Araç Ağırlıkları

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Size şimdi aşağıda bazı veriler vereceğim. Bu 3 araç eşimle birlikte şu an sahip olduğumuz araçlar;

Araç A;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.635
Broşür ağırlığı; 1.505
Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.505, aracın fiili kütlesi; 1.635, fark; 130 kg
---------------------------
Araç B;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.485
Broşür ağırlığı; 1.485
Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.485, aracın fiili kütlesi; 1.550, fark ; 65 kg
--------------------------------
Araç C;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.593
Broşür ağırlığı; 1.455
Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.593, aracın fiili kütlesi; yok, fark ; yok!

Şimdi problemler;

1- Araç A ve B için teknik uygunluk belgesinde hem yürür vaziyetteki kütle, hem de fiili kütle ayrı ayrı belirtilmiş iken, Araç C'de fiili kütle yok.

2- Görüleceği üzere Araç A'da ruhsatta fiili kütle ağırlığına yer verilmiş ama Araç B'de yürür vaziyetteki kütle ağırlığına.

3- Araç C'de broşür ağırlığı 1.455 olduğuna göre aslında yürür vaziyetteki kütlesi bu olmalı ve 1.593 kg ise fiili kütlesi olmalı. Bu durumda aradaki fark 138 kg.

4- Araç A ile C için yürür vaziyetteki kütle ile fiili kütle ağırlığı arasındaki fark birbirine yakın. 130 ve 138 kg. Ama araç B için 65 kg.

5- Yürür vaziyetteki kütle aracın ağırlığı. Fiili kütle ise (nedense böyle hesaplanıyor) depo dolu ve sürücü dahil ki bu da 75 kg hesaplanıyor. Yani araçların deposu + 75 kg sürücü yaklaşık 130-140 kg olması doğal. Aradaki fark depo hacminden. Peki Araç B'de bu nasıl sadece 65 kg oluyor? 130 olsa fiili kütlenin 1.615 olması gerekirdi...

Sonuç; Neden yazdım bunları? Uzun zamandır bir şey yazmıyordum, konu olsun dedim...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bide bu lpg montaji icin arac kg ve jant capi hesabi vardi bi arkadasimda gelly echo vardi lpg yi ruhsata isletemiyorlardi carpanlari tutmuyor gibi bisey demislerdi

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam bu konuyu işlemedik ki

Sürücünün kilosu 65 tir abi, araç elektrikli olduğu için de depo yoktur diye sallayalım bakalım

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
An itibari ile forumdakilerin durumu

cicek-abbas-sakirin-yuz-ifadesi-restorasyonlu_155354-2760_640x360.jpg

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
LPG montajından sonra bir 60 kilo daha üzerine koydular. 1190 olan ağırlık oldu 1250.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
RX-8'e ruhsatta 5 koltuk yazan zihniyetle aynıdır abi. Kaç gün uğraşmıştım muayeneden geçemeyip.

2. araçta hadi adamı unuttular 75 kg sadece depo dolu ağırlığı eklediler diyelim. Ama 65 kg benzin, 75 litreye falan tekabül eder ki o da zor.

3. araç ta sanırım otonom sürüşe sahip elektrikli bir araç, sürücüye ve yakıta gerek yok :p

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorma ya, RX-8'de ben de ruhsatı aynı sebeple değiştirmiştim.

Bu arada Araç C Mazda!

RX-8'e ruhsatta 5 koltuk yazan zihniyetle aynıdır abi. Kaç gün uğraşmıştım muayeneden geçemeyip.

2. araçta hadi adamı unuttular 75 kg sadece depo dolu ağırlığı eklediler diyelim. Ama 65 kg benzin, 75 litreye falan tekabül eder ki o da zor.

3. araç ta sanırım otonom sürüşe sahip elektrikli bir araç, sürücüye ve yakıta gerek yok :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bi sıradışılık var diyerek C nin Mazda olduğunu düşünmüştüm... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Üst Alt