Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aracımızı Hurdaya Çıkarma Prosedürü Nedir ?

Konu, 'Hukuk' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Diyelim ki aracımızı trafikten çekmek iştiyoruz, bu işlemler ile alakalı nerelerle görüşmemiz gerekiyor ? Prosedür çok mudur ?

Eğer istediğim şartlarda kredi çıkarsa aracımı parça parça satmayı düşünüyorum. Hesapkayınca normalden çok daha karlı :D

Çünkü bu araç elimde patlayacak, ilana bakan 2000 kişi, arayan soran 5 kişi...

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Daha neler Murat abi

Aracı Hurdaya Ayırmak İçin Gerekli İşlemler

Eğer ağır bir şekilde zarar görmüş, hem motor hem ekonomik ömrü bitmiş, yanmış, aşırı paslanmış vb. aracınız varsa bunları belirli işlemleri gerçekleştirerek trafikten çekebilirsiniz.

-Araç hala kullanılabilecek durumda ise ruhsatı ve plakası üzerinde olmak şartıyla TÜV TÜRK araç muayene istasyonlarına giderek işlemleri başlatabilirsiniz. Eğer kullanılamıyorsa bunu bir çekici ile yapabilirsiniz.

-Araç muayene istasyonundan aracın trafiğe çıkmaya uygun olmadığına dair bir belge alırsınız.

-Ardından aracınızı Makine Mühendisleri Odasına teslim etmeniz gerekecektir.

-Eğer aracınız bir kaza sonucu kullanılamaz hale geldiyse (pert) trafikten çekilir hurdaya ayırma işlemi ya da tamirat işlemi gerçekleştikten sonra tekrar trafiğe çıkabilir.

Aracın hurdaya ayrılabilmesi için ;

-Plakalar
    -Araca ait tescil ve trafik belgesi
    -Usulüne uygun doldurulmuş ek bir müracaat formu

-Aracın motorlu taşıtlar vergisi bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi

-Trafik tescil kuruluşuna hitaben dilekçe

hazırlanarak trafik tescil kurumuna eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi istenir.

-Hurdaya çıkacak M1, N1 sınıfı araçlar ÖTA (Ömrünü Tamamlamış Araçlar) teslim yerlerine teslim edilir. Diğer araçların araçlarını ÖTA teslim yerlerine aracın hurdasını teslim etmek zorunda değildir kişinin tercihine bırakılmıştır.

-1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ise yaşını doldurmuş araçlar için bir yasa çıkarılmış ve mali degeri olan araçların sahiplerin istediği toplama merkezine verip uygun bir ücret de alabilmektedirler.. Bu kurumlar özel olduğundan dolayı kurumlar arasında birtakım fiyat farkları olabilmektedir.

Aracın tesliminde kesinlikle ek ücret ödeme söz konusu değildir. Aracın imhası için bir ücret gerekse bile.

Araç Hurdaya Ayırma Dilekçe Örneği:

Örnek Dilekçe

TRAFİK TESCİL VE DENETLEME BÜRO AMİRLİĞİNE

Adıma kayıtlı 34 .. ... plaka sayılı aracımı hurdaya ayırmak istiyorum,

Gereğini arz ederim. ....../...../201..

Adı ve Soyadı
    (İmza)

(Alıntıdır)

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yok artık !! :D

Şaka bir yana faydalı bir konuya vesile olmuşsun...

4. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    [member=5]Hakan_Emre[/member] [member=9]domestos[/member]

Bir tane suzuki alto var komşuda hurdaya çıkarılması gerekiyor, o ara benimde aklıma geldi. Aslında sabır edilse çok iyi paralara satılmış olur araç :D

Ayrıca şu madde bana çok saçma geldi;

-Ardından aracınızı Makine Mühendisleri Odasına teslim etmeniz gerekecektir.

Ben neden mmo'ya teslim edeyim ki aracımı :)

5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Bu madde benimde dikkatimi çekti, MMO'sından herhangi birini ara ve bilgi al bence Murat abi

Ayrıca aracın her parçasını satabilirsen gerçketen iyi para toplarsın ;D

6. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Emekli bir abimizin arabası hurdaya çıkartayım, sen de internetten parçaları sat, ne alırsan yarı yarıya diyor. Ama araçta ele gelecek bir yer de pek yok gibi :D

Kendim için p.tesi günü kredi başvurusu yapacağım, eğer düşündüğüm şartlarda onaylanırsa ben bile ciddi ciddi hurdaya çıkarmaya düşünüyorum yani :D Çünkü biraz sabırla neredeyse normal fiyatının 2 katı para çıkar ortaya :D

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Başka araçları parça olarak satmak ne kadar karlı olur bilmem ama Mazda olunca çıkma parçaları fiyat olarak çok değerli ve pek bulunmadığından aradığı parçayı bulan kişiler almak zorunda kalıyor gibi bişey...

Sayfayı Paylaş