montajından sonra her biri tam güçte 50 lümen olan fakat ben yüzde 80 civarında performans ile kullandığım smd power ledlerin yan yana dizilimi ile farın köşesi kesilerek bu kısma uyacak pleksileride keserek ve güçlü ışık yoğunluğu sağlanarak uzaktan görünebilmesi için yaptığım çalışmaya sonra sinyal olarakta yanacak şekilde ledler eklendi.Sonrasında işlem bitti derken Bmw orjinal halka ilavesine karar verdik ve halka için 12 volt 350 lümen Power led kullanarak işlevi hayli yüksek bir ışık gücü ile çalışmayı orjinal sinyal kısmına power ledler döşeyerek Rabbimin izni ile son derece iyi olduğunu düşündüğüm bu çalışmayı bitirmek kısmet oldu.Arkadaşımın yüreğine sağlık bana sabır gösterdi ve sonuç olarak istediği gibi zevklerini tatmin eden bir far sahibi oldu.İşte detaylar.
Farın çerçevesinin pleksi için kesilip biçilmiş hali.
0XNXz1L.jpg

Pleksilerin kesilmiş hali ve far çerçevesine göre egim verilmiş hali.
O2yAKVp.jpg

eExEekO.jpg

sinyal için çentiklerin açılması.
86VOi2c.jpg

Sinyal ledlerinin dizilmiş hali.
5va12WA.jpg

Gündüz ledlerinin hazırlanışı ve bitmiş hali.
ezVGHME.jpg

56eRPmo.jpg

Bmw Angel halkanın montajı.
qFU0UFI.jpg

PjD14aG.jpg

Tüm montajın bitmiş hali.
jl5NcJQ.jpg

Angel halkanın led sogutucusu.bu kısımda
QhAQeo8.jpg

Power led sinyalimizin bitmiş hali.
lKFjNTs.jpg

Sinyal yanış halleri.
hhYKTZ5.jpg

xMauk11.jpg

Idn8H9p.jpg

Gündüz farı yanış halleri.
BaJcVzB.jpg

TPQ2PZk.jpg

c098b6g.jpg

Farın kapanmış hali.
hEGMvKy.jpg

UofOAxE.jpg

cZbLMk7.jpg

Role sistemi için rolelerimiz.Her bir fara 3 ayrı role kullanıldı.Kontak açık,Parka açık ve sinyal için.Birbirini kontrol ediyor.
pcNopM1.jpg

Bunlarda iç aydınlatmalar için yaptığım ledler.
6dZSRfx.jpg

Araç üzerinden görünüm.Eski ve yeni far
9QsEjzb.jpg

lAcnab6.jpg

HEuBXKn.jpg

Lg8PjRF.jpg

lAcnab6.jpg

Çalışma Videosu.
Focus makyajl? kasa mercekli, gündüz ledli far. - YouTube
Belirli mesafelerden gündüz farımızın görünüşü.Sanırım fazlası ile tatmin edici olmuş.Halka mecburi yerleşiminden dolayı kenarlardan kesik görünüyor ama canlı gözle daha iyi göründügünü düşünüyorum.
tgWqjvI.jpg

i865gsi.jpg

tXF4p9x.jpg

oktay toker

Sessiz
İstanbul'dan bir arkadaşımızın Focus 2.5 makyajlı kasa farları bilinen orjinal H7 mercekli versiyon.Mercekleri yeni nesil Hella ile uğraştırıcı montajlama tekniği ile orjinal mercek sabitleme kasasına takılarak değişti.Gen5 balast ve Osram 4300k xenon ampul seti kullanıldı.Sinyal kısmına ledlerden Amerikan park yapıldı.Bu farda farklı olarak Mercek şapkası kenarlarına siyah kuşak atıldı.Amaç uzun hüzme önündeki siyah parça ile sinyal camındaki bütünleyici parçayı tamamlaması ve merceğin içteki siyah şapkasınında bütünlüğe iştirak ederek ortaya değişik bir görüntü çıkarmasıdır.Arkadaşımız tam yetkiyi verdiği için bunu birazda tereddütlü olarak ben uyguladım pişman değilim.
Boyama işini elimden geldiği kadar düzğün yapmaya çalıştım.Çok küçük kusurları olmasına rağmen kuşagımız fena değil.
Resimlerle farın son durumu.
8GO6tJt.jpg

5u1Nao8.jpg

p3Iu6Vs.jpg

ux2vHke.jpg

Far camının içini temizleyince kullandığım pamuğun son hali artık bu şekilde idi,resimde biraz daha beyazımsı çıkmış ama bundan daha siyah,siz karar verin içten ne kadar is yaptıgını.Bu siyahlıgın uzun süre kullanılan mercekte de olduğunu da unutmayın.Bu durum bütün marka araçlara içinde geçerli.
2W16NPE.jpg

D1s Osram xenon.Hella merceği bu montaj sonunda arka toz kapagında işlem yapmadım.Yaklaşık 8mm boşluk var.Ama ayar sonrası boşluk nasıl bilmiyorum,Yinede aşagı yukarı oynama mesafesi tahmini olarak yinede 5mm falan boşluk olduğunu söyleyebilirim.
9e7DUGG.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Focus aracı için Valeo bi-xenon mercek,Gen4 balast Osram 4300k,Bmw orjinal mercek kapagı boyanarak yapıldı.
DZuYZIq.jpg

d2afDtk.jpg

3daixQi.jpg

Geçen ay Rabbimin izni ile Zonguldak ilimizden bir doktor arkadaşımızın 2006 Hb V6 Mondeo far çalışmasını bitirebildiğim bu çalışmada uzun ve kısa hüzmeye yeni nesil Hella bi-xenon mercek kullanıldı.Uzun hüzmeye farlar yanmadan sellektör atabilmeyi sağlayan Gen5 balast kullanıldı.Kısa hüzmede orjinal xenon ampul balast takımı kullanıldı.Her iki mercekte Aküden direkt tesisat çekilerek yapılan bağlantıda yaptığım role tertibatı ile hem kısa far olarak hemde uzun far olarak aktif kullanılıyor.Uzun hüzme tesisatı sadece 2 merceğin selenoidini besliyor.Kısa hüzme tesiastı orjinal balastı kontrol ediyor.Kısa hüzme ve uzun hüzme + uçlarından tetik alınarak role sistemine komut veriyor.Arkadaş siyah taban far olmasını istediği için siyaha boyandı.Bu benimde işime geldi. arka kapakta bu defa uzun hüzme kısmında 1.5 cm civarı çıkıntı yapıldı.Diğer taraf temiz.
Bmw angel halka ilavesi ve power led sinyal ilavesi bilahire Led başlığı altında paylaşacağım.
5of0D51.jpg

Q3Dwj4M.jpg

rdacv78.jpg

BqjkYNZ.jpg

Lleo8jT.jpg

z7vvxYT.jpg

7RHgN2t.jpg

eMENLxg.jpg

7ZmVjgb.jpg

NJwd8py.jpg

BdwpcX7.jpg

p5mLUMA.jpg

VbBKinN.jpg

Cd3VvTx.jpg

fIW1JtY.jpg

Sinyal videosu.Bu defa sinyal yanarken halkaların ışığını kesmedim.Sadece bir tercihti.Halkalar parklar yanınca kısılıyor.
MOV06425_zps7dca3c5b.mp4 Video by tamircioktayy | Photobucket
Şunuda belirteyim.Mercekler bir siğorta iptali veya role sistemindeki bir kablo iptali ile Orjinal olması gereken aydınlatma haline alınabiliyor.Yani kısalar kısa uzunlar uzun olabiliyor.İşlemi yaparken bu seçeneğide yapıp kararı kullanıcıya ait olmak üzere ben hem kullanıcıyı memnun etmek hemde kurallar çerçevesinde yapıyı korumaya çalıştım.

Aralık ayı sonuna doğru Rabbimin izni ile iyi bir sonuç alarak ve Ankara'dan kullanıcı arkadaşımızında oldukca beğendiği Fiat Stilo aracının farlarında kısa hüzme ye yeni nesil Valeo bi-xenon merceklere D1s Philips 4300k xenon ampul ve Gen5 balast,uzun hüzmeye yeni nesil clear lensli Bosch servo bi-xenon merceklerin perdesi uzun hüzmeda sabitlenerek halojen H7 ampul traşlanarak,sis bölümüne Mondeo Mk3 orjinal ceviz xenon merceğinin perdesini düzleyerek h7 ampul traşlanarak takıldı.
Baktım Her şey mercek olmuş sinyal bölümünede yine Mondeo merceğini kullanarak içine 4 tane amber power led yerleştirdim ve farın orjinal park bölümündeki deliklerede Nude lesn ile power led yerleştirerek gayet güzel bir sinyal bölümü yapıldı.
Mercek şapkaları 2 parçalı olarak yapıldı.Sis ve sinyal mercek şapkalarıda metalden bir hazır parça kullanıldı.
Orjinal Bmw U halkaları kullanılarak gündüz farımızıda her bir halkaya 4 x 1 watt smd 3528 kullanarak işlemi bitirdik.Ön çerçevede mecburi olarak kesilmeler yapıldı.Bütün yapısalda oynamalar olduğu siyaha boyamaya karar verildi.
Bu çalışmada sis mercekleri en çok vaktimi alan kısım oldu.Ve şu an bu farların orjinal yapısında şimdiye kadar yaptığım bütün farlarda olan havalandırma filtre kanalları bu farın Bosch marka olmasına rağmen olmadığını üzülerek anlamış bulunuyorum.Sadece sis bölümü tarafında ne olduğunu tam anlayamadığım 2 tane yaklaşık 1 mm falan genişliğinde iç deliğe sahip bir çıkış var.Mecburi olarak hurda farlardan sökerek hava kanalı filtrelerini bilahire mecburen yerleştirecegim.Sağ far tarafında yaklaşık 3 haftadır falan kullanımda sorun yok ama sol far kısmında arka kısım her yeri kapalı olduğu için nem sorunu oluştu.Şimdilik uzun hüzme kapagı açık şekilde dolaşılıyor.Uzun hüzme kapagında nem kapsülleri ekleniyor.
wsNt4kX.jpg

CJVZmkD.jpg

XHc6qcV.jpg

U0OES8Z.jpg

x8k5DzE.jpg

5Hjau7K.jpg

FUiOMkM.jpg

XnRWLWO.jpg

UYIRiqM.jpg

LD5MlMa.jpg

ihEc6GY.jpg

ablKi2c.jpg

z0mraNR.jpg

Araç üzerindeki görünümü çok net değil ama şimdilik elimde bu var.
8sSUjnd.jpg

Sinyal ve gündüz farı videosu.
MVI_7190_zpsa6b243de.mp4 Video by tamircioktayy | Photobucket
Stilo power led sinyal ve Bmw u halka videosunu bu linktende incelenebilir.
Stilo Çift bi-xenon mercekli,Bmw U halkal? gündüz far?,mercekli power led sinyal - YouTube

Rabbimin izni ile Ankara'dan arkadaşımızın Golf 4 aracının Stopları için Power led dizaynı uygulaması yapmak için uzun süren bir çalışmayı iyi bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Oldukça fazla şekil testleri,dizayn denemeleri,lensler,ledler deneyerek sonuca ulaşıldı.Stop tipi oldukca ölçüsüz denilebilecek yapıya sahip olduğu için led şekli vermek beni epey zorladı.
Çalışmayı lens kullanarak bitirmek istiyordum ama lensler istediğim gibi olmadı iptal ettim.Lenslere göre delinip şekil verilen yapıyıda sonradan bozmayarak aynen kullandım.Bu nedenle biraz led dizilimi hatalı oldu bunuda nazarlık diyerek ellemedik.
Çalışmada Park modu için ilk baştan beri ben pleksi çubuk dizaynı için uğraştım ve ortaya tahminimden daha iyi netice aldığım bir yapı çıktı.Pleksileride power led ile aydınlattım.
Bütün kırmızı ledler smd tip her biri 50 lümen kırmızı renk verebilen ledler.
Amber renk sinyal ledlerimiz.Sinyaller için sonradan yürüyen şekilde yapmaya karar verdik ve yaptık fakat sonradan ön sinyal ile uyumsuz olduğuna karar verildi ve normal şekilde yanması sağlandı.
Geri vites için 15watt power led merceksiz olarak kullanıldı ve ciddi manada performans alındı.Kamera ile gündüz gibi görüntü alınabiliyor.
Stopların komple açılmış hali.
M1uEIoF.jpg

En son karar verilen yapı için kesilmiş delinmeye hazırlanmış sogutucularımız.
UgX1cdS.jpg

sinyal ledleri test için monte edildi.
Fqnkw3k.jpg

Sogutucularaın boyalı ve ledlerin takılmış hali.
mSvkoLT.jpg

Stop kasası zımparalanıp siyaha boyandı.Buna en son karar verildi ve sanırım epey doğru bir karar oldu.
rx2FVl0.jpg

Bu şekilde bir yapı olsun demiştik ama sonradan vazgeçtik.
dAUr6mI.jpg

Bütün ledlerin montajlı hali.
TtJ3nN9.jpg

Sonra orjinal pleksi camlar gibi ledlerin önünü kapatmaya karar verildi ve pleksiler hazırlandı,şeffaf folyo ilede kaplandı.
TsSMnhl.jpg

Montajlı halleri.
0GuUjaC.jpg

NUnIrHu.jpg

JFoD1zl.jpg

Pleksi çubukların takılmasından sonraki testimiz.
rcz361h.jpg

Stopların kapanmış hali.
Q82Wz3l.jpg

Montaj sonrası görünümler.
MOu2nlS.jpg

Aklımda ilk baştan beri olan köşe kısma led uygulaması sonrası görünüm.
9aa1wEJ.jpg

AlnVint.jpg

Son hallerinden kareler.
1BHwy25.jpg

jMhjJRa.jpg

04vIuKj.jpg

fPdhdcP.jpg

Telefon ile çkilmiş Golf 4 stop videoları.
gündüz - YouTube
gece - YouTube

Rabbimin izni ile yine uzun süren bir çalışmayı son derece güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Farlar Bursa'dan bir arkadışımıza ait İnsignia aracı için alınan İnsignia Cosmo modelin Afl farları diye bilinen modeli.Çalışmaya ilk başta sadece mercek değişimi için başlandı fakat sonradan iş büyüdü,Yeniden yapılanan gündüz farı,orjinal gündüz farının yerine sinyal ve orjinal sinyalin yerine led uzun hüzme yapılmay akarar verilerek işin akışı uzadı.bu çalışmadada oldukca fazla testler,dizayn aşamaları yaptım.Sonra bu çalışmalara ilave olarak ledlerin yanış şekilleri ile oynama yaptık.
sinyalleri akan ışık yada yürüyen ışık şekiline benzetmeye,yeni dizayn ettiğimiz Gündüz farınıda kademeli olarak yanmasını istedik ve istenilen şekildede sonuç alarak farları kapattık.
Güdüz farında smd her biri 50 lümenlik yarım wattlık ledler kullanıldı.Sinyalde 1 watt amber ledler kullanıldı.Uzun hüzme ledlerimizn her biri 20watt power led olarak sağ ve sol olarak 6 led 20derecelik reflektör sınıfı lens kullanılarak güzel bir sonuç alındı.

