Ankara'da Mazda Ustası Tavsiyesi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben hondacılardan o şekilde biliyorum abi, kesinlikle bakmadığını.. Belki tanıdık vs ise..

Bunu netleştirmek gerekir... Geçenlerde Mazda motoru yaptırmış bir usta tavsiyesi yazdım foruma adam fosurgenci (VVV) çıktı, hatır gönül ile arkadaşa bi motor yaptım, herkese tavsiye etmiş ben Mazda'ya bakmıyorum demişti... :D

durek

Sessiz

Hondacı Kadir Honda hariç başka araca bakmaz..
Hayır abi Hondacı Kadir Usta değil bu adam Toyota servisinden ayrılma diye biliyorum ama özellikle LPG kullanımında oluşan bizim magnezyum subaplarının olayını ve kapağın eğilmesini çok iyi biliyor motoru baştan aşağı elden geçirdi ve araba tıkır tıkır akıyor çok şükür. Daha önce de 3 kere yapmış bu motorlardan. Yani mazdada ne var ne yok en ince ayrıntısına kadar biliyor. Ben babamların firmada çalışan bir tırcı abinin vesilesiyle buldum o adam da subarusunu götürüyomuş.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ali-gb

Sessiz
bir başkasından daha duymuştum; bu usta da servisten ayrılma galiba
ama büyük çoğunluğun üzerinde ittifak ettiği bir isim yok ankarada
gidip tanışıp, tecrübe etmekle net bir şey ortaya çıkar diye düşünüyorum

Benden duymuşsundur başka bir ortamda yazmıştım.
Murat usta yarışçıdır ayrıca. Bulunduğum başka ortamdan; bir kaç arkadaşı yönlendirmiştim. çok memnun kaldılar. Herkesin aracını kabul etmiyorlar. Özellikle mazdaya bakıyorlar.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benden duymuşsundur başka bir ortamda yazmıştım.
Murat usta yarışçıdır ayrıca. Bulunduğum başka ortamdan; bir kaç arkadaşı yönlendirmiştim. çok memnun kaldılar. Herkesin aracını kabul etmiyorlar. Özellikle mazdaya bakıyorlar.

doğrudur, oradan görmüştüm, sonra ayrıntısına ulaşamamıştım
bu usta da mazda servisinden ayrılma galiba değil mi?
düzgün esnafsa, işini iyi yapıyorsa listeye eklenebilir
yine diğer forumdan bir arkadaş furkan oto serkan ustayı önermişti, onu da tanır mısınız? ben tanıştım ama nasıl iş yapar, ustalığı nasıldır bilmiyorum, demesine göre uzun yıllardır mazdacı

ali-gb

Sessiz
doğrudur, oradan görmüştüm, sonra ayrıntısına ulaşamamıştım
bu usta da mazda servisinden ayrılma galiba değil mi?
düzgün esnafsa, işini iyi yapıyorsa listeye eklenebilir
yine diğer forumdan bir arkadaş furkan oto serkan ustayı önermişti, onu da tanır mısınız? ben tanıştım ama nasıl iş yapar, ustalığı nasıldır bilmiyorum, demesine göre uzun yıllardır mazdacı

Serkan ustaya ben bir müddet gittim. Allah razı olsun teklemeyi o gidermişti. Milletin lpg de tekleme varken bende benzinde tekleme vardı :D benzin pompasını temizledi tekelemeden eser kalmadı. Rolanti inip çıkıyordu, gaz kelebeğini temizledi. Saat gibi oldu. Ama bi kaç ay sonra rolanti düzensizliği yine devam etti, bu problemden dolayı baya başını ağrıttım, o yüzden biraz sıkıldı benden galiba. Volan taşlatmamasını da biliyorsun. Ama Murat usta öyle değil. İnsan ister istemez sıkılır ama yinede işini yapar ya Murat usta da öyle.

oktay toker

Sessiz
Hayırlı geceler.

