Araç Segmentleri Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşin içinde olanlar rahatlıkla bu segmentleri biliyor fakat işin biraz dışında kalanlar, "hangi araç segmenti" veya "Onun segmenti C değil B" gibi cümleler karşısında sus pus olabiliyor...

Aydınlatalım;

A segmenti içerisine dahil olanlar: Basic, Mini, Minicar, Şehir arabası, Economy car, city car olarak da adlandırılırlar. Küçük araçlardır.
Örnekler: Mazda 121, Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Suzuki Alto, Kia Picanto, Hyundai İ10

B segmentine dahil olanlar: Small yani küçük olarak da adlandırılırlar, mantık olarak A segmentin bir tık üzerinde bulunanlardır... Örnekler: Mazda 2, Hyundai Getz, Honda Jazz, Hyundai İ20, Chevrolet Kalos, Fiat Punto, Ford Fiesta, Fiat Palio, Nissan Micra, Toyota Yaris gibi...

C segmenti: Küçük aile arabası veya alt orta sınıf araçlar gurubudur... Örnekler: Mazda 3, Mitsubishi Lancer, Hyundai i30, Toyota Corolla, Ford Focus, Opel Astra, Honda Civic,Volkswagen Golf, Peugeot 308, Kia Cerato - Skoda Octavia gibi...

D segmenti: Büyük aile araçları olarak da adlandırılan bu sınıf araçlar C segmenti araçlardan hem cüsse olarak hemde donanım olarak bir tık üstte olanlardır, üst orta sınıf denilir... Örnekler: Mazda 6, Opel İnsignia, VW Passat, Reno Laguna, Ford Mondeo, Nissan Primera, Mercedes C Serisi, BMW 3 serisi gibi...

E segmenti: Executive Car olarak da adlandırılan üst sınıf otomobillerdir. Örnekler: BMW 5 serisi, Mercedes E sınıfı, Audi A6

F segmenti: Luxury veya lüks sınıf araçlardır... Örnek; Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S sınıfı.

G segmenti: Spor otomobillerdir. Örnekler: Mazda RX-8, Porsche 911, Audi TT

SUV: 4×4 araçların bulunduğu sınıftır. (Sport utility vehicle) Spor kullanıma uygun araç anlamına da gelir.

LCV: Light Commercial Vehicle Hafif ticari araçlar

MCV: Medium Commercial Vehicle Orta ticari araçları ifade eder.

HCV: Heavy Commercial Vehicle Ağır ticari araçları, ağır kamyonları ifade eder.

BUS: Otobüsler

MPV sınıfı: "multi-purpose vehicle" yani çok amaçlı araç anlamına gelir MPV araçlar da kendi aralarında üçe ayrılır:

B MPV: Küçük Sınıf

Ford B max , Nissan Note, Skoda Roomster, Fiat 500 L , Hyundai ix20, opel meriva, kia venga, Citroen C3 Picasso, Renault Modus, Honda Jazz

Compact MPV: Orta sınıf

Toyota Verso, Ford Cmax, Citroen c4 picasso, Seat Altea XL, Volkswagen Touran, opel Zafira, Pugeot 5008, Mazda 5, Renault Scenic

Lerge MPV: Üst sınıf

Ford Smax, Seat Alhambra, Mercedes B, BMW2, Renault Espace, Volkswagen Sharan.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Veli abi benim aklımdaydı sen yapmışsın çok faydalı bir konu herkesin bilmesi gerek özellikle kıyaslama yaparken bunları bilmek adil bir kıyaslamayı sağlayacaktır...

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Abi eline saglik. Yalniz bisey gozume takildi. Seat exeo yu b sinifinda yazmissin. D sinifi olmasi gerekmiyor muydu abi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi eline saglik. Yalniz bisey gozume takildi. Seat exeo yu b sinifinda yazmissin. D sinifi olmasi gerekmiyor muydu abi?

Bulduğumu yerlerden kopyala yapıştır yaptım ama tek tek okumuştum, gece mahmurluğu bu kadar oluyor işte... :)

Uyarı için teşekkürler, düzelttim... Bülent'in dediği gibi sanırım Seat İbiza olacak... :p

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bende Bmw 3 serisinin C segmentinde olduğunu düşünüyordum ama D segmenti içindeymiş...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende Bmw 3 serisinin C segmentinde olduğunu düşünüyordum ama D segmenti içindeymiş...

Bende öyle biliyordum ama yaptığım araştırmada D çıkıyor bir yerde yanlışlıklar olabilir...

5 serisini D sınıf diyordum ama daha bir üst sınıfmış. İlginç.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.

Araç sınıflarını belirleyen en önemli unsurlar kasa tipi ve dingil mesafesidir. Örneğin aynı boyda olan 2 sedan araçtan birisi C sınıf, diğeri D sınıf olabilir. Bugün boyut olarak Mazda 3 sedandan sadece 5 cm uzun olan BMW 3 serisinin dingil mesafesinde 11 cm, Mercedes C nin ise 13 cm uzun olduğu görülüyor.

Bende öyle biliyordum ama yaptığım araştırmada D çıkıyor bir yerde yanlışlıklar olabilir...

5 serisini D sınıf diyordum ama daha bir üst sınıfmış. İlginç.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.

Araç sınıflarını belirleyen en önemli unsurlar kasa tipi ve dingil mesafesidir. Örneğin aynı boyda olan 2 sedan araçtan birisi C sınıf, diğeri D sınıf olabilir. Bugün boyut olarak Mazda 3 sedandan sadece 5 cm uzun olan BMW 3 serisinin dingil mesafesinde 11 cm, Mercedes C nin ise 13 cm uzun olduğu görülüyor.

Bende bunu bilmiyordum abi, teşekkürler...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Dingil mesafesi aracın arka koltuk diz mesafesini belirlemek açısından çok önemli. Çünkü arka koltuğun nereye konulacağının sınırını sedanlarda arka dingilin pozisyonu belirliyor.

Artı dingil mesafesini arttırmak ciddi pahalı bir iş. Çünkü aracın burulma ve bükülme direncini de arttırmak lazım.

Dingil mesafesi uzadıkça sürüş konforu, yüksek süratte de stabilite artar.

Bende bunu bilmiyordum abi, teşekkürler...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Örnek olarak D segmenti bir araç olan Mazda 6' nın boyu 4.87 civarı yanlış değilsem. Dingil mesafesi de 2.83 ile D sınıfının uzunları arasında. Ama boyu kendisiyle neredeyse aynı olan BMW 5 serisinin dingil mesafesi neredeyse 2.91. Boyu sadece 4.63 olan 3 serisinin dingil mesafesi ise 2.81.

Yine boyu Mazda 6'dan neredeyse 20 cm kısa olan Mercedes C sınıfının dingil mesafesi 2.84 ile ciddi uzun...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dingil mesafesi aracın arka koltuk diz mesafesini belirlemek açısından çok önemli. Çünkü arka koltuğun nereye konulacağının sınırını sedanlarda arka dingilin pozisyonu belirliyor.

Artı dingil mesafesini arttırmak ciddi pahalı bir iş. Çünkü aracın burulma ve bükülme direncini de arttırmak lazım.

Abi nerelerdesin özlettin kendini

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

[size=16pt]Artı dingil mesafesini arttırmak ciddi pahalı bir iş. Çünkü aracın burulma ve bükülme direncini de arttırmak lazım.[/size]

Aynı; cep telefonlarının ekran boyutu artırırken, oturup kalkma hareketi ile cepte kırılmaması için dayanıklılığı sağlamak gibi... O0

Süper bilgiler abi, düşününce net olarak anlaşılıyor. ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa abimi harekete geçirmek için teknik konular çoğalmalı :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Taksit taksit devam edeyim o zaman;

Bir aracın uzunluğunun ne kadarı dingil mesafesi içerisindeyse aracın ağırlığının o kadarı dingil mesafesi içinde demektir. Aracın yol tutuşunda, sürüş konforunda ağırlık merkezi kadar, pivot noktasının, yani ağırlık merkezinin yatay düzlemindeki yeri de önemlidir. Aracın dingil mesafesi dışındaki bölümü arttıkça, bizim kafa veya kuyruk sallama etkisi diye bildiğimiz, viraj kuvvetleri altındaki davranışı değişir.

Özetle; uzun dingil mesafeli şasi üretmek, en azından rijit ve eğlenceli/konforlu/güvenli sürüşe izin verecek şasi üretmenin hem maliyeti, hem mühendisliği zordur.

Ama bunu yaparsanız, aracın dürüş konforu, süspansiyon çalışma kalitesi, özellikle yüksek sürat olmak üzere aracın sürüş stabilitesi artar. Ayrıca uzun dingil mesafesi size aracın en ağır mekanik parçalarını da dingil mesafesi içine alarak, ön ve arka ağırlık dengesini iyileştirme ve ani manevralarda direksiyonun aracı yönlendirme gecikmelerini engellemek açısından çok önemli.

Şimdi daha önce demiştim ki, Mazda 3 sedan BMW 3 serisi sedandan sadece 5 cm kısa. Ve hatta bu sınıfta aynı uzunlukta olan C sınıfı sedanlar da var. BMW'nin ön dingil-ön tampon mesafesine ve diğerlerininkine bakın. Mazda 3 araçta aracın yekpare olarak en ağır parçası olan motorun hemen hemen tam ön dingil üstünde olduğunu ve şanzımanın da hemen yanında olduğunu göreceksiniz. BMW'de ise her şey dingilin arkasında... Tabi bunun arkadan itişli şasi konseptiyle de ilgisi var ama uzun dingil mesafesi de önemli bir etken.

Bakınız boyu yaklaşık 4,47 olan RX-8 dingil mesafesi 2,70. Boyu RX-8'den yaklaşık 11 cm uzun olan Mazda 3 dingil mesafesi de 2,70. Bu dingil mesafesi C segmenti içinde en iyilerden birisi. Ama D sınıfı için artık kabul edilebilir değil.

Aynı; cep telefonlarının ekran boyutu artırırken, oturup kalkma hareketi ile cepte kırılmaması için dayanıklılığı sağlamak gibi... O0

Süper bilgiler abi, düşününce net olarak anlaşılıyor. ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende diyorum bu bmw ön tekeri yakında farın altına koyacak bir bildikleri varmış demek :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bende diyorum bu bmw ön tekeri yakında farın altına koyacak bir bildikleri varmış demek :)
Güldürdün beni :) o devasa kaput uzantısı ön tekerlekleri neredeyse arabanında önÜnde gidecekmiş gibi olması...
Mustafa abi bu verdiğin bilgilerden sonra mazda6 ya dahada sıcak bakmaya başladım...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Segmentler arasında insanlar her zaman gidip, gelirler. Çünkü eskiden C segmenti standart 1.6 iken, örneğin 2.0 üstü motorları D segmentinde bulabiliyorduk. Seçimimizi etkileyen çok fazla görünen etken vardı.

Ancak şimdi öyle değil, her üretici, en pahalı araç satanlar bile aynı motor, aynı şanzıman, aynı donanımlar ile her segmentte araç yapıyor. O zaman da insanlar segment farkını sadece boy farkı gibi düşünüyor doğal olarak.

Halbuki, dediğim gibi gerçekten ferah bir iç mekan elde etmek için öncelik dingil mesafesinin uzatılmasıdır. Boyun uzaması fayda sağlar ama sandığınız kadar değil. Dingil mesafesinin uzatılması şasi mühendisliğini başlı başına değiştirir.

Ayrıca daha pahalı şasiden öte, her D sınıfı sürücüsü bilir ki, D sınıfının halk arasında tok sürüş olarak söylenen, sürüş konforu, sessizliği, dinginliğini C sınıfında bulamazsınız. Her yukarı doğru çıkışınızda sınıf olarak daha sofistike, daha kaliteli süspansiyon sistemleri de alırsınız. Bu hem yol tutuşta ama özellikle de sürüş konforu ve güven hissi yaratmada inanılmaz fark yaratır.

Diğer önemli bir husus da, izolasyon seviyesidir. Her sınıfta müşterinin sessizlik ve akustik konfor beklentileri yükselir. Doğası gereği de daha fazla kullanılan izolasyon malzemeleri sonucu araçların akustik konforları ve dış Dünya'dan izole etme etkileri fark ediyor.

Uzayan boy ile de bazı ekstra avantajlar geliyor. Örneğin bir kaza anında aracın ön ve arkasında planlı deformasyon bölgeleri daha uzun dizayn edilebildiği için, yük absorbe etme kapasiteleri daha fazla. Bu hem kabinin daha fazla yapısını korumasına, hem de yolcu göğüs üzerine düşen yükün azaltılmasına yol açıyor.

Tabi bunların bir de ters etkileri de var. Tüm bunlar araçlar arası ciddi ağırlık farkına da yol açıyor. Aynı motor ve şanzımanlar ile daha az performans, daha çok tüketim anlamına geliyor.

Örneğin aynı motor, aynı şanzıman ve benzer donanım ile bir Mercedes C180 1.500 kg civarı (W204 kasa) gelirken, E180 (W212 kasa) 1.645 kg geliyor.

BMW 3.20i yaklaşık 1.485 kg iken, 5.20i yaklaşık 1.690 kg.

Bizim Mazda Türkiye'de halen klasik sınıfa göre motor hacmini de düşük/büyük oynamak zorunda kaldığı için, biz bu zorlu seçimlerin içinde yer almıyoruz. Çünkü 1.5 Mazda 3 en ful 80 civarı iken, 2.0 Mazda 6 ful 130 gibi uçuk bir farkla alıcı bekliyor.

Ancak Premium sınıfta bile örneğin Mercedes C180'i sıfır aldığınız aynı fiyata 2014 model 3-5 bin km E180 alabilirsiniz.

Yine BMW 3.20i sıfır fiyatına 2014 3-5 bin km 5.20i alabilirsiniz.

Skyactiv Mazda 6'nın kaç yaşında Mazda 3 fiyatına ineceğini tahmin edersek eğer, sanırım 3 yaş gibi olacaktır. Şu anda 2013 modellere 100 üzeri istendiğine göre...

Düşünsenize bir BMW alacaksınız sıfır 3.20i mi, aynı model 3-5 bim km'de 5.20i mi? Ne zor karar? Ama burada bir güzellik var. Kararı fiyat değil, sizin beklentileriniz belirliyor.

Daha fazla performans, daha fazla sürüş keyfi, daha az tüketim= 3.20i
Daha fazla prestij, daha fazla konfor/sessizlik, daha fazla arka diz mesafesi=5.20i

Benzer kıyaslamaları C segmenti modelleri BMW 1.16i ve Mercedes A180'i de ilave ederek yapabilirsiniz.

Hakeza aynı tercih VW Jetta ve Passat arasında da mümkün. 1.4 TSI ve 1.6 dizeller ile. Audi de bile mümkün. Opel, Ford vb. bir çok markada mümkün.

Bizim Mazda'da bu seçimi yapmamız için ise 2 modelin aralarına bir 3 yaş girmesi gerekiyor.

Güldürdün beni :) o devasa kaput uzantısı ön tekerlekleri neredeyse arabanında önÜnde gidecekmiş gibi olması...
Mustafa abi bu verdiğin bilgilerden sonra mazda6 ya dahada sıcak bakmaya başladım...

Üst Alt