Araba Hararet Yapınca Neler Yapılmalı...

hus3yn

Katılımcı
Arabanızla yolda giderken yada dağ bayırda hararet yaptı? ne yapmamız gerekir bu durumda? bu konuyla alakalı hemen hemen herkesin doğru yada yanlış bildiklerimiz muhakkak vardır, kimisi devir düşürüp sürüşe devam edilmeli der, kimi motoru stop edip soğutulmalı ve su ilave edip devam edilmesi gerekir, kimisi aracı durdurup 2000 devirde motor çalışmaya devam edilmeli kimisi rölanti de soğuması beklenemidir vs. vs. bir sürü yazılmış tez var bu konuda.. sizce ne yapılmalı böyle bi durumda??? Özellikle işin ehli ustalarımızdan bu konuda yorumlarını bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah'a çok şükür ki; böyle bir sorun yaşamadım, hiç kimse de yaşamaz inşallah diyerek bildiklerimi yazayım... Konu Mazda 323 bölümüne açıldığına göre benzinli motora göre yapılması gerekenler;

Hararet göstergesi yükseldiğinde, aracı uygun bir yere çekerek stop etmeli ve kaputu açarak hararetin kaynağı fiziksel ise bulmaya çalışmalı, delinen boru, kırılan kelepçe, yerinden çıkmış hortum vs. var mı? Radyatör sağlam mı? Devir daimden su kaçmış mı? Yedek su kabında su var mı? Fiziksel olarak kontrol edilmeli...

Motoru stop eder etmez; radyatör kapağı açılmamalı, biraz soğuduktan ve motorun harareti kesildikten sonra üzerine bez örtülerek yavaşça havası alınarak açılmalı ki; sıcak su bize zarar vermesin, olumsuzluk yaşanmasın...

Gözle kontrolde su kaçıran yer bulunamadıysa ve aracın suyu eksilmişse yolda suyu tamamlayarak ve hararet kontrol altında tutularak en yakın ustaya/servise gidilmeli... Normale dönen hararet yola çıkınca tekrar yükseliyorsa gerekirse çekici yardımı ile araç götürülmeli ki; daha fazla hasara sebebiyet vermeyelim.

Soru karşısında ilk aklıma gelenler bunlar.

Herkeslere kazasız belasız sürüşler...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracınızı sürekli kontrol altında tutarsanız hararet yapma şansı yok gibi bir şey. Olur da her şeye rağmen hararet yaparsa; stres yapmayın, rahat olun, kendi haline bırakın :D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Sorunun sebebini bulamayanlar stop edip kesinlikle tekrar çalıştırmamalı.
Sorunun sebebini bulanlar ise soruna göre hareket etmeli.
Eğer devirdaim bozulmuşsa, termostat kapalı kalmışsa ve silindir kapal contası yanmış ise en sağlıklı hareket sorun giderilene kadar aracı çalıştırmamaktır.
Eğer su kaçağından kaynaklı susuzluk sebebiyle hararet yapmışsa suyu tamamlayabildiğiniz kadar aracı hareket ettirebilirsiniz suyu tamamlayamıyorsanız çalıştırmayınız.
Motoru çalışır halde bırakmak sadece ve sadece sistemde herhangi bir sorun olmadığı aracın aşırı zorlanmasından kaynaklı hararet durumu için geçerlidir. Bu durumda motor sıcaklığı normale düşene kadar rolantide bekletilir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bunu hiç duymamıştım, bişey daha öğrenmiş oldum.
Özellikle termostat tam açamama, fan çalışmama ve aracın aşırı zorlanmasından kaynaklı hararet durumlarında çok etkilidir. Hatta kış şartlarında düz yollarda motoru tek başına soğutabilmekte.
Kalorifer sisteminin suyu direk motordan çıkan sudan karşılanır dönüş suyu ise yine direk motora girer bu yüzden şaşırtacak kadar etkilidir. Termostat arızası sebebiyle motorun radyatörüne su gitmediği durumlarda bile kalorifer radyatörüne su gider ve döner.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bayram nedeniyle istanbula gidiyordum. Suya baktığımda az olduğunu gördüm. Normalde aracım su eksiltmiyordu. Ama sebebini araştıracak vakit yoktu.