Orjinal Hella mercekleri Afl sisteme göre olduğu için yeni nesil Hella Bi-xenon mercek ile değişti,Yükseklik motoru servoo tip olduğu için orjinal yükseklik motoru ile değişti.Gen5 balast ve Philips 4300k xenon takım kullanıldı.Orjinal iç mercek şapkası siyaha boyandı.
Farların açılmadan ilk hali.
BMksACr.jpg

N0oigTi.jpg

Sadece mercek çalışması yapılsa idi bu şekilde farlar kapatılacaktı.
MGx4tni.jpg

Orjinal servo yükseklik motoru ve yerine takılmış normal motor.
7cLtyWv.jpg

qm5FgHd.jpg

Orjinal Afl Hella mercek ve yeni Hella mercek yan yana.Montajı yapılmış Hella mercek.
1VGPoRM.jpg

rLIBQMO.jpg

İç mercek kapagının boyanmış hali ile benim düz çubuktan bükewrek bu şekli verdiğim parça son şekilde ince kalınca montajı zorlaştığı için 3 mm daha geniş hali ile Lazerde kesilmiş aynı şekildeki pleksi çubugun Gümüş grı ye boyanmış hali.
l3YLEAh.jpg

Gündüz farı ledlerinin montajlanmış hali.
Of6t3Kb.jpg

Ledlerin önünün kapanması için metalik grı ile boyamış pleksi çubukların montajlanmış hali.
JdNFeBN.jpg

Gündüz farının yanış şekli.
qLSoXMn.jpg

Uzun hüzme power ledlerimizin montajı.
m78xVqD.jpg

Araç sahibi arkadaşımız ile dizayn ettiğimiz lens sabitlemesi ve ön görünüşe destek veren parçanın yapımı.Lazerde kesilen parça görünümde çok eyi değiştirdi.Bu parça yerine son anlarda aklıma gelen bu genişlikte pulu kesip biçip kullanmak vardı yada aliminyumda delip kesip yapmak vardı.sonra fikir birliği ile üstteki parçayı geliştirdik.Ledlerin sogutucu bölümündeki ayaklar hiza ve yön verebilmek için bu şekilde yapıldı.
MxCTeIy.jpg

qBeUo7S.jpg

qHXQy8r.jpg

Uzun hüzme ledlerin montajlı hali.
OP8wHrv.jpg

Orjinal sinyal camı uzun hüzme yapısı için kesildi ve siyaha boyandı.
K3WY7af.jpg

Orjinal gündüz farı bölümündeki ledler söküldü ve yerlerine her bölüm için 2 şer tane olmak üzere toplamda 12 led takılarak sinyal aşamasıda aşılmış oldu.
weKhTRc.jpg

Küçük devre Sinyalin akışkan veya yürüyen şekilde yanması içinve hızıda kontrol edilebilecek şekilde yapılmış devresi,Gündüz farımızın 4 kademeli olarak sıra ile yanmasını sağlayan gecikmeli role devresi ve dönüş farlarının gecikmeli yanmasını sağlayan devremizin bitmiş hali.Sinyal devresi son model Audi araçlardaki sinyal yanışından yola çıkılarak yapıldı.Gündüz farı sıralı yanması ise arkadaşımızın istegi üzerine yapıldı.
J9hKUcj.jpg

NTbCzKF.jpg

Farların bitmiş hali.
8sx3FyH.jpg

hqCW04P.jpg

İlk test montajı.
fhz7iEM.jpg

Monatjlı hali.
rddr2b0.jpg

Duvar resimimiz.
OUTy67e.jpg

Uzun hüzme power ledler ile bi-xenon uzun hzüme bir arada.
vBvY10Q.jpg

Power led uzun hüzme duvar resmimiz.Mercek gibi uzun hüzme şekli gücü beklenemez tabiki fakat ciddi manada yardımı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Çekimi ışık kısması yaparak çektim.
50aymfn.jpg

Bilahire Gündüz resimleri ve videoları gelecek ekleyeceğim.Şimdilik tadımlık bir sinyal gündüz farı videosu.
?nsignia Cosmo far power led sinyal,gündüz far? - YouTube
İnsignia Cosmo far modifiyesi videomuz bunda yanış halleri daha net anlaşılıyor.
insignia özel yap?m cosmo farlar? - YouTube

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2000 Fiesta aracı için çıkma far teminden sonra alınan orjinal Hella d2s xenon takım ile eski Hella merceklerden sonra çalışmaya başlandı.Biteli epey oldu ama paylaşım şimdi oluyor aksilik olmaz ise şehir dışında olan araç içinde montajı haftaya olacak.
Farların orjinal görünümü bu.
kF6nxX4.jpg

Komple dagılmış hali.
SHg7Iuv.jpg

Merceklerin montajlı hali.
6N4Ih6Z.jpg

http://i.imgur.com/vMGLCuh.jpg[/IM]
Mercek kapaklarına ilk yaptığım hali bu idi sonra vazgeçtim.Mercek kapagı çok çizikli idi ve ilk defa en yakın krom tonunda boyamayı becerebildim diyabilirim.
[IMG]http://i.imgur.com/bGLLJWc.jpg
2PRqclg.jpg

MiCvbh3.jpg

Sinyal kısmına junyan farlarda kullanılan merceğin camı ve krom çerçevesini kullanma fikri geldi ve power ledlerin dizaynı ile birleştirerek yeni sinyalin görünümü bu oldu.
OvjUP9R.jpg

İlk yaptığım mercek kapagındaki parçayı söktüm ve orjinal yeni Hella merceklerde kullanılan bir parçayı birleştirerek hem far çizgisinde mavi tonu yakalamış olduk(bu parça sadece bu amaç için yapılmış orjinal parçadır.) hemde far tipini tamamen degiştiren bence sert bakışıda elde etmiş olduk.Mercek şapkasının şekline yani desenli yapısına oturan orjinal Bmw halkalarınıda montajına karar verdim.Yuvarlak halka bu kapakta çok sırıttı resim dahi çekmedim.
g3IyGih.jpg

2koF41S.jpg

TTNi7qa.jpg

Camlar kapandıktan sonra.
CXyOUp3.jpg

FJkwHEB.jpg

lq4WMNm.jpg

xzskSKA.jpg

Halkaların yanar hali.
WrsvQUM.jpg

0QbVxFJ.jpg

Son orjinal mercekli fara monte ettiğim Hella mercekteki montaj sonrasında elime geçen yine orjinal mercekli tasa yaptığım Valeo mercek montajında bu defa kafamı biraz daha meşğul edip orjinal mercek montaj kasasını kullanmak yerine aliminyumdan ayak yaparak merceklerin orjinal yapıdaki gibi durmasını sağlamaya çalıştım ve sanırım epey yaklaştım.Sonraki çalışmada aynı şekilde ayak yapıp dahada iy yapabileceğimi düşünüyorum.Bu çalışmalarda merceğin orjinal yapıdaki gibi çıkkın durmasını engelleyen en önemli nokta yeni takılan merceğin boyutu ile ilğili bir durum.Bu çalışmayı Hella mercek sonrasında yaptım biteli epey oldu ama eklemeyi unutmuşum.
Orjinal bozulmamış mercekli tasın hali.
vn3XX1u.jpg

Yaptığım aliminyum montaj ayakları
z67w1qv.jpg

Montajlı hali.
cKvsCPe.jpg

Kullandığımız Valeo mercek lens çapı Hella'dan ve orijinal Halojen H7 mercek çapından biraz küçük olduğu için biraz farklı duruyor.ama eski orijinal mercek kasasına yaptıklarımdan edindiğim tecrübe sonrasında daha iyi olan bir çalışma oldu.
Lz80lNg.jpg

Yine silikon desteği ile merceğimizi sağlama alıyoruz.
MY2kDR9.jpg

Farların kapanmış hali
I2TP0SC.jpg

x88OX5W.jpg

Mncgl7O.jpg

gN2W3bz.jpg

oktay toker

Sessiz
Ankara'dan bir arkadaşımızın 2012 Astra j aracının halojen farlarına Rabbimin izni ile yaptığım mercek çalışmasında halojen farlarına yeni tip Hella bi-xenon,Gen 5 balast 4300k Philips xenon apuller ile montajı yapıldı.

Farlar kesilerek açıldı.

ojlikaS.jpg

Balast ve mercekler.

dGS9vFe.jpg

LA4GduH.jpg

Mercek şapkası olarak Fiesta orjinal mercekli far tasını kesip biçerek kullandım.Başkada şapka yakıştıramadım.Beni çok uğraştırdı küçük hatalar ile orjinal şekilde durması için çok uğraştım.İç kısmda bulunan kesik ksım angel halka taktıgım için mecburen kısa oldu yoksa bu kısım uzun yapacaktım ve farın orjinal eğimli yapısına daha uyumlu olacaktı.

Mt5DPSI.jpg

Far camını idareten kapattım ve görünüm böyle idi.

Fmd5byV.jpg

UCCb071.jpg

opRZriE.jpg

Son halide böyle oldu.Araç sahibi arkadaşımız özellikle bu angel tarzını istedi ve bende elimden geldiğince iyi durmasına özen gösterdim.

nvOcdjY.jpg

F23iAoc.jpg

1eu2Rsm.jpg

rYrmfTp.jpg

MraZ8xW.jpg

NFp2qz0.jpg

Duvar resimlerimiz.

Cv6wFpi.jpg

9cATtwa.jpg

Araç üzerinden bir görünüm.

7LG04zK.jpg

farların orjinal olan ledli gündüz farı bölümüne amber power ledler kullanarak sinyal ledlerini ekledim ve tampondaki orjinal olan sinyal bölümünede hem sinyal ledi hemde gündüz farı için 10 watt power led kullanarak farlar ile bütün halde olacak şekilde bir çalışma ile neticelendi.Elimde fazla resim yok fakat video izlenebilirse her şeyi fazlası ile anlatıyor.Yapıda Orjinal gündüz farı,Angel halka ve sinyal bölümündeki gündüz farı sinyal verildiğinde otomatik kapanıyor ve sinyal bitince aktif oluyor.

Orjinal gündüz farına amber power led montajı.

rFGBEE2.jpg

Angel halkanın montajlı hali.

F23iAoc.jpg

rYrmfTp.jpg

Orjinal sinyal bölümüne ise parçanın alt kısmından 4 adet ledler için delik deldim ve iç yapının reflektör özelliğinden yogun ışık oluşturarak ışık dagılımının en iyi şekilde olabilmesini sağladım.Orjinal ampul girişinede 10watt lık power ledi yerleştirdim ve sinyalin orjinal egimininde yardımı ile ışık son derece iyi bir açı ile gündüz görünebilir halde elde edildi.

Sinyal ledleride biraz görünüyor.

mBat39t.jpg

DrhxBjn.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

57eYi0E.jpg

4oxz3HB.jpg

Bütün çalışmayı anlatan video bu linkte.arkadaşımız benim ismim ile videoyu paylaşmış.Yanlış anlaşılmasın.

Astra J Bixenon Angel'li ve Mercekli Far Çalışma

Rabbimin izni ile bir arkadaşımızın Hyundai Era aracı elinde iken yapmaya başaladığımız fakat iş bitmeden sattığı aracı için mercek çalışmasında Eski tip D2s Hella bzenon mercek kullanıldı.Mercek şapkası olarak 2012 sanırım bu yılda üretilmiş Megane mercek şapkası kullanıldı.Bence tabiri caiz ise cuk diye orturan bir şapka oldu.Angel halka ve power led sinyal de ekledim.Yapım aşamasında çok resimler yok.Sonuç resimleri farı anlatacak.

Farlar şu an araç satıldığı için mecburen satılık durumda.Konu açsam mı bilemiyorum.

Farlar sıfır yerli üretim ve yükseklik motoruda üzerinde.Mercek montajından sonra mercek şapkasınında takılmasıyla görünüm böyle oldu.

A4EwbmL.jpg

cdNiVaF.jpg

Farların kapanmış hali.
Xwgw1O5.jpg

iokq2Fa.jpg

n6YzBxi.jpg

Gündüz farı olarak mercek şapkasının yapısına uygun orjinal Bmw U halka montajı yapıldı.200 lümenlik power led ile aydınlatması yapıldı.
Sinyal ampulü giriş kısmına 30mm lik lens monte ettim ve uygun kısımlara 3 adte power led için delik deldim sinyal için iç reflektör yapısınıda kullanmaya çalıştım.Sonuç umduğumdan daha iyi oldu.

ICNnxHi.jpg

Halkanın ve sinyal bölümün bitmiş resimleri.

UOii0lO.jpg

c7OdweX.jpg

GGb9roV.jpg

ujC1xiJ.jpg

Rabbimin izni ile Ankara'dan bir arkadaşımızın 2010 scirocco aracının halojen farlarına çift mercek çalışması ile berbat duruma getirilmiş aydınlatmasını düzelt tik.Yeni tip Valeo bi-xenon mercek ve uzun hüzmeyede Halojen H7 mercek siperi kesilerek uzun hüzme konumuna sabitlenip takıldı.Kısa hüzme mercek şapkası Bmw mercek şapkası kullanıldı far tasına tabiri caiz ise cuk diye oturdu.Uzun hüzme merceğine ise mercek şapkasını kendim yaptım.
Gen4 balast ve 4300k Osram xenon takım kullanıldı.

Farların dağılmış hali.

tVkWG0Q.jpg

Orjinal H7 soketi kırılarak Çin malı H7 xenon takılıp yapıştırıcı ile öylesine sabitlenmiş hali.

CZDA82d.jpg

Bu xenon ile H7 tasın kısa far duvar resmi.Çizgi yok neredeyse tamamen uzun hüzme yapısında bir ışık demeti.

jUxKdaz.jpg

Merceklerin montajından sonra.

dSzZn7K.jpg

aUkKOjt.jpg

Uzun hüzme için yaptığım mercek şapkası.

rCI5cbG.jpg

vYhE9jq.jpg

Kısa hüzme mercek şapkası.

VNqX8rz.jpg

Şapka montajlarından sonra görünüm.

x0HGrUl.jpg

GqLCIhj.jpg

4DKqH7q.jpg

Çerçeveye Bmw halkaları takıldı.

gqtRVLC.jpg

2K9yUv5.jpg

Farlar ayarlanmadan duvar resmi.Bu farda uzun hüzme ayrı olarakta yükseklik ayarı yapılabiliyor ve aynı zamanda kısa far çerçevesinede paralel bağlı yapısı mevcut.

jiP96Br.jpg

Montaj sonrası sadece bu resmi çekebildim.Arkadaşımız kendi çektiği resimleri yollayınca bilahire ekleyeceğim.

yzzOStd.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın sanırım 2011 model Picasso aracının farlarına yeni tip Valeo bi-xenon mercek,Gen5 balast 4300k xenon ampul ve mercedes mercek şapkası kullanarak Rabbimin izni ile iyi bir sonuç alarak bitirebildiğim bu far çok iyi bir gündüz farı power led sinyal modifiyesine uygun yapıda.Arkadaşımız bu tarz işlemleri istemediği için sadece mercek montajı ile araca monte edildi.

Farlar kesilerek açıldı.

sbVz27A.jpg

Tasa merceğin monteli hali ve mercek kapagının denemelik hali.Mercedes mercek kapagı 2 parçadan oluşuyor.düzgün bir şekilde birleşim yapıldıktan sonra krom tonunda boyandı.

uGUZlvr.jpg

MCeLJ7q.jpg

Montajlı halleri.

