Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Zararlımıdır?

böcek

Katılımcı
Herkese mereba arkadaşlar guzularımızı vurdurarak çalıştırmak zararlımı geçen gün teybi açık unutmuşum saatlerce çalmış akü bitmiş takviye yapıcak kimse yoktu 2. Viteste vurdurdum mecbur kalınca yapılan bu işlem araca zararlımıdır

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araç ile ilgi sorunları Modeller başlığı altındaki uygun kategoriye açıyoruz bilginize. Konu taşınmıştır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok bilgim yok, muhtemelen zararı vardır bence, ama o kadar zararı araba sineye çeker tahminimce :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok bilgim yok, muhtemelen zararı vardır bence, ama o kadar zararı araba sineye çeker tahminimce :)

Bu minvalde bir şeyler yazmak için konuya girmiştim ama Bülent sağolsun gerekeni yazmış... Her şeyin bir bedeli var; ya ara kablo ve ikinci bir araç bulup aktarma ile çalıştıracaksın ya da; ittirmek suretiyle vurdurarak...

Tercih meselesi yani...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motora ilk hareketi marş motoru yerine tekerlerden şanzıman aracılığı ile motora iletiyorsunuz. Ne oluyor? hareket halindeki aracın ivmesine şanzıman, motor, akslar vs direniyor bu ne kadar zararlı olur buna bakmak lazım. Çok sık ve ters bir hareket yapmadığınız sürece sıkıntı olmaz bence. Normal seyir halinde vites küçültüncede benzer bir durum oluşuyor. Zor durumlarda vurdurulur kısaca bir kereden bişey olmaz :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Otomatik vurdurulurmu ?

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Otomatigi stop ettirebilen biriyim normaldir bak aklima ne geldi abi
Bigun askerde bi olay (lar) oldu timde bi arkadasim vardi ulan kadir okyanusa dusse okyanusu kurutursun demisti

Vurdurulurmu vurdurulmazmi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Vurdurulmayacagini biliyorum abi genel bilgi olsun diye sey ettim. :-D

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
durum böyle olunca her zaman bagaj da takviye kablosu hazır bulundur makta fayda var benim arabam yeni aküsü bitmez böyle bir durum söz konusu bile degildir hiç olmadık bir anda akü sorun olabilir ..

stop halinde ki motoru birden vurdurmak zararlıdır çok zor da kalmadıkça vurdurmayı denemeyin bu vur durma işleminin zararı her marka araca göre degişir ..

var sayalım debriyaj volantı hareketli oynar volant böyle bir durum da volant kırılır yüksek mevlalar çıkar önümüze aynı zamanda aracın trger kayışını birden kasıp ve bırakması ve tekrar motoru ani bir şekilde döndürmeye kalk ması trger kayışının sente ayarını atlatır hatta trger zayıf olan bir aracın kayışı kopabilirde

böyle bir durum da aracın sentesinin diş atladıgını fark edemez siniz ve araç çalışsın diye vurdurma işleminde devam edip araç çalış cak olur ise tekeleyerek çalışıp sübop lara zarar verecektir .

biliyoruz ki ilk marş devri 1500 devir civarıdır ve motor devri 750 devirdir aracın bu devirde çalışıp çalıştıktan sonra ilk yaglamayı minumum aşınma ile saglaması lazım ve min yanma odası sın da ki benzin hava ve ateşleme ile oluşan patlamadan en az vuruntu ile rolanti devrini yakalayıp motorun 750 devirde çalışmaya başlaması lazım ..

yeni nesil dizel araçlarda bu durum çok sakıncalı yakıt rail hattında ilk marş için bulunan yakıt barı çok yüksektir ve ani vurdurma da çalışmayan motorda piston üstünde mazot birikimi olucaktır ve araç hala vurdurmaya devam edilir ise ve çalıştıgında yanma odasın da jiddetli bir patlama gerçekleşicek ve bu patlama piston kırmaya sebeb olabilir

yani arkadaşlar çevremizde duyarız aracı vurdurdum sente aylamış yada birden vurdurma yaptım piston kolu egilmiş yada debriyaj balatası göbegini dagıtmış yada aks kırılmış vs vs bunlar duyulan şeyler bu yüzden çalışmayan günümüz ye nesil araçları vurdurmak daha çok hasar verir yada krank kesmiş vs

bu yüzden ne yapmak lazım degerli ustanız dan yardım isteyip yada takviye kablosu olan bir arkadaş tan bu durumu en az hasar alıcak şekilde atlatmak lazım .

arkadaşın birinin başına gelen bir hikaye :)

genel olarak aküsü bittiğinden ötürü hareket etmeyen arabayı çalıştırmak için yapılan olay. 2-3 kişi arabayı bir yokuşa doğru ittirir ve araba yokuştan aşağı doğru hareket etmeye başlayınca şoför vitesi ikiye takar, marşa bastıktan sonra gaza da basarak arabayı çalıştırmayı dener. sonra yaldır yaldır ittirenler arabanın peşinden koşar, o ayrı..

bu işlem yapılırken son derece dikkatli olunmalıdır. neden böyle bir uyarı yaptığımı kısaca anlatayım;

arkadaşın kullandığı arabayla evimize doğru normal bir hızla giderken, caddeye bağlı bir yokuştan arabanın teki gelip önümüzden geçti ve caddeden enlemesine geçtikten sonra, o yola bağlı başka bir düzlükte gitmeye devam etti. tabi arkadaş arabaya çarpmamak için ani fren yaptı, sonrasında muhabbet şu şekilde gelişti;

arkadaş: vay şerefsiz, yavşak herif. lan insan sağına soluna bakar, böyle dümdüz geçilir mi?
salca: oğlum lan fark ettin mi? arabanın içinde kimse yoktu.
- hadi lan ordan saçmalama. dedim sana sonuncuyu içmeyecektin.
(tam o sırada, arabanın peşinden 2 elemanın koştuğunu gördük)
+ al ulan gördün mü? muahahahahaha
- oğlum belki araba çalınmıştır, adamlar hırsızın peşinden koşuyordur. sen arabayı kullananı görmemişsindir.
+ tamam hadi git bakalım elemanların peşinden görücez.

neyse biraz gittikten sonra, arabanın sağ tarafa park edildiğini gördük ve arabanın peşinden koşan elemanlara durumu sorduk.

- hayırdır ya, arabanın peşinden neden koşuyordunuz?
+ yaa öyle muhabbetine arkadaşla oturuyorduk. karanlık oldu, ben de farları yaktım, aküyü bitirmişiz. kafalar da biraz güzeldi. hadi dedik arabayı vurduralım. yokuşa kadar arabayı getirdik. arkadaş tek başına ittirmesin diye, ben de ona yardım ettim. ittirirken kapıyı kapatmıştım, yokuşun başına geldik. ben ittirmeyi bıraktım, tam arabaya binecektim, o ittirmeye devam etti. sonuç böyle hehehehe
- muahhaha helal olsun valla ne diyeyim. ee araba nasıl durdu?
+ sağolsun bu abi binip arabayı durdurmuş.
- aman ya kazasız belasız iyi kurtulmuşsunuz valla..
+ ehehehhe verilmiş sadakamız varmış.

neler var yagg :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler ustam güzel bilgilerin için olay tam bizim milletimize özgü olmuş :)

böcek

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben de bir kez vurdurdum dahada yapmam bu okuduklarımdan sonra yürüme giderim gidecegim yere dah iyi :)

LG G3 GOLD

Üst Alt