Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aracımın Kilometresi İle Oynanmış

Konu, 'Hukuk' kısmında DarK PaSSenGeR tarafından paylaşıldı.

1. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Haftasonu şaşmaz tarafına kırılan stop alt bakaliti tamiri için fiyat almaya, yanmayan fren ampülünün yenisini almaya gittim
    sonra aracın kilometresinden emin olmadığım için pimpirikliğime yenik düşüp tüvtürk e uğradım
    haftasonu olması hasebiyle bayağı kalabalıktı, oradaki yetkili birine aracın muayene girdiği tarihlerdeki km bilgilerini öğrenmek istediğimi söyledim
    dilekçe falan yazmanız lazım dedi,
    ben de tramerden sorgulama yaptığımda "muayene kaydına ulaşılamadı" şeklinde mesaj geldiğini söyledim, bunun üzerine içeri, girip sistemden döküm aldı
    2009 da 268279 km
    2011 de 135408 km
    2013 te 148000 km

görüldüğü üzere araca bayağı binilmiş kısa sürede, 2009 da 268 binde ise şu an en iyi ihtimal 350 binde bu araç
    olduğunu öğrendim maalesef, bu bazılarınız da tahmin ettiği benim de şüphelendiğim gerçeğin kesinleşmesiydi artık
    eleman dökümanları diğer araç sahiplerinin bilgileri olduğu için veremeyeceğini söyledi, mahkemelik durum olduğunda mahkeme zaten onlardan talep ediyormuş

ben asla birini kandırma, aldatma düşüncesi içinde olamayacağımdan buraya da açıkça yazayım dedim, ilerde satmak istediğimde belki buradan bir kardeşimiz almak ister diye düşünüyordum, dışardan biri de almak istese bu durumu aynen beyan ederim
    aracım belki satılmaz, belki düşük fiyata satılır, benim için önemli olan karşımdakini aldatmamak

şimdi sizlerden öneri bekliyorum

1- mahkeme yoluyla bu işten bir sonuç elde edilebilir mi? (internette örnek bazı yargıtay kararlarında yargıtay satıcıyı haklı bulmuş temyizde, özetle profesyonel suç ve hile oluşmamış, alan adam iyice araştırsaymış gibi manalara gelen kararlar var)
    2- aracı bu haliyle hemen satılığa mı çıkarayım? 19 bine aldığım aracı daha da ucuza vererek?
    3- her şeye rağmen aracın kondisyonu iyi sayılabilecek durumdaysa, gereken tüm masrafları [member=66]Adem Usta[/member] ya yaptırıp, uzun yıllar bineyim mi?

2. selmazda

selmazda Katılımcı

Geçmiş olsun, zor bir durum..

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Korktuğum bütün seçenekler çıktı bu araçta ama şimdi ne desek boş...

Bu ülkede dürüst vatandaş olmanın getirileri bu tür şeyler işte...

Hukuk mücadelesini göze alırsan kazanma ihtimalin yüksek ama pes etme noktasına da getirirler emin ol...

Allah kolaylık ve sabır versin...

4. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    moral motivasyon sıfır abi :(
    hukuk yolunu denesem işin sonunda bir şeyler elde etmek zor gibi, şimdi tüvtürk ten aracın tüm km kayıtlarını istesem, cevap verseler, bu belgelerle birlikte dava açılsa kime dava açılacak? aracı aldığım eleman 1 ay binmiş sadece, onun bu işle ilgisi yoktur, aracın km si ile 2009-2010 yıllarında oynandığını düşünürsek o yıllarda araç kimdeyse onun peşine mi düşülür? ne elde edilir hukukçulara sormak lazım,
    kafam karışık, gönül rahatlığıyla binemedim şu guzuya bir
    alırken de hep dua etmiştim, hayırlı bir insandan güzel bir araba almayı nasip eyle diye, Allah hayırlı bir yol gösterir inşallah, vardır bu işte de bir hayır diyeyim

5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Geçmiş olsun Abdülkadir hocam, çok sıkma canını, üzüldüğün tek şey bunlar olsun.

