Aracınızın Bakım ve Muayenesini Takip Ettiğiniz Program Hangisi?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracın bakım peryodu,bakım maliyetini,kullanılan parça ve fiyatlarını muayene işlemlerini ve hatırlatmalarını tanımlayıp gereğinde incelemek üzere kullandığınız program yazılım veya dosya varsa paylaşalım hep yararlanalım istedim.Daha önce android uygulamaları indirip denedim ama genelde bir yerden eksik kalıyor.Programların veri alanları çok kısıtlı yada tek araç tanımlanabilmekte.Bilgisayar üzerinde exel tablo uygulamaları var inceleyip görmek gerek.

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
En iyi takip beyindir bence. :) Aracın sesi, gördüğün km.si, uyandırdığı his hep beyinde birleşiyor sonuçta. Bakım yapılması için de illaki km. gelsin diye beklemem, sıkıntı varsa öncesinde de değiştiririm. Hidrolik yağlarının 2 yılda 1 değişmesi tavsiye edilir. Otomatik şanzıman yağını 50-60 bin km ya da 4 yılda 1 değiştirmeyi tavsiye ederim. Manuel şanzıman yağını da 60-80 bin km. arasında değiştirilmesini öneririm. Onun haricinde geri kalanlar zaten ya periyodik değişiyor ya da kontroller sonrasında karar veriliyor. Disk ve balatalar kontroller sonrasında karar verilir. Polen filtresi, hava filtresi ve yağ filtresi de zaten her periyodik bakımda değişir. Öyle kayıt tutulmayı gerekli görmüyorum kendi açımdan.

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
En iyi takip beyindir bence. :) Aracın sesi, gördüğün km.si, uyandırdığı his hep beyinde birleşiyor sonuçta. Bakım yapılması için de illaki km. gelsin diye beklemem, sıkıntı varsa öncesinde de değiştiririm. Hidrolik yağlarının 2 yılda 1 değişmesi tavsiye edilir. Otomatik şanzıman yağını 50-60 bin km ya da 4 yılda 1 değiştirmeyi tavsiye ederim. Manuel şanzıman yağını da 60-80 bin km. arasında değiştirilmesini öneririm. Onun haricinde geri kalanlar zaten ya periyodik değişiyor ya da kontroller sonrasında karar veriliyor. Disk ve balatalar kontroller sonrasında karar verilir. Polen filtresi, hava filtresi ve yağ filtresi de zaten her periyodik bakımda değişir. Öyle kayıt tutulmayı gerekli görmüyorum kendi açımdan.
Ama ne zaman değiştiğiyle ilgili kayıt tutmak yarar getirir bence. Sadece siz değil sizden sonraki sahibinin de oldukça işine yarar. Örneğin benden önceki sahibi trigeri değiştirmiş. Ortalama 20-25 bin km diye tahmin ediyorum ama net bilemiyorum. Bu nedenle trigeri değiştirmekte kararsızım. Halbuki bir kayıt olsaydı epey işe yarardı. Bu nedenle ben araca yaptırdığım bakımların servis defterinde kalmasına önem veriyorum.

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ama ne zaman değiştiğiyle ilgili kayıt tutmak yarar getirir bence. Sadece siz değil sizden sonraki sahibinin de oldukça işine yarar. Örneğin benden önceki sahibi trigeri değiştirmiş. Ortalama 20-25 bin km diye tahmin ediyorum ama net bilemiyorum. Bu nedenle trigeri değiştirmekte kararsızım. Halbuki bir kayıt olsaydı epey işe yarardı. Bu nedenle ben araca yaptırdığım bakımların servis defterinde kalmasına önem veriyorum.
Aracımı uzun süre kullanacağım için ihtiyaç duymuyorum. Ha satarken de zaten neyin ne zaman değiştirildiğini, ne zaman neyin değiştirilmesi gerektiğini de yazıp veririm. Önceki yarisimi sattığımda böyle yapmıştım.

Araç Markası
98-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
kendim ayrıntılı olarak ayrı ayrı word dosyası açtım, ama düzgün bir excel ile pratik ve göze daha hoş bir tabloda her şey tutulabilir

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bir ara telefondaki not defterine yakıt, bakım vs. gibi şeyleri giriyordum, sonraları üşengeçlik yapıp bıraktım, bir kaç kez de bu tarz app yükleyip denedim ama bir kaç yerde saçmaladıkları için kaldırdım attım.

Hiç bir şey kullanmıyorum. Yeni guzu da; Adem Usta'mın periyodik bakım defteri var onu kullanmaya devam ederim artık. :)

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Hiç bir şey kullanmıyorum. Yeni guzu da; Adem Usta'mın periyodik bakım defteri var onu kullanmaya devam ederim artık. :)
Ne demişler; Akıllı telefondakiler uçar yazı kalır

Ben kendim hem defter tutuyorum hem bu programı kullanıyorum. Programdan takip etmek daha güzel oluyor ve erişimi kolay oluyor