Araçlarda Farklı Ebatlarda Jant ve Lastik Kullanımı

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Özellikle son yıllarda, tüm dünya ile beraber ülkemizde de hızla artmakta olan “modifiye” araç tutkunu bir kitle bulunmaktadır. Bir hobi ve farklılaşma isteği olarak başlayan bu tutkuyla beraber araç sahipleri kullanmış oldukları araçlar üzerinde değişiklikler yaparlar. Bu değişimler “güç” veya “görüntü” olarak sınıflandırabileceğimiz iki ana katagoride karşımıza çıkar.
Dış görüntüde değişim yapmanın belki de en basit yolu jant-lastik kombinasyonunda değişiklik yapmaktır. Genelde kullanıcılar bu değişim esnasında orjinal jantlardan daha büyük boyutlarda jantlar ve bu jantlara göre geniş tabanlı lastikler kullanırlar. Bu işlem sonucu ortaya çıkan görüntü her daim orjinallik ve sadelikten yana olan kullanıcıları dahi cezbedebilir. Ancak bir de bu işi teknik yönden irdelememiz yerinde olur.
Yanda yapılan test sonuçlarında da göreceğiniz üzre; jant çapını ve buna paralel olarak lastik tabanını büyüttüğümüzde birçok dezavantaj karşımıza çıkıyor. Hızlanma süresi, yakıt tüketimi ve lastik maliyetleri genel anlamda artarak olumsuz etkiler yaratmakta, aracın hız göstergesinde dahi sapmalar meydana gelmektedir. Bana göre tek avantajı ise frenleme mesafesinin düşmesidir. Her ne kadar araçların jant ölçülerinde değişiklik yaparak birçok olumsuzluklar ortaya çıksa da; diğer yandan profesyonel drift sporu gibi organizasyonlarda 17″ ve daha büyük jantlar kullanılması gereklidir ve çoğu zaman zorunludur.
Araçlar üzerinde onlarca teknik ekip ve mühendisler milimetrik hesaplamalar yaparak o araçtan istenilen karakteristik özelliklere göre optimize edilmiş farklı tarzda araçlar meydana getiriler. Hangi araç olursa olsun değişmeyen genel kurallardan birisi ön düzen geometrisidir ve araç kullanıcılarının jant-lastik ölçülerinde yapacakları değişimler bu geometriyi bozar.
Yandaki resimde de görüldüğü üzere viraj içerisindeki bir aracın ön lastikleri farklı açılarda dönmek zorundadır ve fabrikadaki mühendisler bu oranı belirlerken birçok parametreyi hesaba katar.Bunlardan biri de tekerleğin bir tam turda ne kadar yol aldığıdır. Eğer biz jant-lastik ölçülerinde değişiklik yaparsak bu hesap bozulur ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.
Tüm bu anlatılan bilgiler ışığında modifiye tutkunlarınn yaptıkları işlemleri iki kez düşünmelerini istiyorum. Hayatın her anında olduğu gibi; modifiye dünyasında da yapılacak işlemlerin artıları ve eksileri önceden düşünülerek kararlar alınmalıdır.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Peki tam tersini yaparsak ne olur? Yani ölçü düşürerek.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Peki tam tersini yaparsak ne olur? Yani ölçü düşürerek.

Ben düşürdüm kışlık lasitklerde, 195-65-15 de 185-65-15 taktırdım (önceki aracın kışlıkları) En ufak karda kaldım. :D (doblonun yaz lastiğiyle çıkabildiği ev önündeki otoparkta) Güya karda daha iyidir dar lastik derler.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben düşürdüm kışlık lasitklerde, 195-65-15 de 185-65-15 taktırdım (önceki aracın kışlıkları) En ufak karda kaldım. :D (doblonun yaz lastiğiyle çıkabildiği ev önündeki otoparkta) Güya karda daha iyidir dar lastik derler.
Benimde bildiğim dar lastiğin kışın çığır yarma konusunda daha etkili olduğu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de öyle düşünüyordum. Lastiklerim petlas 2014 ocakta alınma. 3. kışı, 2. senesinde böyle koyvermesine başka anlam veremedim. Aracın otomatik olmasından olabilir, ya da karın bir kısmı erimekte olduğundan kaydıran tipti belki de bilemeyeceğim.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Sıkıntı petlasla alakalı olabilir mi acaba? çünkü ben de kullandım fakat hiç memnun kalmadım petlastan. Şu an aracımda continental var bambaşka bir lastik. :)

Üst Alt