Antifiriz Nasıl Konulur?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle Mazda Radyatörünün soğumasını bekleyelim ki, sıcak su bizi yakmasın...

1-Radyatör kapağını açın

2-Yedek su kabı kapağını açın.

3-Radyatörün altına boşalacak su için geniş kap koyun.

4-Radyatörün altındaki tahliye tapasını açın, tüm suyu leğene boşaltın

5-Radyatör tahliye tapasını sıkıca kapatın ve kapandığından emin olun.

6-3 Litre Antifrizi radyatörden yavaşça dökmeye başlayın

7-Üzerini saf su veya kireçsiz su ile doldurun.

8-Radyatör boğazına kadar dolunca aracı çalıştırın.

9-Motor suyu çektikçe üzerine radyatörden üzerine su ekleyin

10-Motor normal ısısına gelip, fan açılana kadar su ekleme işlemini yapın, iki defa fan açıp kapadıktan sonra Radyatördeki su artık çekilmiyorsa normal seviyesine geldiyse radyatör kapağını iyice kapatın ve genleşme kabını ''full'' yazan yere kadar doldurun.

11-Motor soğuyunca aracın altına eğilip herhangi bir su kaçağı olmadığından emin olun ve genleşme kabındaki su miktarını tekrar kontrol edin, eksik ise tamamlayın. Ayrıca radyatör kapağından da seviyeyi kontrol edin. Eksik ise tamamlayın.

12-Guzuyu kuru bir zemine çekerek herhangi bir su sızıntısının olmadığından emin olun.

Ayrıca; lpg sistemi bulunan araçlarda sistem hava yapabileceğinden tekleme olabilir, bunu su ilave ederek teklemeyi kesene kadar takip etmenizde fayda var... Rölanti motorundan geçen suyun hacmi değişeceğinden bir süre rölanti dengesizliği de olabilir, bu sorunu da 5-10 kilometre yol yaparak aşabilirsiniz...

Kolay gelsin.

Antifiriz değişimi ile ilgili fotoğraflı konumuz da mevcut bakmanızı tavsiye ederim;

http://www.mazdagaraj.com/konular/1181-mazda-323-bj-antifiriz-degisimi.html

Önemli Uyarı; yapılacak işlemlerden dolayı oluşabilecek sorunlardan www.mazdagaraj.com sorumlu değildir...

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben geçtiğimiz Şubat ayında antifiriz değişimi yapmıştım. 3 lt antrifiz ve geri kalanını su ile tamamlamıştık.

Yaklaşık 9 ayda 13.000 km de guzuya eklediğim su 0.5 litre falan.

Merak ettiğim şu; antrifiz değişimi yapmalımıyım?

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben geçtiğimiz Şubat ayında antifiriz değişimi yapmıştım. 3 lt antrifiz ve geri kalanını su ile tamamlamıştık.

Yaklaşık 9 ayda 13.000 km de guzuya eklediğim su 0.5 litre falan.

Merak ettiğim şu; antrifiz değişimi yapmalımıyım?

-Mobil uygulamadan gönderildi-
Hiç bir şey yapmana gerek yok abi. Antifirizi 2 yılda bir değiştirin diyorlar ama ömrü çok daha uzun. Sadece arada su ekliyorsan bazende antifiriz eklemeden fayda var.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Abiler Havasını Nasıl Alırız Onu da Bi Yazarsanız Çok Makbule Geçecek..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abiler Havasını Nasıl Alırız Onu da Bi Yazarsanız Çok Makbule Geçecek..

Radyatör kapağı, genleşme kabının kapağı açık şekilde aracı çalıştırın, suyu çeker ve kabarcıklar çıkar, fazla gaz vermeyin ve bu çekilmenin, kabarcıkların gitmesini bekleyin... Bu işlem sonunda fan açılıp kapandıktan sonra, varsa tekleme geçtikten sonra, eksik su ilave edildikten sonra sistemdeki hava da alınmış olur...

Bazı araçlarda hortumların üzerinde hava alma vidası bulunuyor, sistem çalışırken bu vidayı açıp oradan su gelene kadar beklediğinde de hava alınmış oluyor...

;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sıfır arabanın fabrikasyon antifrizini servisin kontrol etmediğini varsayarsak ne kadar bir zaman sonra değişim yapmak gerekir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sıfır arabanın fabrikasyon antifrizini servisin kontrol etmediğini varsayarsak ne kadar bir zaman sonra değişim yapmak gerekir.

Bunun şöyle basit bir yöntemi var, sanayide suyun ölçümü yapılıyor ve o anki değerine göre karar veriliyor...