Yolda 5lt lik bir su alıp eklerim düşüncesiyle yola çıktım. Bayram nedeniyle her taraf kapalıydı. İstanbula geldim. Bayram süresince kullandım. Ziyaret filan derken suyu unuttum.

Su ekleyemeden dönüş için yola çıktım. Eve 50km kala kestirmeden gitmek için dağ yollarına saptım. Kamyonlar vs. derken klima açık, hava sıcak, virajlı yolda kısa mesafe düzlük olduğundan 6000 devirlerle kamyonları sollaya sollaya tırmanmaya başladım.

Eve 30km kala birden hararetin yükselmiş olduğunu farkettim. Aracımda hararet çubuğunun yukarı kıpırdadığını ilk kez görmüştüm. Hemen kenara çekip rölantide beklettim. Kaputu açınca bol miktarda su buharı gördüm.

Hararet halen yükselmeye devam edince kontağı kapattım ve sağa sola bakmaya başladım. lpg için su hortumuna takılan T borunun oradan su aktığını gördüm.

Durdurduğum bir araçtan su aldım ve ekledim. Belli bir seviyeden sonra su hortumunun ek yerinden su kaçırdığını tesbit ettim. Motor yağına baktım. Yağ halen sarımsı ve akışkandı. Yeni değiştirmiştim zaten. Yağda beyazlaşma olmayınca su ekleye ekleye en yakın yerleşim yerine geldim.

Açık bir tamirci bulup boruyu değiştirttim. Tabi bi boru için 40 lira verdik.

Amma yazmışım.Konuya dönecek olursak, rölantide çalıştırılır, biraz soğuma olursa motor stop edilir.Yağa bakılır, yağda beyazlaşma yoksa su ekleyip devam edilebilir. Ama en sağlıklısı en kısa sürede bir ustaya göstermek tabi.Veli Bey'in yazdığı gibi sorun gözle görülür yerdeyse zaten halletmek kolay.

Şuna benzer bişeydi. Kırıldığında içerideki parçayı çıkarmak kolay değil.

023101_m.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Esasında bu tarz fiziksel sorunlar ağırlıklı olarak en zayıf halkalardan yani plastik aksamdan kaynaklanıyor... Uyanık olup, belirli bir periyot içinde bu ve benzeri plastik aksamı yenilersek sorun ihtimalini de sıfırlamış oluruz...

Yani; konu yine her türlü bakım ve gözleme gelip dayanıyor...

Özellikle ülkemizdeki lpg parçaları çok kaliteli değil ve zamanla sorun çıkartmaya aday, çıkarttıkları sorunlar da genelde hayat memat meselesi oluyor maalesef !!

Herkeslere kazasız belasız günler...

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
şirket aracımız iveco Daily 3.0 panelvan. ilk deneyimimi anlatayım; yüklü şekilde tırmanmaya başladık bi süre sonra hararet 120 ye yaklaştı durduk bi yarım saat indi. devam ettik 15 dk. sora aynı. bi 15 dk. sonra yine aynısı oldu. sıkıldık bu işten aradık servisi nedir böyle şeymi olur gibilerinden. servisin kullandığı kelime abi devam et sıkıntı yok o çıkar iner :D dedimki konuşmayı kayıta aldım bişe olursa sorumluluk senin... vesselam devam ettik, sonradan öğrendikki seyir halinde araç zorlanınca hararet 120 dereceye çıkınca ikinci fan açıyor 1 2 dakika içinde 90 dereceye düşüyor hemen.. çok garibime gitmişti bu olay, şimdi alıştım normal geliyor, arada fan açıyo hararet bi çıkıyo bi iniyo geçinip gidiyoruz böyle işte :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bayram nedeniyle istanbula gidiyordum. Suya baktığımda az olduğunu gördüm. Normalde aracım su eksiltmiyordu. Ama sebebini araştıracak vakit yoktu.

Yolda 5lt lik bir su alıp eklerim düşüncesiyle yola çıktım. Bayram nedeniyle her taraf kapalıydı. İstanbula geldim. Bayram süresince kullandım. Ziyaret filan derken suyu unuttum.

Su ekleyemeden dönüş için yola çıktım. Eve 50km kala kestirmeden gitmek için dağ yollarına saptım. Kamyonlar vs. derken klima açık, hava sıcak, virajlı yolda kısa mesafe düzlük olduğundan 6000 devirlerle kamyonları sollaya sollaya tırmanmaya başladım.

Eve 30km kala birden hararetin yükselmiş olduğunu farkettim. Aracımda hararet çubuğunun yukarı kıpırdadığını ilk kez görmüştüm. Hemen kenara çekip rölantide beklettim. Kaputu açınca bol miktarda su buharı gördüm.

Hararet halen yükselmeye devam edince kontağı kapattım ve sağa sola bakmaya başladım. lpg için su hortumuna takılan T borunun oradan su aktığını gördüm.

Durdurduğum bir araçtan su aldım ve ekledim. Belli bir seviyeden sonra su hortumunun ek yerinden su kaçırdığını tesbit ettim. Motor yağına baktım. Yağ halen sarımsı ve akışkandı. Yeni değiştirmiştim zaten. Yağda beyazlaşma olmayınca su ekleye ekleye en yakın yerleşim yerine geldim.

Açık bir tamirci bulup boruyu değiştirttim. Tabi bi boru için 40 lira verdik.

Amma yazmışım.Konuya dönecek olursak, rölantide çalıştırılır, biraz soğuma olursa motor stop edilir.Yağa bakılır, yağda beyazlaşma yoksa su ekleyip devam edilebilir. Ama en sağlıklısı en kısa sürede bir ustaya göstermek tabi.Veli Bey'in yazdığı gibi sorun gözle görülür yerdeyse zaten halletmek kolay.

Şuna benzer bişeydi. Kırıldığında içerideki parçayı çıkarmak kolay değil.

023101_m.jpg

Bu parçaların demir olanı var. Onlardan kullanmak lazım.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Benimkide öyle yapıldıydı kalorifere kadar etkiliyordu:) Araba musluklumu değilmi diye bakmaya üşeniyorlar direk T yapıp geçiyorlar.

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bende de T var hatta lpg ustasına bunu söküp direk bağlayalım kalorifer yeterli ısıtmıyor dediğimde bana T borusu direk bağladığında kaloriferi açmadığın sürece su devirdaym olmaz dedi anlamadığım bi konu olduğu için ısrar etmedim öylece duruyor gerçi şu anda ne hararet ile nede ısıtma ile problemim yok... ayrıca bi mazda ustasına hararetli ilgili soruyu sordum. hararet çıktı ama su eksiltmedi motor stop etmeli mi yoksa rölantide çalışmalı mı diye? benzinli motorda stop edilmeli, soğuması beklemeli sonra radyatör kapağı güvenli şekilde açılıp eksik varsa su ilave edilmeli dedi ama dizel motorda rölanti de çalışmalı dedi...

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bende de T var hatta lpg ustasına bunu söküp direk bağlayalım kalorifer yeterli ısıtmıyor dediğimde bana T borusu direk bağladığında kaloriferi açmadığın sürece su devirdaym olmaz dedi anlamadığım bi konu olduğu için ısrar etmedim öylece duruyor gerçi şu anda ne hararet ile nede ısıtma ile problemim yok... ayrıca bi mazda ustasına hararetli ilgili soruyu sordum. hararet çıktı ama su eksiltmedi motor stop etmeli mi yoksa rölantide çalışmalı mı diye? benzinli motorda stop edilmeli, soğuması beklemeli sonra radyatör kapağı güvenli şekilde açılıp eksik varsa su ilave edilmeli dedi ama dizel motorda rölanti de çalışmalı dedi...
Konuya yazdığım ilk mesajda bunu belirtmiştim, dizel konusu olsaydı, rölantide çalıştırılması gerektiğini belirtirdim... İki motor için hararet sorunu için yapılması gereken klasik işlemlerdir... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
T Olmazsa kalorifer çalışmadığında lpgye su gitmez diyen ustanın düz mantığı neyse. O mantık musluklu araçlar için geçerli. Bizimki musluklu değil

Üst Alt