Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç Ağırlıkları

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında mtutun tarafından paylaşıldı.

1. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Size şimdi aşağıda bazı veriler vereceğim. Bu 3 araç eşimle birlikte şu an sahip olduğumuz araçlar;

Araç A;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.635
    Broşür ağırlığı; 1.505
    Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.505, aracın fiili kütlesi; 1.635, fark; 130 kg
    ---------------------------
    Araç B;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.485
    Broşür ağırlığı; 1.485
    Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.485, aracın fiili kütlesi; 1.550, fark ; 65 kg
    --------------------------------
    Araç C;

Ruhsatta yazan ağırlık; 1.593
    Broşür ağırlığı; 1.455
    Tip onay belgesindeki ağırlık (teknik uygunluk) ; yürür vaziyetteki kütle; 1.593, aracın fiili kütlesi; yok, fark ; yok!

Şimdi problemler;

1- Araç A ve B için teknik uygunluk belgesinde hem yürür vaziyetteki kütle, hem de fiili kütle ayrı ayrı belirtilmiş iken, Araç C'de fiili kütle yok.

2- Görüleceği üzere Araç A'da ruhsatta fiili kütle ağırlığına yer verilmiş ama Araç B'de yürür vaziyetteki kütle ağırlığına.

3- Araç C'de broşür ağırlığı 1.455 olduğuna göre aslında yürür vaziyetteki kütlesi bu olmalı ve 1.593 kg ise fiili kütlesi olmalı. Bu durumda aradaki fark 138 kg.

4- Araç A ile C için yürür vaziyetteki kütle ile fiili kütle ağırlığı arasındaki fark birbirine yakın. 130 ve 138 kg. Ama araç B için 65 kg.

5- Yürür vaziyetteki kütle aracın ağırlığı. Fiili kütle ise (nedense böyle hesaplanıyor) depo dolu ve sürücü dahil ki bu da 75 kg hesaplanıyor. Yani araçların deposu + 75 kg sürücü yaklaşık 130-140 kg olması doğal. Aradaki fark depo hacminden. Peki Araç B'de bu nasıl sadece 65 kg oluyor? 130 olsa fiili kütlenin 1.615 olması gerekirdi...

Sonuç; Neden yazdım bunları? Uzun zamandır bir şey yazmıyordum, konu olsun dedim...

kadir bunu beğendi.
  2. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bide bu lpg montaji icin arac kg ve jant capi hesabi vardi bi arkadasimda gelly echo vardi lpg yi ruhsata isletemiyorlardi carpanlari tutmuyor gibi bisey demislerdi

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hocam bu konuyu işlemedik ki

Sürücünün kilosu 65 tir abi, araç elektrikli olduğu için de depo yoktur diye sallayalım bakalım

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi yeni bi emisyon skandalını buldun da haberimiz mi yok??

:) :D

grafff ve bayraktar bunu beğendi.
  5. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    An itibari ile forumdakilerin durumu

grafff, ATAK_T-129, hagakure ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. civler

civler Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Hatcback
    LPG montajından sonra bir 60 kilo daha üzerine koydular. 1190 olan ağırlık oldu 1250.

7. chaos

chaos Katılımcı

RX-8'e ruhsatta 5 koltuk yazan zihniyetle aynıdır abi. Kaç gün uğraşmıştım muayeneden geçemeyip.

2. araçta hadi adamı unuttular 75 kg sadece depo dolu ağırlığı eklediler diyelim. Ama 65 kg benzin, 75 litreye falan tekabül eder ki o da zor.

3. araç ta sanırım otonom sürüşe sahip elektrikli bir araç, sürücüye ve yakıta gerek yok :p

8. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Sorma ya, RX-8'de ben de ruhsatı aynı sebeple değiştirmiştim.

Bu arada Araç C Mazda!

9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bi sıradışılık var diyerek C nin Mazda olduğunu düşünmüştüm... :)

Sayfayı Paylaş