Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aracınızı Satarken Lütfen Dikkat !

Konu, 'Diğer' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Olay, bilişim şirketi sahibi Savaş Demir'in Audi A5 marka aracını satmasıyla ortaya çıktı. İnternet sitesine koyduğu ilanının ardından iki şebeke üyesi Demir'e hiç pazarlık yapmadan aracı alacaklarını söyleyerek galerilerine davet etti. Galeriye giden Demir'i kapıda iyi giyimli sekreterler karşıladı. Galeri sahibi olarak görünen A.T., "Benim de Savaş isimli bir müşterim var. Sizin plaka ona çok uygun, hiç pazarlık yapmadan Otomobilinizi ona alacağız" dedi. Görüşme sırasında sekreterler de A.T.'ye "Efendim 100 bin dolar para geldi hangi hesaba yatıralım, 200 bin dolar para geldi nereye gönderilim" diyerek Demir'i etkiledi.

Demir, galeri görevlileriyle otomobilin satış devri için kapanmasına kısa süre kala notere gitti. Galeri yetkilileri parayı hesaba yatırdığını söyleyince acele bir şekilde aracın satışı yapıldı. Ancak hesabını kontrol eden Demir, anlaştıkları 177 bin 500 TL yerine sadece bin 750 TL yattığını fark etti. Durumu galeri yetkililerine iletti. Muhasebe hatası olduğunu söyleyen galericiler "Yarın gelin, paranızı nakit olarak alın" dedi.

Ertesi Sabah parayı almaya giden Demir, galerinin taşındığını gördü. Dolandırıldığını anlayan Demir, yaptığı araştırmada, otomobilinin başka bir galeri tarafından internet üzerinden 157 bin TL'ye satışa çıkarıldığını belirledi. İstanbul Anadolu Mahkemesi'ne giden Demir, kendisini dolandıran kişilerden şikâyetçi oldu. Otomobilinin satışını önlemek için de "satılamaz" şerhi koydurdu.

İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Savcılığı, işadamı Savaş Demir'in otomobilini dolandıran şebeke üyelerinin 100'e yakın kişiye de benzer yöntemlerle dolandırdığını saptadı. Aynı yöntemle dolandırılan ve mahkemelere koşan mağdurların dosyaları birleştirildi.

Yürütülen soruşturmada, şebeke üyelerinin sürekli yer değiştirerek paravan olarak lüks otomobil galerisi açtığı, bu sayede satışlarını üzerine aldıkları otomobiller ile yaklaşık 10 milyon TL'lik vurgun yaptığı belirlendi.

Lütfen Dikkat !!

2. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    İlginç. Bende c-max aracımı satarken alıcı arkadaş benim iş yerine geldi önce gittik arabayı gösterdik, incelediler tamam alıyoruz dediler. Tekrar benim iş yerine geldik adam dedi ki ben EFT yaparım parayı yanımda getirmedim dedi hay hay dedim ama bende para bana gelmeden satışı yapmam dedim. Neyse şimdi burada internetten hemen eft yapalım sonra notere gidelim benim için problem yok dedi. Neyse ibanı verdim benim bilgisayardan yaptı EFT'yi. Sonra notere gittik. Benim hatam evet EFT yaptı ama hiç kontrol etmedim para gelmiş mi diye. Neyse gittik notere satışı yaptık, gelin bir çay içelim dediler oturduk sohbet ettik. Eft yapalı 2 saat olmuştu. Biz kalkalım yolumuz uzun dediler, Hatay'dan gelmişlerdi. Tabiki dedim verdim anahtarı gittiler. Sonra internete bir girdim ortada para falan yok. Hemen bir telefon abi para gelmemiş benim hesaba diye, hayır ben gönderdim dedi. Neyse lütfen buraya geri gelirmisiniz bunu halledelim dedim. Şimdi benim burada şanslı günüm diyeyim üstteki olay gibi atı alan üsküdarı geçebilirdi. Arkadaşlar sağolsun döndüler. Bankayı aradılar para neden gitmedi diye..Yoğun bir telefon trafiği sonrası amcanın kredi borcu olduğu için ve parayı satışın yapılacağı gün hesaba yatırmış, doğal olarak bankada parayı bloke etmiş ama işin ilginci bloke edilen para nasıl eft yapılabiliyor, hiç mi uyarı vermiyor yada engellemiyor. Neyse araya tanıdıkları soktu ben satış yaparak araba aldım arkadaş burada mağdur olacak falan fistan neyse en sonunda onay geldi ve para hesabıma geçti. Farklı şekilde de olabilir, hem arabasız hemde parasız kalabilirdim :)

3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Niyet önemli olan...

Bu insanların parası var ve araba almak istiyorlar niyet bu olunca, Hatay'a geri dönmüş olsalardı bile senin para gelirdi...

Fakat niyet seni keklemek olsaydı; ne o çaylar içilirdi, ne de telefona ulaşabilirdin... Maazallah !!

4. msone26

msone26 Katılımcı

Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

5. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Hiç kimseye ukalalık yapmadan ben ne yapıyorum anlatayım, arabalarım yarı yarıya tanıdığa gider ama yarısını da ben internetten satarım.

1- aracım kesinlikle şirketimde görülür, ben göstermeye herhangi bir yere gitmem.
    2- ekspertiz sadece yetkili servisinde yapılır ve orada ayrı ayrı gidikerek buluşulur, aynı araç, hele de benimki ile gidilmez.
    3- herşey tamam, araç beğenildi, ekspertiz yapıldı, fiyat anlaşıldı ise, paranın notere gitmeden bankaya ödenmesi istenir. Nakit, çek, senet kabul edilmez. Banka kredisi ile satılmaz.
    4 - paranın geldiği gözle internetten kontrol edilmeden notere gidilmez.
    5- notere başka araçla gidilip, satış verilir.
    6- şirkete dönülür araç anlatılır, teslim edilir, güle güle kullan denir.
    7- bunlara itirazı olana internette bu modelden mevcut diğer araçlar salık verilir.

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi olması gereken bu zaten... Bilgilendirme için teşekkürler...

Aklıma gelince cinlerim tepeme çıktı yine... Sözleşmişiz, anlaşmışız, izin almışım, bilmem kaç saat yolu otobüsle gidip kahır çekmişim, yaptığım masrafı saymıyorum bile; "bana araba ihtiyaç, haftaya kalsa bu iş olur mu" diyeni var... Sence bu mümkün mü? dediğimde; arabayı telefonda anlattığının tam tersiyle anlatıp kötüleyen var...

7. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Yukarıda yazdıklarım satarken, bir de alırken yapılması gerekenler var.

1- araçla ilgili mutlaka ve mutlaka bilgi sahini olunmalı. Yapılan telefon görüşmelerinde satıcıya araçla ilgili özellikler sorularak, araçla ilgili konuya ne kadar hakim olduğuna bakılmalı. Aracı temiz kullanmayankar veya üçkaatçılar genellikle araçla ilgili pek fikre sahip değildir.

2- araç mutlaka yetkili serviste veya tanıdığınız, güvendiğiniz bir ustada ekspertiz yapılmalı. Ama bu satıcının önerdiği yer olmamalı.

3- mutlaka dijital Dünya veya tanıdık nimetleri kullanılarak aracın, haciz, çalıntı vb durumu kontrol edilmeli.

4- ödeme hicbir şekilde nakit yapılmamalı ve nakit yanınızda gitmemeli

5- ödeme bankadan ve araç plakası, şasi nosu belirtilerek yapılmali ve ruhsattaki şasi ve motor nosunun aynı olduğu ödemeden önce kontrol edilmeli.

6- satıcının tüm evrakları ve satış yetkisi ile hazır olduğu kontrol edilmeden ve mümkünse notere gidilip, evraklar teslim edilmeden ödeme yapılmamalı. Satıcı rahatça oradan gelip, gelmediğini kontrol edebilir bu teknolojide.

7- yine mümkünse aracın noterlik önünde satıştan önce tüm söz verilen aksesuarları ile hazır olması sağlanmalı, satıcı ayrıca gelmeyi istese bile ve böyle olduğu da kontrol edilmeli.

8- bu işlemler esnasında yanınızda konular hakkında tecrübeli bir tanıdığınızın da bulunması iyi olur.

9- bu konu tabi imkanlarla alakalı ama mümkünse 2.el satın almaları tanıyıp, bildiklerinizden yapılmaya çalışılmalı veya en azından bildik, güvenilir kurumlara birkaç bin fazla bile verilse oralardan yapmaya çalışılmalı. Sonuçta otomobiller pahalı yatırımlar ve alınınca da uzun uzun kullanılıyorlar. Finansal ve teknik emniyet için bazen birkaç bin fazla vermek dert yaşamaktan çok daha emniyetlidir...

8. DrOkan

DrOkan Katılımcı

2 olay paylaşmak istiyorum..
    İlki Emekli bir doktor abimiz aracını satmak istiyor. Marka model hatırlamıyorum. Ama memur olarak yıllarca çalıştığı için çek-senet işlerini bilmiyor ve nakit satmak istiyor. Bir türlü aracı satılmıyor. Yeterince beklemiyor. Emek 8 de galerilerden biri sen aracı bırak galeride biz satarız diyor. Ona önce ikna olmuyor sonra günler sonra ikna oluyor. O şekilde de araç satılmıyor. Sonra çok sıkılmış olacak ki bir şekilde çek almayı kabul ediyor.Noterden satışını veriyor. Galeriden çeki alıp bankaya bozdurmaya gidiyor. Banka memuresi bayan beyefendi bu çek kırmızı kalem ile doldurulmuş geçersiz diyor. Doktor abimiz koşarak o günlerdir konuştuğu galeriye koşuyor. Sanki onu ilk kez görmüşler gibi davranıyorlar. Kafayı yiyiyor bağırıp çağırınca da kapı dışarı ediyorlar. Sonraki günler de gelgitlerine rağmen parasını alamıyor. Gurur yapıyor. Galerinin karşısında planlar yapıyor ve gece galerinin kapısına benzin döküp ateşe veriyor. Tabii ki galeri yanmadan söndürülüyor. Güvenlik kamerası görüntülerinden galeri şikayetçi oluyor. Kundaklamadan ceza alıyor. Bütün bunları Ankara emek 8 de başka bir galerici de çalışan bir arkadaş anlatmıştı. Doğruluğunu bilemiyorum..
    İkincisi ise bayan doktor bir ablanın başına geliyor. Mersedes B180 di aracı yanlış hatırlamıyorsam. Aldıktan çok kısa bir süre sonra satması gerekiyor. İnternetten ilan veriyor. Tabi fiyatı da sıfır fiyatına çok yakın. Birisi arıyor hastanenin otoparkında aracı gösteriyor "hiç pazarlık yapmadan" söylediği fiyatta anlaşıyorlar. Adam 5000 tl sinin yanında olduğunu kalanını ise hemen internetten eft yapabileceğini söylüyor. Çok şık giyimli, temiz yüzlü birisi. Tamam deniyor. Adam Garanti bankası internet bankacılığı sayfasından kalan parayı eft yapıyor. Sonra notere gidip satış veriliyor. Helalleşip ayrılıyorlar. Doktor hanım ertesi gün hesabına bakıyor ve sonuç hüsran. Adam kendi yazdığı bir program arayüzü ile aynı garanti bankası internet sayfası görünümünde bir program ile hayali eft yapmış...
    Onun için klasik yöntem para bankaya yatacak, dekontu alacaksın. Sonra gidip devrini vereceksin....

9. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Galericilere araba satarken hep imzadan sonra vermeye çalışıyorlar parayı. Noter parayı aldınızmı diyor yoo diyorum galericinin eli ayağına karışıyor:) daha önce parayı almadaan imza atmışlıgım var. Galerici 500 eksik onu da yarın veririz fln dior. Bu sefer anahtarı vermiyorum:) biniyorum gidiyorum dur diye arıyor:)

10. DrOkan

DrOkan Katılımcı

Geçenlerde ilaç tanıtım işi yapan bir kardeşimiz anlatmıştı. Bir gün telefon gelmiş. İyi günler sizin kartınızı aracın torpido gözünde buldum. Siz aracın herhalde eski sahibisiniz diye konuya giriyor. Araçla ilgili sorular soruyor. Neyse tam telefonu kapatacak iken arkadaş şiz aracı kaç km de aldınız diye soruyor. O da 40 bin km diyor. Araç 1.5-2 yıllık bir dizel. Filo aracı ve mümessil arkadaş aracın gerçekte 170 bin km de olduğunu söylüyor.. :(

11. DrOkan

DrOkan Katılımcı

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Oy oy oy... Yandı gülüm keten helva... :(

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Vay be neler olmuş, hayretler içinde okudum hepsini. Çok dikkat etmek gerekiyormuş.

14. DrOkan

DrOkan Katılımcı

Bayiden sıfır araç almak ile ilgili de 2 paylaşım da bulunayım. Birincisi denizli toyota da yaşandı. Bir dr arkadaş sıfır km bir araç aldı 2 ay sonra bir arkadaşı bu kapıyı ne zaman çarptın diyor. Aracı bir tek kendi kullanmış ve kazası da olmadığından şaşırıyor. Sanayide baktırıyorlar kapı boyalı çıkıyor. Tabi soluğu bayi de alıyorlar. Bayi de satıcı "Sizin vurupta boyatmadığınız ne malum" deniyor. 1 ay sonra aracını sattı.
    İkincisi de toyota ile ilgili. Onu internette bir forumda okumuştum. Benzer olay bayiden sıfır km araç alınıyor. Tek şöför kullanimli. Benzin alırken pompacı "abi ne zaman takla attın" diyor. Tabi şok oluyor. İnanmıyor ama içine kurt düşüyor. Bir ay dayanabiliyor doğru sanayiye. Araç takla atmış deniyor, tavanda ve birçok yerde boya. Adam şok oluyor. Hemen aldığı bayiye. Önce ihtimal vermiyorlar sonra servis bakıyor sonuç aynı. Durumu Japonya'ya bildiriyorlar. Japonya olayı ciddiye alıyor araç incelemeye alınıyor. Yerine araç veriyorlar. Sonuç Çin'de araç limanda gemiye alınırken vinçden düştüğü , taşeron firma elemanlarınca hafta sonu piyasada yaptırıldığı ortaya çıkıyor. Toyota Japonya adamdan özür dileyip yeni 0 km bir araç veriyorlar.
    Artık 0 araç için bile boya kalinlik ölçer ile bayiye gitmek gerek ne yazıkki.
    Ben 0 km aracını alırken yaw bu kadar araç showroomda hiç mi sürtmüyorsunuz biyerini dediğimde sürtmez olur muyuz, beraberinde küçük bir KUTU rütuş boyası gelir onunla kapatırız demişti . 0 takıntım o gün geçti :)

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sanayide muhabbbet esnasında bire bir ağızdan duyduğum şöyle bir olay da var... Bana; tasvip etmemekle birlikte "yuh artık" dedirtmişti...

Aracımız; 1999 model bordo renkli Tiger Woods amcamın yaptığı ve milyon dolarlar kazandığı sporla aynı adı taşıyan fosurgen... :p (hem açıklayıp hem afişe etmemeliydim) :)

Araç ağır kazalı olarak, neredeyse pert şekilde sanayiye geliyor, aracın ön iki koltuktan sonrası hemen hemen yok gibi bir şey, sağdan soldan çıkma yan sanayi derken araç toplanıyor, aracın ön tarafı kendi şasesi, arka tarafı ise İstanbul'dan temin edilen başka bir fosurgen şasesi... :nea:

Çıkma bagaj kapağı, kapılar derken araç toplanıyor ve komple boyaya sokuluyor, dışarıdan bakıldığında araç tiril tiril... Gün geliyor bu fosurgen maliyetinin 2.5 katına satışa çıkıyor, müşteri geliyor aracı hem sanayide bir iki ustaya gösteriyor, hemde yetkili servisine gösteriyor ama tek vücutlu iki ayrı şaseli ikiz ruhlu güzeli kimse teşhis edemiyor. Rengi tutsun diye komple boyanmış ve sol arka kapı değişmiş olarak kayıtlara ve olmayan vicdanlara işlenerek satılıyor...

:(

16. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yuh ya, vicdanları sızlamıyor mu?

17. Benzer durumlara defalarca tanık oldum işim gereği..
    Özellikle sahte ilan ile 100TL kapora alarak dolandıranlar çok ama çok fazla..

Nasıl yapılmalı..
    Araç işyerinizde görüldükten sonra exper için gidilecek olan yere karşı tarafla ayrı olmak üzere gidilir..
    Exper yaptırılır anlaşılır
    Mutabık kalındı ise bankaya gidilir, şahıs bankadan eft-havale işlemini yapar
    akabinde notere gidilir paranın miktarının kontrolu akabinde (mobil banka-telefon bankacılığı) noterde imza atılır
    Anahtar verilir ve şahıstan bağımsız araç başından ayrılınır..
    Değerli eşya vs bir gün önceden araçtan alın mutlaka..

18. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Vicdanı olan adam bunu yapar mı Bülent? Bu resmen kasten adam öldürme. Aracı alan kişi iyi ya hayırlısıyla bir araba aldık gözüyle bakarken, satan da iyi kaktırdık haaa diyecek..Aracı alanın başına bir şey gelse kesinlikle sorumlusu bu işi yapan insanlar olur.

Sayfayı Paylaş