Kapı önünde yatan 91 323 f hb var.1.5 yıldır yatıyor.Beni tanıyan arkadaşlar aracı az ve yaptıklarımı kısmen az çok bilirler.Rabbim razı olsun bazı aksiliklerden ötürü önüne geçemediğim bazı arkadaşlar maalesef beni epey zor duruma düşürdüler.Bende o vakit kafam biraz rahtattı kendi işimi kendim yapmaya her zaman bıkmadan usanmadan eninde sonunda yapan olduğum için bir güven,sinir ile gelen niyet ile Motor kapagını,manifolt,karbiratör vesaire her şeyi dagıtmıştım en son ve öylece kaldı.Malum sıkıntılarım nüksedince elimi sürmeye ne fırsatım oldu nede hevesim.Hurdaya vereyim dedim 1.5 bile vermeyenler var.Alırken temiz araca göre yüksekte olsa bir mebla ile aldım.Kerata çok yakışıklı ve her baktığımda bana kızıyor sanki.:) :p

Elde avuçta şimdilik bir şey yok fakat niyetimi yaptım.Rabbim niyetiimi kabul ederse bu yaz muhakkak motoru komple yaptırmaya karar verdim.2.el başka araç için ancak gücüm yetse yine 5,6 binliklere yeter.Alınacak bu araçlarında motor ne yapar malumunuz.Bende yeni alana kadar bu yakışıklıya harcarım binerim.düşüncesiyim.

Kararım komple motorda değişecek ne varsa yenisi ile değişim ve sorunsuz kullanıma yönelik.Haricen hidrolik direksiyon ekleme ve otomatik Şanzumanıda temiziyle değişmeye niyet ettim.Klima niyetim hiç yok sevemedim.Egsoz sistemi,depo vesaire komle değişecek.

2.el araç meblasını bu araca gömmeye karar verdim.Niyetim f323 hb olarak benle yaşlansın.

Bu konu sonunda ve diğer usta tavsiyesi konusunda Murat usta ön planda görünüyor.Bu ustamızı kısa süre içinde arayacağım konuşacağım ama önce buradan yukarda yazdığım gibi bana yardımcı olabilir mi yoksa normal arızalar ile uğraşan bir arkadaşımız mı?Komple motor olarak bir yorum görmediğim için sizler sanırım bu yakın sürede gidip tanıdınız gördünüz,yazılanlar bu yönde görünüyor.Danışayım istedim.Ona göre Murat ustanın başını bu biilinç ile agrıtayım istedim.

Araç konusunu bilahire açacagım sizlerde Lal'i yakında tanıyacaksınız.

ali-gb

Sessiz
Hayırlı geceler.

Kapı önünde yatan 91 323 f hb var.1.5 yıldır yatıyor.Beni tanıyan arkadaşlar aracı az ve yaptıklarımı kısmen az çok bilirler.Rabbim razı olsun bazı aksiliklerden ötürü önüne geçemediğim bazı arkadaşlar maalesef beni epey zor duruma düşürdüler.Bende o vakit kafam biraz rahtattı kendi işimi kendim yapmaya her zaman bıkmadan usanmadan eninde sonunda yapan olduğum için bir güven,sinir ile gelen niyet ile Motor kapagını,manifolt,karbiratör vesaire her şeyi dagıtmıştım en son ve öylece kaldı.Malum sıkıntılarım nüksedince elimi sürmeye ne fırsatım oldu nede hevesim.Hurdaya vereyim dedim 1.5 bile vermeyenler var.Alırken temiz araca göre yüksekte olsa bir mebla ile aldım.Kerata çok yakışıklı ve her baktığımda bana kızıyor sanki.:) :p

Elde avuçta şimdilik bir şey yok fakat niyetimi yaptım.Rabbim niyetiimi kabul ederse bu yaz muhakkak motoru komple yaptırmaya karar verdim.2.el başka araç için ancak gücüm yetse yine 5,6 binliklere yeter.Alınacak bu araçlarında motor ne yapar malumunuz.Bende yeni alana kadar bu yakışıklıya harcarım binerim.düşüncesiyim.

Kararım komple motorda değişecek ne varsa yenisi ile değişim ve sorunsuz kullanıma yönelik.Haricen hidrolik direksiyon ekleme ve otomatik Şanzumanıda temiziyle değişmeye niyet ettim.Klima niyetim hiç yok sevemedim.Egsoz sistemi,depo vesaire komle değişecek.

2.el araç meblasını bu araca gömmeye karar verdim.Niyetim f323 hb olarak benle yaşlansın.

Bu konu sonunda ve diğer usta tavsiyesi konusunda Murat usta ön planda görünüyor.Bu ustamızı kısa süre içinde arayacağım konuşacağım ama önce buradan yukarda yazdığım gibi bana yardımcı olabilir mi yoksa normal arızalar ile uğraşan bir arkadaşımız mı?Komple motor olarak bir yorum görmediğim için sizler sanırım bu yakın sürede gidip tanıdınız gördünüz,yazılanlar bu yönde görünüyor.Danışayım istedim.Ona göre Murat ustanın başını bu biilinç ile agrıtayım istedim.