Kendi tecrübemi de paylaşayım; sıfır aldığım aracımın antifrizini ilave gerekmediği için 4.5 yıl boyunca değiştirmedim, satmadan önce ölçümünü yaptırdığımda da, değişecek nitelikte değil denilmişti... Galeri esnafına sattığım için aracımın akibetini takip edemedim, yoksa bazı şeyleri tecrübe edinmek adına sorup öğrenirdim...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Biraz once total organik antifiriz aldim 3lt radyator ust hortumu soktum uzuna pimas gecirdim motor icine su akmasin diye radyator kapagini sokup hortumu oraya koydum mars yaptim temiz su gelene kadar temiz su geldikden sonra radyator alt tipayi acip icini bosalttim tipayi kapattim ust hortumu yerine taktim antifirizi eklemeye basladim radyator ve genlesme kabini doldurup mars yaptim biraz daha ekleme yaptim biraz gaz verdim falan ama 3lt antifirizden 750ml falan artti su dolduramadim ama akan daha fazla idi ?????

farukdumlu

Katılımcı
dün başıma gelen talihsiz su kabı olayını izninizle paylaşmak istiyorum.genleşme kabım herzaman full göstermesine rağmen yolda aracım aniden 3000 devre çıktı rolanti düzensizleşti ve şanzıman vurmaya başladı.kaputu açtım ve genleşme kabımdan su fışkırıyordu ve bayağı suyu fışkırttı sonuç olarak aracı soğutup radyatörden su kontrol ettiğimde ne göreyim su yok araçta.LÜTFEN genleşme kabındaki suya bakıp suyum tamam diye devam etmeyiniz.su tamamlama işlemi sonrası eski haline döndü.susuz çalışma ihtimali olmayan aracın hararetinde yerinde sabit kalması genleşme kabındaki su oranı beni yanılttı.saygılarımla

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
dün başıma gelen talihsiz su kabı olayını izninizle paylaşmak istiyorum.genleşme kabım herzaman full göstermesine rağmen yolda aracım aniden 3000 devre çıktı rolanti düzensizleşti ve şanzıman vurmaya başladı.kaputu açtım ve genleşme kabımdan su fışkırıyordu ve bayağı suyu fışkırttı sonuç olarak aracı soğutup radyatörden su kontrol ettiğimde ne göreyim su yok araçta.LÜTFEN genleşme kabındaki suya bakıp suyum tamam diye devam etmeyiniz.su tamamlama işlemi sonrası eski haline döndü.susuz çalışma ihtimali olmayan aracın hararetinde yerinde sabit kalması genleşme kabındaki su oranı beni yanılttı.saygılarımla
Su nereye gitmiş baktınızmı soruna

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Radyatör kapağının işlevini tam olarak yerine getirdiğinden emin ol, yoksa genleşme kabından su atmaz... Ayrıca; lpg varsa borularından veya kelepçelerinden kaçak olup olmadığını da kontrol et... Allah korusun...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2 gun boyunca araba binmemistim sabah ailecek kalktik bayram sabahi ziyaretler falan yapilacak ciciler giyilmis mars yapmadan suya bakim dedim gensleme kabi normal o sira kardesim babam annem yanimda hadii hadii neye bakiyon vs vs herkez arabanin basinda motor soguk diye radyator kapagini hizlica bi actim acmaz olaydim komple bi ailecek antiriz olduk

badass

Sessiz
Antifriz koyduk gecen 2 gun sonra şanzıman yagini degistirmek icin araba life kalktı usta bir baktı motor tapalarindan biri su kaçırıyor neyseki erken fark edildi ve ben dördünü birden degistirtdim tekrar yeni antifriz koyduk bir hafta oldu bir durum yok.arabada daha once antifriz kullanılmadığı icin araba biryerden patlaklik verdi neyseki sorun çözüldü. Dikkat edin derim

farukdumlu

Katılımcı
daha önce konu açmıştım ama bulamadım.su tüketim sebebim radyatör kapağı emiş yapmadığından fazla su tahliyeden dışa atarmış.dikkat ltf

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
daha önce konu açmıştım ama bulamadım.su tüketim sebebim radyatör kapağı emiş yapmadığından fazla su tahliyeden dışa atarmış.dikkat ltf

İlk bakılacak yerin radyatör kapağı olduğunu söylemiştim... Geçmiş olsun, kazasız günler...

Radyatör kapağının işlevini tam olarak yerine getirdiğinden emin ol, yoksa genleşme kabından su atmaz... Ayrıca; lpg varsa borularından veya kelepçelerinden kaçak olup olmadığını da kontrol et... Allah korusun...

Ben bir ustanın tavsiyesiyle eski araca 1 lt sirke katıp 15 gün kadar bindikten sonra tahliye gerçekleştirmiştik.
Sonra sistemi radyatör ağzından hava da basmak suretiyle boşaltıp, a.firiz ekledik..
Tehlikeli olarak görsemde bu işlemi, motor soğutma suyu boşaltılırken dünya kadar pislik akmıştı..
Önermemekle birlikte bu tip a.firiz bulunduğunu bilmediğimiz araçlarda Veli abinin vermiş olduğu bilgilere ek olarak mevsim kış değil ise öncelikle 1 lt a.firiz ekleyip kalanı su ile doldurduktan sonra 1-2 gün kullanıp iyice gözlemleyip, onrasında sistemden 2 lt kadar daha su boşaltıp kalanının a.firiz ile doldurarak kullanılmasının güvenlik için gerekli olduğu kanısına ulaşıldığı gerçeği ortaya çıkıyor..

Üst Alt