4AD88rn.jpg

YghXJwL.jpg

5YilKsM.jpg

Akşam saatlerinde montaj olduğu için duvar resmimizde bu şekilde.Bi-xenon uzun ile Halojen uzunların etkisi bu resimde daha net ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.Halojen ampul beyaz olsa idi bu netice kesinlikle alınamazdı diye düşünüyorum.

qhlV6BL.jpg

XeDogUN.jpg

Araç üzerinden görüntüler.

aJccFEy.jpg

3jMRJKc.jpg

48ppI4W.jpg

Elazığ ilimizden bir arkadaşımızın 2004 kasa fiesta aracına makyajlı kasa farları yan sanayi sıfır olarak alındı.Bosch bi-xenon mercek,Gen4 balast 4300k xenon ampul,mercedes mercek kapakları birleştirilerek yapılan kapak,orjinal Bmw eski tip angel halka takıldı.sinyal bölümüne 1 watt sarı power ledler monte edildi ve sinyal camı sökülerek junyan mercek camı yerleştirildi.Bu kısımada yine orjinal eski tip ince olan Bmw angel halka monte edildi,Park bölümünede 30mm lens kullanılarak sişnyale dahil edildi.Çerçeveler aracın orjinal renk kodunda boya bastırılarak boyandı ve far içide siyah zemin yapıldı ve Rabbimin izni ile güzel sonuç alarak işlem bitirlidi.

Farın dağılmış hali.

G4tXTcc.jpg

Çerçevelerin zımparalı ve boyanmış hali.

BuFGifm.jpg

QSstAeq.jpg

Mercek şapkası.

RlpwL8w.jpg

Power led sinyalimiz.Mercek içinden araç rengi tonunda yansıma olsun diye boyadım.

Tfue60n.jpg

Junyan merceğin camının yerleşmiş hali.

KnmOciM.jpg

Halkalar ile tasların birleşmiş hali.

gyPWg3E.jpg

Toplanmış halleri.

ZPV796s.jpg

olxtdJ5.jpg

cOkV5dY.jpg

EVKDPuS.jpg

Angelların ve sinyal kısmının yanarken görünümü.

0Yc84ZH.jpg

ipsIwYm.jpg

m7KKaa3.jpg

8hHjaEJ.jpg

WLYDuxG.jpg

7UqY67p.jpg

oktay toker

Sessiz
Ankara'dan arkadaşımızın 2012 Mazda 3 aracının oldukça kirlenmiş merceklerini eski tip D2s Hella bi-xenon modifiyesini yaptık.Boşa çıkan orjinal H7 merceğide uzunlara monte edildi.Bmw angel halkalar takıldı.Sinyal bölümü power led yapıldı turuncu camın altına amber power ledler yerleştirip etkili bir sinyal elde edildi.Çok ricacı bir şekilde yapmamı istedi fakat ben sadece aldığı rgb şerit ledi her 2 merceğin etrafına yapıştırıp kablosunu çıkartırım gerisini kendin yaparsın diyerek Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile işlem bitirildi.

Far tasının sökülmüş hali.

kdX4hvg.jpg

Mercekler o kadar kirlenmişki camı defaatle temizlemem ragmen yapışan tozları temizlemesi çok zor oldu.Merceğinde siper kenarına yapışmış misafiri vardı.

UUzb8pv.jpg

4KXi44a.jpg

oAJ2Ei0.jpg

HczNA83.jpg

Uzunlara takılan mercek için şapka tasarımı beni çok fena ugraştırdı.Mercek çapı küçük olduğu için uyan parça sadece Afl bosch bi-xenon merceğin orjinal şapkası ve 2010 mercedes mercek şapkası parçasını birleştirerek tabi buda epey uğraştırdı kes biç yapıya uydur 2 gün uğraştım dersem yalan olmaz.Fakat güzel olduğunu düşünüyorum.Orjinal mercek şapkası Hella merceğin uzun olması nedeniyle ki yeni tip Hella merceğide uzun geldi.Mercek camının şapkadan çıkan kısmı içe dogru basık olduğu için mercek çapına göre genişletildi zımparalandı ve meşhur aliminyum parçayıda ekleyince görünümü güzelleştirebildim.Uzun merceğin orjinal siyah bölümüne uysun diyerek bu parçayıda siyah yaptım.

oMMAwb4.jpg

cHroMML.jpg

q0wxn8G.jpg

Orjinal bmw tam yuvarlak fakat ince tip halkayı mecburen silikon ile tutturdum.Uzun hüzme kısmıda kalın küçük yuvarlak halkkayı keserek ve yapıştırarak yerleştirdim.

Resimlerde sinyal kısmındaki power ledler görünüyor.

tUochNd.jpg

b5emvBv.jpg

sL9O8BH.jpg

Farın kapalı hali.

8lPQMAX.jpg

Halkaların ve sinyal kısmının yanan hali.

pKDk5yq.jpg

5aEvujH.jpg

cyjYArC.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

L9yqdYp.jpg

2dlyzTi.jpg

WvEbD6G.jpg

Fiesta V çalışmamızdaki farların araç üzerindeki görüntüsü.İlerde yenileri gelir ise ekleyeceğim.
Er0XKlb.jpg

2kM5vg9.jpg

QzXV7bd.jpg

2001 Fiesta farının araç üzerindeki görünüm.Halka yanarken resmi gelmedi gelince ekleyeceğim.
TgielrU.jpg

IARd589.jpg

z3X3eeg.jpg

Zonguldak ilimizden arkadaşımızın aracı olan Mondeo Mk3 hb V6 aracının sislerine Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını düz çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Aracın orjinal farlarına daha önceden yapmış oldumuz bi-xenon montajında kullandığımız orjinal D2s xenon takımı yerine Gen5 balst D1s takımı ile değişimini yapıp üzerinde duran D2s ampulüde sislere monte ettik.Far içinden orjinal kablo sis bölümüne uzatılıp takılacak ve far soketinde bulunan orjinal D2s balastın + ve - ucuda sis tesisatına bağlanacak.

Sis farının dagılmış hali.

rI0CKFs.jpg

İç kısım zımpara sonrasında siyahtı ama malum zımparanın giremediği bölümler olunca parlak siyaha boyandı.Daha öncesinde hava kanalını 2 kat genişlettim.

5tx8iKo.jpg

Montaj sonrası kareler.

PM7esdz.jpg

CJmiD4j.jpg

zYCqT6D.jpg

Orjinal yükseklik ayar vidası yine kullanılabilir durumdadır ama hali ile biraz daha sert ayarı olacak.

sxNrrno.jpg

D2s xenon ve yerine takılınca bez bant ile izolesini yaptık.Bu kısımda ısı minumum seviyede o nedenle sorun çıkarmaz.Ayrıca bu bez bantlar belirli bir ısı ve sıvı ya oldukça dirençli özelliğe sahiptir.

jDdCxnc.jpg

860IQPh.jpg

Sisler bu hali ile kılı kılına denilecek şekilde yyani arka boşluk açısından sığıyor.Araç üzerinden ve duvar resmide gelince bilahire eklerim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın Focus F1 aracına geçen yıl yaptığım ama paylaşmayı unuttuğum sis farına mercek çalışmasında Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını düz çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Gen4 D1s xenon takımı kullanıldı.Sag farın ayar ayagı montaj sonrasında tam yerine oturtamadık o nedenl 15 derece açılarda çizgi egri oldu.Sol farımızın çizgisinde sorun yok.Işık toplaması 2 sis farı arasında kısa farın kinden biraz daha geniş oldu.Bunun nedenide kısmen benden kısmende orjinal halojen yapıda ışık toplaması o kadar dagını ki zor tespit edebildim.Fakat mercek kaliteli olunca fazlasıyla kafi derecede yeterli bir aydınlatma elde edildi.

Duvar resmide çekmiştim ama şimdi nereye yüklediysem cidden bulamadım.

Kasanın mercek sıgacak şekilde kesilmesi.Yassı bir yapı olunca geniş duruyor değilmi?Mercek camı ile sis camı arasında 6mm civarında boşluk var.Zaten mercek camı metali daha fazla içeride giremedi.

swQyWV0.jpg

T2EZNaT.jpg

Önce 1200 derecelik sert silikonla her yerini izole ettim.sonra kırmızı Rtv silikon ile esneme destegi vermeye çalıştım.

hhyqArq.jpg

brmYgyC.jpg

İç kısımda mercek kenarı biraz görünüyor ama buda gülün dikeni diyelim.

BjhEB9B.jpg

Araç üzerinden görünümler.

akc4rA2.jpg

4DFAtg0.jpg

vcHX4fy.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın Focus F1 aracı için çift mercekli far çalışması daha yapmak kısmet oldu.Biraz daha farklı bir dizay diyebiliriz.Kısa hüzmeye yeni tip Valeo bi-xenon mercek,uzuna yine Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını uzun hüzme çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım.Bu defa sinyal camı yerine Mondeo fındık merceğinin cam kısmını monte ettim,sinyal içinde Amber power ledleride yerleştirdim.Angel halkalarıda yine orjinal Bmw U halka kullandım.Bence bu U halkalar daha güzel durdu.

Bu farda aklımdaki bütün görsel çalışmaları uzun süren denemeler lle denedim.İnanın en sade ve güzel duran yapı bu oldu.

Kısa far merceklerine yaptığım mercek kapaklarının boyalı hali.Uzun hüzmeyede elimde yaptım.

MSUknN2.jpg

Angel halkaların çerçevedeki duruşu.Orjinal çerçeveleri testlere feda edildi.Aslında ilk başta içi komple siyah bir yapı olacaktı ama sonra aracın renginden dolayı krom kalmasına karar verildi.Sanırım iyide yapıldı ama far tasının içini boyamıştım.

Y4QdcJw.jpg

Montajlı halleri.

GYKJaAP.jpg

rdHQz3f.jpg

6CX0Lkh.jpg

Araç üzerindeki görünümler.

K9Z1RAI.jpg

m4TqfwM.jpg

2fGuCou.jpg

dGa6Gmo.jpg

7cplf4e.jpg

UaDovus.jpg

Montaj öğlen sonrası yapılınca maalesef duvar resimlerimiz oldukça soluk.Duvar çizgimizde belli olmauyor ama gayet normal.

x08gwzk.jpg

Uzunlar.Şunu belirteyim bu uzun hüzme aydınlatması çift mercekten çıkan aydınlatmaya ait.Aynı eksene iyi oturmuş görünüyor.

Lubilst.jpg

Çift mercek çalışması yaptığım Mondeo Mk3 aracın farlarındaki yuvarlak halkaları söktük ve kesme biçme olmadan U halka taktık.

wyb9NiW.jpg

seg342a.jpg

0LW2LjJ.jpg

it4tJCq.jpg

kkFgJlm.jpg

Sinop ilimizden arkadaşımızın Mk3 aracının farları çift mercek montajı sonrasında power led sinyal,Bmw U halka montajını ekledik.Bu defa sadece akşamaları kaş gibi görünecek bir pleksi çubuk ekledim.Far içini krom bıraktık.Bilahire araç üzerinde resimler gelince ekleyeceğim.

Kısa far merceğinde Valeo bi-xenon kullandık,Uzun hüzmede Afl sistemli mercedes farının Bosch merceğinin perde yapısını uzun hüzme çizgi bölümüne getirerek sabitleyip montajını yaptım. Gen4 D1s xenon takıldı.Gen5 gibi olmasada sellektör gayet iyi.Uzun hüzmeye kapagı elimde yaptım.Kısa hüzme için krom tonunda boyanmış kapak orjinal BMW mercek şapkası.

fa58BEV.jpg

Montajlı halleri.

MryCmsS.jpg

MryCmsS.jpg

rJCO2EA.jpg

JrEudvT.jpg

dqHJD8E.jpg

FY7h9PF.jpg

ua4dr1i.jpg

KvR0Rj0.jpg

Ankara’dan arkadaşımızın Laguna 2 için yaptığımız gündüz farına ledlerin değişimi istegi üzerine kullanılan bu kalabalık ledler söküldü ve her biri 400 lümen olan 5 watt ledler montaj edilerek sade ve bu toplam ledlerden biraz daha fazla ışık güzü alınarak ve taneli şekildede görünmesi sağlandı.

6IPPruC.jpg

yricNp7.jpg

xZ43eiy.jpg

2tIA41z.jpg

TbihOcE.jpg

DsV4qZc.jpg

cIWrgQu.jpg

lNgpjlR.jpg

k262eFD.jpg

Araç üzerinden görünüm.Daha farklı açılardan resimler geldiğinde eklerim. Montaj sonrası kenar kısımları Siyaha boyama işlemi arkadaşımız kendisi yaptı.

xl7VuUw.jpg

oktay toker

Sessiz
İnsignia cosmo far video.

https://www.youtube.com/watch?v=kZlh0SS-48s

Ankara’dan bir arkadaşımızın babasının 2010 Octavia aracının orijinal mercekli farlarına yeni Hella bi-xenon,Gen5 balast 4300k Osram xenon takımı kullanılarak Rabbimin izni ile güzel bir sonuçla bitirebildiğim bu çalışmada orijinal merceğide uzun hüzme kısmına takarak çift mercekli hale getirdim.Çerçeve kısmıda siyaha boyandı.

Orijinal mercekler H7 visteon fakat boyut Hella mercek kadar küçük.

Wb08HQ5.jpg

Hella mercekler orijinal mercek ayaklarına hali ile uymadığı için montaj kiti yaptım.

SaWFXGE.jpg

Montaj aparatı ve Hella merceğin duruş açısı farklı olduğu için çerçevede kesme işlemi yapıldı.

fylPQ9h.jpg

Orijinal H7 merceği uzun hüzme kısmına monte ettim.

QRDn1Cy.jpg

Çerçeve zımparalandı maskelendi boyaya hazırlanıp boyandı.

rnmlRkz.jpg

4ivOitF.jpg

Toplanma aşamaları.

Gubd204.jpg

kaJzkgO.jpg

GSV1tI8.jpg

Lpfz4B2.jpg

b9MFUYO.jpg

Duvar resmi.

MRawXBC.jpg

1kxaRxd.jpg

Araç üzerindeki görünüm.

x4Bd8pU.jpg

OxIAuLK.jpg

Q7HFdd9.jpg

Bursa ilimizden bir arkadaşımızın 2011 Corolla aracı için haricen çıkma far temin edildi,yeni tip Valeo bi-xenon,Gen4 balast D1s 4300 xenon kullanılarak yapılan çalışmayı Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirme imkanı buldum.

Farların dağılmış hali.

prLcoH9.jpg

Mercek montajından sonra çok çeşitli mercek şapkası denemelerinden sonra son anda benim bir gece şöyle yapsam diyerek uyguladığım şapkada arkadaşımız tamam bu olsun deyince bu aşamayıda geçtik ve montaj bitirildi.

8Q7cSHA.jpg

D7J57PQ.jpg

Arkadaşımız Bmw stil park ledi istedi bunun üzerine ben epey düşündüm çünki bu kenar bölümde buzlu bir bölüm var ve diğer kısımlar açıkta kalıyor ve egri duracak bir led dizilimi işlemi berbat edecekti.Buzlu kısın ile düz kısım paralelinde bir led dizilimine karar vererek ölçüp biçip delikleri deldim.Önce mantar led yapacaktım ama ledler çok içte kaldı delikler üztten göründüğü için sırıttı.30 derecelik 5mm şeffaf led kullanmaya karar verdim.Rengide ambere çok yakın olunca sonuçta led diziliminide son derece düzgün desem yalanmı olur bilmeme ama minnacık bir kayma ile sıralamayıda yapınca sonuç güzel oldu.

phmbPH0.jpg

S8IU7O8.jpg

em5U45s.jpg

36hbnOX.jpg

Farların toplanmöış hali.

Xcbc9RD.jpg

LWKg9tl.jpg

vNyZwBe.jpg

YxSxpyV.jpg

FibSuDk.jpg

Araç üzerinden görünüm.

GVisn5V.jpg

bQv06YK.jpg

p0T5il7.jpg

W9WAJf7.jpg

Duvar resmimiz.

djXGgWM.jpg

SM7ofPc.jpg

İzmir’den bir arkadaşımızın 2011 Seat İbiza aracı için arkadaşımızın parçaları kendi temin ederek yaptığım çalışmayı Rabbimin izni ile bitirmek kısmet oldu.Mercekler yeni tip Hella bi-xenon,orijinal D2s Philips xenon ampuller balast arkadaşımız yan sanayi kullandı.Mercek şapkası VW Touran şapkası.Şapkayı arkadaşımız kendi seçip temin etti.Farlar Depo marka olarak sıfır alındı.Bana sadece montaj işlemi kaldı.

Depo farın krom tabakası çok kalite fakat tasın içi minnacık kusurlar ile dolu yani çok sayıda minik pürüzler mevcut.Sadece bu fara özel değil başka araçlara içinde kullandığım farlarıda böyle idi ve bu bütün far modellerinde far çizgisi orijinal halojen ampul kullandığım halde yok denecek kadar kötü ve net değildi bu fardada aynı zorluğu daha fazla yaşadım.Halojen hali ile bu farı alıp kullanan arkadaşlarımız kesinlikle önünü zor görebilecekleri bir far kullanmış olacaklar.Uzn hüzme yapısı bile ciddi manada bozuk dersem yalan olmaz.Merceklerin montajından sonra kapaklarında takılması ile görünen durum.

6PkVQQn.jpg

uMlfPA6.jpg

bvM7ciR.jpg

Çerçeve boyamöası yapılacaktı bu aşamadan önce krom tabanlı hali ile farın görünümü.

5jLucXY.jpg

OVXzOZn.jpg

Çerçeveler zımparalandı ve boyandı.

Bta6C0m.jpg

ynGm5sh.jpg

Toplanma işlemi.

bvM7ciR.jpg

79gk5Tg.jpg

YWdig2K.jpg

C0Zx8Qf.jpg

EcaJzbZ.jpg

Xa27LK4.jpg

6amvOXy.jpg

Yukarda bahane ettiğim ama kesinlikle kusurum olan çizgideki küçük hatalarım ile duvar çizgimiz.Orijinal halojen çizgisini resimlemediğime pişmanım.

ppRteYz.jpg

Eeq4Tkl.jpg

Bursa'dan bir arkadaşımızın akrabası için temin edilen sanırım 2013 olan modelin makyajlı kasa Megane orijinal mercekli ama halojen olanına yeni tip Hella bi-xenon mercek,Gen5 balast 4300k xenon takımı montajını yapmak Rabbimin zini ile kısmet oldu.Fakat araç üzerinde resim duvar resmi vesaire henüz gelmedi.

Farlarda Bosch H7 mercek kullanılmış.Bi-xenon modeli ile aynı yapıda fakat bu farlar bana gelmeden önce yeni Hella olarak konuşuldu ürünler alındı.Mercek bu çıkınca sonra Bosch takmakta istemedim.Çalışmaya devam ettim.Bu fara sahip olan arkadaşlarımız direkt Bosch bi-xenon mercek değişimi yapabilirler fakat far camının açılması şart.

qlEaVfc.jpg

Montaj aparatı yapmaya gerek kalmdı orijinal yapı üzerinden montajı yaptım.

k8z3n3D.jpg

2hL1LEC.jpg

PCmgPjE.jpg

Çerçeve ile mrecek arasında yükseklik ayarının sorunsuz çalışabileceği kadar boşluk mevcuttu bu benim için iyi oldu ve farları kapattım.

3VrDQUw.jpg

LvgZatD.jpg

c2vjWbh.jpg

Ankara'da okuyan öğrenci olan arkadaşımızın aynı model Scirocco aracına çift mercek montajından sonra angel halkalar ve bu defa çerçevedeki orijinal delikli kısımlara içten turuncu ledler ile parklarda yanacak şekilde led takıldı.Üstteki çalışma ile aynı olduğu için detay resimlerine gerek görmedim ve zaten çokta resimlemedim.sadece Valeo bi-xenon mercek şapkasını bu defa farklı kullandım.

7qN5J7p.jpg

mtLDlT5.jpg

hhBghnw.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Laguna 2 faz aracı için çıkma far alındıktan sonra çalışmaya başlandı.Öncelik olarak merceklerin temizlenmesi ve gündüz farı çalışması yapaılması olarak işleme başlandı fakat sonra merceklerin ciddi sorunlu olması ile çift mercek yapılmasına karar verildi.Valeo bi-xenon mercek kullanıldı.Orijinal mercek kısmının delik çapı küçüktü ve burayı genişletmek oldukça sıkıntı verici bir durumdu.Bu nedenle orijinal mercek siperi sökülüp uzun hüzme merceği ve uzun hüzme bölümünede bi-xenon mercek montajı en dogru karar olarak belirlendi ve çalışma başladı. Rabbimin izni ile hatalar ve kusurlar ile çalışma sonucunu iyi bir şlekilde almak kısmet oldu.

Farların komple dagılmış hali.

Ob2nHTJ.jpg

vFvMDrN.jpg

Mercek kapagı araştırması denemeler sonrasında Latitude mercek kapagını kullanarak orijinal mercekli bölüm çizgilerine kısmen uydugunuda görünce kesip biçtim ve taktım.

Rmnb8xw.jpg

JH3kaGK.jpg

nDUfcGB.jpg

k5HZ13e.jpg

Nzcpsi8.jpg

Bi-xenon çalışması sonrası gündüz farı olarak Bmw orijinal U halka ve kaş şeklinde çalışma yapamaya karar verdik.Önce uzun hüzme kısmına taktığımız bi-xenon mercek önüne U halka montajı yapıldı.sonra orijinal çerçevenin üstteki kaş kısmına belirli hizadan iç kısımdan kestikten sonra içine her bir tarafa 42 power led yerleştirildi ve izolesi yapıldın.Bu kısmın önünede orijinal far camının alt kısmındaki tırtıklı kısımdan parça kesilerek monte edildi ve sonuçlar.

be8hG2H.jpg

F5rTP0j.jpg

p2kcmTP.jpg

Power ledlerin dizilkmiş hali.

bow2XC5.jpg

Montajlı hali.

A4wLyV0.jpg

Xfqwxn8.jpg

Test.

xZDgs1z.jpg

Oluxc20.jpg

flDATdS.jpg

Farların toplanmış hali.

Nzcpsi8.jpg

6upaF1f.jpg

qLKi1rI.jpg

Sinyal bölümündeki orijinal lens aynen kullanıldı ve etrafınada power led i,çin düzgün şekilde delikler delinerek ledlerin montajı ile işlem tamamlandı.

rvt2IuR.jpg

d6ayHEa.jpg

Ugs0lFD.jpg

Araç üzerinde resimler henüz gelmedi.Gelince bilahire ekleyeceğim.

Bursa'dan arkadaşımızın Bmw Z4 aracının bakım sırasında farları yollayarak orijinal halkaların yeni nesil halka ile değişimi ve mercek temizliği yapılması için Ankara ziyareti sırasında bana bıraktı. Rabbimin izni ile hatalar ve kusurlar ile çalışma sonucunu iyi bir şlekilde almak kısmet oldu.

Farları açtım önüme çıkan yapı halojen aydınlatma ile sağlanan bir angel tasarımı oldu.Uzun hüzme gibi görünen kısım boş idi bu kısım sadece angel halak için ışık kaynagı bölümü olarak kullanıyordu.YEni nesil Halka montajı sonrası bu kısım boşta mı kalacak diye düşünmeye başlandı ve aslında ilk konuşmalarda tartışılan çift mercek olsun fikrine dönüş yapıldı ve orijinal Bosch mercek kromu fazlasıyla bitik durumda idi ve uzun hüzme kısmına ana kısa far bölümü olarak orijinal bosch mercek ise uzun hüzme de çalışacak şekilde sabitlendi.Yeni tip Hella bi-xenon ana mercek kasası bölümüne paralel olarak aliminyum montaj aparatı yaparak aynı anda hareket edecek ve ayarlanacak şekilde montajını yaptım.Yani yükseklik ayarında olması gereken ne ise o şekilde montajını yaptım.

Gen6 Valeo balast ve 4300k xenon takımı kullanıldı.Orijinal xenon ise sadece uzun hüzmede aktif halde kullanılıyor.

iAuSvcQ.jpg

HrFo0kt.jpg

Mercekler içten düzgün görünsün diyerek ince mercek şapkaları kesip boyadım.

89vCkYw.jpg

Orijinal çerçeve ksımlarıda yerleştirildi ve son durum.

r5bkkbu.jpg

3USR3Kg.jpg

Orijinal angel halka Parçlar söküldü,Angel halkalar 35 watt gücünde halojen ampul ile aydınlatılması yapılıyor.Bu kısımlara tamamen söküldü ve Boşta kalan uzun hüzme kısmına Hella bi-xenon mercek montaj edildi.

Orijinal Angel halka parçaları.

MMGC6AO.jpg

Orijinal çerçeve kısımlarına yeni nesil Bmw halkalarının montajlı hali.Her halkada 600 lümenlik powe led ler kullanıldı.

Cthhc9J.jpg

Montaj sonrasındaki durumlar.

r5bkkbu.jpg

ouaprEp.jpg

3USR3Kg.jpg

kxI4zqo.jpg

gQvRsRn.jpg

VKpVl2b.jpg

Sinyal kısmına her bir bölüme 8 Power led montajını yaptım ve bu kısmıda siyah zemin yaptım.Cam çizgileri ışığı tkileyen bir durum olunca siyah zemin çok sıkıntı yaratmacaktı.

Vr8AVv5.jpg

Araç üzerindeki resimler gelince bilahire ekleyeceğim.

Kıbrıs'dan bir arkadaşımız sanırım 99 model olacak Vectra b araç için orijinal kitler kullanarak dış,iç,motor modifiye çalışmalarını yapıyor ve son aşamalara gelinmiş durumda.Bu arada yan sanayi Depo marka far alınarak mercek çalışması yapılmaya karar verildi ve Valeo bi-xenon mercek,Gen4 balast ,Uzuzn hüzme mercek,sinyal bölümüde mercekli görünüm şeklindeki bir yapıda ve önceden yuvarlak angel halka diye kararlaşatırdık ama büyük geldiği için Bmw u Angel halkalı olarak çalışmayı Rabbimin izni ile bitirmek kısmet oldu.

Mercek montajından sonraki durum.

xdVAkvP.jpg

Mercek şapkaları hazırlandı ve boyaya hazır.

112gU7k.jpg

Şapkalar boyandı ve takıldı.

2KNvjhd.jpg

Farlar kapatıldıktan sonraki durumu.

BVNWye0.jpg

m4uPZZr.jpg

T3RfJjj.jpg

Sinyal kısmında her bir tarafta amber power led mevcut.

U halkaların montajından sonraki ve sinyal kısmına led montajından sonraki durum.

rqtfQtE.jpg

PPvnhNs.jpg

Arkadaşımız bu araç şow amaçlı ve yarış otosu olarak kullanılacağını söylediği için Rgb led takamaya ikna oldum.Fakat geri kalan bağlantıları onlar gerekli modülü alıp yapacaklar.

RGB led ile görünümler.

Soguk beyaz yanan hali.Yeşil ile mavi yanınca böyle görünüyor.

xfnSEVS.jpg

1SRLaqx.jpg

hdRFLyz.jpg

gkSNUXL.jpg

Farlar kapandıktan sonraki görünümler.

XKUVA3g.jpg

T3RfJjj.jpg

BVNWye0.jpg

m4uPZZr.jpg

Araç hala toplanma aşamasında araç resimleri gelince bilahire ekleyeceğim.

Hatay ve Antep illerimizden 2 ayrı arkadaşımızın araçlarına Hella İntemo bi-xenon çalışması ve bu defa yuvarlak Angel halka çalışması yaptık.araç üzerindeki resimler gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

İntemo merceklerin montaj sonrası görünümü.

Q9dS2gm.jpg

Mercek kapakları yine eski, nesil Astra mercek kapakları kullanıldı ve arka kısmı kapatacak şekilde ekleme ile güzel bir görünüm elde edildi.

Ifauvj5.jpg

RVwkkys.jpg

yzEZvKz.jpg

Farlar orijinal halojen gündüz farlı idi bunlar sökülüp orijinal ledli gündüz farları monte edildi veyine sinyal için ledlerde montaj edildi ,yuvarlak Angel halkalı görünüm Şahin bakışlı farlar ortaya çıktı.

ejXfiyV.jpg

SrtC2gG.jpg

Sakarya ilimizden bir arkadaşımızın 2010 Peugeot 207 aracına ait Junyan far modifiye çalışmasını Rabbimin izni ile elimden geldiğince farlarını tanınmaz hale getirdim dersem yalan olmaz galiba.

Junyan far mercekleri bilindiği üzere vasat üzerinde bir aydınlatması var.Lakin fardaki orijinal mercek bölümü dar olduğu için mercek değişimi epey uğraştıracaktı bende bu kısımla uğraşana kadar uzun hüzme kısmına Valeo bi-xenon mercek takarak uğraşırım dedim ve harbiden çok fena uğraştım.Kendi kendime kaşınmıştım ve çok fena montaj projeleri yapıp bozdum küçük bi-xenon mercek bulmaya çalıştım vesaire olmadı ve sonunda sağlam ve bu mercekte ayrı şekilde ayarlanabilir hali ile bitirdim.Orijinal mercek perdesi kesildi uzun hüzme olarak sabitlendi yerinde bırakıldı ve güzelce ayarı yapıldı.Ledler her biri 150 lümenlik hatta 170 lümene kadar tam güçte ışık verebilen ledler kullanıldı.sinyal kısmıda power ledle süslendi ve çift mercekli güzel bir görünüm ve ciddi işlevsel bir şekilde çalışmayı noktaladık benim içim oldukça tecrübe edindiğim far çeşitleri arasına girdi.

Mercek montajlı halindeki resimleri nereye yükledim bir türlü bulamadım yada kaza eseri sildim bilmiyorum hatırlamıyorum ama son hallerinin resimleri mevcut.Montaj resimli hallerini bulunca bilahire ekleyeceğim.

vLgGmFa.jpg

kcJl3xw.jpg

fmIPlP1.jpg

Sinyal kısmındaki orijinal görünüm böyle idi.Buradaki deliklerdeki vida görünümü aldatmacadan ibaret bunları delip led delikleri açtım.Ampul deliği kısmına 30mm Nude lens kullandım ve üsttede bir delik ile led montajı yaptım.

8GW1JzB.jpg

05dJWJd.jpg

Led değişimi sonrası ışık görünümü.

TXJN2JL.jpg

Araç üzerinde daha net resimler bilahire gelecek.Şimdilik bu var.

H13tJYx.jpg

Duvar resimleri.