Araç konusunu bilahire açacagım sizlerde Lal'i yakında tanıyacaksınız.

Ben Murat ustaya komple motor yaptırdım. 100 bin km de garanti veriyor. Motoru yaptı arabanın üstüne attı, Allah ne verdiyse basarken ben durdurdum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben Murat ustaya komple motor yaptırdım. 100 bin km de garanti veriyor. Motoru yaptı arabanın üstüne attı, Allah ne verdiyse basarken ben durdurdum :)

İyiymiş... 12 bin kilometrede yağın rengi nasıl sapsarı olurdu yoksa... :eek:

Bu tür yorumlara ve yönlendirmelere forum yönetimi olarak katılmadığımızı peşinen belirteyim...

İleride gereksiz yere sorumluluk altına girmek istemiyoruz.

oktay toker

Sessiz

İşe biraz espirisel yaklaşmıssın ama anlatımın sanki bu arkdaşı biraz sorumsuzluk havasına büründürmüş.

Motorun gaz pedalına basmak motor testi olamaz.Doğruda değil.

Motor toplamak bir çok motorcu usatası için hiç zor değil.Zor olan sıfır motor ayarında sıhhatli çalışmasına ve ömürlü olmasına yönelik temiz bir çalışma ve ayar yapmaktır değilmi?Benim aradığım bu.

Aracı satmak amaçlı öylesine bir motor yapımından bahsetmiyorum.

ali-gb

Sessiz
İşe biraz espirisel yaklaşmıssın ama anlatımın sanki bu arkdaşı biraz sorumsuzluk havasına büründürmüş.

Motorun gaz pedalına basmak motor testi olamaz.Doğruda değil.

Motor toplamak bir çok motorcu usatası için hiç zor değil.Zor olan sıfır motor ayarında sıhhatli çalışmasına ve ömürlü olmasına yönelik temiz bir çalışma ve ayar yapmaktır değilmi?Benim aradığım bu.

Aracı satmak amaçlı öylesine bir motor yapımından bahsetmiyorum.

Öyle yapmasının sebebi benim kanaatimce, kendine güvenmesi, basmasıda motorda herhangi bir ayarsızlık olmuşsa ortaya çıkarması için. çünkü motoru koyduğu günün ertesi günü ben yola çıkacaktım. Motor toplamak kolay da olsa ustalık işi yine. Murat ustanın söylediği, başka bir ustanın topladığı bir motoru murat ustaya getirip ayar yaptırmaları. Murat ustayla tanışan ondan başkasına gitmiyor. Murat ustanın topladığı motordan gram yağ gelmez, gelse bile o yağ kaçağını halletmeden bırakmaz. Yine tercih sizin. Ben mazdacılar ustasız kalmasın diye buraya yazdım.

oktay toker

Sessiz
Öyle yapmasının sebebi benim kanaatimce, kendine güvenmesi, basmasıda motorda herhangi bir ayarsızlık olmuşsa ortaya çıkarması için. çünkü motoru koyduğu günün ertesi günü ben yola çıkacaktım. Motor toplamak kolay da olsa ustalık işi yine. Murat ustanın söylediği, başka bir ustanın topladığı bir motoru murat ustaya getirip ayar yaptırmaları. Murat ustayla tanışan ondan başkasına gitmiyor. Murat ustanın topladığı motordan gram yağ gelmez, gelse bile o yağ kaçağını halletmeden bırakmaz. Yine tercih sizin. Ben mazdacılar ustasız kalmasın diye buraya yazdım.

Önceki anlatımın yerin bu şekilde bir anlatımı yapmış olsa idin en doğru yorum olacaktı.İnsanlardaki soru işaretini cevaplayan geç bir anlatım olmuş.Tavsiyen için Rabbim razı olsun lakin işte tavsiye ederken yapılacak yorum anltım şekli son derec açıklayıcı ve soruları cevaplayacak nitelikte olmalı.Hayırlısı bakalım.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
kendime yeni bir usta arıyorum, murat usta benim için kötünün iyisiydi, bir iki husustan dolayı bırakmaya karar verdim,
mitsubishi forumda "uzman japon ergin usta" diye birini söylemişler bol bol, bizden bu usta hakkında malumatı olan var mı?

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
kendime yeni bir usta arıyorum, murat usta benim için kötünün iyisiydi, bir iki husustan dolayı bırakmaya karar verdim,
mitsubishi forumda "uzman japon ergin usta" diye birini söylemişler bol bol, bizden bu usta hakkında malumatı olan var mı?
Tanımıyorum ama işinde iyi ise bizde bilelim Abdülkadir

Herşey düşüncede başlar.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
konuya devam edelim :)
öncelikle "uzman japon" ergin usta ile tanışma fırsatım olmadı ama 2 arkadaş gönderdim oraya,
2011 corollası olan arkadaş 10 bin bakım yaptırdı, 200 tl almış, işçilik almadığını söylemiş
bir de aracı bilgisayara bağlayıp hata kodlarını temizlemiş
2007 m3 ü olan arkadaşın manifoltta çatlama varmış, lpg montajından dolayı, 200 tl ye halletmiş

arkadaşların anlattıkları doğrultusunda dürüst biri olduğu, işçilik ücretinin makul olduğu kanaati hasıl oldu,
ağırlıklı olarak mitsu ya bakıyormuş ama ufak tefek şeylerde , yağ bakımı vs. gibi konularda gidilebilir

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ve asıl usta tecrübemize gelecek olursak @emytoget muratın da bilgilendirmesi üzerine "ortaklar mazda" yasin ustaya gittim bugün öğleden sonra
3 kişi çalışıyorlar, mazdadan anlayan yasin usta, kendisi şu an 96-97 kasa 323 e biniyor, ondan önce 94 model 626 sı varmış, aile komple mazdacı dedi :)

hem tanışma hem de ufak tefek eksikler ve kontrol amaçlı oradaydım

buji tırnak aralıklarını 0,65 e ayarladık
geçenlerde aracın altından bir miktar su aktığını görünce kaçak var mı diye ona baktırdım, radyatör hortumunun kelepçesi sıkıntılı imiş onu hallettik,
ilk çalıştırmada gelen kayış sesini hallettik
aks körüğünün biri yırtılmış, şu an alt takım işine giremeyeceğim için sadece onu değiştirdik,
ve alt takımdaki eksikleri tespit ettik
motor kulaklarını kontrol ettik, sadece alttaki kulak sıkıntılı imiş

arabayı bayağı beğendi :)

efendi bir kişiliğe sahip, muhabbeti iyi, sıkıntınızı rahatlıkla anlatabiliyorsunuz, 626 lar ile haşır neşir
işçilik ücreti gayet makul
kısacası ben tavsiye ediyorum, bundan sonra oraya gideceğim, biraz toparlanınca alt takımı ona yaptıracam
88 oto sanayi 2. bölge de :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
ve asıl usta tecrübemize gelecek olursak @emytoget muratın da bilgilendirmesi üzerine "ortaklar mazda" yasin ustaya gittim bugün öğleden sonra
3 kişi çalışıyorlar, mazdadan anlayan yasin usta, kendisi şu an 96-97 kasa 323 e biniyor, ondan önce 94 model 626 sı varmış, aile komple mazdacı dedi :)

hem tanışma hem de ufak tefek eksikler ve kontrol amaçlı oradaydım

buji tırnak aralıklarını 0,65 e ayarladık
geçenlerde aracın altından bir miktar su aktığını görünce kaçak var mı diye ona baktırdım, radyatör hortumunun kelepçesi sıkıntılı imiş onu hallettik,
ilk çalıştırmada gelen kayış sesini hallettik
aks körüğünün biri yırtılmış, şu an alt takım işine giremeyeceğim için sadece onu değiştirdik,
ve alt takımdaki eksikleri tespit ettik
motor kulaklarını kontrol ettik, sadece alttaki kulak sıkıntılı imiş

arabayı bayağı beğendi :)

efendi bir kişiliğe sahip, muhabbeti iyi, sıkıntınızı rahatlıkla anlatabiliyorsunuz, 626 lar ile haşır neşir
işçilik ücreti gayet makul
kısacası ben tavsiye ediyorum, bundan sonra oraya gideceğim, biraz toparlanınca alt takımı ona yaptıracam
88 oto sanayi 2. bölge de :)
Tesekkurler Abdülkadir. Forum için güzel haber. Sevindim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt