Araç Alım & Satım, LPG İşlettirme, Muayene ve Plaka Değiştirme İşlemleri

ediz07

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Motion AT
plakalık alınca vidaları çıkartınca delikleri neyle kapatabilirim? bir de deliklerin sonradan kapatıldığı anlaşılır gibi düşünüyorum
Plakayı çıkartıp boşluklar doluncaya kadar çekiçle deliğin etrafına vurun sacın uzamasını ve deliklerin kapanmasını bekleyin sonra beyaz öje ile üstünü kapatın:D

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
arkadaşlar plakam bu şekilde muayeneden geçer mi? eğer geçerse hiç 06 plaka değişikliği vs. uğraşmayacağım.
geçmez diyorsanız 06 yapmak için nisan gibi başvuracağım.
vidalar ağır kusur diye duymuştum o yüzden danışmak istedim. farklı çözüm yolu varsa onu da deneyebilirim.Ekli dosyayı görüntüle 28662
Vidalar harf ve rakamlarda mevcutsa sıkıntı oluyor, sizin yapmanız gereken plakalık takıp vidaları söktüğünüz yerleri de mavi ve beyaz boya ile rütuş atmak. Fırsatçılara yem olmayın sonra muayene istasyonunda 10 liraya rütuş atmışlar :)

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Ocak sonunda arabayı aldım 2 gün ile yeni noter işlemini kaçırdım şimdi benim ruhsat halen gelmedi trafiğemi gitmem lazım

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Eskiden eve geliyordu son dönem
diye göndermicekler o zaman

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
2sene ne zaman geçti hiç bilmiyorum :) arabanın her şeyi tam muyane giricem ama muyane istasyonlarında yer yok. Her gün işe araba ile gidip geliyorum yakalanmaktan korkuyorum ceza yicem diye. Muyane istasyonuna gidip randevu almadan gişelerden işlem yaptırabilir miyim? Bilgisi olan var mı?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
2sene ne zaman geçti hiç bilmiyorum :) arabanın her şeyi tam muyane giricem ama muyane istasyonlarında yer yok. Her gün işe araba ile gidip geliyorum yakalanmaktan korkuyorum ceza yicem diye. Muyane istasyonuna gidip randevu almadan gişelerden işlem yaptırabilir miyim? Bilgisi olan var mı?
Randevusuz gişeden sıra alamıyorsun, yani randevu şart...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim bildiğim kadarıyla randevu almadan gittiğinde sırayı oradan alabiliyorsun. Tabi değişmediyse. :rolleyes:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

touch the sky

Katılımcı
Başımdan geçeni anlatayım
Normalde benim randevum iki gün sonraydı (internet ten almıştım)
Gittim sabah 8 de böyle böyle uzun yola gideceğim(yalan :koptum:) bugün girmek istiyorum dedim.Yok dedi olmuyor
Arkadan şube sorumlusu geldi,aldı elimden ruhsatı,iki gün sonrakini iptal edip yarım saat sonraya randevu kaydını yapmıştı :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Başımdan geçeni anlatayım
Normalde benim randevum iki gün sonraydı (internet ten almıştım)
Gittim sabah 8 de böyle böyle uzun yola gideceğim(yalan :koptum:) bugün girmek istiyorum dedim.Yok dedi olmuyor
Arkadan şube sorumlusu geldi,aldı elimden ruhsatı,iki gün sonrakini iptal edip yarım saat sonraya randevu kaydını yapmıştı :)
sorun şu işten saat 2de çıkıyorum o saatte nasıl olur bilmiyorum :) muhtemel sıkıcaz bizde bir şeyler :komik:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Çekme belgeli araç alımı ve trafige sokma işlemleri ile ilgili;
-Alım-satım devir işlemleri yapılıyor.
-Devir işleminden sonra elimizde ana bilgilerin oldugu ruhsat oluyor mu? Yeni sahip için ruhsat yapragı verilecek sanırım normal alım-satımdaki gibi.
-Araç sigortası yaptırılıyor.
-Muayene için hazırlıklar ve randevu alınıyor.
-LPG tesisatı varsa ve yoksa nasıl yol izleniyor?
-Mevcut üstündeki plaka tekrar kullanılabiliyor mu? yoksa yeni plaka mı veriliyor? Şuan Ankarada da tam 06BOH 06BOK gibi plakalarda sanırım sıra :)
Kısacası normal alımsatımdan farklı olarak ugraştırıcı ve masraflı kısımları nelerdir?
Nette baktım ama klişe acıklamalardan ötesini göremedim. Detay ve dikkat edilecek hususları var mıdır, bilenlerden ricamdır.

Kısmetse şunu çekme belgeli olarak sabahları işe gidip gelme amaçlı olarak alacagım... :huhuu:

48683

48685

Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çekme belgeli araç alımı ve trafige sokma işlemleri ile ilgili;
-Alım-satım devir işlemleri yapılıyor.
-Devir işleminden sonra elimizde ana bilgilerin oldugu ruhsat oluyor mu? Yeni sahip için ruhsat yapragı verilecek sanırım normal alım-satımdaki gibi.
-Araç sigortası yaptırılıyor.
-Muayene için hazırlıklar ve randevu alınıyor.
-LPG tesisatı varsa ve yoksa nasıl yol izleniyor?
-Mevcut üstündeki plaka tekrar kullanılabiliyor mu? yoksa yeni plaka mı veriliyor? Şuan Ankarada da tam 06BOH 06BOK gibi plakalarda sanırım sıra :)
Kısacası normal alımsatımdan farklı olarak ugraştırıcı ve masraflı kısımları nelerdir?
Nette baktım ama klişe acıklamalardan ötesini göremedim. Detay ve dikkat edilecek hususları var mıdır, bilenlerden ricamdır.

Kısmetse şunu çekme belgeli olarak sabahları işe gidip gelme amaçlı olarak alacagım... :huhuu:

Ekli dosyayı görüntüle 48683

Ekli dosyayı görüntüle 48685
Mesaj otomatik birleştirildi:
Çok güzel duruyor... Arkadaki 1600 logosu doğruysa Şahin oluyor kendileri... Günlük kullanım için güzel seçenek olur bence.

Sorduğun soruların cevaplarını bulunca yazarım... ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende önü kare yapmak istiyorum

Nasıl yapacaz

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Abi 1600 motor ve 5 fites ise tadından yenmez Abi :D ama 79 modellerde 5 ileri şanzuman orjinal cıkışlı yok sanırım.
1600cc olursa hor kullanımada uygun olur :D eşim kullanacagından işleri oturtana kadar devirsiz kullanım oalcaktır :D bugun görecegim canlı canlı...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi 1600 motor ve 5 fites ise tadından yenmez Abi :D ama 79 modellerde 5 ileri şanzuman orjinal cıkışlı yok sanırım.
1600cc olursa hor kullanımada uygun olur :D eşim kullanacagından işleri oturtana kadar devirsiz kullanım oalcaktır :D bugun görecegim canlı canlı...
Modeli 79 ise Şahin değil düz 131 o zaman... 82-83'te çıktı kuş serisi... Yani, Bu eleman 1300 cc oluyor...

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Modeli 79 ise Şahin değil düz 131 o zaman... 82-83'te çıktı kuş serisi... Yani, Bu eleman 1300 cc oluyor...
hevesli delikanlıların eline geçmiş ise motor degişmiş olabilir Abi. Belli olacak saat 5 gibi inşallah :D
Soruların cevaplarını buldum kısmen ama püf noktalar, dikkat edilmesi gereken kısımlar varsa onlar kaldı bi. Yoksa tecrübe ederek ögreniriz artık.

Son düzenleme:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Çekme Belgeli Araç Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

-Çekme belgeliyken Trafik Sigortası yaptırıyoruz.
-Eksoz (Egzos-Egsos) Emisyon yaptırıyor.
-Muayene Randevusu alınıyor. Ancak plaka bilgisi felan nasıl olacak bunu halen çözemedim.
-Muayeneden geçen arac için tespit raporu düzenliyor TUVTURK. şaşe motor noları uyuşuyor mu ona bakılıyor.
-Tespit raporu ve Muayene raporu ile notere gidiliyor. Noterde yeni ruhsat basılıyor.
-Noter ayrıca Plaka cıkartılması için şoforler cemiyetine verilecek olan bir belge düzenliyor (22tl ücrete mukabil)
-Plaka bastırılıp takılıyor.
-Maliyeye de bildirim yapılması gerekiyormuş, çünkü maliyeye bildirim geç düştügünden -30-40 gün diyolla- olası çevirmede araç çekme belgeli görünüp sorun oluşuturabiliyormuş.

***Dikkat edilmesi gereken hususlar. Araç ne kadar muayenesiz kaldıysa TUVTURK bunu bafiliyor. O yüzden uzuuun uzun süre muayenesiz kalmış araç alırken alıcı-satıcı arasında uzlaşma saglanmalı. Biz alırken farkettim ve bir kısmını aldım. Aynı durum sigortada da oluyor mu bilemiyorum.
Muayene ücretinin hesaplandıgı uygulama TUVTURK sitesinde mevcut.

Üst Alt