Mazda 323 BJ (1999-03) Arka Tekerlerin Çamurluğa Sürtme Sorunu

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Evet orjinal jant ölçüsü 14 ben 15 taktım 185/65/15 de kışlık vardı ondada sürtme proplemi yoktu şimdi bı tık daha büyüyünce lastik yanaklarına sürtme oldu işte jantlar tam oturmuş taşma gibi bı olay yok ki, evet ayd ölçüyü aşmışım ama genelde zaten buyutenler oluyor bunun bı çözümü varmı yokmu onu öğrenmek istedim çünkü lastikçi ikinci el niyetine almak istiyor şu an daha 100 km ancak yaptım lastikle daha doğrusu geri de almıyor bırakırsin satarız burda diyor o yüzden bı çözüm varsa onu yapayım lastik üstünde kalsın bari diyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada arka tarafta bu sorun eski küçük lastiklerdede vardı amartisorler patlakdi ve helezon yayı da işlevini bitirmişti, her ikisini de değiştim arka Z rot da dahil değiştim körüğü vs hepsi değişti yani şimdi kesinlikle lastik büyüklüğünden olduğundan eminim yani
Geçmiş olsun hocam aklıma gelen kamber ayarıyla bir nebzede olsa problem çözülüyor. Aynı durum bende de vardı 195/60/15di bi rot balanscıya uğrayın isterseniz

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lastik ölçü değişikliğinde maksimum +%3 veya - %3 fark olabilir. Siz 185/65/14 den, 185/65/15 e geçerek bile +%4,08 le limiti aşmışsınız.
Jant ebatını büyütürken ortadaki sayıyı düşürmeniz, küçültürken ortadaki sayıyı büyütmeniz gerekir. 195/65/15 değil de 195/60/15 takarsanız fark +%3,07 olur. Limiti hafif aşıyor, kabul edilebilir.
195/55/15 takarsanız - %0,1 olur.
Yalnız lastik yanağı daraldıkça(yani ortadaki sayıyı düşürdükçe) konfor da azalacak.
Buradan ilk sıraya orijinal ölçüyü yazıp, alta da geçmek istediğiniz ölçüyü yazıp farkı görebilirsiniz.

Omer23

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Mavi
Rot balansçı kaldırması için ne yapabilir ki hocam bilmediğimden soruyorum çünkü ebat büyük olduğu için biri oturunca çökme yapıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu ayarlara bakmak için biraz geciktim hocam:) ama yinede ilginiz için çok teşekkür ederim sağolun

Omer23

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Mavi
Yüzde 6 olarak bı fark var şu an araç lastiğinde çok olumsuz yönde etkiler mi aracı yoksa farkedilmeyecek derecede mi olur yani illa ki değişmem gerekir mi lastiği

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yüzde 6 olarak bı fark var şu an araç lastiğinde çok olumsuz yönde etkiler mi aracı yoksa farkedilmeyecek derecede mi olur yani illa ki değişmem gerekir mi lastiği
Aracınızın fabrikasyon lastik verisi ne olduğunu biliyor ve o veriye göre %6 sapma varsa bu kabul edilebilir bir değer değildir. Hiç güvenli olmaz ve haliyle olumsuz etkiler.

Sapmayı %3 sınırları içerisinde tutman önerilir.

Omer23

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Mavi
Şimdi şöyle bı durum var internet sitelerinde bizim 97 model 323 1.5 familia için orjinal ebat 175/70/13 olarak görünüyor bu durumda %9 sapma oluyor ama kitapçıkta iki ebat var biri familia biri lantis olması lazım ama ben orayı anlayamadım oraya göre de %6 çıkıyor hatta diğer orana göre de %10 çıkıyor. Yani anlayacağınız araştırmadan etmeden lastikçinin sırf uygun diye bana sunduğu 2021 üretim tarihli sıfır lastikleri almak için atlayivermişim hem oranda ciddi bir değişim söz konusu hemde çamurluğun lastiğe sürtmesi söz konusu :agla:ilk seçenek get atıp aracın arkasini kaldırıp sürtme derdinden kurtulup bu şekil kullanmak ikinci seçenek de zararına da olsa lastikleri ikinci el niyetine verip 185/60/15 lastik almak oluyor sizce ne yapmam gerekiyor şimdi benim en mantıklı sekilde ? Teşekkür ederim şimdiden yorumlarınız için

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-04-18-21-42-33-532_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2024-04-18-21-42-33-532_com.google.android.apps.docs.jpg
    131.6 KB · Görüntüleme: 2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çamurluk lastiğe sürüyorsa, get met vs çözüm olmaz yükseltilse bile araç leylek gibi olur.

%3 sapmayı geçmeyen ölçü neyse ona dönün bence.

Üst Alt