Aracını Satanlar Dikkat! Tazminat Yolu Açıldı

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Maddi hasarlı kazalarda aracın piyasa değeri düşüyor. Alıcı, kazalı diye düşük fiyat teklif ediyor ve mecburen araç düşük fiyata satılıyor. Buna ‘araç değer kaybı' deniyor. Bu kayıp tazmin edilebiliyor. Değer kaybı, kazaya karışan diğer araç sahibinin sigortasından talep edilebiliyor. Ancak çoğu kişi hakkını bilmediğinden zararı çekiyor.

2015'TE DEĞİŞMİŞTİ
Yasaya göre; araç değer kaybı, karşı tarafın trafik sigortasını yaptırdığı acentadan 2 yıl içinde talep edilebiliyor. Karşı taraf kazaya karışıp kaçmışsa bu durumlarda zaman aşımı bu kişinin tespit edildiği tarihten başlıyor. Örneğin; 6 ay sonra tespit edilirse o tarihten itibaren 2 yıl ekleniyor. Ancak çoğu kişi bu hakkını bilmeden aracını sattı.

1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'na göre; kaza tarihi ile sigortaya ihbar tarihi arasında aracını satmış olan kişiye ‘değer kaybı' tazminatı ödenmiyordu. Bir başka ifadeyle aracını zarara satanlar sigortadan tazminat talep edemiyordu.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR?
Danıştay'ın yeni aldığı bir karar kazaya karışıp araç değeri düşen ancak, aracını elden çıkarmışların imdadına yetişti. Danıştay, 2015'teki düzenlemenin yürütmesini durdurarak, aracını satan kişilerin de değer kaybı tazminatı alabilmelerinin önünü açtı (itiraz no: 2017/176). Avukat Hakan Tokbaş, “Artık aracı satanlar 2 yıl içinde karşı tarafın sigortasından tazminat isteyebilir” dedi.

Aracın değer kaybı hesaplanırken, o günkü şartlardaki emsal ikinci el değerine bakılıyor. Kazadan önce aracın değeri, modeli, üretim yılı, kilometresi, tamir edilen parçanın özelliği ve hasar oranı dikkate alınıyor. Bu duruma göre aracın kazalı piyasa değeri bulunuyor. Sonra aradaki fark hesaplanıyor. Ortaya çıkan rakam değer kaybı oluyor. Sigorta bu değeri ödüyor.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sigorta fiyatları tekrardan yükselecek desenize? Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Daha sonra sigorta şirketi kazaya sebebiyet veren taraftan dava yoluyla parasını alıyor :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Biz de araç onarımından sonra değer kaybını talep edeceğiz sigortadan. Siz işi bilmiyorsunuz diyen karşı taraf ne yapacak onu merak ediyorum :D :D

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Kaza kelimesinin anlami degissin o zaman. Bu karar sacmalik bence.
Adam bana bilerek carptiysa zaten baska suca girer. Bilmeden carptiysa kaza olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kaza kelimesinin anlami degissin o zaman. Bu karar sacmalik bence.
Adam bana bilerek carptiysa zaten baska suca girer. Bilmeden carptiysa kaza olur.

Saçmalık kararda değil hocam, bu kararı aldırmaya iten nedenlerde... Kaza oluyor, bunun önüne geçilemiyor tamam, insanlar aracını düzgünce yaptırıyor ama ne hikmetse eski haline getirilmiş araba için "değer kaybetti" damgası vuruluyor... Saçmalık burada başlıyor.

Neymiş, orijinal değilmiş artık... Araç tamir edildiyse, eski haline geldiyse bunun orijinalliğinin ölçüm noktası neresidir? Araç eski haline döndürülemediyse zaten trafikte gezmesinin bi anlamı yok...

Nereden tutarsak elimizde kalıyor maalesef.

Üst Alt