Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konu, 'Hukuk' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Teşekkürler [member=34]mtutun[/member]

grafff bunu beğendi.
  2. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aracın teknik olarak incelenmesi açısından ise;

Genel anlamda;

Boyası kaportası ne durumda, varsa yapılan onarım ve boyalar sırıtıyor mu, iç döşemelerin genel görüntüsü ne durumda, kalorifer üfleyicilerin perdeleri sağlam mı, hoparlör ve yatakları ne durumda, kapı ışıkları, tavan ışıkları sağlam mı, tavan döşemesi ne kadar temiz, sağ ön koltuğa oturup ön konsolu elle aşağı yukarı kaldırarak sağlamlığına bakılır, vites körüğü, klima tuşları, cam kontrol düğmeleri, emniyet kemerleri, koltuk kumaşları gözden geçirilir, orijinal olan parçalar sağlıklı çalışıyor mu...

Araçlarda elbette eksikler olacaktır ama; örneğin ön konsolu elle yokladığında emanet duruyorsa, bütün döşemeler yırtıksa, kapı ışıkları, gösterge ışıkları çalışmıyorsa, hoparlör delikleri sırıtıyorsa sizlere bir fikir vermelidir... Tolere edebileceğiniz şeyler olur, olmaz bunları kendi cebinize, ustanıza ve bilginize güvenerek tercih edersiniz...

Motor için;

Aracı mümkünse soğuk çalıştırın, marş rahat alıyor mu, rölanti yerine oturuyor mu, lpg varsa stabil olarak rölantide lpg ye geçiyor mu, gaz verdiğinde tekleme var mı, hava akışmetre fişini çektiğinde motor sendeliyor mu, sendeliyorsa akışmetre sağlamdır, sendelemiyorsa akışmetre arızası vardır ki, sizi duman edecek en büyük şey budur... Lifter sesi geliyor mu? Hangi aşamada lifter sesi geliyor, klima çalışıyor mu, çalıştığında motorun rölantisi bozuluyor mu, stop ediyor mu, arka rezistanslar ve ayna rezistansları çalışıyor mu, açtığında rölanti düşüyor mu, stop ediyor mu, motor çalışırken kayışlardan ses geliyor mu, kasnakların rulmanları ötüyor mu?? Motor yağ ve su seviyeleri yerinde mi?

Yürüyen olarak;

Araba yolda sağa sola çekiyor mu, baskı balata kaçırıyor mu, 80-100 le giderken sertçe fren yaptığında araç ok gibi fren çizgisinde duruyor mu, yoksa sağa sola çekiyor mu, ön ve arka yürüyenden ses geliyor mu, amortisörler sağlam mı??

Dikkat edilecek önemli şeyler bunlar... Amma çok şey varmış diye gözünüz korkmasın, bu kontrolleri yapın veya yaptırın içiniz rahat olsun...

3. aday

aday Sessiz

Hem maddi hem de manevi olarak sarsılmamak için sıfır araçlara da dikkat etmek gerekiyor sanki. Peki sıfır araç alımında nelere dikkat edilmeli?

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Soru güzel daha önce aynı soruyu ben de sormuştum [member=34]mtutun[/member] abiye, müsait zamanda yazacaktır.

5. özellikle sulu ve elektrikli olarak çalışan 626 rölantileri sıcak motoru stop edip 10-30 dk sonra konrtol edilmeli. Rölanti bu araçların büyük sıkıntısı ve malesef set olarak 1500 Tl ye yakın bi rakam bu set...
    Yoksa ağız tadıyla binemezsiniz..
    Kuzenimden öğrendiğim Mazda sevdasında yaşadığım tecrübe bu araçlar çok kaliteli ve hassas bir o kadar kaliteli ve bir o kadar zevkli ama özensiz kullanımlar ciddi canınızı yakabilir.
    Usta sorunu var, kaliteli yan sanayi yok malesef y.serviste 10-15 e sahip olduğumuz araçlar için pahalı geliyor.
    Heryerde bulamıyoruz kaliteli aracı,parçayı ve ustayı..
    Temiz değilse almayın arkadaşlar.. Toplarım düşüncesi yalnış kalıyor ve yan sanayiyi kusan bir araç..

6. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Aynen katılıyorum Ali abiye. Neresi baş ağrıtır neresi ağrıtmaz bilmiyorsanız kesinlikle bebek gibi bakımlısından başka bedavaya verseler almayın.

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    1-Boyası ve ön arka taraflardaki kaporta ek yerleri (nakliye sırasındaki oluşan hasarlara karşı)

2-Taban, tavan ve koltuk döşemeleri (yakın zamanda içi göl olmuş sıfır araç teslim edildi, sahibi ertesi günü uyandı)

3-Lastik ebatları ve markası kontrol edilmeli (farklı ebatlarda lastik olmaması için)

4-Araç plakası ile ruhsat karşılaştırılmalı (başıma geldi, iyi hatırladım bunu gerçek komik hikayeler kısmına yazayım) :)

5-Aracın üzerinde verilen avandanlıkları kontrol edilmeli

6-Kilometresi

7-Elektrik aksamıyla ilgili kısımlar kontrol edilmeli.

Aklıma gelenler bunlar...

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Proforma fatura düzenlerseniz öncesinde anlaşmış olduğunuz aracın şasi nosu ile üç beş gün sonra almaya gittiğiniz aracın şasi nosunun aynı olduğuna emin olmadan teslim almayın (yakın tarihte bir abimizin başına geldi de bilginiz olsun, hem de bir Mazda bayii)

grafff bunu beğendi.
  9. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Eklemeler yapmak isterim;

1- Boyası, kaportası fiziki hasarlara karşı kontrol edilmeli, bir de PDI onarımı var mı yok mu? sorulmalı. Bu aracı satmak isterken ortaya çıkabilen can sıkıcı bir durum olabiliyor.

3- Lastik ebatları haricinde, teslim esnasında lastik havaları da kontrol ettirilmeli. Genellikle araçlar nakliye esnasında çok yüksek hava ile sevk edilirler, bunların düzeltildiği görülmeli.

4- Araç plakası kontrolü tamam ama aynı zamanda aracın üzerindeki ve kesilen faturadaki motor no, şasi no, renk, adres, isim vb. her türlü bilginin ve hatta istiap haddi, motor gücü, yolcu sayısı vs. her şey kontrol edilmeli. Eğer bir hata varsa bir trafik kontrolünde, bir muayene esnasında karşınıza çıkabilir ve ruhsat değişikliği için para ve efor harcayabilirsiniz. Ve hatta hatanın türüne göre sigorta olaylarında sıkıntı olabilir.

5- Aracın orijinal veya fotokopi mutlaka Teknik Uygunluk belgesini alın. ÖTV beyannamesinin kopyasını alın dosyanızda bulunsun.

6- İlgili MTV taksidinin yatırıldığını ve makbuzunun olduğunu kontrol edin.

7- Aracı ne şartlarla, hangi donanım ve aksesuarlarla ve hediye sözleri ile aldığınızı iyi konuşun ve anlaştıktan sonra bunları anlaşma şeklinde karşılıklı imza altına alın.

8- Paranızı yetkili bayi olsa bile mutlaka bankadan gönderin. Ve havalenize neden ve hangi model ve yıl için gönderdiğinizi yazın. Özellikle de yılın ilk aylarında model yılı karmaşası çok oluyor. İlk 3-4 ay geçen yılın modelleri satılabiliyor. Siz 2015 beklerken 2014 gelmesin veya böyle anlaşmış olun ki, sorun olmasın.

9- Aracınızı akşam, sıkışık bir zamanda teslim almayın. Gerekirse 1-2 gün geç gidin ama çok rahat bir zamanınızda teslimatçı ile her yerini rahatça stressiz kontrol edeceğiniz ve araçla ilgili özellikleri rahatlıkla dinleyeceğiniz bir zamanda teslim alın.

10- Mümkünse showroom'da çok beklemiş ve içine yüzlerce insan girmiş ve kurcalanmış aracı değil, biraz beklemeye razı olarak sevkiyattan direk size verilecek aracı tercih edin. Akü ömrü bile fark eder. Uzun süre showroom'da beklemiş aracı almak için ekstra iskonto olursa razı olun.

11- Bu dediklerimi yaptığınız halde bir sorun çıkarsa Veli arkadaşımıza başvurun, ben sizi tanımam.

10. suleyman

suleyman Katılımcı

bütün lastiklerin çamurluk ortasında olmasına dikkat edilmeli

11. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Vallahi anladım desem yalan olacak sevgili dostum. Yani lastik merkezlerinin tekerlek yuvalarının tam merkezinde olması mı demek istediğin?

12. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Yok abi [member=93]suleyman[/member] nın aracında kazadan ötürü traveste kayma varmış bunu öğrendiği için o duruma hitaben dikkatli olmamızı söylüyor.

13. suleyman

suleyman Katılımcı

aynen öyle yani araca yandan bakıldığında lastik yuvarlaklığı camurluk yuvarlaklığı ile merkezde olmalı kendi aracımın fotolarını şimdi yüklüyorum

14. Ahmetdp

Ahmetdp Katılımcı

Araç Markası:
    KİA SEPHİA
    Araç Renk ve Tip:
    PETROL MAVİSİ
    Selamın aleyküm.

İşi bilenler bunların yanıtını iyi bilirler ve bizimle de paylaşırlarsa seviniriz. 2. el mazda alırken nelere dikkat etmeliyim?

Aracın başına geldim ilk önce nereden başlamam lazım şöyle bir gezdim aracın etrafını nerelere dikkat etmeliyim.

ve Kaputu açtım nasıl bişeyle karşılaşmam lazım

Aracı çalıştırdım deneme sürüşü yapıyorum bu kısımlarda nelere dikkat etmem lazım düzgün bir araç nasıl çalışmalı

aracın sahibine hangi soruları yöneltmeliyim

örneğin şunu duydum : mazda arabasının çamurluklarında çürüme var ise oralara çekiç vurulmuştur yoksa mazda arabası çürümez kolayına dediler.

bu ve bunun gibi bilgileri düzeltmek yada eklemek için bu konuyu açtım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

626 HB modeli ile ilgilendiğim için bu model ile alakalı cevaplarınızı da ayrıca özenle okurum

diğer markalar için de bilgi verirseniz kötü olmaz ilerde herkese lazım olabilir.

Son düzenleme: 19 Şubat 2016
  15. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Mazda alacaksam yetkili servise gotururum orda baktiririm. Elektrik aksamininin çalışması, klima, ışıklar, biraz hız yapıp motorun sesini dinlerim. Yokuşta kalkış yaparım. Frenleri kontrol ederim. Vites geçişlerine, döş ün temizliğine, kolluk temizliğine, sigara kokusuna, egzozdan çıkan dumana, ilk marş sesine, sonra kapı içlerine, tekerlerin durumuna, muayeneleri ne, bakimlarina bakarim.
    Aklıma bunlar geldi. Ama en önemlisi serviste baktiririm.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. ogzhn38

ogzhn38 Katılımcı

Araç Markası:
    1999 323f 1.8 Astina
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Hatchback
    İlk bakışta çalıştırıp duman var mı bakılır, motor sesi dinlenir. Vuruntu var mı yok mu diye.
    Sonrası rutin zaten ön takım, amortisörler. Modele göre kaporta boya değişen. Ve en önemlisi yüksek meblağı olmayan hasar kaydı.
    Zaten bi marş yapıp kasiste düzgün yolda gezince neyin ne olduğu belli olur az çok.

grafff bunu beğendi.
  17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    @Ahmetdp açmış olduğun yeni konu mevcut konu ile birleştirilmiştir... :)

Ahmetdp bunu beğendi.
  18. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Araca bakmadan önce satana bakacaksın, adama benziyor mu diye. Gözün tutarsa yalandan göz gezdir ve bin git. Eğer gözün tutmuyorsa ekspertiz %100 temiz çıksa bile alma, ileride içine kurtcuklar düşer :D

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sonuna kadar haklısın Murat... Vaktinde; benzer senaryo içinde "düdük"lenmiş birisi olarak ne demek istediğin gözümün önünden film şeridi gibi geçti gitti... :D

ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş