Araba Temizliğinde Pratik Bilgiler

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
5oul3Y.jpg

Arabalar, kullanımdan dolayı zaman içerisinde kirlenirler. Arabanın dışı hava ve iklim şartlarına bağlı olarak kirlenirken, arabanın içi de kullanıldıkça kirlenir. İlk olarak sağlığınız için, ikinci planda da estetik kaygılarla arabanızı temiz tutmanız oldukça önemlidir. Düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmayan arabaların kaporta ömrü kısalır, performansı düşer, sağlığınız için tehdit edici olabilir.

Araba temizliği, vakit ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu yazıda araba temizliğinde işinizi kolaylaştıracak, zamandan kazanmanızı sağlayacak pratik bilgiler vermeye çalışıcam.

1. Arabanızın iç temizliğini yaparken elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Koltuklarda kılıf varsa çıkarın, paspasları çıkarın. Temizlik sırasını; koltuk sırtları, oturma kısımları, yer döşemeleri şeklinde yaparsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

2. Kapı içleri, direksiyon, araç ön konsol temizliği için, piyasada bu bölgelerin temizliği için geliştirilmiş spreyleri kullanabilirsiniz. Bu bölgelere yeterli miktarda sprey sıktıktan sonra bir süre bekleyin ve ardından kuru, yumuşak bir bezle silin. Koltuk içlerinde veya kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa, sıvının bu yüzeylere gelmemesine dikkat edin.

3. Havalandırma kanallarının temizliği oldukça önemlidir. Bunun için havalandırma fanını en yüksek seviyede çalıştırın ve bu esnada ince bir fırça yardımıyla klima deliklerini temizleyin.

4. Eğer arabanızın parlak görünmesini istiyorsanız, yıkama suyunun içine lanolin içeren saç kremi ekleyin. Işıl ışıl parlayan arabanızın üzerine yağan yağmur damlaları da saç kreminin etkisiyle akıp gider.

5. Uzun zaman sonra yağan yağmur sebebiyle ön camınızda çamurlu lekeler olabilir. Bu camın temizliği için kola yardımınıza yetişir. Ancak kaportanızı koladan korumalısınız. Ön camın alt kısmına serdiğiniz havluyla kaportanıza zarar vermeden camınızı kolayla temizleyebilirsiniz. Ancak daha sonra duru suyla kola kalıntısı kalmayacak şekilde iyice temizleyin.

6. Cam temizleme suyunu evinizde hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Yaklaşık 1 litre suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin. Ağzı sıkıca kapanan güvenli bir şişe içerisinde arabanızda bu sıvıyı muhafaza edin. Camlarınız kirlendiğinde bu sıvıdan süngerinize döküp camları silebilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir kumaş veya kağıt havlu yardımıyla da camları kurulayın.

7. Yukarıda bahsedilen karışımla silecek temizliği yapmanız da mümkün. Yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyu bu karışımla ıslatın. Ardından sileceklerinizin iki tarafını silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce temiz bir kumaşla kurulayın.

8. Arabanızı hava çok sıcakken, kullandıktan hemen sonra veya doğrudan güneş ışığı altına park ettikten sonra yıkamayın. Bu durumda yıkadığınızda arabanızın kaportasında kalıntılar kalır ve dışı daha çabuk yıpranır.

9. Aracınızı yıkarken ılık su kullanın ve kesinlikle evde kullandığınız temizlik malzemelerini kullanmayın. Otomobil yıkamak için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri kullanın. Ayrıca arabanızı temizlediğiniz bez veya fırçaların arabanıza zarar verecek kadar sert olmamasına dikkat edin.

10. Arabanızı temizledikten sonra kendi kendine kurumasına izin vermeyin. Eğer bu şekilde kurursa üzerinde su damlası izleri olabilir. Yumuşak bir havlu yardımıyla arabanızı kurulayabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel ve aydınlatıcı bilgiler Kerim, teşekkürler...

Şahsen;

Aracımın torpido kısmında temizlik yaparken; hiç bir şekilde kimyasal madde kullanmıyorum... Mikrofiber diye tabir edilen bez ile kuru kuru siliyorum üzerinde oluşan statik elektrik ile bütün tozları üzerine topluyor...

Parlak görünmesi için, cilalı şampuan ile yıkıyorum, kesinlikle fırça kullanmıyorum sünger kullanıyorum, yıkadıktan sonra da pamuklu havlu ile kuruluyorum... Kurulama yapmazsam öbek öbek kireç tortusu kalıyor...

Aracımı kurulama imkanım yoksa, bi su tutuvereyim veya tutturayım demiyorum, kirli halinden beter oluyor.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracin ic plastigi ve dis plastiginde hem zarar vermeyen hemde parlaklik saglayan sivi arap sabununu tavsiye ederim ayrica tozda tutmuyor..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracin ic plastigi ve dis plastiginde hem zarar vermeyen hemde parlaklik saglayan sivi arap sabununu tavsiye ederim ayrica tozda tutmuyor..

En önemli nokta; toz tutmaması... Bu yüzden kimyasal kullanmıyorum ben ama bu sabunu deneyebilirim... Teşekkürler Uğur... :)

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi sicak suyun icine sivi arap sabununu koy guzel karistirdiktan sinra mikrofiber bezle aracin ic tarafindaki her tarafi silebilirsin koltuklardada ise yarar Pilastik aksamdada parlak bir goruntu olur kurlamayi yine mikrofiber bezle yapabilirsin...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sicak suyun icine sivi arap sabununu koy guzel karistirdiktan sinra mikrofiber bezle aracin ic tarafindaki her tarafi silebilirsin koltuklardada ise yarar Pilastik aksamdada parlak bir goruntu olur kurlamayi yine mikrofiber bezle yapabilirsin...

Bizim komple bir günümüzü guzulara ayırıp baştan sona elden geçirmemiz gerek ama vakit nerede?? :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu arac yikamacilarina uyuz oluyorum ama mecbur hep onlara yikatiyorum
Balkondaki kombinin sicak su cikisina cesme koydurup hortum salip sicak su ile yikamak istiyorum ama cadde uzeri oldugu icinde belediye ceza keser diye tirsiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arac yikamacilarina uyuz oluyorum ama mecbur hep onlara yikatiyorum
Balkondaki kombinin sicak su cikisina cesme koydurup hortum salip sicak su ile yikamak istiyorum ama cadde uzeri oldugu icinde belediye ceza keser diye tirsiyorum.

Ben hiç sıcak su ile yıkamıyorum Kadir... Belediye ile o kadar haşır neşir olan sensin, niye tırsıyorsun ki? :p

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Eminim kapida pusuda beni bekliyorlar.
Herseyi kapida hallediyorum yikamacidan sadece disini yikatiyorum bi kova su ile jantlari tekrar yikiyorum ama hortum indirmek tirsitiyor...

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Güzel bilgiler için çok sağolun. Bayramdan sonra bir hgs etiketi temizliği var.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Kendi aracım için söylüyorum eski diş fırçanızla vites etrafı deri arası ve ona benzer kıl yerleri temizleyebilirsiniz farları da diş macunu ve fırçası ile temizleyebilir yüzünün kalıntısını alabilirsiniz.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Ben o tür yerleri kıyı köşeleri ve motorun detay kısımlarını temizlemek için en ufak boy badana fırçası kullanıyorum.
1dc54aec3e8fe380a1dea5deca7610ae.jpg

Resimdeki fırçalar gibi,çok kolaylaştırıyor işimi.Kalorifer peteği, düğme araları vs. hiç affetmiyor.

Son düzenleme:

Üst Alt