232fGVT.jpg

b0y7CAG.jpg

oktay toker

Sessiz
Ankara'dan bir arkadaşımızın 2010 Civic aracının farları için Valeo bi-xenon,Gen4 balast parçaları ile ve sonradan uzun hüzmeyede mercek montajı ilavesi ayrıca gündüz farı çalışması yapmak için işlemlere başlandı ve Rabbimin izni ile hatalarımla kusurlarımla güzel bir sonuç alınarak işlem sonuçlandı.

Merceklerin montajından sonraki durum.

QivXsK2.jpg

Mercek şapkası olarak Megane orijinal far çerçevesinin mercek bölümünü keserek hem far şekline uyacak gündüz farı hem mercek şapkası olacak şekilde kullanmaya karar verdim.Arkadaşımızın bunlardan hiç haberi yoktu.Her şeyi bana bıraktı.Farların montajında kendisine sürpriz oldu.Bu fgarda çok uzun süre çeşitli şekillerde görünüm üzerine bir çok denemeler yaptım en begendiğim bu görünüme karar verip montaja başladım.

OCYSXsO.jpg

adglkat.jpg

DDE8vtD.jpg

CWWdGmO.jpg

Farlar kapandıktan sonraki durum.

4myVmzW.jpg

IP9kXR7.jpg

0KTUCkU.jpg

Araç üzerinde tampon olmadığı için çok net duruş resimleri şu an yok.

yxFqmPf.jpg

Duvar resimleri.

mOnk4Hm.jpg

Zn4Koit.jpg

Megane orijinal mercekli farların çerçevesi şeffaf tipte bu parçayı ilk çalışmayı Fusion araçta yaparak kullanmıştım ve bu araç içinde bir çok denemeler sonrası seçerek kullanmaya karar verdim.

Ledlerin yapımından sonraki durum.

qXYP482.jpg

IvVpE9X.jpg

Boyandıktan sonra.

DDE8vtD.jpg

CWWdGmO.jpg

Farın kenar kısmındaki bölüme sinyal desteği için led dizilimi yapıldı.Bu bölüm ilk etapta gündüz farı niyeti ile çalışma yapamak için kullanılacaktı ama şimdiki hali orijinal sinyal bölümünede led montajından sonra sadece sinyale destek amaçlı oldu.

uNyC1dc.jpg

Farların kapatılmasınan sonra.

eNiy7yW.jpg

3R69ik1.jpg

QrFPfzn.jpg

Sinyual bölümleri ile beraber.

EMO8S1b.jpg

sENiJ70.jpg

oeMTiuN.jpg

rtcE51u.jpg

QgqNU5b.jpg

Belli mesafeden gündüz farı.

GvyWX9T.jpg

Belli mesafeden gündüz farı sinyal.

P2c1kqh.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın Mondeo Mk2 model aracının gösterge,iç aydınlatma lamabalarını ledlendirme çalışmasını Rabbimin izni ile güzel sonuç alarak bitirdik.

Aracın gösterge kısımlarının dagıtılmış halleri.Belki bir şekilde işe yarar.

Dlelek0.jpg

44NNmVw.jpg

0aqlGIR.jpg

GoXSJDZ.jpg

Pdp6E96.jpg

Göstergenin dağılmış hali ve küçük aşamalrın neler olduğunu gösteren toplu bir resim.

8L8scAJ.jpg

En sabır isteyen kısım.4 kazınacak kısım yavaş ve dikkatli olunması gerekiyor ve benim hemen hemen 2 günümü alan bölüm.

tp1ylao.jpg

Ledlerin yerleşimi ve bağlantıları.

sXYMmcx.jpg

İlk testler.

ZZOFhUM.jpg

x5IQDcF.jpg

4fHYF8I.jpg

İbreler için üst plastik şeffaf yansıtıcı kısmının motor pinlerinin deliklerinin kenarlarına takmıştım ama neden resmetmeşim bilmiyorum.Yada bulamadım epey o aralar fena karışıktım.

Yol bilğisayarı ledleride değişti ama yanar halde resmi şimdilik yok.

sJqFzk5.jpg

Kalorifer bölümü üst yazı siyah kısımdak,i yeşil tabakadan dolayı çok uğraşmama rağmen istediğim parlaklıkta kırmızı yapamadım.Daha önce Focus ta çok güzel sonuç almıştım bunda olmadı.İstemeyerek yeşile mahkum kaldı.

Qg6HV2a.jpg

uUiCuPZ.jpg

Cam açma düğmeleri,kapı kolu içleri,far anahtarı ledlendi fakat resim çekme imkanı olmadı.Araç bilahire yine beni birğün mecburen ziyaret edecek Mondeo özelliği olan orijinal çift yansımalı camlı ve 1.2watt ampulle yapılmış ışıklandırması olan kapı kolu içi aydınlatmaya yeni kırmızı ledleri takılacak.Bazı ufak kusurlar giderilecek.

Toplandıktan sonra görünümler.

TNPN1Er.jpg

tNQTOdJ.jpg

GcKqBTy.jpg

W1fIX2m.jpg

Koceli'den bir arkadaşımızın Jetta aracının bagaj kaputunda bulunan stop için led modifiyesi çalışmasına ilk etapta sadece orijinalinde olan delikli led konulacak kısımlara park ta yanacak şekilde ledlendirme yapılacaktı.Arkadaşımız bunu derecli açılarda olan kırmızı ledlerle kendisi yapmaya çalışmış fakat istediği sonucu alamayınca çalışma Rabbimin izni ile benim aracılığım ile genişletildi.Önce buraya smd5050 ile hem parak hem fren işlevi olsun amaçlı bir çalışma planlandı ama sonra geri vites ve sis lambası içinde ayrıyeten bir çalışma yapılması fikri ortaya çıkınca her şeyi yeniden yapılandırdık ve malzemeler alındı.Bu orijinal delikli kısımlarda hem park ve hem fren olarak yanması için orijinal BMW stoplarda kullanılan kırmızı fren,park ledleri kullanıldı.

efyVv3V.jpg

Stop içindeki ayrı sis ve geri vites bu araçlarda tek.arkadaşımız her iki bölümüde daha önce edindiği şeffaf geri vites bölümlü orijinal stop parçasının bu iç kısımlarına petek desenli 12 led,her bir kısım 40 derecelik açılarda ışık yayabilen Lens takımı kullanmaya karar verdik.

GdDCpan.jpg

Geri vites için bu lenste 9 sıralı şekli kullandık.Her biri 150 lümen olan Edison ledlerden kullanıldı.Aslında Edison smd 5050 1 watt power led kullanacaktım ama bu bölümde yer sıkıntısı olunca sogutucu montajı sorunundan dolayı bu 1 watt ledlerden kullanmaya karar verdim.

kvemYHq.jpg

Sis bölümü içinde bu lens içinde ortadaki 3 bölüm yeterli olur dedim ama bu ledleri kullanırsak olabilirdi.Smd seramik tabanlı 4 ile 10watt arasında olan 350ma ve 700ma aralığında toleranslı çalışan Edison fm5050 kırmızı led kullanıldı.Lehimlemesi çok zor oldu.Yapısından dolayı havya değsede anında ısımaya tepki vermiyor havyayı çok iyi kullanmak kesinlikle şart.Aslında havya ile lehimlenmesi için tasarlanmamış bir led sınıfı ama başka seçenek yok kullanılacak.İlk başta bu 4 led grubundan 1 led olarak çalışan bu ledi seri kullanmaya karar vermiştim ama sonra lehimleme sorunundan dolayı hatalar olunca yapıyı paralel seri kullanmaya karar verdim.

2X0yVQT.jpg

Bu ledler için ilave olarak bu sogutucu monte ettim.

ktTZ2sp.jpg

İlk montajı bu şekilde yapmıştım ve toplamıştım ama bu lehim hatasıda ortaya çıkmadan önce bu görsel çirkinlik içime sinmedi.Bütün silikonlamayı sökerek neler yapabilirim arayışlarına girdim.

k6qul7B.jpg

Sonra ledlerin üzerini örtecek plastik parçadan led tepeleri görünecek şekilde parça yaptım.Simli Gümüş grı ile boyadım.

iQyueJ4.jpg

Kullandığımız lensin çapı 1cm civarı küçüktü ve ortalama sorunu vardı.İç kısımdaki soğutucu ve kablolara iyice bakınca ortada idi.Bunada çözüm olarak bir parça ayarladım ve yine simli gümüş grı ile boyadım.

JckU4kT.jpg

Ve sonuçlar.

sUBoF1S.jpg

RROshwW.jpg

JzGuz4K.jpg

yyciInm.jpg

dp2js2w.jpg

NJm1MVm.jpg

rOHSC0n.jpg

nlI8eHp.jpg

7wr7h2G.jpg

7wr7h2G.jpg

xxhMWdo.jpg

Park ve fren yanış şekli.

1k7egAK.jpg

Geri vites.

CqDVCTu.jpg

Sis.

rWO8WoG.jpg

Araç üzerindeki detaylı resimler bilahire gelince ekleyeceğim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın 97 model Passat aracının yeşil olan bütün aydınlatma rengini üst makyajlı kasasındaki görünüme dönüştürmek için ve ampul aydınlatmalarınıda ledlendirmek için yaptığım çalışmayı rabbimin izni ile oldukça güzel şekilde bitirmek kısmet oldu.

Yeni kasa Golf lerde kullanılan gösterge ibrelerinin bu aracın orijinalindeki iğneye oturan kısımları farklı fakat uzundu bu Golf ibrelerini iyice inceledim ve kesersem oturabilir dedim ve olmaz ise çöpe gider diyerek kesip biçme iznimi alınca gecenin bir vakti sakince uğraştım ve sonuç ortaya çıktı.Krom çerçeveler ile cidden kromu fazla ssevmediğim halde bu ibreler mükemmel denilebilecek şekilde uyum sağladı çok farklı görünüm ortaya çıktı.

İç aydınlatmalarda yeni keşfim 5630 aliminyum şerit ledler ile yapıldı.Kendime has küçük düzeltmeler olmadan takamazdım ve devasa bagaj 9 tane led ile gündüzden daha aydınlık oldu dersem yalan olmaz.Fakat resmi çekmeyi unuttum iyimi.Ömer prof makinen ile güzelce çekersin.

Diğer çalışmalar ile iyi seyirler.

Golf kadranındaki ibreler ve görünümü.

Zm2cAmT.jpg

Passat kadranındaki görünen yeni hali ile ibreler.

oSaAtCf.jpg

YHl0HdU.jpg

LY3VlHt.jpg

4ltYrhA.jpg

jQ0mEDG.jpg

Düğmeler,klima kısmı.

C3qZG4e.jpg

Dhk1cPm.jpg

mQmsm2S.jpg

MhkpSRS.jpg

Tavan sanruff düğmesi,submarine görünümü.Bu led yuvaları tam 20 yıldan fazladır elimde ve amerikanodan gelmişti.

lkWUug1.jpg

Led ışıklı orijinal parçayı alamdım diye çok üzülen arkadaşımıza yaklaşık 4 saat falan süren bir süreçten sonra işaretler olmasada neden iz şeklinde bir aydınlatma olmasın dedim ve ortaya çıkan görünüm.Canlı hali tabiki bu kadar parlak değil.

MMXJPbV.jpg

Araç üzerinden bazı resimler.

4elMy4n.jpg

vHuU4qV.jpg

k218TIM.jpg

VeVVPM8.jpg

rSZjRZA.jpg

BNOVYAI.jpg

GfnkLMX.jpg

0DqxrO0.jpg

hY0Dz6S.jpg

RhDH3yc.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın 96 stratus arcının ciddi manada önünü aydınlatmadan yoksun Depo marka ama çok acayip ışık odaklaması ve çizgisi olan bu farlara yeni nesil İntemo bi-xenon mercek kullanıldı.Gen4 balast takımı Philips 4300k xenon takımı kullanıldı.Sinyal kısmıda mercekli yapıya eş olsun diye Mondeo minik merceği için sarı ledler ile sinyal yapıldı.Audi tarz pleksidende gündüz farı ve park yapıldı.Ayrıca yine ayrıyeten ledler ile amerikan park yapıldı.Rabbimin izni ile oldukça performanslı bir fara dönüş için yaptığım bu çalışma bu araçta beni daha bir başka sevindirdi.Orijinal farın çizgilerini çekmek hiç aklıma gelmedi.

Merceğin plastik olan dış kasasını 7.3cm e kadar alttan üstten traşladım.Farın içi 8,5cm civarı.Mercek etrafını kapatma faslı beni fevkalade oyalayan kısım oldu ama işlem bitince arkama yaslanıp izledim dersem yalan olmaz.İşte detaylar.

0CFCR4u.jpg

MGLOj2p.jpg

nZrGihi.jpg

4QZECHf.jpg

RiVNMxh.jpg

sUn5IVp.jpg

7QaBZcN.jpg

ZSf0csk.jpg

rryijTz.jpg

lW1tsFz.jpg

vW3rp3j.jpg

kCCKJQH.jpg

lqsv4RD.jpg

OcnNElH.jpg

RWKzU8G.jpg

6oFXuh4.jpg

aAmkSTe.jpg

eavI5rp.jpg

YTzNOlz.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın model yılı tam hatırlamıyorum ama 2013 olacaktı Freemont aracının farlarına Hella intemo bi-xenon,Gen4 balast ve xenon takım ile yapılan çalışmayı farları köşesinde bulunan beyaz reflektörün üst kısmına turuncu film yapıştırıp arka iç kısımdan yanlamasına Smd5630 aliminyum şerit günışığı led ekleyerek amerikan park olarakta görünecek şekilde fardaki en güzel aşamayı rabbimin izni ile yapabildim.

Mercek kapagı olarak fardaki iç çerçevedeki yogun çizgilere uyum sağladığını düşünerek yine Mercedes mercek şapkası kullandım.Oldukça güzel uyum sağladığını düşünüyorum.İşte detaylar.

chJjMe9.jpg

cHVnWWy.jpg

rV3pUYg.jpg

TT3AJqh.jpg

bcMHPIE.jpg

MGK309R.jpg

TkgUOUl.jpg

RfVszi6.jpg

V8OgvOf.jpg

Y7n1WGw.jpg

yH52oR0.jpg

hiHSFmK.jpg

ueFE8Bq.jpg

1H6sR12.jpg

FslkaV0.jpg

T8N2tAg.jpg

Araç üzerindeki resimler elime ulaşınca bilahire ekleyeceğim.

Araç üzerinden ve duvar resimleri.

1koPZhE.jpg

4dwbN9D.jpg

eXoUNum.jpg

c4b8d5V.jpg

JLXIR8u.jpg

Satt 16.00civarında çekilmiş bir duvar resmidir.Bi-xenon merceğin aydınlatma farkı diyebiliriz.

HNQXdK9.jpg

oktay toker

Sessiz
Ankara'dan bir arkadaşımızın Mercedes 190 aracı için Kristal marka sağdan trafik için yapılmış şeffaf camlı far alındı.Bosch bi-xenon mercek,Sis bölümünede yeni nesil Bosch servo bi-xenon merceği düz çigi halinde sabitleyerek sis merceği olarak kullanıldı.Gen5 balast ile Rabbimin izni ile son şekillerini alarak montaja ve kullanıma hazır hale getirildi.
Far bu.

HmFKi0s.jpg

Dagılmış hali.

rW1TWzh.jpg

Merceklerin monteli hali.

rFSp7OG.jpg

Mercek şapkalarının boyanmış hali.

Zy1bV2A.jpg

Şapkaların takılmış hali.

QHFKT9J.jpg

Bitmiş hali.

KGFjKiF.jpg

vBEpY40.jpg

4Ftl8Op.jpg

zlpWOri.jpg

RC4AAQu.jpg

Arka kapakların yeni hali.

uWrphzR.jpg

Araç üzerinde görünüm resimleri gelince bilahire ekleyeceğim.

Farın iç çerçevesi şeffaf pleksiden yapılmış.Bunu degerlendirerek çerçevenin ön yapısındaki kenar çizgilerinin olduğu kısımlardaki krom tabanı silip gümüş grı renk ile şeffafca boyadım.

H2s4qWD.jpg

o7DjnhV.jpg

Ledlerin birlşemiş hali.Ledlerimiz bu defa 8000k renk tonunda oldu.1watt Edison power ledler kullanıldı.

g2NwqeG.jpg

Pmh72EX.jpg

NrnpCDP.jpg

Sinyal ledlerinde günışığına yakın tonda smd5630 kullanıldı.amber tonu yakalamak için renk kagıdı kullandım.

a3iG7Hl.jpg

PMP3BlI.jpg

Bitmiş halleri.

JBXgeNg.jpg

wWVwDgj.jpg

6VlRcTx.jpg

VXGT4PM.jpg

3efxCCJ.jpg

Eskişehir’denbir arkadaşımızın aile araçları C4 için Hella İntemo bi-xenon Gen 5 balast 4300k xenon olarak çalışmayı Rabbimin izni ile hafif kusurlar ile bitirmiştim.Sonra bu kusurları düzelttik.Aracın dur kalklardaki start stop nedeniyle Aküde 16 voltta olması taktığımız ledlerde sorun yaptı.Aklıma hiç gelmeyen bu durum genelde 14 volta sabitli direnç ayarımı altüst etmiş durumda.Sanırım bilahire tedavi görecek gibi.

Farın komple dağılmış hali.

cMVpl1N.jpg

Mercek montajı sonrası.

2WDz6Ec.jpg

İlk önce montesini yaptığım mercek şapkası ile görünüm.

sIFYywJ.jpg

TbCeMMZ.jpg

5dqS6ju.jpg

Mercek şapkası sıkıntılar yaşatınca değişimi yapıldı.

MT1c8gs.jpg

talBrXC.jpg

stSKDwB.jpg

0LqgePR.jpg

j4rTRyl.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın C4 aracı için çift mercek çalışmasında yeni Hella bi-xenon mercek Gen5 balast takımı,Uzun hüzmeye bocsh servo motor merceği uzun hüzmede sabitlenerek monte edildi.

Merceklerin ilk hali ile denemeler.

tAoHzuk.jpg

2qmToH8.jpg

Son hallerinden görüntüler.

jyAw19X.jpg

ZcscCeI.jpg

KgV54Uy.jpg

q4S3sBt.jpg

Vh1nioq.jpg

tak5qxs.jpg

QSOvZBY.jpg

Eskişehir ve İstanbul İllerimizden bu arkadaşlarımızın C4 araçları için yaptığım mercek çalışmaslarından sonra Eskişehirdeki arkadaşımızın farların sinyal kısmındaki turuncu parçayı çıkarıp Mercedes c serisi orijinal far içi led sinyal parçasının reflektör kısmını kesip biçip em gündüz farı hem sinyal olarak yanması için her biri 150 170 lümen aralığında ledlerden kullanıldı.Sinyal ledlerimiz her biri 80 lümenlik ambere yakın sarı ledler kullanıldı.İstanbul'daki arkadaşımızın aracına ise haricen orijinal Bmw U halkaları monte ettim.

pzBmTAZ.jpg

agsA2Fq.jpg

7A5kyuz.jpg

2DF1qCG.jpg

TkaEnnQ.jpg

DYnGV5v.jpg

oW148H8.jpg

nWl3KaW.jpg

7qwzww4.jpg

TbCeMMZ.jpg

stSKDwB.jpg

j4rTRyl.jpg

2CXPGhW.jpg

zVe9IFs.jpg

fR59QRp.jpg

6RnQF72.jpg

KtOhAQk.jpg

tak5qxs.jpg

QSOvZBY.jpg

Bu arada Çift mercekli farların resmini Annem'in oturduğu evde çektim.Arkadaşımız ile bazı nednelerden dolayı Etlik'te buluşup montajı yapmaya gitmiştik.

Daha önce komple led stop yaptığımız çalışmada park konumundaki yanış halinde değişiklik yapıldı.Bütün olan iç baklava dilimli parçanın etrafına pleksi çubuklar bükülde ve 1 er wattlık kırmızı ledler ile aydınlatması yapıldı.

Pleksi çubukların yapılmış hali.

aajeHsH.jpg

7IwQjEx.jpg

İlk denemeler.Işık tabiki böyle yüksek kalmıyor.

zRvX7ok.jpg

bi74zxo.jpg

oLsxfpR.jpg

Toplanmış hali.Ledlerin geldiği uç kısımlara ışık daha fazla etki etmesin diye parçalar ilave ettim ama resimlememişim.Mümkün olduğunca kısmaya çalıştım.Canlı görünüm bu kadar belirgin değil.

esBANpR.jpg

nkaTzOG.jpg

HVgAUKG.jpg

xmPaPXl.jpg

m2Rxj7v.jpg

dpc0edf.jpg

DbImk7m.jpg

RBT4gZM.jpg

pP5rbdO.jpg

İstanbuldan bir arkadaşımızın Bulgaristan ve Türkiye arasında sürekli gidip gelen araçları Sprinter için yeni tip Hella bi-xenon Gen4 balast Philips xenon ampul ve BMW mercek şapkası kullanarak Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirmek nasip oldu.Farlar yolda en kısa sürede detaylı resimler gelecek ve bilahire ekleyeceğim.

Farın dağılmış hali.

QYrzroq.jpg

Mercek montajı sonrası.

rp6KYB9.jpg

aDK0ndt.jpg

ESbtGQv.jpg

SXI3CJ6.jpg

5qtODNc.jpg

ActLzkx.jpg

EI6lFZ5.jpg

oHlfJnd.jpg

5qtODNc.jpg

Arka kapakta ampulün geldiği kısıma yükseltme yapıldı.solventsiz silikonla izole edildi.Siyah renkte istediğim gibi silikon şimdilik yok.Resimdeki gibi durmuyor flaştan dolayı böyle çıkmış.

JCOlfWN.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın haricen Depo marka alarak bir arkadaşına yaptırdığı ama bariz kusurlar ile kullanmadığı farlara tamirat ve yeniden montaj çalışmasın Rabbimin izni ile geçen yıl başlarında yapmıştım.Paylaşım bu güne imiş.

Mercek montajı sadece japon yapıştıcırıcı ve karbonat karışımı ve arka ampul kısmınada bolca sisyah ucuz tip silikon kullanılarak monte edilmiş.Mercekler ise tamamen her yöne kayık şekilde sabitlenmiş.

Yeni tip Hella bi-xenon mercek kullanılmıştı aynen kullanıldı.Mercek kapagı kromu epey srunluydu ve Eski tip Mercedes mercek kapagı.Daha zarif ve yakışan bir kapak ile değişim yapıldı.

Farlar depo marka olunca elimde depo marka çizgi alabileceğim bir tas olmadığı için orijinal Focus far tasından çizgi alarak mecburi montajı yaptım.Arkadaşımızada bu kusuru bildirdim.Aynı tip far tası bulabilirsek bilahire onarımı karşılıksız yapacağımıda bildirdim.Hali ile çizgide istemeden de olsa kusurumuz oldu.Duvar resmi mevcut değil.
Farlar orijinal kendi ısıtılıp yumuşayan silikon olmasına ragmen ciddi nemlenme yapıyor,arkadaşımızın kendi uğraşlarında silikonlar temizlenerek her çeşit silikon denemesine ragmen nem sorununu gideremedi.Sonra sanırım rayına oturdu ama çok uğraştı.

Hatalı montajdan bir kaç kare.Farları açmadan resim çektim diye hatırlıyorum ama bulamadım.

ZO05igR.jpg

223gqyg.jpg

nWCZ9gi.jpg

hyIORQt.jpg

Oem mercek tasından alınan çizgi ile mercek montajının vidalama ve destek silikonu ile montajı yapıldıktan sonra mercek şapkaları ile durum. Mercek şapkası 2 ayrı parçanın birlşiminden oluşuyor ve krom boya ile boyandı.

xNwYBuU.jpg

Farlar kapatıldıktan sonra.

tbhsPxI.jpg

UX3nuAZ.jpg

00Z9ryn.jpg

Araç üzerinden hem siyah çerçeveli hali hem krom çerçeveli hali ile görünümler.

S14I8m6.jpg

ycybbBf.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Seat Leon Mk1 aracına Depo yedek far alınarak yeni tip Hella bi-xenon mercek,Gen5 balast,4300k Osram kullanılarak ve uzun hüzme kısmınada 6 lı 35 derece grup lens kullanılarak gündüz farı montajını Rabbimin izni ile yapma imkanını epey süren ve bir çok görsel değişimlerin denenmesi ve benim tarafımdan ve arkadaşımızında aynı düşünceleri ile begenilmemesi sonrasında içimize sinen şekilde son halini alan çalışmayı geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu.

Depo farlar güya takım gelmişti ama sağ ve sol Far çizgilerine kadar ayrı çok ayrı versiyonlar halinde çıktı.Sol farda kısa far çizgisi için ampul takılan kısım hatalı çıktı çizgiyi almakta zorlandım.Şansıma ki mercek kılı kılına fara oturduğu için çizgi aşaması sabitlenmesinde zorlanmadım.Zoraki düz olmak zorunda idi. Resim çekmemişim.Sağ farda ise çizgi bu şekilde idi ve işin en garip tarafı uzun hüzme odaklaması çok aşagıda ılması idi.Fena halde fabrikasyon bir hata.Zaten uzun hüzme iptal olacağı için sorun değildi.

DDKtgxd.jpg

Uzun hüzme yerine en son karar kıldığımız 6 lı grup lens takımını ledlerin yeşil tonu fazla görünmesin diye tırtıklı seçerek kullandık.Sogutucu kısmına led montajı sonrası komple siyah zemin yapıldı.

8oADVWS.jpg

Lens grubu çıplak halde tüysüz serçe gibi durunca merceklerde kullandığım mercek şapkasına fena halde güzel oturunca işte bu dedim ve aynen arkadaşımdan da onayı aldıktan sonra sabitleme evresi bitti.

5uWPlst.jpg

vp7tvzK.jpg

Sinyal kısmına yine Mondeo mercek kısmını keserek kullandım ve 4 lü amber led ile oldukça performanslı bir sinyal olarak yerini aldı.Farların kapanmasıyla son görüntüler.

KrHQTgQ.jpg

CAljelK.jpg

X6trzO7.jpg

sLLN7Yj.jpg

Far tasını komple siyah mı yapsaydım diye içimde soru işareti olarak kaldı ama bu hali ile yeni nesil araçlarda ki krom siyah uyumu güzelliğine yakın olduğu için kendimi avutuyorum.

Araç üzerinde resimler gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

Konya'dan bir arkadaşımızın Polo aracı için edindiği Junyan tip farları için Hella intemo bi-xenon mercek ile değişimi,5000k Osram xenon ampul,Gen5 Hella balast ,flux ledler ile aydınlatması yapılmış gündüz farı kısmının ledleride 1 watt power ledler ile değişimini geçtiğimiz aylarda Rabbimin izni ile bitirmek kısmet olmuştu.

Arkadaşımızın çektiği farların açılmış hali ile bir kaç kare.

ZS7jh0f.jpg

7q9mxA9.jpg

Farda kullanılan H7 hallojen ampul desteği olan mercekler.

NnS35nD.jpg

Hella intemo montajı sonrası.

9mE4I43.jpg

Ledlerin power led değişiminden sonra.

rvZdL88.jpg

Araç üzerinden Gündüz farı ledlerinin yeni hali ile yakın ve uzak mesafeden görünümü.

yP4TbEU.jpg

rFhWmqp.jpg

Duvar çizgileri.

we7jaAt.jpg

pK3Qqjx.jpg

Sakarya ilimizden arkadaşımızın Corsa aracı için aldığı junyan farlara kendisi Valeo H7 mercek montajı sonrası aydınlatma yetersiz kalınca ve gündüz farı bölümlerinede kendince mantar led ile çalışma yapmasından sonra hesaplı ve daha kaliteli bir aşamaya geçiş içinyeni tip Valeo bi-xenon,4300k Osram xenon,Gen4 Bosch balast ve gündüz farı kısmına 1 watt power ledler,fazladan deldiği delikleride sinyal amaçlı yarım watt smd ledler kullanılarak sinyal ampulü kısmınada 30mm lens takılıp ledlendirilerek Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda çalışmayı güzel bir sonuç alarak yapmak nasip oldu.

Valeo mercek montajı sonrası.

vjL5sCq.jpg

Ledler ve lensin montaj sonrası.

SZa6FHF.jpg

Sinyal bölümü.

03agG0J.jpg

Gündüz farı bölümü.

laH6V1j.jpg

Duvar çizgileri.

VEOvgtU.jpg

MSTqP7O.jpg

3ZyXqdO.jpg

Bir taraf sinyal yanarken diğer taraf gündüz farı yanarken.
iRC1ctg.jpg

TI5A5Yp.jpg

oktay toker

Sessiz
Ankara'dan arkadaşımızın Mondeo Mk2 aracı için haricen ön camı düz şekilde yaptırılmış,eski tip Hella bi-xenon mercek montajı yapılmış bir far alması ile iyileştirme ve modernize çalışmasını geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet olmuştu.Elimde olmayan özel sorunlar,sağlık sorunu falan derken işlemin arge kısmı çok uzun süren bir çalışma olunca diğer çalışmalarım gibi bunuda gecikmeli şekilde bitirdim.Rabbim bana gösterilen sabırdan dolayı arkadaşımızdan razı olsun.

Farda eski Hella mercek uzunluktan dolayı söküldü ve insiyatif kullanarak yeni tip Hella bi-xenon montajı yapıldı.Servo kontröllü yeni nesil Bosch bi-xenon merceğin perdesi uzun hüzmede sabitlenerek montajı yapıldı.

Alınan farın ilk toplu halini resmetmişim fakat mercek bölümü aynen bu şekilde idi.

iTNzvuT.jpg

Mercek iptalinden sonra elimde haricen bulunan aynı tipin orijinal far tasından ve camından faydalanarak duvar çizgisini işaretledim.sonra.Far tasına mercek için gerekli delikler açıldı.Zımparalandı boyandı mercek montajları yapıldı.

lHIZp7o.jpg

K1FWZR8.jpg

Mercek şapkaları uzun hüzmede kullandım Bosch merceğin orijinal kapakları.Arka kısımlarınıda farklı mercek kapaklarından kesip biçip düzgün halde sabitledikten sonra merceklere sabitledim.

QCRjsTF.jpg

Sade görünüm aynen bu şekilde görünüyor.Tabi son hali böyle değil.

L8vijGJ.jpg

Alınan bu çıkma farda maalesef manuel ayar yerleri iç kısımda tası tutan aparatlarda dahil fena halde laçka olmuş.Tasdaki kısımları oldukça iyileştirdim fakat ayar yerleri için şansım olmadı.Özellikle sağ far ciddi ayar sorunu oldu.Bu far ayar konusunda ciddi sıkıntı oldu ve şimdi mecburen haricen manuel ayar kısımları düzgün olan far aranıyor içi aktarılacak.Farlar toplanıpta ayar yapılırken bu sorunu tespit ettik ama boşta iken vida başları bozuk olsada geniş bir tornavida ile çevriliyordu tabi ve çok zorlamaz dedik.Lakin yanılmışız.

Bu sorundan dolayıda sağ far istemesekte biraz aşagıda kalıyor.Fardan duvar çizgileri.

QpV52fZ.jpg

9UnuEmt.jpg

Farlara ek olarak Bmw U halka,Bmw tip kaş,Power led Bmw oem parça sinyal,Bmw orijinal kaş kenarındaki park ledleri yada adına ne deniyorsa kenar ledi diyeyim gitsin.

Bmw orijinal sinyal led parçasının ilk hali.Aslında bu parçanın iç reflektörüde var fakat elime geçmedi.Ledleri camın iç kısmına sabitledim.Ledler yine Bmw orijinal stoplarında kullanılan yarım watt sinyal ledleri.Renkleri oldukça güzel.

nXuR8Mu.jpg

İlk başta far çerçevesi boyanmamıştı sinyal parçasınıda kroma boyamıştım.

1YEfNWf.jpg

lC5Wuoo.jpg

İlk görünümler böyle idi.U halkada orijinal Audi gündüz ledlerini yeniden sogutucu dizaynı yaparak kullandım.

OC9Zxsz.jpg

2eWK0Ge.jpg

SJBgf6e.jpg

n6b0pIP.jpg

TKK1Uss.jpg

Iovy1Mr.jpg

AjsrT8m.jpg

İşte buda gece görünen hali.U Halka zaten gündüz fazlası ile net görünüyor.Son halinde kaşta fena değil.

4URUdPs.jpg

Sonra arkadaşımız yapılan şeffaf camdaki yapıştırmadan kaynaklı hataları için farları sökmüş.Ledlerin kabloları vesaire falan sökülünce tekraren el atıldı.Bu arada maalesef kaşlardan birisi çatlamış.Yeniden değişimi yapıldı ve kaş ledleri daha güçlü power led ilede değiştirildi.
Çerçevedeki ciddi krom kusurlarıda göze batar halde idi dedik boyayalım ve kromu çıkarırken değiştirdiğpim kaş bu defa orta yerinden çatladı.Saniyesinde nasıl oldu nasıl kırıldı anlamadım bile çıt dedi ayrıldı.Moralim alt üst oldu.Zamanda kalmamıştı dedim Audi gündüz pleksileri ile değişecek başka yolu yok.Değişimi yapıldı.Siyaha boyandı.

Sinyal kısımlarınada Bmw kaş kenarlarındaki 5 li tip park ledlerinin kısmını kestim biçtim ve sinyali alta çekip bu kısım daha dolgun hale getirildi.

Krom çıkınca çerçevenin kendi siyah tabaı ile sinyal bölümünün ve 5 li ledlerin kromlu hali.

W7LzcEH.jpg

Audi kaş ile ve Siyah boyama işleminden sonrasındaki durumlar.

xpIfq9F.jpg

MpHaCb8.jpg

QBojvln.jpg

yFEM204.jpg

xa6QAET.jpg

pKMgL3z.jpg

NoA4odc.jpg

BSpnO2f.jpg

dIFItwj.jpg

Ankara'dan arkadaşımızın Focus 3 aracı için mercek montajı yapılmış şekilde aldığı far için ilk başta junyan tip Focus 3 farlarındaki gibi gündüz farı tarzında çalışma yapmaya başlamıştık.Sonra Mondeo Mk2 için yaptığım çalışmanın gece resmini görünce her şey iptal oldu ve bu şekilde bir çalışmaya yöneldik.Oldukça uzun süren bir arge zamanından sonra değişen çalışma boyutunuda ara ara telefon konuşmalarında geliştirdik ve ortaya orijinal Bmw kaş bölümü çerçevesi ile beraber komple aktarımı yapıldı.Uzun hüzme kısmına sürpriz bir kara ile mercek montajı için epey cesaret edemez isemde U halka sevdasına cesaretimi toplayıp tası deldim.Uzun süren özel meselelrimden dolayıda elimde olmadan uzattığım çalışmayı Rabbimin izni ile son derece güzel bir görsel,işlevsellik sonuçları alarak geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu. Arkadaşımızın anlayış ve sabrından dolayı kendisinden Rabbim razı olsun.

Son kaş çalışması için üst kısım kesildi.Orijinal Bmw kaş kısmı aynen sabitlendi.Çok uğraştırmadan montesi oldu.Sadece 2mm kadar fazladan egim olmuş tas birazcık sürtüyor.Çerçeve ilk önce tamamen eski boyadaki ciddi kusurlar nedeniyle güzelce zımparalandı.Çerçevenin kenar kısmındaki güzel şekilli kısım metalik grı tonda boyandı.Krom yapmadım boya kusurları olunca krom çok belli ediyor.

YQ0BIHy.jpg

HiRKCIJ.jpg

Uzun hüzme kısmı oldukça biçimsiz egimlere ve ebatlara sahip olunca mercekte küçük olmak zorunda idi.Mondeo Mk3 farlarının orijinal D2s merceği güzelce kısa hüzme merceği baz alınarak sabitlendi ve perdesi uzun hüzme etkisi yapabilmesi için egilerek etkisi kaldırıldı.Mercek kapagı bambaşka bir sorun oldu.2 haftdan fazl sadece mercek kapagı ile uğraşmak zorunda oldum.Önce orijinal Mondeo merceğin kendi kapagındaki kısım ile bir çalışma yaptım.Fena olmamıştı ama mercek yokmuş gibi görünüm ortaya çıkınca resimdeki parçayı yerlerde sürünürken gördüm.Junyan farların ampul değişim kapagı.Kesildi biçildi etrafı görsel izolesi ile kapanınca sonrasında boyandı.Daha önceden takılmış olan Hella merceğin kapagında epeyce uyumlu olmasıda bonus oldu.

fNlje1D.jpg

VNGNMn6.jpg

Bmw U halka yerleştirildi.U halkada orijinal Audi gündüz farı ledleri kullanıldı.

wSYILoL.jpg

XEq1xU2.jpg

GuOpnXl.jpg

Hangi araçta kullanıldığını bilmediğim parayıda sinyal kısmının egimlerine bire bire oturması ilede sinyal görünümüde farklı boyutta bir görünüm ortaya katınca moraller düzeldi.Sinyal kısmına geçen yıl smd5050 serisi 1 watt amber led olarak sinyallerde kullanmak için almıştım.Stoklarını bitirmiştim.Lakin hüsrana uğradım Anber renk çok koyu tonda idi ve kırmızı olarak görünüyordu.Hiç bir farda kullanmadım yatıp duruyordu.Arkadaşımıza durumu anlattım dedik zaten çok farklı bir çalışma oldu kullanalım kararı ile ledlerin sogutma dizaynı falan yerleşimide yapıldı.

Uwbbdcw.jpg

7bXz9Qq.jpg

pzwrmrP.jpg

tLJd9oV.jpg

Hatamı değilmi hala karar veremedim ama ledlerin beyazımsı hali görünmesin diye siyaha boyadım buda koyu amber yanan tonu biraz daha kırmızıya çekmesine yol açtı.Artık kırmızı bir sinyal oldu.Geri dönüşüde yok.

WewfAqZ.jpg

Kaşın ve U halkanın günışığı,beyaz ve beyaz turuncu olarak görünmleri.

wQPB2VG.jpg

7Po1Ecx.jpg

fPcvWrs.jpg

Turuncu beyaz haline karar verildi ve sabitlendi.Mercek montajını daha önce yaparken merceğin alt selenoid motor kenarlarından mercek camına doğru sağ ve sol kenardan her mercekte 2 tane 1 watt power led takmıştım.Ledleri sökmedik ve daha kısık şekilde yanmasını sağlayarak loş bir ışık elde edildi.Güzelde oldu pişman olmadık.

h8AQD6B.jpg

Xpgua5V.jpg

uy3a9dn.jpg

GNBQzO3.jpg

Toplanıp kapatılmaya hazır son halleri.

imEZ6Jz.jpg

tTwrVS6.jpg

Farlar toplandı kapatıldı.

TaOrnw5.jpg

tbj5ApQ.jpg

SP5qzwQ.jpg

KoAEpht.jpg

XNbj2ZW.jpg

yYuBKfU.jpg

7AmT8sU.jpg

vowkpsn.jpg

Farda olmasını hiç istemediğim halde Bmw kaş ledinde hesaba katmadığım bir sorundan dolayı sıkıntı yapınca ledleri yeni nesil Seramik tabanlı ledler ile değişimini yapıldı.Şimdi daha uzun ömürlü bir hale geldi.

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Focus II aracının orijinal mercekli farına sürekli uzun yol yaptıgı için aydınlatmayı güçlendirmek için hem xenon hem halojen olarak sarı tonda ışık destegi amaçlı çift mercekli bir çalışma için ilk önce H7 mercek istendi fakat ben H7 mercek için böyle bir çalışmaya ne emek nede mebla harcanmasını doğru bulmadığımı belirttim ve Hella bi-xenon mercek montajı için karar kıldık.Bi-xenon merceklerdede halojen ampul odaklama konusunda net performans vermeyeceğinide özellikle belirttim.Hella bi-xenon ampul tutuculu olduğu için halojen ampul odagını sağlamak oldukça sıkıntı.Orijinal merceğin ampul kısmı bu işleme uygundu halojen ampulü buraya taktım.Odaklama işlemi en ideal eşkilde ayarlayıp sabitledim.Orijinal 4300k D1s Osram ve Philips balast aynen kullanıldı.İşlemler benim özel sorunumdan ve arkadaşımızın Ankara ziyaretim olacak o vakit montajı benim yapamı istemesinden dolayıda uzun sürdü fakat sonuç aydınlatma açısından görünüm olarak bazı kusurlarda olsa Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda son derece içe sinen bir çalışma oldu.Arkadaşımızın sabrı ve anlayışı için Rabbim kendisinden razı olsun.

Mercek montajı için tası güçlendirmek için aliminyumdan montaj aparatı yaptım.Orijinal mercek bağlantı ayagından paralel aliminyum bağlantısı yaptım.Rtv silikon ile destek verdim.Oldukça uğraştırıcı bir montaj oldu.

Fara çift mercek montajı arka kapaktaki işlemle kılı kılınada olsa yapıldı fakat hesaba katmadığımız bir sürpriz sorun farın araca oturduğu kısımdı ve buraya da ufak bir operasyonla far montajınıda yaptık.Sinyal kısmınada 12 şer tane smd 5050 ile park ledi yaptım ama ışık şiddeti arkadaşımız için oldukça düşük geldi.Aslında isteğini ben tam alğılayamış olmamdan dolayı oldu.İstediği ışık ancak power ledlerde olacaktı ben bu ledler ile daha önce hiç yetersiz ışık şikayeti gelmeyince yeter sanmıştım yanılmışım.

Mercek montajı sonrası görünüm.

4LokLDA.jpg

Mercek montajı itibari ile ve tasın yapısından dolayı görünümde biraz çaplık olmasıda kaçınılmaz oldu.İlk yaptığım mercek şapkası mercek etrafını fazlasıyla ve güzel şekilde kapattı fakat bu çaplık biraz daha net ortaya çıktıgı için boyut değişti ve far zaten daha önce karatma istendiği için bu yöne eğilim oldu.Mercek kapagınıda orijinal İnsignia Hella kapagı kullanmaya karar verdik.Hafiften kenarda açıklık kalıyordu ama nazarlık dedik.

Çalışma degerlendirme karar verme aşamalarından birkaç resim.

Krom renge boyadığım benim seçtiğim mercek kapagı ile krom taban ve sinyal bölümü park ledi olarak görünümler.

GZfi4lz.jpg

70EBYDA.jpg

k1rtKYa.jpg

CKG15l2.jpg

Hella mercek kapagı ile görünümler.

BYOlfRc.jpg

bTvxQlU.jpg

Siyah taban için deneme çalışmaları.

cz3ruVm.jpg

NGTaatF.jpg

cz3ruVm.jpg

jcUvaLF.jpg

fGSQ0UD.jpg

Karar ise her yeri tamamen siyaha boyamak şeklinde oldu.

Çerçeveler zımparalandı.Boyandı mercek şapkaları ve tas komple 600derecelik mat siyah ile boyandı.Far toplandı.

5u7TczU.jpg

Rercpyk.jpg

xa4URCH.jpg

y4Jt0qt.jpg

Foqp86O.jpg

xNwKmOd.jpg

Araç üzerinde resim halen gelmedi.Montaj sonrasıda vakit darlığından ve arkadaşımız resim yollarım dediği için çekme fırsatım olmadı.

Ankara'dan bir arkadaşımızın F2.5 aracı için haricen far temininden sonra Hella intemo bi-xenon mercek,Hella Gen5 balast,5000k Osram xenon ampul,Mercedes farlarında kullanılan mercek şapkalarından elde birleştirerek yapıldı krom tabana boyandı ve çerçeve kenarına ve sinyal içine park ledi ile geçtiğimiz yıl Rabbimin izni ile bitirmek kısmet olmuştu.

ILp4lKe.jpg

OGSgLsn.jpg

iqdCIjU.jpg

dEVQ7n8.jpg

2vd0RUD.jpg

sJAW2dM.jpg

Çankırı ilimizden bir arkadaşımızın F2.5 aracı için Hella bi-xenon mercek Gen5 balast 4300k xenon,mercedes mercek şapkası,çerçeve kenarına ve sinyal içine park ledi dizilimini Rabbimin izni ile geçen yıl yapmak kısmet olmuştu.

msbsE4n.jpg

oJwgSVw.jpg

nq38Cpu.jpg

Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın 2009 Carevelle arcının farları için Hella bi-xenon mercek montajından sonra önce angel halka tarzı çalışma yapılacak diye konuşmuştuk sonra kararsızlıklar epey uzun sürdü ve bir çok çeşit denemeler yapıldı değişik ve oem tarz bişiler olsun diyerek Passat gündüz farı çalışması yapmak için denemelere başladık arge çalışmalarımız epey uzun sürdü ve bir çok denemelerden sonra benimde özel sıkıntılar vesaireler araya girdi ve geçtiğimiz aylarda Rabbimin izni ile arkadaşmızın ve benim içime sinen güzel bir çalışmayı yapmak kısmet olmuştu.

Farın dağılmış hali.

vo7bOYs.jpg

Mercek montajı sonrası mercedes mercek şapkası ile görünüm.

PlLIohP.jpg

udw6uut.jpg

lln8vu3.jpg

Sade orijinal hali ile görünüm.

ogOBAbo.jpg

UJA1aYx.jpg

Passat gündüz farı kesilip biçildi ve arkadaşımızn krom olmasını istediği için kroma boyandı.Ek olarak sinyal kısmı ile görünüm.Ledler arkadaşımızn özel istegi ile orijinal lensler kullanılarak 9000k led olarak kullanıldı.Aynı ledler ile araç içindeki aydınlatmalarda bilahire tarafımdan yapıldı.

VKfg1iu.jpg

Uzun hüzme altına gelecek kısım.

QhSgOSs.jpg

İlk görünümler.

ndBzW2S.jpg

Wiil6pY.jpg

EbcifpT.jpg

Passat parçasının üst kısmı boş kaldığı için ilave sinyal parçası eklemek istedik.Bizi bu kısım en çok uğraştıran kısım oldu.

Bmw stop sinyal kısmının lens bölümünü kesip biçip ilk denememizi yaptık.

K2fPUBU.jpg

LsVOdlO.jpg

xNpsjgF.jpg

İstek üzerine bu şekilde değişime uğradı.

HsRScjA.jpg

qbE7CWZ.jpg

UZiFROc.jpg

jlCTwAk.jpg

İlk başta bu parça ile kapatılacaktı ama ben begenmedim başka arayışlara girdik.

Bmw ön far led sinyal parçasına passat len kılıflarını yerleştirerek bir çalışma yaptık.siyah hali oldukça güzel olmuştu fakat krom olması şart olduğu için krom görünümde istediğimiz görünümü maalesef alamadık ve bu çalışmadanda vazgeçmek zorunda kaldık.Bütün iler ben buradayım dedi beni üzdü.

XfCVZCv.jpg

HFOj0Vj.jpg

M8pzQSm.jpg

Sonra epey fikir rüzgarından sonra sabitlenen passat gündüz farı parçasının devamı olarak aynı parçalardan üste ilave yapamaya karar verdik.Kesip biçtik ve birleşimlerden snra kroma boyandı.

yk8Dc6I.jpg

aQ7yaFp.jpg

Geri kalan boşluklarıda elimizde bulunan harici orijinal far tasından faydalandık ve kesip biçip eklemeler ile son hallerine getirdik.

VFWf44y.jpg

9sVuYlb.jpg

qFYJvvF.jpg

VFWf44y.jpg

Gündüz farının orijinal kenar şeffaf reflektörünüde park ledi döşedikten sonra görünüm.

DDHYJe0.jpg

fPIbSv8.jpg

Sinyal bölümün görünümü.

uBU65yc.jpg

Gündüz farı ve park bölümü görünüm.

fofq4hh.jpg

DnrctAJ.jpg

İçimi serinleten görünüm.

HGZ698h.jpg

Cam kapanmaya hazır hali.Orijinal passat frı parçalarını kullanarak görsel bütünlükleride sağladım.

O037C4S.jpg

tlBedF0.jpg

Kapandıktan sonra görünüm.

c7QsDiy.jpg

VwJycMn.jpg

cK87Zgg.jpg

Araç şu an iş için yollarda Resim çekip yollanırsa bilahire ekleyeceğim.

oktay toker

Sessiz
Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın Vectra c aracı için haricen alınan farlarına uzun hüzme kısmınada Hella bi-xenon mercek montajı yapıldı.Far yapısının müsait olmasından dolayı angel halka ve son bir karar ile kaş eklemeye kara verildi.Sinyal bölümünede Mondeo Mk3 minik mercek lens kısmı takılarak 5 watt power led ile sinyal eklendi.Bmw stil park ledleride sinyalin alt kısmındaki müsait yere yine oem bmw sinyal ledi kullanılarak yerleştirildi.

Çalışma öncekiler gibi benim özel sıkıntılarımdan dolayı ve farın soket kısmınında değişmesi gerketiği için soket arayışları vesaire gecikmeli olarak geçtiğimiz haftalarda Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Rabbim arkadaşımızn bama olan sabrından dolayı razı olsun.

Bmw orijinal angel halkalı tipe en yakın çalışma bu oldu diyebilirim.

Mercek montajından sonar çerçevedeki halka montajı yapılarak ilk testler.

cGafLQA.jpg

Kaş denemesi.

HgczhVD.jpg

sqS6nad.jpg

YXh8EUu.jpg

UwKvgkv.jpg

Kaş takma kararından sonra ve sinyal bölümüne mercek montajından sonra görünüm.

ABUQlcO.jpg

XaBIofp.jpg

Bmw stil park ledi diziliminden sonra.

C7KCvZP.jpg

Farlar kapatıldıktan sonra.

pu9MZFJ.jpg

6vJ2cTe.jpg

DQEr1CW.jpg

SeJh8LE.jpg

O3xzlbG.jpg

Qb7NvjC.jpg

50vHTWQ.jpg

Araç üzerinde resimler gelmedi.Gelince bilahire ekleyeceğim.

İstanbul ilimizden bir akadaşımızın Golf V aracı için Orijinal Hella far alındı.Uzun hüzme kısmına Hella bi-xenon mercek montajı yapıldı.Sinyal bölümüne Mercedes sinyal reflektörüne beyaz ve sinyal ledleri yerleştirildi ve Rabbimin izni ile geçtiğimiz haftalarda bitirmek kısmet oldu.

Farın dagışmış hali.

EgVnAbL.jpg

Mercek sonrası ilk görünüm testi.

ZkIamBC.jpg

Sinyal bölümü için reflektör çalışması.

XxfJuGJ.jpg

5cDQOuS.jpg

Işık denemeleri.

GomBqSI.jpg

8wj4yin.jpg

hU8ilxx.jpg

qkhyP1E.jpg

Farın bitmiş hali gündüz farı görünümü.

fTJqMh5.jpg

Sinyal ve akşam parkta görünen hali.

ZGf6UkX.jpg

9ul90w0.jpg

Araç üzerinden resimler geliince bilahire ekleyeceğim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın Stilo aracı için haricen far alınıp Valeo bi-xenon mercek ve uzun hüzmeyede Bosch servo bi-xenon mercek uzun hüzmede sabitlenip monatjı yapıldıktan sonra gündüz farı için Audi stop farının led reflektörü kullanılarak gündü zfarı montajı yapıldı.Sinyal kısmınada Mondeo Mk3 mercek lens kısmı takılarak sinyal ledleri takıldı.Rabbimin izni ile geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu.

Mercek montajı,şapkalar,sinyal bölümünün bitmiş hali.

QSzrP3R.jpg

Gündüz farı için kullanılan Audi led stop reklektörünün yapılış aşaması.

fDdHiOe.jpg

Çerçeve üzerine montajdan sonra Passat parçaları ile görsel düzenlemeler yapıldıktan sonra görünüm.

aaFP68v.jpg

Farların toplanmış hali.

3KTe4F9.jpg

U7XIfxV.jpg

apbhd7X.jpg

9jyST16.jpg

Araç üzerinden görünüm.

9HEHsyT.jpg

NErk5JF.jpg

Duvar resimleri.

a2VJD5x.jpg

c4HB8kV.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın 97 Passat aracı için Depo H7 mercekli olarak aldığı far için Hella bi-xenon mercek montajı ve Koito d2s set ile ve sinyal bölümü içinde Amercan park ledlerini yapıp Rabbimin izni ile geçen yıl bitirmek kısmet oldu.

Depo farın H7 mercekli hali.

Ztm6Pwo.jpg

Orijinal mercekte kullanılan montaj aparatları işime çok yaramadı bende Hella bi-xenon mercek için aparat yapıp aynen monte ettim.Birazda silikon destegi lazımdı tabiki.

Rta3sFi.jpg

Bu farda hoşuma giden aparat tasın tutturma aparatının kilitli sisteme sahip olması idi.Bunu görünce aynen Vay be dediğimi çok iyi hatırlıyorum.

i2dJImZ.jpg

D2s xenon lardan sonra ve far kapatıldktan sonraki görünüm.

C23RSST.jpg

tCTEeUV.jpg

Sinyal bölümü için ledler için üst kısımda 2 delik ile işlemi bitirdim.Hem sinyal içinde hamojen bir görüntü oldu hemde ledler taneli olarak görünmedi.Ayrıca farın içindeki orijinal park ampulü kısmında led yerleşimi ile sinyal deki ledler ile aynı anda çalışır hale getirildi.

Eaz0LDw.jpg

Fardan bir görünüm.

FbN3AVQ.jpg

C4 Kullanıcısı arkadaşımız haricen far temin ettikten sonra 2015 model C4 farındaki gibi iç çerçeve ön görünüme yaklaşık bir çalışma olmasını istedi.İç görünüm biraz farklıda olsa kısmen elde edilebilecek bir işlem olduğu için işleme karar verildi.Hella bi-xenon,Bosch Gen5 balast,Osram 4300k xenon,Mercesede afl sistemdem merceğinin şapkası ve ek ilave olarak Bmw mercek şapkasının birleşimi ile yapılan şapka kullanıldı.Bunların montajına mütakip.Bmw yuvarlak Angel,Sinyal bölümüne gündüz ledleri ve sinyal ledleri için mercedes sinyal reflektörü ile parçalar hazırlandı.Rabbimin izni ile oldukça görsel ve işlevselliği yerinde bir çalışmayı bitirmek kısmet oldu.

Y7UE0RS.jpg

Çerçeve maskelendi ve kalan kısımlardaki krom taban zımparalandı.600 derecellik mat siyah ile boyandı.Maskelem için epey uğraştım fakat minimal hatalar ile güzel bir sonuç aldım.Krom tabaka ise ciddi sorun yapmadı ama bant lekeleri son temizlikte epey uğraşştırdı.

45wnYJh.jpg

İlk işlemde iç tas bölümü kısmı nı böyle yapmıştım ama sonra siyaha dödürdük.

6rEVTwS.jpg

OEaWeKQ.jpg

Sinyal bölümüm kenar turuncu kısmı alttan düzğünce kesildi.İçteki krom parçayıda aynı şekilde keserek Bmw stil park ledi için yerler işaretlenip ledleri takıldı.Bu kısmın led montajlı halini çekmeyi unutmuşum sanırım.Sonradan led sayısı 4 yapıldı.

VAEHbQO.jpg

pbcgwTY.jpg

Çerçevenin hazırlanmış halleri.

K654qMe.jpg

8yG5YKy.jpg

l5tkalt.jpg

Far tasındaki orijinal gündüz halojen ampulü kısmına ise 30mm lik lens yerleştirildi ve hem beyaz hem turuncu led destegi ile aktif hale getirildi.

NY9uqAG.jpg

lPSGGx8.jpg

rD9HFb2.jpg

Yr2dPK1.jpg

Akşmaları park modunda iken görünecek hali.

YhTDhoW.jpg

Gündüz farı modunda iken görünen hali.

L4uwiDD.jpg

Farın toplanmış hali.

mUTeob9.jpg

IOous95.jpg

cCWeYis.jpg

Araç üzerinde resimler gelince bilahire ekleyeceğim.

Tekirdağ'lı fardan son durum.

oYZ9KY4.jpg

YkFLdb8.jpg

y9McFxe.jpg

İzmirden bir arkadaşımızın Fusion aracının sis farlarının çerçevesine Passat gündüz farında kullanılan Lensler ve her biri 130 150 lümen aralığında olan Edison power led kullanılarak ve İnsignia orijinal gündüz farı sürücü kartı ilede sürülerek montajı yapıldı.Rabbimin izni ile geçen yıl yapma imkanı olmuştu.

Sis çerçevesinin uygun bölümlerine delikler delindi.

Yj8bIZ8.jpg

Lensler derece açısı verilerek sabitlendi.

noWEjvU.jpg

Arka kısmınıda iyice silikona bulayarak izolesini yaptım.

noWEjvU.jpg

Yanış halleri

GnAXeuc.jpg

rqNqWWr.jpg

2 çerçeveninde tavana yansıyan ışık odagı.

XnQLTum.jpg

Araç üzerinde maalesef resimler gelmedi.

Çift mercekli Focus F1 farların Beyaz F1 üzerindeki halleri.

CkKKexA.jpg

hrv95TY.jpg

KywF4uV.jpg

Çalışmasını yaptığım son F1 focus farının araç üzerindeki siyah taban çerçeveli ve krom taban çerçeveli hallerinin görünüm.

GW7twbr.jpg

ycybbBf.jpg

Kayseri ilimizden 2 ayrı arkadaşın F1 araçları için geçen yıl ortasında Rabbimin izni ile yapıp güzel sonuç ile btirmek kısmet olan gösterge led aydınlatmalarından görünüm halleri.

Öylesine 2 renk denemesi.

SShF6bd.jpg

nuem7pk.jpg

Son hallerinden görünüm.Araç üzerinden görünüm halleri maalesef gelmedi.

fIzE28Q.jpg

88FOe52.jpg

fMcvE0r.jpg

zPNDWer.jpg

KWwxNoe.jpg

Çakmaklık içinde kırmızı ve beyaz ledlendirme yapmıştım.

i942Udm.jpg

8PSae5m.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın Seat aracı için kullandığı Afl sistem Valeo bi-xenon farları sıvı ile temizlik yaparak sonuç alınmaya çalışmış fakat iç kısımlarda ciddi lekelere yol açınca benim genelde yapmadığım işlem olmasına ragmen Arkadaşımızın ısrarı ile farların silikonu sert olduğu için kasadan keserek açtım iç temizliği,mercek temizliği ve mercekleri tutan ayak kısımlarındaki ciddi kırıklarıda orijinal hale en yakın şekilde sabitleyerek toparlayıp Rabbimin izni ile geçen yıl bitirmek kısmet olmuştu.

Camın görünen hali.İç kısımdaki siyah taban çerçeve.Cam kırık gibi çıkmış.

eeX1Ow3.jpg

Mercek kısmının görünümü.

cLysrFN.jpg

Temzilik soınrası ve toplanmış hali.

0ONOiK2.jpg

gWRxk7o.jpg

zLVJCSq.jpg

OWKdg5p.jpg

A4M7XOk.jpg

oktay toker

Sessiz
Rabbimin izni ile yeni çalışmalar devam ediyor.Yaşantımda sizler ile olmamı engelleyecek sıkıntılarım olmadığı sürece sık sık burada olmaya devam edeceğim.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
ellerinize ve emeğinize sağlık diğer sitede de takip ediyordum çalışmalarınızı

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
iştahım kabardı gece gece :) bizim araçlar için geçmiş uygulama yok galiba [member=96]oktay toker[/member] oktay abi, bayağı foto var hepsine bakamadım,
ilerleyen zamanda ziyaret edecem abi inşallah, çok güzel şeyle çıkacak inşallah ;D

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ellerine Sağlık..Güzey Şeyler Çıkmış Ortaya..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
özellikle şimşek sellektör favorim O0 geçenlerde akşam bir bmw den sellektör yiyince ne kadar etkili olduğuna bir kez daha kanaat getirdim
hepsi paraya bakıyor :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Oktay Ustam eline emeğine sağlık, çok başarılı çalışmalara imza atmışsın. Farı açmayı göze alabilsem bir çalışma da Mazda 3 e yapardık. Kolay gelsin, Allah her şeyin hayırlısını versin hakkınızda. Diğer paylaşımlarını da merakla bekliyoruz. Özellikle kaş eklediğin farın araç üzerindeki görüntüsünü de merak ettim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oktay hocam öncelikle geçmiş olsun, Allah sabır selamet versin kolay işler değil... Paylaşımlar için ayrıca teşekkürler fakat, bu kadar fazla fotoğrafı aynı mesajda büyük boyutlu olarak koyman, üyelerimizin çoğu fotoyu açamamasına sebebiyet verir ki emeğine yazık bence...

Sayfayı düzenlemen ve foto boyutlarını küçültmen daha uygun olur, sağlıcakla hayırlı işler... ;)

Üst Alt