Araçlarda Jant Değişimi ve Jant Değerleri

merich

Sessiz
Merhaba arkadaşlar,

Bilen arkadaşlarımız vardı ama bilmeyenler için 1997 model 626 2.0i tombak kasa HB araç sahibiyim. Bildiğiniz üzere araçlarımızda standartta 14" jant 195/65R14 lastikler bulunuyor. Ancak artık bu ebattaki lastikleri iyi olarak adlandırdığımız global markalar üretmiyor. Piyasada Falken, Riken, Goldenbridge, zaman zamanda Marshall markalar bulunuyor. Taktir edersiniz ki içi hava dolu bu lastiklere canımızı emanet ederken aynı zamanda da araçlarımızın o güzelim konforunu sergilemesini bekliyoruz. E peki aracımıza bir Michelin, Bridgestone, Pirelli takmak istersek ne yapacağız?

Çözüm lastik ebadını değiştirmek... Peki bu durumda ne yapacağız?

Öncelikle araçlarımızın zor bulunan bir ölçü olan 5 (bijon sayısı) x 114,3 (PCD Bijon delik aralığı çapı) 67,1 (CB göbek çapı) ET 45 (Jant iç göbeğinin jantın ortasından fren balatalarına yakınlığını mm cinsinden) ve 5,5J (jantın genişliği inch cinsinden 1 inch = 2,54cm) değerlere sahip olması gerçekten can sıkıcı ama bu yazım ile sizlere biraz yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle ebat değiştirmede amacımızın ne olduğunu belirlemek gerekir, konfor, hız ya da modifiye dediğimiz 3 ana seçenekten birine karar vermemiz gerekli.

Konfor ; Araçlarımızın konforunu korumak için en makul değiştirme ölçüsü 15" olacaktır. Bu durumda ebadımız 195/60R15 olarak değiştirilebilir. Bu sayede hem konforumuz olumsuz etkilenmez hem de yakıt tüketimimize olumsuz bir etkisi olmaz. Bu ebatlarda her markada uygun fiyatlı seçenekler bulabilmek mümkün.

Hız ; Bu seçenekte ise 16" janta geçmek mantıklı olacaktır. 16" boyuna geçince taban genişliğimizin artması ancak yanak genişliğimizin azalması gerekecektir. Örneğin 205/50R16 ölçüsü aracın karakteristik özelliklerini en az etkileyecek son ölçüdür. Bundan daha geniş taban yakıt tüketimini daha düşük yanak ise konforu çok etkiler. Ancak unutulmaması gereken nokta jant genişliğinin de artırılması olacaktır. 16" jantlar için 6,5J değeri idealdir.

Modifiye ; Burada artık en son olarak 17" ölüçüsü konuşulabilir. 225/40/17 lastik ölçüsü 7J jant genişliğiyle kullanılabilir. Ama aracınızın süspansiyon özelliklerini kaybedeceğinizi göze almak ve hatta bu sebepten dolayı sportif yay ve amortisör kullanmak daha mantıklı olacaktır. Malum bizim araçlarımızın süspansiyonları o kadar büyük lastikte yumuşak kalacağından kısa zamanda yay, amortisör, kuleler ve yürüyen ekipmanları hızlıca ömürlerini tüketeceklerdir.

Jantlarda ET değeri konusu çok bir çok insana karmaşık gelmektedir. Ancak aşağıda linkini paylaşacağım hesaplama aracı ile çeşitli denemeler yaparak bu işi çok daha kolay anlamak mümkün olacaktır.

Jant Lastik Hesaplama Modülü

Bu yazımda sizlere önerdiğim boyutlar tamamen mantık sınırları içerisinde araçlarımıza uygulanabilecek değerleri ifade etmektedir. Yukarıda paylaşmış olduğum hesaplama aracı ile mantık dışı hesaplamalar yapabilirsiniz ancak unutmayın ki bizim araçlarımız yol tutuş ve konfor olarak zamanının çok ilerisinde bir otomobildir. Herkesin zevki farklı ancak arabalarımızın apaçiye dönmemesini ümit ederim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim...

Sevgiler

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Aracımın orijinal ölçüsü 195 55 15. Ben 16 janta geçiş yapmayı planlıyorum .
Ancak kafama takılan şey jant ölçüsü.
Yani jant genişliği aynı kalmalı mı yoksa genişlemeli mi?
195 50 16 düşünüyorum uyar mı?

merich

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araç yükselir. 16" için mantıklı değişim (aracın yüksekliği en minimum değişikliğe uğramak koşulu ile) 205/45R16 dır.

C6833 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hus3yn

Katılımcı
Aracımın orijinal ölçüsü 195 55 15. Ben 16 janta geçiş yapmayı planlıyorum .
Ancak kafama takılan şey jant ölçüsü.
Yani jant genişliği aynı kalmalı mı yoksa genişlemeli mi?
195 50 16 düşünüyorum uyar mı?

bende de aynı araçtan mevcut benm ölçülerim 185 65 14 idi. 205 40 17 kullandım jantlar aracın altında biraz büyük görünüyor yay olmasına rağmen yüksek göründü aracım, çamurluğa sığıyor jant, fakat jant ofset değeri 7.5-8.00 den büyük olunca jant çamurluktan dışarı çıkıyor çamurluğa sürter. açıkçası jant modeline göre değişiyor göreceli bi kavram, geçenlerde denemelik 195 45 16 taktım tam kendisi. jant güzel görünsün diyorsan 40-45 yanak kullanmalısın 45 yanak konfor açısından kötü değil 40 yanak rahatsız edebilir 50 yanak tercih meselesidir ama 16 inc uygundur kanaatimce..

Son düzenleme:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
bende de aynı araçtan mevcut benm ölçülerim 185 65 14 idi. 205 40 17 kullandım jantlar aracın altında biraz büyük görünüyor yay olmasına rağmen yüksek göründü aracım, çamurluğa sığıyor jant, fakat jant ofset değeri 7.5-8.00 den büyük olunca jant çamurluktan dışarı çıkıyor çamurluğa sürter. açıkçası jant modeline göre değişiyor göreceli bi kavram, geçenlerde denemelik 195 45 16 taktım tam kendisi. jant güzel görünsün diyorsan 40-45 yanak kullanmalısın 45 yanak konfor açısından kötü değil 40 yanak rahatsız edebilir 50 yanak tercih meselesidir ama 16 inc uygundur kanaatimce..

İşte bu ofset değeri. :D Ben de bunu merak ediyordum. Aracımı yormayacak şekilde 16 janta hangi lastik ölçüsü ve ofset değeri uygundur diyeyim o zaman.
Misal 195 mi 205 mi?
Kafamda deli sorular :D

hus3yn

Katılımcı
İşte bu ofset değeri. :D Ben de bunu merak ediyordum. Aracımı yormayacak şekilde 16 janta hangi lastik ölçüsü ve ofset değeri uygundur diyeyim o zaman.
Misal 195 mi 205 mi?
Kafamda deli sorular :D

195 55 15 ebatını 195 55 16 ile değişirsen dönüş çapı 1-2 cm. değişir... bi lastikçiye gitsen 16 jant takacağım desen 195 45 16 lastik önerir alacağın jant'a göre lastik tercih edilmeli bence. 205 taban bizim araçlara takabileceğin en üst limit 215 taban denemedim ama çamurluğa sürtme olasılığı %80 dir.. 195 taban idealdir ama dediğim gibi ofset değeri yüksek; yani jant çamurluk hizasına kadar yanaşıyorsa 195 taban daha sağlıklı olur, yok jant çamurluğun içerisinde kalıyorsa 205 de olur. dediğim gibi ben 205 40 17 kullandım aracımı biraz yordu yalan yok...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Havalar ısınınca çok şeyler değişebilir o zaman teşekkürler. @hus3yn :p

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt