Araba Kullanırken Nasıl Keyif Alınır

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Deneyimsiz şoförler için araç kullanmak, özellikle İstanbul trafiğinde tedirginlik ve strese yol açabiliyor.Araç kullanmaya yeni başlayanlar bir süre sonra sürüş keyfine varsalar da başlarda durum hiç de kolay olmuyor! Trafikte yoğunluğa ve kazalara neden olan stresi azaltmak için kullanıcıları bilinçlendirmek, yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Yeni sürücüler, ilk kez direksiyon başına geçtiğinde acemilikten ve yanlış bir şey yapma korkusundan kaynaklanan stres yaşıyor. Bu stres, istenmeyen kazaların yaşanmasına da yol açabiliyor. Araç kullanmaya yeni başlayanların neden olacağı kazaları önlemek amacıyla bazı tavsiyeler derlendi. Tavsiyelerden en önemlisi ise, sürücülerin tamamen trafiğe yoğunlaşması ve konsantrasyonunu bozacak davranışlardan uzak durması.

İşte, deneyimsiz şoförler için altın değerinde tavsiyeler:

Konsantrasyonunuzu Koruyun

Araç kullanırken gözünüzü yoldan ve dikiz aynasından ayırmayın; yüksek sesle müzik dinlemeyin, mesaj yazmayın, selfie çekinmeyin, telefonla konuşmayın, konuşmanızı gerektirecek durumlarda, aracı kenara çekin.

Trafik kurallarına uyun

Trafik kurallarına uygun şekilde araç kullanmak öncelikle sizin can güvenliğinizi sağlayacaktır. Hız limitlerine mutlaka uyun. Yol işaretlerine dikkat edin. Hem kısa yolda hem de uzun yolda mutlaka emniyet kemerinizi takın.

Araç aynalarını doğru kullanın

Dikiz aynası, sadece arkanızdaki trafiği gösterdiğinden kontrollü sürüş için yeterli değildir. Sağ ve sol tarafınızdaki araçları görebilmek için yan aynaları da etkili şekilde kullanmanız gerekir. Şerit değiştirirken başınızı çevirip kör noktayı mutlaka kontrol edin.

Araç takip mesafesini aşmayın

Takip mesafenizi belirlemeniz için son derece basit ve bilinen bir yöntem olan 88- 89 kuralını uygulayabilirsiniz. Bunun için öndeki aracın herhangi bir noktadan çıktığı an normal bir tempoyla 88’den 89'a kadar saydığımızda (bu yaklaşık iki saniyedir) aracımızın aynı noktaya varması, uygun bir takip mesafesi olduğunu gösterir. Belirlediğiniz noktaya iki saniyeden önce geliyorsanız, yavaşlamanız sizin için iyi olacaktır.

Son olarak: Rahatlayın! Sadece dikkatinizi yola verin ve sürüşün keyfine varın. Aşırı stres yapmak bazen olumsuz sonuçların temel nedenidir. “Yapabilirim” diyerek, kendinize güvendiğinizi hissettirin!
 

dülgeroğlu

Katılımcı
Konum
Çanakkale
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
#4
Teşekkürler bilgiler için. Yalnız katılmıycağım bir konu var. O da kör nokta için başın çevrilip arkaya dönüp bakılması. RVM kullansınlar:)
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#6
Fotoğraftaki bacım o kadar çok keyif almışki araç kullanmaktan burdan bakınca bacak bacak üstüne atmış gaz fren debriyajla hiç alakası yokmuş hissi veriyor birde soğuk limonata verin eline heyt babam heyt işte istanbul trafiğinde keyifli araç kullanan insan profili :)
 
Üst Alt