Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avans Ayarı Nedir

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  AVANS NEDİR?

  Silindir içindeki üst ölü nokta’dan sonra patlama basıncının etkisinin görülebilmesi için ateşlemenin piston üst ölü noktaya gelmeden önce yapılması gerekir.

  Bu nedenle ateşleme noktası sabit olarak ayarlanamaz. Alt ve üst devirlerde motordan maksimum gücü alabilmek için derece olarak verilmesi gereken erken ateşleme ayarına ateşleme avansı denir.

  Statik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır...

  Statik avans; aracın rölantide çalışırken yapılan ayarıdır.

  Dinamik avans, değişen devir sayısına ve rakıma göre(yüksek devirler için) vakum avans tertibatı ,mekanik avans tertibatı ve elektronik avans ecu (beyin) kontrollü olarak otomatik ayarlanır.

  Vakum avans ve mekanik avans tertibatının düzgün olarak çalıştığı kontrol edilmelidir. Kontrollerin ve avans ayarının, AVANS TABANCASIYLA tam olarak sıfır hata ile yapılması gerekir. Elle ayarlanan ayarlar kesin olarak yanlış ve hatalı olarak ayarlanmaktadır.

  AVANS AYARI DÜZGÜN DEĞİLSE NE OLUR?

  Ateşleme zamanı gecikiyor ise maksimum yanma basıncı, verilen ateşleme avans derecesinden sonra oluşur. Silindir içindeki basınç düşer, motor gücünün düşük olmasına ve fazla yakıt tüketimine sebep olur.

  Ateşleme zamanı çok avanslı ise bu durumda silindir içinde ateşleme yapılmadan yakıtın kendiliğinden yanmasına veya vuruntulu çalışmaya sebep olur. Bu durum; Sübap ve pistonlar için zararlıdır...

  AVANS AYARI NASIL YAPILIR?

  Motor çalışma sıcaklığına gelene kadar ısıtılır.( 80-90 derece arası ) Gerekiyorsa rölanti ayarı yapılır. Vakum avans tertibatı varsa devre dışı bırakılır.

  Avans tabancasının mavi ucu 1.silindirin buji kablosuna,kırmızı ucu akünün artı kutup başına,siyah ucu akünün eksi kutup başına bağlanır.

  Motor rölantide çalışırken avans tabancasından çıkan ışık yandığı an motor üzerinde bulunan avans işaretleri birbiriyle çakışmalıdır. Motor rölantide çalışırken avans tabancasından çıkan ışıkla, motor üzerindeki avans işaretlerinin durumu net şekilde gözükür.

  Avans ayarında bozukluk varsa motor üzerindeki avans işaretleri birbiriyle çakışmaz. Ayarı yapmak için distribütör alt kısmında bulunan sabitleme somunu gevşetilir.

  Distribütör çevrilerek avans işaretlerinin birbiriyle çakışma durumuna geldiği an distribütör sabitleme somunu sıkılır ve ayar tamamlanmış olur. Yüksek devir avansı ise motor yüksek devire çıkarılarak araç kataloğundaki değerde olup olmadığı kontrol edilir. Araba marka ve modeline göre avans değerleri farklılık göstere bilir. Motorda üzerinde bulunan mekanik yada vakum avans tertibatlarının da kontrolleri yapılmalıdır.

  (Tarafımdan Derleme Yapılmıştır)
   

  Ekli Dosyalar:

  • 11.jpg
   11.jpg
   Boyut:
   79,8 KB
   Okunma:
   69
  • 22.gif
   Boyut:
   184,2 KB
   Okunma:
   61
 2. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Emeğin için teşekkürler abi.
   
 3. aliparlar1983

  aliparlar1983 Aktif

  Şehir:
  Afyon
  Eline sağlık..
  Bu arada senin aracın avansı ideale yakındı fotoğraflardakinde..
   
 4. Fehmican_78

  Fehmican_78 Sessiz

  Araç Markası:
  Mazda 323f Lantis
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz HB
  bahsedilene göre 3 çeşit avans ayarı var ben bunu sanayideki ustaya dediğimde ağzını 5 karış açıp bakacağına eminim. onların bildiği sadece burda bahsedilen rolantide elle yapılan avans ayarı hatta bunun el ile değil tabanca ile yapılması gerekiyor ama bu konuda çok iddalılar ve tabancayla ayar olmaz diyebiliyolar neyse benim istediğim tek şey var oda burda yani bu yazıda yazan 3 çeşit avans ayarını tam ve eksiksiz olarak yaptırabileceğim neresi var aracım mazda lantis. ben aşağıda yazan ayarların kusursuz ve olması gerektiği gibi yapılmasını istiyorum. bu ayarlar sadece servistemi yaptırılabilir. malesef bu konudada teredütüm var servisin bile bu konuyada yabancı olabileceğini düşünüyorum tavsiyeniz nedir servisse hangi servis bu arada karabükte oturuyorum en yakın servis ankara 2. olarak istanbul

  (Statik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır...

  Statik avans; aracın rölantide çalışırken yapılan ayarıdır.
  Dinamik avans, değişen devir sayısına ve rakıma göre(yüksek devirler için)
  -vakum avans tertibatı
  -mekanik avans tertibatı
  -elektronik avans ecu (beyin) kontrollü olarak otomatik ayarlanır)
   
  Mustapha_topal, domestos, MX9 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Kendine güvenen usta elle ve kulakla yani sese göre de yapabilir. Benim bildiğim ışıkla yapılması gerektiğidir. Ama Adem Ustam gibi, Tosun Ustam gibi gerçek ustayı da bulursan, ellerine teslim etmekten çekinme derim.

  @emytoget Murat ın önerebileceği usta mutlaka vardır o diyarda.
   
  Mustapha_topal ve Oğuzhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş