Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç Muayene (LPG'li) Prosedürü Nedir?

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında hus3yn tarafından paylaşıldı.

1. hus3yn

hus3yn Katılımcı

arkadaşlar lpg'li araçların senelik muayenesi nasıl yapılmakta ? yani lpg'siz araçlardan farklı olarak ne gibi işlemler yapılıyor? ben ilk defa lp' li araç muayenesi yaptıracağım deneyimli arkadaşlar bilgi paylaşabilirmi...

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Ekstra olarak sadece sızdırmazlık raporu alman gerekiyor, eğer almazsan da hafif kusurlu geçiyor bildiğim kadarıyla.

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Her yerde aynı mı bilmiyorum ama lpg li guzumun 2 yıl önce yaptırmış olduğum muayene serüvenini anlatayım...

İnternetten veya telefonda randevu alınır, randevudan 30 dakika kadar önce istasyona gidilir, randevu tekrar işleme konulur bu arada yan tarafta bulunan sızdırmazlık (lpg) ve egzoz muayenesi yaptırılır... Bunlar bitene kadar alınan sıra gelir, muayeneyi yapacak görevli gelir aracı alır, sen de diğer tarafa giderek guzuyu heyecanla beklemeye başlarsın...

Guzu gayet düzğün bir durumdaysa eğer;

1-Cam üzerinde etiketler yok

2-Motor üzerinde yağ kaçakları var

3-Kısa/Uzun far yönü hatalı

maddelerinden birisi veya bir kaçı yada hepsi işaretlenerek muayene bitirilir... :)

Xenon far varsa, frenler arasında belirlenenden fazla sapma varsa, ışık donanımında eksiklik varsa, guzu ağır kusurlu damgası vurularak 1 ay içinde eksikliklerin giderilmesi istenilir... Aynı gün içinde eksik gidererek muayeneye giderseniz de, tekrar sıra almanıza gerek kalmıyor...

:)

Golay neyin gessin... :D

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sızdırmazlık raporunu ben almadım, muayene istasyonunda yaptılar Murat, ama dediğim gibi her yerde aynı mı bilmiyorum... Mantık olarak aynı olması gerekiyor...

5. hus3yn

hus3yn Katılımcı

aslında öğrenmek istediğimde sızdırmazlık raporuyla ilgili olan kısımdı onu da tüv den alıyormuşuz demek.. öğrenmiş oldum :)

6. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Sızdırmazlık raporunu makine mühendisleri odası veriyor, netten araştırırsan yerini öğrenebilirsin tam olarak, mesela burada muayene istasyonuna 2 km.mesafede, bazı şehirlerde iç içe...

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan

İstasyonlar arasında farklılık var demek... ::)

8. karardvn

karardvn Aktif

İstasyonlar da kaçak var mi diye kontrol ediyorlar sadece yoksa sızdırmazlik raporu vermiyorlar 2yıl öncesine kadar sızdırmazlik raporu olmayınca araç muayeneden geçmiyordu ama şuan hafif kusurlu olarak geçiyor zaten raporla gitseniz bile onlar yine ölçüyor kaçak falan varsa yaptır da gel diyorlar makine mühendisleri odasınin yaptığı kontrolle istasyonda yapılan kontrolün hiçbir farkı yok ikiside aynı şekilde kontrol ediyor lpg li araçta önemli olan 10bin bakımı geldiğinde lpg sistemin de bulunan filtreleri hepsini değiştirmek en sağlıklısı genelde regülatörle enjektörlerin arasındaki filtreyi değiştirirler ne gaz kesicideki ne regülatör'deki filtreyi pek değiştirmezler ben daha önceden bilmiyordum öğrendiğim için hepsini sipariş ettim elime ulaştı 2takım aldım 30lira verdim bunu lpg ustasına yaptırmanıza en az 50lira verirsiniz

9. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    dip not Lpg tanki altinda izalosyon mazemesi gibi bisey olmasi gerekiyor adini cikaramadim simdi.
    Bide tuv turkdeki kacak icin baktiklari cihaz bozuk olabilir bende denk geldi kacak var derlerse baska bi cihaz ile bidaha bakmalarini rica edin.

10. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Yazılanların üzerine fazla bir şey yok,
    Ocak 2015 de yapılan muaynede sadece xenon ları söküp gittim ,prosedür diğer araçlar ile aynı sadece sızdırmazlık var mı diye kontrol edilir ,lpg tankının süresine bakılır (10 yılı geçmemesi lazım )..
    Aracınızda mekanik olarak ,yol tutuş rot balans, yağ sızıntıları gibi bir şeyler varsa giderin
    Cam filmi hafif kusur olarak geçer,
    Lpg etiketinin olmaması hafif kusur,
    Far ayarlarınız düzgünse muayne öncesi tekrar baktırıp fuzuli 20 TL vermeyin her şekilde kusurlu çıkıyor

Hani hep terslik olur ya istasyona gittiğinizde far ve sinyalleri silecek suyu fıskiyelerini son dakikada siz kontrol edin.

11. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    yağ sızıntıları hafif kusur geniş zamanda baktırılabilir

Sayfayı Paylaş