Aracın Su Eksiltmesi ve Conta Yakmak- Yapılacak İşlemler ve Maliyet

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
alıştığınız üzere bir sorunla daha karşınızdayım >:D
tam teşhisi henüz koymasak da sonuç buna çıkacak gibi
geçen lpg sorunları konusunda aracımın çekişten düştüğünü, devirlenmediğini, hafiften egzozun pat pat yaptığını söylemiştim
cumartesi günü benli otogaz kazım ustaya gittim,
ateşleme bobini de dahil ateşleme sisteminin sıkıntısız olduğunu, enjektörlerin de yeni değişmiş olduğunu onların da sıkıntısız olduğunu söyledi,
baktı lpg regülatörü de yeni değişmiş; ancak sorun lpg regülatöründeymiş
regülatör ısınmadığı için araç gazı yakamamış, dolayısıyla yığılma yapmış
zaten ustanın yanına giderken de yaklaşık 10 km gitmeme rağmen ancak lpg ye geçti, normalde en geç 3-5 km içinde geçiyordu, geçtiğinde de stop etti ve rölanti dengesizleşti

regülatöre dokunduğumuzda hakikaten soğuktu, sonra aracın suyunu kontrol etti
radyatör kapağından normal su ekledi (çok sağlıklı olmasa gerek),
neredeyse 2 lt su aldı,
ben diğer taraftan kontrol ettiğimde normal görünüyordu su seviyesi, fark etmemişim
suyu ekledi, araç normale döndü, bilgisayara baktı değerler de normaldi, ayarlarda sıkıntı yoktu
büyük ihtimal conta yakmış dedi, bu haliyle kullanma, bir an önce yaptır dedi
bineceksen de satacaksan da yaptır, zaten bu haliyle ustaya gösteren biri aracı ölü fiyata almak isteyecektir dedi
hatta yaptır bin, araç gayet diri dedi, tabi sattığında bundan daha iyisini alamayacaksan şeklinde yorum yaptı

geçenlerde zaten arkadaş da fark etmiş araç benzinde çalışırken egzozdan su atmış
onun dışında gerek buradaki gerek de netteki conta yakma hadisesindeki belirtilere baktım
yağ çubuğunda problem yok gibiydi, ancak 4000 km de yarım litre eksiltmiş, genleşme kabı hangisi bilmiyorum ama araca su koyulan yerde kahverengimsi bir şeyler var, pas da olabilir
ancak beyaz duman atma olayına şahit olmadım

yarın murat ustaya uğrayıp tam teşhisi koydurmak istiyorum

bu aşamada sizlerin tavsiyesi ne olur? conta yakma tamirinde aracın nereleri işlem görür, orijinal alınması gereken parçalar nelerdir? maliyeti ne kadar olur yaklaşık?
bu aracın 4000 devir sonrası mavi dumanattığı, subaplar da sıkıntı olduğu düşünüldüğünde , satmayıp ilerde motor yaptırırsam, conta işelmini şu an yaptırmamın bir artısı veya eksisi olur mu, yoksa direk motor yaptırma işine mi girmek mantıklı olur?
[member=66]Adem Usta[/member] nın ve sizlerin değerli görüşlerini bekliyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok geçmiş olsun, hemen yaptır
teşekkürler bülent , yarın murat ustaya gidip tam teşhisle birlikte yapılacak işlemleri bir konuşmak lazım
para olsa motorunu yaptırıp, herşeyini a dan z ye eksiksiz yaptırıp binmek istiyorum ama tam sıkışık zamanım,
bakalım bu işin altından nasıl kalkacağız

selmazda

Katılımcı
[member=246]DarK PaSSenGeR[/member] Geçmiş olsun. Geçen benim de başıma geldi Chevrolet Lacetti bölümünde okuyabilirsin.Yapılacak şeyler ve fiyatları yazıyor.

Hararet olmuş, suyu boalmış ve conta yakmıştı. Ustaya gösterirsen o sana neler lazım olduğunu, ne yapılması gerektiğini söyler, ama motoru açmadan söyleyemez, motoru açması gerekir. 1500 TL'dan 3000 TL ye kadar çıkabilir..Ben 2000 ödemiştim..Şu an bir sorun yok, eskisinden daha iyi oldu.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=246]DarK PaSSenGeR[/member] Geçmiş olsun. Geçen benim de başıma geldi Chevrolet Lacetti bölümünde okuyabilirsin.Yapılacak şeyler ve fiyatları yazıyor.