Bu araç daha önce kütahya da idi, bence o adama da ulaşabilirsen ulaş, ondan da bilgi almaya çalış, bu araç kütahyada satılıktayken km 14x.xxx'di

6. Güneş

Güneş Katılımcı

Araç Markası:
    İtalyan Manita :)
    Araç Renk ve Tip:
    Gri At...
    Hukuk mücadelesine ayıracak zamanınız ve sabrınız var ise mutlaka başvurunuz. En azından elinizde resmi bir evrak olur ve yarın öbür gün satarken durumu izah eder ve kendinizin bu konuda suçsuz olduğunuzu ispat etmiş olursunuz. Artık dürüst ticaret yapan kişi sayısı çok azaldı. Haklıyken haksız konuma düşürülebilir siniz.
    Mesela siz sattınız aracınızı. Durumu da izah ettiniz. Alıcı art niyetli çıktı ve bu durumu fırsat bilerek sizi suçlayabilir.
    Maalesef günümüz bu duruma geldiği için bir ürün alırken artık 50 kere düşünmek lazım :(

7. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bence km yi eski haline getirt sonrada satışa çıkar alana kişiye durumu izah et.

8. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    evet aracın bazı belgelerinde 43 ra 626 olduğu yazıyor,
    zaten benim aldığım elemanın arkadaşları kütahyadan alıp getirmişler, aldığım elemana ulaşıp bilgi almaya çalışayım bakalım
    iki ucu b.klu değnek, ama girecez bir maceraya bakalım

9. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    evet işin bir de bu yönü var, ama noterde ve emniyette aracın ne zaman almıp sattığım belli olacak neticede, aracı muayeneye sokan da ben değilim, beni bağlayacak bir durum hasıl olmaz gibi
    ama hukukçu arkadaşlara danışıp ona göre yol çizmek lazım, mahkeme süreci insanı bezdirir

bir de bu tüvtürk burada bostancı başı galiba, 2009 da muayeneye gelmiş araç, km sini yazmışsınız,2011 de yine gelmiş km kontrolü hiç mi yapılmıyor? tüvtürk ün hukuki sorumluluğu oalbilir mi acaba?

bu durumda talibi çıkar mı bilmem, zaten nette çok az sayıda var, fiyatlar da 25 bine kadar uçmuş,
    piyasa ortalaması düzgünü için 20-22 civarında denebilir
    satarsam yerinde de araba alamam hemen
    ama ihtimaller arasında değerlendirilebilir
    bakalım süreci biraz daha şekillendireyim

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Abdulkadir, yaşadığın durum her ne kadar hoş olmayan ve insanı mutsuz eden bir durum olsa da bence moralini çok bozmana ve çökmüş hale gelmene hiç gerek yok. Allah yeter ki sağlık sıhhat versin, her şeyin bir çaresi vardır.

Hukuksal anlamda emsal gösterilecek kararlar da mevcut, kime ne şekilde dava açacağını ilgili ve yetkili kişilerden öğrenirsin illaki. Ben olsam eğer zamanım varsa ve hukuk adamları tarafından davanın açılma şekli ve kişisi netse kesinlikle dava ederdim. Çünkü kazanacağın bu dava senin kafa olarak rahatlamanı sağlayacağı gibi, bizlere de emsal karar olarak yarın bir gün için yol gösterici olur.

Hukuksal anlamda olacakları ya da km si ile oynayan vicdansızı bir kenara bırakacak olursak; bence kafanı hiç bulandırma ve genel anlamda araçtan memnunsan binmeye devam et. Yazın gidersin Adem Usta ya bırakırsın, gerekli her şey baştan aşağı yapılır ve sende keyifle binmeye devam edersin. Motor da gittiği yere kadar gider zaten, sıkıntı yapmaya başlarsa eğer ki hiç yapmaya da bilir, yine Adem Usta gerekli müdahaleyi yapar ve yine binersin. İşin özeti kafanı km ile bulandırma ve eksikleri giderip tadını çıkarmaya devam et.

11. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Aracın çok yıpranmadığına ve adam edebileceğine inanıyorsan satmaya bilirsin tabi birde o seçenek var.

12. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    kafam net değil şu an, dediğin ihtimali de düşünüyorum
    ama buna gerçekten değecek olması lazım, aracın motoru bayağı iş görür olmalı ki masrafa değsin, iyice bir masraf yapılıp binilebilir tabi, bunun için en az 3000 tl kenara ayırmak lazım, fazlası da olabilir
    hukuki süreç hakkında net bilgi almak lazım, ona göre hareket etmek lazım
    bu süre içinde keyfekeder bir ilan verilip, talibi çıkacak mı, çıkarsa ne kadara gidiyor diye de gözlem yapılabilir

şimdi aracı aldığım arkadaşı aramak da abes mi olur bilmiyorum, arabanın böyle bir durumu olmuş, kütahyadan aldığın elemana ulaşabilir miyiz, öğrenebilir miyiz demek de biraz abes gibi

tüvtürke bir dilekçe yazılıp, bir belgenin de elde olması lazım

13. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    bunu net şekilde iyi bir ustanın ortaya koyması lazım, ya yap masrafını bin ya da hiç uğraşma sat diye net bir fikir önemli tabi [member=2]Oğuzhan[/member]

belki de araca sıfır motor yapılmıştır, o bile ihtimal dahilinde
    aracın elimdeki eski belgelerine göre 2011 yılına ait lpg sızdırmazlık raporu var, lpg ne zman takıldıysa artık

ben 161 binde yağ değişimi yaptım şu an 163900 de yağ ve su eksiltmesi yok henüz

14. Güneş

Güneş Katılımcı

Araç Markası:
    İtalyan Manita :)
    Araç Renk ve Tip:
    Gri At...
    TÜVTÜRK araç vizeleri için düzen getirilmesi namına yapıldı ama sadece gerekli tedbirleri kontrol edip geçiyor. Kanunen cezası olan bir duruma müdahalede bulunmaması yaptıkları işin aslında boş olduğunun bir göstergesi diyebiliriz. Siz yinede iyi değerlendirin ve alabildiğinizce resmi belge bulundurmaya çalışın derim.
    Başta da söylediğim gibi art niyetli insanlarla karşılaşmamak elde değil.

15. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Tüvtürk ü aradım, durumu anlattım, yazılı belge istediğimi söyledim, bana dönüş yapacaklar onu bekleyeceğim,
    en azından onların yazılı belgesi elimde olsun ilk etapta

16. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Araçta yağ yakma, su eksiltme gibi sıvı kayıpları yoksa neden motoru açtırasın ki!

Gördüğün eksikleri yaptır binmeye devam et, Oğuzhan'ın dediği gibide km'yi olması gerkene ayarlat...

17. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Büyük geçmiş olsun can sıkıcı bir durum ... Aracınızdan memnunsanız binmeye devam edin bence çünkü piyasa çok yüksek şu aralar dediğiniz gibi zararına satsanız bile yerine aynı ayarda araç bulamayabilirsiniz , ben şu tüvtürke bi anlam veremedim xenon fara ota b.ka ağır kusur veren zihniyet km düşürüldüğünde niye aracı men etmiyor ??? Trafikten men edeceksin aracı bak bakalım bir daha düşürebiliyorlarmı !! Araç satılırken tüvtürkten km onayıda almak lazım noterde alıcıda mağdur olmasın vs vs ..

Tapatalk

18. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    şimdilik eksiltme yok
    ama aracı alırken de bahsetmiştim, 4000-5000 devirden sonra, aracı sıkıştırınca mavi duman atıyor,
    km yi olması gerektiği gibi nasıl ayarlatacağız? orijinali neyse ona mı dönüyor yoksa tahmini bir değere mi ayarlanıyor acaba?

19. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Orjinale dönmüyodur tahminimce. Merdivenaltı düşürme yapanlar, istediğin km'ye yükseltecektir diye tahmin ediyorum :)

20. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    2009 da 268279 km
    2011 de 135408 km
    aradaki farka bakıp tahmini bir şey yapılır ;) birebir tutturamazsınız zaten. Benim tahminim 200.000 km düşürmüşler.

2009 yılında 8 yaşında araç 268 bin yılda 33 bin gibi bir km denk gelir. 2009 dan sonra 2 yılda 66 bin yapılsa 334 bin gibi bir km yapar. 200 düş 134.000 :)

Sayfayı Paylaş