Araç Alım & Satım, LPG İşlettirme, Muayene ve Plaka Değiştirme İşlemleri

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Forumda konusu çok geçse de hem toplu olarak bir konu altında paylaşılması ve de güncel bilgileri vermek amacıyla başımdan geçenleri adım adım anlatmak istiyorum. Konu uygun bir yere taşınabilir.

Alım & Satım:

-Öncelikle alım ve satım işlemleri için noterin yolu tutulur.
-Alınacak aracın işlemleri yapılırken aracın ruhsatı, alanın kimliği gerekmektedir.
-Bu esnada plaka değişikliği isteyip istemediğinizi sorar.
-Eğer plaka değiştirecekseniz 213 tl civarı bir tutar isteyeceklerdir, değiştirmeyecekseniz 110 tl civarı bir tutar ödeyeceksiniz.
-Geçici trafik tescil belgesi ve satış sözleşmesiyle aracı üstünüze alırsınız.
-1 ay içinde ruhsatı çıkarttırmak için müddet verilir.

Bu noktada eğer plaka değiştirmeyecekseniz, LPG işlettirme durumları yoksa, direk olarak ruhsat almak için bulunduğunuz yerdeki trafik tescile giderek işlemleri sonlandırabilirsiniz.
Eğer LPG işli değilse ve de plaka da değişecekse 2 defa ruhsat çıkartmamak amaçlı önce sızdırmazlık, ardından muayene, sonrasında trafik tescil işlemlerini yapmanız hem vakit hem de nakit kazanç sağlar.

Sızdırmazlık ve Muayene:

-Sızdırmazlığın LPG takılan ilde alınması gerekmektedir.
-Her ilde sızdırmazlık günleri değişmektedir. MMO'nun sayfasından hangi günlerde hangi saatler arasında olduğunu öğrenin.
-Bagajınız açık ve boş, kaput açık şekilde beklerseniz görevlinin işini hızlandırırsınız.
-Görevli LPG sistemini kontrol ederek gaz sızma olup olmadığını kontrol ettikten sonra size evrakları verir.
-Size verilen bu evraklarla işlemlerin yapılması için vezneye ya da MMO temsilciliğindeki odaya gidersiniz.
-35 tl bir ücret ödeyerek bu işlemler tamamlanır ve sızdırmazlık belgenizi alırsınız.
(Ben bu işlemler için sabahın 6'sında Düzce'ye çıktım, 8.5'da vardım, 4-5 kişilik bir sıra vardı. 30 dakikada sızdırmazlığı alıp tekrardan geri döndüm.)

-Ardından muayene aşaması geliyor.
-Muayenede eğer kalınırsa, kalınan istasyonda tekrardan muayeneye girilebilir, başka bir istasyonda tekrardan muayeneye giremezsiniz.
-Muayene için öncelikle vezneye giderek evraklarınızı teslim ediyorsunuz.
-Sadece muayenenin 181 tl ücreti var.
-Veznede işlemleri tamamladıktan sonra bekleme safhası başlıyor.
-Anons ile ya da görevli isminizi seslenerek çağırıyor ve sıraya sokuyor.
-Sıranız geldiğinde aracınızı görevliye teslim ediyorsunuz.
-Aracınızın temel fonksiyonlarına, yangın tüpü, ilk yardım çantası, stepnesi vs. bakılıyor.
-Frenleme kuvvetleri, aracın altının durumu, kaput içi, ışık şiddetleri, far ayarları vs. kontrol ediliyor.
-Aracınızı arka tarafta bekledikten sonra teslim aldığınızda geçip ya da kaldığınızı öğreniyorsunuz.
-Görevli detaylı olarak açıklama yapıyor.
-Ciddi bir sorun yoksa aracınızda rahatça geçiyorsunuz zaten.

(Düzce'den 10 gibi dönüş yoluna çıktım ve 12.30 gibi Karabük TüvTürk'e vardım. Aks keçesi midir, nereden geliyorsa bir terleme vardı aracımda ve bu hafta, önümüzdeki hafta hiç müsait olamayacağımdan ve muayeneden de geçerek ruhsat ve plaka işlemlerini tamamlamak istediğimden bu yağı yıkatmak durumunda kaldım. Aracımın altını bir yıkamacıda yıkattım. Bunun için de 10 tl verdim. Yıkamacıdan çıktıktan sonra aks keçesinden fazla yağ sızmasın diye 70 km hızı geçmedim muayene istasyonuna giderken. rofl.gif Neyseki hafif bir terleme var şanzımanın keçelerini kontrol ettirin diye uyarıldım ve hafif kusurla geçtim sadece.)