Hararet olmuş, suyu boalmış ve conta yakmıştı. Ustaya gösterirsen o sana neler lazım olduğunu, ne yapılması gerektiğini söyler, ama motoru açmadan söyleyemez, motoru açması gerekir. 1500 TL'dan 3000 TL ye kadar çıkabilir..Ben 2000 ödemiştim..Şu an bir sorun yok, eskisinden daha iyi oldu.
evet abi senin olayı hatırlıyorum
benim hararet göstergesi de normal görünüyor, göstergeye yansımayan br hararet varsa onu bilemiyorum
bakalım inşallah minumum maliyetle altından kalkarız

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun ,sorunlar bir türlü bitmeyince insanın haklı olarak canı sıkılır.Şu anki duruma bakılırsa bu şekilde satılırsa ölü fiyata satılır dolayısı ile komple motora girmek daha mantıklı.Konu hakkında Adem usta ortalama bir rakam çıkarabilir ona göre karar verilir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Geçmiş olsun ,sorunlar bir türlü bitmeyince insanın haklı olarak canı sıkılır.Şu anki duruma bakılırsa bu şekilde satılırsa ölü fiyata satılır dolayısı ile komple motora girmek daha mantıklı.Konu hakkında Adem usta ortalama bir rakam çıkarabilir ona göre karar verilir.
sağ olasın naim abi,
burada murat ustadan ayrıntılı bilgi alayın , motor işine girersem ödeme planına göre adem usta ile de görüşürüm
yani maddiyat ve yapılacak işlemlere göre hareket edecem

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun... :( Bu arabayı satarken kimin niyeti kötü ve yalan söylediyse Allah'a havale ediyorum...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

erkaneski

Sessiz
Silindir kapak contası
Üst kapak contası
Termostat (bence çünkü conta yakmış hararet)
emme - egzoz manifold contaları
sibob lastikleri

Şayet subablar değişecekse ki genelde tamirciler değiştirmerilmesinden yanadır çünkü sağlıklı ve olması gereken budur

1 takım emme egzoz subab takımı mümkünse güneş marka ve eşdeğer olsun Yeksan markasından uzak dur tecrübe ile sabit
motor yağı
yağ filitresi
birde egzantirik keçeleri (keçeler cortego marka olmalı orjinali)

araç hararet gördüğü için silindir kapağı söküldüğünde motor rektefiye atölyesine kontrol edilmesi lazım. Ama aracına özen gösteren biriyseniz ve ustanızda kaliteli işten anlayan biriyse motor bloğunun yüzeyinide kontrol ettirir motor rektifiye atölyesine

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Geçmiş olsun... :( Bu arabayı satarken kimin niyeti kötü ve yalan söylediyse Allah'a havale ediyorum...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
herkes karakterinin gereğini sergiler, abi yapacak bir şey yok
şu an maddi anlamda sıkışık olmasam yaptırıp binerim, hiç de satmam , bakalım Allah bir yol açar inşallah

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Silindir kapak contası
Üst kapak contası
Termostat (bence çünkü conta yakmış hararet)
emme - egzoz manifold contaları
sibob lastikleri

Şayet subablar değişecekse ki genelde tamirciler değiştirmerilmesinden yanadır çünkü sağlıklı ve olması gereken budur

1 takım emme egzoz subab takımı mümkünse güneş marka ve eşdeğer olsun Yeksan markasından uzak dur tecrübe ile sabit
motor yağı
yağ filitresi
birde egzantirik keçeleri (keçeler cortego marka olmalı orjinali)

araç hararet gördüğü için silindir kapağı söküldüğünde motor rektefiye atölyesine kontrol edilmesi lazım. Ama aracına özen gösteren biriyseniz ve ustanızda kaliteli işten anlayan biriyse motor bloğunun yüzeyinide kontrol ettirir motor rektifiye atölyesine

o işe girince zatenb subapları halletmek lazım
supsan veya güneş tercih ediliyor sizin de dediğiniz gibi

benim araç hararet yapmadı, en azından gösterge kırmızıya çıkmadı, sürekli kontrol edrim, hep ortada, olması gerektiği yerde, ama gizli hararet gibi bir şey olabilir mi bilmiyorum

edit: [member=481]dr_azoom[/member] asalet hocamın da garaja özel indirimiyle orijinal olması gereken parçaları bir nebze olsun uygun fiyata alabiliriz

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, allah kolaylık ve sabır versin.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Conta yakan araç çok yakar çekişten düşer hararet yükselir yağ çubuğu veya yağ kapağında tükürüklenme olur diye biliyorum daha önceki bir aracım da da conta yakma olayını da lpg ustası tespit etmişti ama saydığım belirtilerin hepsi vardı

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Conta yakan araç çok yakar çekişten düşer hararet yükselir yağ çubuğu veya yağ kapağında tükürüklenme olur diye biliyorum daha önceki bir aracım da da conta yakma olayını da lpg ustası tespit etmişti ama saydığım belirtilerin hepsi vardı
benli otogaz kazım usta büyük ihtimal conta yakmış olabilir dedi, ama kesin teşhis koyamam dedi, motor ustası daha net söyler dedi
saydığın belirtilerin birçoğu yok
yakıtı normal, çekişi hakkında emin değilim,
yağ çubuğu normal
yağ kapağına bakmadım, hararet yapmadı
adem usta yağa su karışması olayı her zaman gerçekleşmeyebilir demiş bir sayfada,
bakalım usta ile görüşünce netleşecek, belki de çok ciddi bir şey yoktur

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abdülkadir hocam geçmiş olsu

Aracı emin ellere teslim et ne varne yok bakılsın ve yapılsın ve de aklındaki soru işaretlerin gitsin bence yoksa daha çok canın sıkılacak gibi. İşin maddiyat boyutuna gelince usta ile konuşup bi kolaylık bulunur diye düşünüyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun abdulkadir. Uygun fiyata yaptır ve elden çıkar. Emin ol kafan rahat edecek, mesela ben şu an tüy gibiyim ve bir süre araç almayı düşünmüyorum ;)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun abdulkadir. Uygun fiyata yaptır ve elden çıkar. Emin ol kafan rahat edecek, mesela ben şu an tüy gibiyim ve bir süre araç almayı düşünmüyorum ;)

Katılıyorum sanki sana bu araç iyi gelmedi ,aldığından beri bir sürü sorun insan hem manevi hem de maddi yıpranır..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
murat usta ile telefondan görüştüm, yarın da tatil olduğu için yanına uğrayıp ayrıntılı bakacağız
durumu anlattım
conta yakan arabanın bir kere hararet sona dayanır, lpg ci suyu eklediğinde o regülatör yine ısınmazdı dedi, hararet sona dayanır muhtemelen de radyatör hortumunu patlatırdı dedi bir miktar gittikten sonra
arabanın suyuna çok bakmadıysan, havaların ısınması ile normal olarak su eksiltmesi yapacaktır dedi
egzozdan su atma olayı normalde de olabilir, sıfır motor yapılsın yine su atabilir bir miktar dedi

radyatör hortumlarına bakmak lazım şişme var mı diye bir de yağ çubuğunu çektin baktın ucu beyazımsı ise bunlar conta yanığına işarettir dedi
bunlar kolay kolay conta yakmaz dedi,
benim araçta bunların hiçbiri olmadı gibi
yağ çubuğu normaldi, radyatör hortumlarına bakmadım

bu söylenenler ışığında conta yakmamış görünüyor, yarın gittiğimde yine bakacağız bakalım

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Çok geçmiş olsun Allah yardımcın olsun hocam... Tez elden kurtulursun problemlerden İnşallah... :-[

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
çok geçmiş olsun.. nasıl da moral bozucu olaylarla karşılaştın öyle ya..

ben hala dediğimin arkasındayım bu arada.. km.düşüren adamı bulup şikayet edeceğini söylemeni halaa halaa halaaaa ısrarla yineliyorum.

Üst Alt