Araçlarımızı Nasıl Yıkayalım/Yıkatalım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aşağıya bir kaç yöntem yazıyorum ve sizlerden cevap bekliyorum, ayrıca teknik bilgisi ve uzmanlığı olan arkadaşlardan da, bilgilendirme talep ediyorum...

1-Araç önce yıkama makinesinin tazyikli suyu ile yıkanır, fırça ile sabunlanır ve yine aynı tazyik ile durulanır, pamuklu havlu ile kurulanır...

2-Araç normal su ile yıkanır, fırça ile sabunlanır, yine normal su ile durulanır, pamuklu havlu ile kurulanır.

3-Araç normal su ile yıkanır, fırça kullanmadan sünger ile sabunlanır (tercihen şampuan), durulanır ve pamuklu havlu ile kurulanır...

4-Araç normal olarak yıkanır, köpük püskürtülerek komple kaplanır daha sonrasında normal su ile durulanır, hiç bir şekilde sünger ve fırça kullanılmaz, havlu ile kurulanır.

5-Aracı otomatik yıkama makinasının kollarına teslim edersin, bir ileri bir geri fırçaları döne döne araç yıkanır.

6-Oto yıkama işini profesyonel yapan işyerine araç teslim edilir ve yukarıdaki seçeneklerden birisi ile araç yıkanır.[size=10pt][/size]

ahmoztrk

Katılımcı
Bence burada en olmaması gereken 1. sırada yazılan şey. Tazyikli su aracın muhtelif yerlerindeki boyaları kaldırabiliyor. Özellikle plastik aksamlardaki boyaları kazıyabiliyor tazyikli su. Bu nedenle arabayı normal su ile yıkayıp, durulamakta fayda var. En ideali 3. sıradaki öneri, bunu da imkan varsa kendimiz yoksa iyi yapan bir yerde yaptırabiliriz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben 3.Sıradaki yöntemi kendim uyguluyorum fakat her zaman vakit bulamadığım için, tazyikli su veya normal su ile üzerindeki kiri tozu aldırıp bıraktırıyorum, araç az kirli ise, sadece su tutturup havlu ile kuruluyorum...

Aracımı kurulama imkanım yoksa kesinlikle yıkatmıyorum, yıkamıyorum... Kirli kalması üzerindeki su damlacıkları ile kalmasından daha iyidir diyorum...

Özellikle kireçli sular araç üzerinde kaldığı sürece hem tortu bırakıyor hemde kötü görüntü...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi tazyikli suyu kullanmayan yıkama var mı ki bilmiyorum, tazyikli su kiri çıkarmada çok etkin. Tazyiğin özellikle boya çürük vs sorunları olmayan arabaya bir zararı yoktur diye biliyorum. Bence buradaki en önemli nokta boyaya zarar vermeden yıkamak için ne yapılmalı sorusunun cevabıdır. Ben sıcak suyun eğer zararı yoksa yıkama için çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bence önce kirli araba tazyik ya da normal şekilde ıslatılır bir süre beklenir kirlerin gevşemesi için, sonra köpük uygulanır ve yine bir süre bekletilir, ondan sonra arabayı kesinlikle çizmeyecek şekilde (ben sünger önermiyorum çünkü arasına kum tanesi girerse mahvediyor, fırça da çiziyor ama her fırlar değil ve fırçanın kullanılma şekli çok düzgün olmalı yoksa o da mahveder, ben şunu öneriyor ve kullanıyorum, mikrofiber araba yıkama eldiveni çok iyi ve arasında kir kum tutmuyor en azından en iyisi bu diyebilirim) bir nesneyle yıkanır, sonra tazyikli suyla yıkandıktan sonra güzel bir şekilde durulanır, oh miss yıkamış kadar oldum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence buradaki en önemli nokta boyaya zarar vermeden yıkamak için ne yapılmalı sorusunun cevabıdır.

Bende bu sorunun cevabını aradığım için konuyu açtım ya... Süngerin zarar verdiğini bilmiyordum daha doğrusu ihtimal vermemiştim... Gerçi üzerindeki kalın pisliği su ile alarak sünger ile şampuanlıyorum ben, neyse o dediğin eldivenden vardı birde onunla deneyeyim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İmkan varsa [size=14pt]3[/size]'ü yapmak en iyisi.

Eski arabalara tazyikli su vurmak boyasına zarer verebiilir düüncesindeyim

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ben Fırsat Buldukça 3. Şıkkı Uyguluyorum..Geri Kalan Zamanlarda Yıkanmayı Bekliyor..Örnek Olarak Buluşma Günündeki Halini Verebilirim.. ;)

hus3yn

Katılımcı
tazikli suya bende karşıyım bi defasında yakın tutup plastikteki boyayı kaldırmıştım genelde kendim normal su ile kirini akıtıp sünger ile köpürtüp normal su ile durulama yapıyorum...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence sorma abi :D hatırladıkça sinir katsayım yükseliyor :)

Demekki, güvenilir işyeri olmadıktan sonra aracı bırakıp çıkılmayacak kadar önemli bir konu...

Geçenlerde başka bir forumda; aracını tanımadığı bir yere bırakan şahsın araç aynası kırılmış, ayna 850 lira tutuyormuş ve iş yeri sahibi önce üstlenmemiş daha sonra biraz hır gür ile aynayı yaptırmayı kabul etmiş, yan sanayi ile de olsa yeni aynayı takmışlar...

Mt53

Katılımcı
Demekki, güvenilir işyeri olmadıktan sonra aracı bırakıp çıkılmayacak kadar önemli bir konu...

Geçenlerde başka bir forumda; aracını tanımadığı bir yere bırakan şahsın araç aynası kırılmış, ayna 850 lira tutuyormuş ve iş yeri sahibi önce üstlenmemiş daha sonra biraz hır gür ile aynayı yaptırmayı kabul etmiş, yan sanayi ile de olsa yeni aynayı takmışlar...
Aynen abi hem de çok önemli..hele de aracınız siyahsa :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Araç yıkamada bana 3. şık uyuyor ama araç eski ve boya iyi değilse direk fırça ile dalarım :)

Üst Alt