Trafik Tescil ve Plaka Değişimi:

-Muayeneden de geçtikten sonra iş ruhsata kalıyor. (Muayeneden 3 gibi çıkabildim ve trafik tescile 3.5 gibi vardım.)
-Lpg için 2. defa ruhsat ve para vermektense, hazır araç değişmişken önceden Lpg işleterek ruhsata ek para vermemiş olunur böylece.
-Muayene istasyonundan da alınan belgelerle birlikte, eski ruhsat, geçici trafik tescil belgesi, vs. giderek trafik tescile teslim ediyorsunuz.
-Bununla birlikte plakaları da aracınızdan sökerek teslim ediyorsunuz. (Safranbolu trafik tescilde tornavida vardı, verdiler sökmem için.)
-Bir plaka beğeniyorsunuz. (Safranbolunun plaka SA, SB.. diye başlıyormuş. Ailemdeki kimsenin harflerini tutmuyor, haliyle Safranbolu'nun SB'si dedim.)
-Ardından size plakanızın yazılı olduğu bir kağıt veriyorlar. (3.5 da hemen işlemler halloldu, 5'den sonra ruhsatı alabileceğimi söylediler. Ayrıca da plakasız aracı sürmemde de bir sıkıntı olmadığını söylediler.)
-Bununla birlikte Şoförler Odası'ndan bastırıyorsunuz plakalarınızı. (3.45 gibi vardığımda 5.15'de gelmem gerektiğini söylediler. 1 saat oyalandım ben de ve 5'de gittim, plakalarımı aldım. Tabi bu bekleme süresinde aracıma dokunmadım, her ihtimale karşı. Polis çevirse ne ruhsat var ne plaka. Plaka basım kağıdını da zaten odaya vermişim. rofl.gif )
-Bu da 38 tl tutuyor.
-En sonunda da plakalarımı aldım, trafik tescilden ruhsatımı aldım, işimi 1 iş günü içinde bitirerek ben bile şaşırdım.

* * *

Aşağıdaki bilgiler @By_Nisay tarafından derlenerek eklenmiştir.

Çekme Belgeli Araç Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

-Araç; Çekme belgeliyken Trafik Sigortası yaptırıyoruz.
-Eksoz (Egzos-Egsos) Emisyonu yapılması gerekiyor.
-Muayene Randevusu alınıyor. (Plaka bilgisi konusunu çözemedim)
-Muayeneden geçen araç için tespit raporu düzenliyor TUVTURK. şaşe motor noları uyuşuyor mu ona bakılıyor.
-Tespit raporu ve Muayene raporu ile notere gidiliyor. Noterde yeni ruhsat basılıyor.
-Noter ayrıca Plaka çıkartılması için şoförler cemiyetine verilecek olan bir belge düzenliyor (22tl ücrete mukabil)
-Plaka bastırılıp takılıyor.
-Maliyeye de bildirim yapılması gerekiyormuş, çünkü maliyeye bildirim geç düştüğünden (30-40 gün diyolla) olası çevirmede araç çekme belgeli görünüp sorun oluşturabiliyormuş.

*Dikkat edilmesi gereken hususlar. Araç ne kadar muayenesiz kaldıysa TUVTURK bunu bafiliyor. :p O yüzden uzuuun uzun süre muayenesiz kalmış araç alırken alıcı-satıcı arasında uzlaşma sağlanmalı. Biz alırken farkettim ve bir kısmını aldım. Aynı durum sigortada da oluyor mu bilemiyorum.

**Muayene ücretinin hesaplandığı uygulama TUVTURK sitesinde mevcut.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu harika olmuş, teşekkürler... Önemine binaen sabitlenmiştir...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
konu çok faydalı olmuş , emeğinize sağlık
lpg sızdırmazlık bandrolü gibi bir şey var galiba
benim tarihi geçmiş, muayeneye girmeden onu yeniletmek lazım galiba değil mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
konu çok faydalı olmuş , emeğinize sağlık
lpg sızdırmazlık bandrolü gibi bir şey var galiba
benim tarihi geçmiş, muayeneye girmeden onu yeniletmek lazım galiba değil mi?

Muayene istasyonunda sızdırmazlık kontrolü yapılıyor, ben son muayenede bu konuda hiç bir işlem yaptırmadım, istasyonda yaptılar...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Artık lpg sızdırmazlık almanıza gerek yok ayrıca. Sadece montaj sonrasında bir defa isteniyor.
Muayene istasyonunda da gaz kaçak ölçüm cihazıyla bakıyorlar zaten.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi gunde hepsini iyi halletmissin ben lpg isletmek icin ruhsati verdigimde 3 gun sonra saat 14 e gel al diye bi kagit verdi 12de gelsem alabilirmiyim dedim 14den once alamazsin dedi 13.15de aldim

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
1. Pazarı İnceleyin
Aracınız
ikinci elde değeri olan bir araç mı?
Bu araçlara talepler nasıl?
Aracınız çok mu değerli?
Veya aracınızın
ikinci el piyasası yok denecek kadar az mı?
Aracınızı satabilmeniz için fiyatımı kırmanız gerekiyor?
Önce bilinmesi gerekenlerle başlayalım;

• Vagon araçlar genellikle küçük boyutlarda mal taşıması yapan çiçekçiler, tamirciler gibi meslek gurupları tarafından tercih edilmektedir.
• 4 Çekişli ve performans açısından güçlü araçlar gençler tara
fından tercih edilmektedir. Araçların kullanım durumları ve yıpranmaları araçlar arası fiyat farkını doğurmaktadır.
• Üstü açık araçlar ve motosikletler yaz aylarına doğru değerini kazanırken, kışla birlikte pazardaki sirkülasyonu yavaşlar.
• Pick-up,
kamyonet, panelvan gibi araçlar mal taşıması yapılan şirketler tarafından tercih edildiğinden pazarda devamlı alıcı bulabilen, rekabet açısından da çok uygun fiyatlara inebilen araçlardır. Araçların kullanım oranları ve amaçları fiyatları etkileyen en önemli unsurdur.
• Koleksiyon araçları satışı en zor araçların başında gelir, genellikle bu araçları fiyatlandırmak zordur, araç sahipleri araçlarına çok değer verdiğinden fazla fiyata satmak isteyebilirler ayrıca alıcı seçme durumu söz konusu olabilir. Kimi kolek
siyoncular ise araca değer vereceğini, iyi bakacağını düşündüğü doğru insanlara araçları çok uygun fiyatlarla satmaktadırlar. Aracınızı satmadan evvel ilk yapmanız gereken internette ilan verilen otomobil ilanlarını inceleyerek kafanızda bir fiyat belirlemeniz olacaktır. Aracınızın model yılına sahip diğer aynı model araçların satış fiyatlarından, verilmiş ilan sayısına aracınızın pazardaki ikinci el değerini anlayabilirsiniz.

2. Aracınıza Fiyat Biçmek
Aracınıza fiyat biçerken ilk dikkat etmeniz gereken aracınızın fiyatının diğer araç fiyatlarıyla rekabet edebilecek düzeyde olmasıdır. İlk vereceğiniz fiyat satmak iste
diğiniz fiyatın pazarlık payı kadar üzerinde olmalıdır, eğer aracınızı satmak istediğiniz fiyattan satışa verirseniz yapılan pazarlık sonucu aracınızı düşük bir fiyata satmanız muhtemel olabilir. Fiyatlandırmada bir diğer önemli nokta büyük firmaların, marketlerin vb. Ticari şirketlerin ürünlerini pazarlamada uyguladığı psikolojik politikadır. Aracınızın fiyatı 20 milyar ise ve siz fiyata 19 milyar950 milyon yazarsanız aracınızın talebi 20 milyarlık fiyata gelecek talepten daha fazla olacaktır.

3. Aracınızı Hazırlayın
Aracınızı satışa çıkarmadan önce aracınızın görünümünü olabildiğince iyileştirmeniz gerekmektedir.
Aracınızın görünümünü iyileştirmek için yapabilecekleriniz;
• Aracınızı yıkayın ve cilalayın, dış görünüş her zaman için ilk dikkati çeken olgudur,
• Aracınızı inceleyin,
araç da vuruk, çizik motorda kulak tırmalayan ses olmamasına dikkat edin.
• Aracın bakımlarını elinizden geldiğinde kendiniz yapın, aracın bakımı için ne kadar az para harcarsanız aracı satmak için fiyatınızı istediğiniz oranda düşük
tutabilirsiniz.
• Aracın kompartımanını temiz ve mümkün olduğunca ilk halindeymiş gibi tutun, alıcı araca bindiğinde ve test için aracı sürmeye başladığında sizin evinizdeymiş yada kişisel bir mekanınızdaymış gibi hissetmesin, bırakın araç kendininmiş gibi aracı sürsün.
• Fren balataları, çamur birikintileri dahil tekerlek
bölümünler ini çok iyi temizleyin, lastikleri parlatın.
• Camları içten dıştan, aynaları temizleyin.
• Gösterge panelinde toz dahi olmayacak şekilde temizleyin, küllükler boş ve temiz olmasına özen gösterin.
• Aracınızın yapılmış tüm servis bakımlarını alıcıya gösterin, değişen onarılan bakım yapılan parçaların hepsini bild
irin, araç alım satımında en önemli konulardan biri dürüstlük ve güvendir.
• Aracın bakıma, yağ değiştirmeye ihtiyacı varsa alıcı gelmeden önce bunları halledin, araç
alımı yapacak kişiler alacakları aracın sorunsuz, uğraştırmayacak olmasına özen gösterirler.

4. Aracınızı Pazarlayabilmeniz
Artık aracınız çok iyi görünüyor ve hiç bir mekanik sorunu yok, şimdi sıra aracınızı satabilmek için pazarlama kısmına geçmek. Genelde araç satış ilanı için gazete ilanları kullanılır, pahalı ama sonuç getiren bir yoldur. İnternetten ilan vermek masrafsız olduğu kadar verdiğiniz gazete kadar sonuç verebilecek bir yoldur. İnternet üzerinden ilan verirken bilgilerin düzenine ve doğruluğuna dikkat etmeniz alacağınız sonuçta etkili olacaktır.
Aracınızı satmakta kullanabileceğiniz bazı yollar:
• Online otomobil ilanı siteleri
,
Günlük gazeteler,
• Otomobil pazarları,
• Dergiler, Haftalık çıkan tüketici ve ilan gazeteleri,
• Eş, dost, arkadaş yardımıyla
• Araç camına “Satılık” yazmak,
• Aracınızı satmak üzere b
ir galeriye bırakmak Bu yolların hepsinde yaratıcılığınızı kullanmanız en önemli unsur, önemli olan en doğru ve ucuz yoldan sonuca gidebilmeniz.

5. Güven Ortamı
Araç alım satımında alıcılar her zaman için satıcıların güvenilir, dürüst olmasına özen gösterir. Karşılıklı güven yapacağınız alım – satım anlaşması için olmazsa olmaz bir şarttır. Alıcının bütün sorularını eksiksiz yanıtlamak güven ortamına zemin yaratabilecek durumların başında gelir. Gerçek alıcılar araçla test sürüşü yapmak isteyebilir, eğer alıcının ehliyeti varsa araca beraber binebilir, alıcı aracı sürerken sizde araçla ilgili sorulara daha rahat yanıt verebilir aracın performansını alıcıya gösterebilirsiniz. Bazı alıcılar araçları almadan evvel kendi ustasına gösterirken bazıları aracın servis raporlarını yeterli bulmaktadır. Eğer alıcı aracı kendi ustasına göstermek isterse ustasını araca baktırmak için getirmesinde veya sizin araçla ustaya gitmenizde hiçbir sakınca yoktur.

6. Alıcıyla Anlaşmak
Araca bakmaya geldiler, test sürüşü yaptılar her şey tamam sıra fiyatta anlaşmaya geldi. Bazıları pazarlık sevmese de illaki başına gelecek bir durumdur.

"Aracı beğendim, ama..."
Aracın fiyatından hoşnut olmamanın en belirgin tanımlaması olan bu cümleyi alıcı size söylüyorsa eğer aracın fiyatını yüksek bulmuş demektir. “Aracı beğendim, ama...” bir süre sessizlik olur eğer aracı satmak istiyorsanız “Ne kadar fiyat düşünüyorsunuz?” gibi cümlelerle alıcıya satış yörüngesine geri çekebilirsiniz.

"Oluru Nedir?"
Aracın fiyatını yüksek bulmanın daha keskin bir tanımlaması olan bu cümleyi alıcı
sarf ettikten sonrası size kalmış. Eğer aracı satmaya ihtiyacınız varsa son teklifinizi yapın.

"Teklifim budur, Kabul mü?"
Alıcı sizden daha atik çıktı ve pazarlığa ağırlığını koyarak kendi fiyatını sundu, pazarlığın bun
dan sonraki akıbeti sizin pazarlık kabiliyetinize kalmış.

"Tamam mı? Devam mı?"
İşte sert kayaya çarptınız, çok kesin bir teklifle karşı karşıyasınız, alıcı blöf yapıyor olabilir ama son fiyatını size bildirerek fazla bir artış yapmayacağının sinyallerini veriyor. Blöf olduğunu düşünürseniz yapmanız gereken teşekkür edip fiyatı kabul edemeyeceğinizi bildirmektir, eğer gerçek alıcı ise yarın sizi gene arayacaktır.

7. Satışı Sonuçlandırmak
Trafik belgesinde fenni muayenesi tamam, trafik sigortası ödenmiş TR plakalı aracınızı sattığınız zaman aracın devri için gerekli evraklar;
• Noter satış senedinin aslı
• Trafik ve tescil belgelerinin aslı
• Zorunlu Trafik Sigorta Poliçesi aslı
• Devir
Zeyil namesi aslı
• Egzost Muayene belgesi aslı
• Alıcı şirket ise Oda sicil kayıt sureti aslıdır. Unutmayınız ki doğru alıcı ile araç satış işlemleriniz basit ve hızlı olacaktır.

Test edeceğiniz aracı görmeye mutlaka gündüz gidin. Bu şekilde teçhizattaki değişimleri ve panelden panele renk farklarını (kazaya işaret eder) daha kolay tespit edebilirsiniz. Beğendiğiniz her otomobili farklı yol koşullarında en az 15-20 km test edin. Mümkünse otoyol, sokak arası ve tümsekli yollarda test etmeye çalışın.

Direksiyon: Otomobilinizde direksiyon destek sistemi (hidrolik direksiyon gibi) varsa motoru çalıştırın. Başınızı camdan dışarı çıkarın ve tekerlekleri dümdüz ileriyi gösterecek pozisyona getirin. Direksiyonu çevirmeye başlayın ve bu esnada ön lastiği inceleyin. Lastik siz direksiyonu çevirmeye başlar başlamaz hareket etmeli. Direksiyonu 5-6 cm döndürmeden hareket etmeye başlamıyorsa otomobilin direksiyon sistemi pahalı bir tamire ihtiyaç duyabilir. Direksiyonu çevirdiğiniz zaman otomobil yüksek sesler çıkarmaya, titreyerek zıplamaya başlarsa, otomobilin direksiyona yardımcı olan sisteminde (steering system) bir sorun var demektir.

Egzozdan çıkan gazın rengi: Otomobili sürerken arka aynadan egzoz borusundan duman gelip gelmediğine bakın. Dumanın rengi çok önemli. Gri veya renksizse sorun yoktur. Ama mavi veya siyahsa, yağ damlacıkları ya da fazla su varsa... Mavi duman motorun sorunlu olduğunu gösterir. Motor yağ yakıyordur ve ne yazık ki büyük bir olasılıkla fazla ömrü kalmamıştır.

Frenler: Motor ısındıktan sonra, otomobili durdurun ve fren pedalını olabildiğince aşağı itin. Pedalın 4 cm'den daha fazla alçalmaması gerekiyor. En az 1 dakika ayağınızı pedalda tutun. Eğer bu esnada pedal daha fazla alçalacak gibi görünüyorsa, otomobilin çok ciddi bir fren problemi olabilir. Test sürüşü esnasında güvende olduğunuz bir anda otomobilin patinaj yapmadan hızla yavaşlamasını sağlayacak kadar frene basın. Otomobil öne doğru fazlasıyla yığılırsa veya bir tarafa doğru kayarsa, büyük bir ihtimalle fren veya süspansiyon sisteminin tamire ihtiyacı vardır.

Pedallar: Otomobilin gaz pedalı aşınmışsa; bu otomobilin uzun yolda sık kullanıldığına işaret eder. Aşınma fren pedalındaysa şehir içi kullanımın ağırlıklı olduğu anlaşılır.

Çekme problemi: Otomobilinizi kullanırken bir çekme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güvenli bir yolda otomobilinizi kullanırken bir tarafa çekip çekmediğini görmek için direksiyonu düzelttikten sonra serbest bırakın ve otomobilinizin sağa ya da sola çekip çekmediğini kontrol edin. Lastiklerinizde aşınma, yıpranma olup olmadığını kontrol edin ve çatlaklara bakın. Lastik basıncını kontrol edin. Otomobilin sadece bir tarafındaki lastikler aşınmışsa, bu çekmeye yol açabilir. Bu durum lastik havalarının eşit olmaması gibi basit bir sorun ya da steering linkage gibi ciddi bir sorundan kaynaklanabilir.
Motoru dinleyin. Otoyolda normal hızla ilerlerken baskı ve zorlanmadan kaynaklanabilecek olağandışı sesleri dinleyin. Sesleri daha iyi duyabilmek için hava çok soğuk ya da sıcak olsa bile camları açarak yola devam edin. Gürültü otomobilin pahalı bir tamire ihtiyaç duyduğunun sinyalini verir. Hızlanırken, motorun zorlandığını hissetmemeniz gerekiyor. Vızıltı veya vurma gibi sesler yüksek oktanlı benzin kullanılarak basitçe çözümlenebilecek basit bir problemin veya motorun elden geçmesi gibi pahalı bir tamirin gerektiği anlamına gelebilir. Eğer sesleri tanımlayamazsanız tamircinize test sürüşü deneyimlerinizi rapor edin. Aracınızı durdurun ve vitesi boşa aldıktan sonra rölantide motor sesini dinleyin. Motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Motor rölantide çalışırken bir devir değişikliği (yani hızlanma, yavaşlama veya motor sesinde düzensizlik) fark ederseniz problem rölanti ayarından ya da karbüratörden kaynaklanıyor olabilir. Motordan olağandışı bir gürültü duymamalısınız. Eğer gürültü varsa, otomobilin pahalı bir supap tamirinden geçmesi gerekebilir. Bu sesler çok hafifse sadece basit bir ayar yeterli olacaktır. Her ihtimale karşı siz yine de tamircinizin kontrol edecekleri arasına bunu da yazmayı unutmayın. Motoru bir süre dinledikten sonra kontağı kapatın. Motor derhal durmalı; durması birkaç saniye alıyorsa, karbüratör tamire ya da otomobil basit bir ayara ihtiyaç duyuyor olabilir. Şanzımanı dinleyin. Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi 'drive'dan, 'reverse'e doğru yapmalısınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Bununla birlikte yüksek bir tınlama varsa bu otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olduğuna işaret edebilir.

Otomatik şanzıman
da genellikle otomobil bir vitesten diğerine kolaylıkla geçer. Vites değiştirirken mırıltı, zıplama veya düzensiz performans büyük şanzıman problemlerine işaret edebilir. Eğer bir vitesten diğerine geçerken vitesin sık sık boşa düştüğü hissine kapılıyorsanız, şanzımanın tamire ihtiyaç duyuyor olabilir. Otomobili geri viteste test etmeyi ihmal etmeyin. Şanzımanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanız için en az 500-600 metre geri geri gitmenizi öneririm.

Debriyaj: Manuel şanzımanlı bir otomobilde; otomobili park edin, el frenini çekip, vitese geçirin, ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Bu durumda normal bir otomobilin stop etmesi gerekir. Ama çalışmaya devam ediyorsa debriyajla ilgili bir sorun olabilir. Vurma seslerini dinleyin. Engebeli bir yolda otomobil sürerken bütün camları kapatın ve yavaş bir hızla ilerleyin. 'Tık tık' gibi vurma sesleri veya diğer sesler ciddi süspansiyon problemlerinin habercisi olabilir. Isıtıcıyı ve klima: Otomobili ısıtarak ısıtıcıyı kontrol edin. Ardından da klimayı çalıştırın. Bunun için klimanın bütün halkalarını döndürerek çalıştırın. Hava kompresörü açılıp kapanırken çok az bir ses çıkarır. Ama test sürüşü esnasında hava kompresörü rahatsız edici bir gürültü ile açılıp kapanıyorsa klimanın değiştirilmesi gerekebilir.

Boya: Otomobilin gövdesinde renk farkları olup olmadığına bakın. Boyanın orijinal olup olmadığı kapı kollarının lastik aksamları, ayna dipleri, çerçeve lastikleri gibi kıyıda köşede kalan yerlerden daha kolay anlaşılır. Boyadaki yamalar otomobilin kaza geçirdiğine işaret edebilir bu durumda mutlaka şaseleri kontrol etmelisiniz. Her iki şaseyi de inceleyin.

Aralarında kaynak, çekiç izi ve boya gibi farklar görürseniz bu aracın bi
r kaza geçirdiği anlamına gelir. Ayrıca yanınızda aldığınız bir mıknatısın yardımıyla boyanın kalınlığını ve dolgu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Otomobilin üzerinde bulunun sticker'lara (sitikır) dikkat edin, altında çürümüş bir bölümü kamufle etmek için kullanılmış olabilir. Sızıntıları kontrol edin. Test sürüşü esnasında mümkünse otomobili yıkatın. Ya da hortum tutun. Böylelikle otomobilin camlardan ve bagajdan su alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Camların su alması camların değiştirilmiş olması dışında büyük bir kazanın da işaretçisi olabilir.

İkinci el araç alırken mümkünse bir yetkili servis'te expertiz yaptırın, Kullanacakları son teknoloji aletler ile gözle görülemeyen bir çok noktayıda kontrol ettirme şansınız olur..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracın dışı ve bu kontroller kadar, aracın altı da önemlidir. Aracın nasıl kullanıldığını aracı lifte kaldırdığınızda daha iyi anlarsınız. Bunun dışında lifte kaldırıldığında herhangi bir yağ sızıntısı vs var mı diye daha rahat görülebilir. Bu nedenle expertiz olmasa bile güvenilir, iyi bir ustaya baktırmakta her zaman fayda vardır.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Arkadaşlar eğer ikinci el araç alacaksanız, hele ki büyük şehirlerden çok dikkatli olmanız gerekiyor. Araç insanın metresi diye bir söz vardır, onu gelin beraber masaya yatıralım. Bazı insanlar artık bu konuda çok bilgisiz kişileri yolunacak bir kaz gibi görüyorlar. Öncelikle bir araç alırken dış görünümünden çok aracın motor, Şanzuman ve yürür aksamı büyük önem kazanıyor, Eğer yürür aksamı ve motor konusunda sıkıntılı bir araca denk geldiyseniz bu sizin için huysuz bir eş kadar sinirbozucu olabiliyor. Sizlere araç alırken birkaç öneride bulunmak istedim. Gelin şimdi bunları sıralayalım:
1- Öncelikle aracı yola çıkarıp dolaşmalıyız. Sağından solundan çeşitli sesler geliyor mu, Yolda seyir halinde giderken egzozdan karaduman ya beyaz duman atıyormu gözlemlemeliyiz.
2- Aracın yolda giderken direksiyonunu bırakarak biz düzlem üzerinde normal şekilde gidebiliyor mu görmeliyiz. Bundaki amaç öndüzen ayarının bozuk olup olmadığını ya da yolda çekme yapmadığını görmektir.
3- Araç çalışırken kapudu açıp motordaki yağ kapağını açmalıyız elimize hava üflüyormu görmeliyiz. Hava üflemiyorsa bu aracın motorunun kompresyon sisteminin iyi olduğunu göstermektedir.
4-Aracın çalışırken arka kısmına geçip egzozundan minik damlacıklar halinde su atıp atmadığını görmeliyiz(karbüratörlü araçlar için geçerli) eğer su atıyorsa bir sorun olduğunu düşünmemeliyiz. aksine bu iyiye işarettir.
5-Yolda seyir halinde iken tüm vitesleri kullanmalıyız, Herhangi bir viteste atma ya da küt küt vurma sesi duyuyorsak bu şanzuman için iyiye işaret değildir.
Sıra geldi kaporta aksamı için püf noktalara:
1-Aracı en sağlıklı şekilde incelemek için gündüz gözüyle güneş altında kontrol etmeliyiz. Ön sağ ve sol çaprazına geçerek güneş ışığının araca vurma açısına bakarak kaporta aksamındaki dalgalanmaları ve vurukları en amatör gözle bile gözlemleyebiliriz.
2-Aracın çamurluk ve kapı kenarlarına bakarak çürümüş veya paslanmış saç aksamının olup olmadığına bakmalıyız.
3-Eğer imkanımız varsa aracın alt kısmına bakarak taban ve şasi bölümünde çürüme ve yıpranma olup olmadığına bakmalıyız. (çürükler son yıllarda vize alırken başımızın derdi oluyor)
4- Aracın kapudunu açıp motor ve saşe numaralarının olduğu kısımları gözden geçirmeliyiz. (kaynak, taşlama ya da bozuk numara olup olmadığı çok önemli mazallah ikizi çıkabilir)
5-Ön kısım podyallarında çürük çarık var mı bakmalıyız bu kısımların masrafı büyük oluyor çünkü.
6- araçta lpg varsa yakıt borularının aracın altında görünmemesi gerekir eğer görünüyorsa bu çok büyük bir tehlikedir.
ve herşeyden önemlisi muadillerinin fiyatını araştırmadan uygun olup olmadığına karar vermeyin.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugun lavota servisde ;
Tankin bagajdan cikan hortumlarina spiral hortum istiyorlarmis muayenede bide agir kusur yaziliyormus,
Simdi uygulama degismis artik spiral hortum istenmiyormuş varsa agir kusur yaziliyormus
Sebep; borularda kaynak ek hasar vs varsa gozukmuyormus.
(Bunu uygulamayi getirmeden once dusunemedinmi)
Benim aracimdada spiral hortum var muayeneye boyle gidecem bakalim ne olacak.
IMG_20170422_094749.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gitmeden önce bilgi al öyle git, boşuna vakit kaybı olmasın... :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bugun lavota servisde ;
Tankin bagajdan cikan hortumlarina spiral hortum istiyorlarmis muayenede bide agir kusur yaziliyormus,
Simdi uygulama degismis artik spiral hortum istenmiyormuş varsa agir kusur yaziliyormus
Sebep; borularda kaynak ek hasar vs varsa gozukmuyormus.
(Bunu uygulamayi getirmeden once dusunemedinmi)
Benim aracimdada spiral hortum var muayeneye boyle gidecem bakalim ne olacak.
Ekli dosyayı görüntüle 16027
Muayenede bakınca belli olsun diye borular korumasız kalsın, o daha mühim. Muayene bizi olasi bie tehlikeden korumak için değil mi zaten? Bu ne yaman çelişkidir? Transparan hortum kullanalım isterlerse :D muz cumuriyetinde yaşıyoz resmen...

vonallen

Katılımcı
Alım satımlarda plaka değişikliği için alınan 120 TL artık alınmıyor.
Aracı alacak kişi 120 TL noter parası veriyor o kadar.
Eğer plaka değişecekse belirtiyor ve şoförler odasında (miktarı yanlış hatırlamıyorsam)40 TL veriliyor.
LPG işlettirecek olanlar ya da sızdırmazlık almak isteyenler için, LPGnin dolum depo ağzı eğer tamponda değilse MMO sızdırmazlık vermiyor, tampona aldır diyor. Eğer MMOdan geçerseniz TÜVTÜRKte sıkıntı olmuyormuş ama MMO, yeni yönetmelik vs. deyip sızdırmazlık vermiyor.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Eğer plaka değişecekse belirtiyor ve şoförler odasında (miktarı yanlış hatırlamıyorsam)40 TL veriliyor.
LPG işlettirecek olanlar ya da sızdırmazlık almak isteyenler için, LPGnin dolum depo ağzı eğer tamponda değilse MMO sızdırmazlık vermiyor, tampona aldır diyor. Eğer MMOdan geçerseniz TÜVTÜRKte sıkıntı olmuyormuş ama MMO, yeni yönetmelik vs. deyip sızdırmazlık vermiyor.
Sizdirmazligi lpg bayileri vermiyor mu artik mmo dan kaldirildi. 2016 nisandan sonra lpg dosunumu yapanlar da dolum agzini depo kapaginin icine alcak veya tamponu deldircek

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Peki depo içini deldirsek. Ona karşı çıkıyor mu ?

vonallen

Katılımcı
Depo en güzeli, hem pompaci için de rahatlık.
Geçen aylarda bir araç için LPG işlettim. LPG yi ruhsata işletirken zorunlu olarak MMOya giriliyor, ondan bahsediyorum. Orada sizdirmazlik vermiyorlar.

//uploads.tapatalk-cdn.com/20170707/45d807591c602879c4ee561ecb8d41e7.jpg

Sizdirmazligi lpg bayileri vermiyor mu artik mmo dan kaldirildi. 2016 nisandan sonra lpg dosunumu yapanlar da dolum agzini depo kapaginin icine alcak veya tamponu deldircek
LPGciler sizdirmazlik veremez, onlar egzos emisyon verir, 40-50 TL gibi bişey.
Ama MMOdaki yetkili ile biraz muhabbet etmiştim, bu işi de bizden almayı düşünüyorlar demişti. Neye dayanarak dedi bilemiyorum, gelecekte belki sızdırmazlığı da egzos emisyon gibi LPG montaj yerleri verebilir.

Üst Alt