Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Android, Güncelleme Yaptıkça Yavaşlar mı? Neden?

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Şahsen hiç kullanmadım ve bu konuda tecrübe sahibi değilim fakat çevremde ne kadar android işletim sistemi olan arkadaşım varsa hepsinin de genel sorunu telefonun yavaş çalışması idi, tabi bir çoğu neden olduğunu bile bilmiyor ayrı bir sorun...

İnsanların geri tuşuna onlarca defa basmalarını, daha da yavaş olanların sinirle bu hareketi yapmaları dikkat çekici boyuta gelince araştırma yaptığımda, bu işletim sisteminin güncelleme aldıkça yavaşladığı bilgisine ulaştım...

Bir çok insan kendisine sunulanı veya çok satanı en iyisi olarak bilmesinden kaynaklı olsa gerek, başka başka sistemleri gördüklerinde de, uzaylı görmüş masum köylü moduna girmeleri ayrı bir komedi...

Aşağıdaki linkte de; çok iyi donanıma sahip telefon sahiplerinin, android işletim sistemini güncelleme aldıkça, telefonun yavaşladığı şikayetleri var...

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/199444-android-5-0-guncelleme-sonrasi-yavaslama.html

İnsan neden parasıyla böyle rezil olur ki?

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Güncellemeyi telefon üzerinden yaptıkların için genelde böyle oluyor. Telefon tamamen sıfırlanıp arkasından bilgisayar üzerinden yazılım güncellemesi yapılırsa eskisinden çok çok daha iyi olur. Özellikle güncelleme öncesi wipe veya mega wipe işlemi çok önemlidir. Ayrıca insanlarımız cihazlarını eski sıradan telefonlar gibi kullanıyor, gereksiz dosyalar, atık dosyalar ve en önemlisi ön bellek sık sık temizlenirse bu tip kasmalar yaşanmaz. 5 yıldır android kullanıyorum; ilk yıllar gerçekten çok kötüydü, ama son 2 yıldır cihazlar gerçekten çok iyi (samsunglar hariç).

3. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Eskiden öyleydi ancak artık son iki sürüm ile o sorun tamamen yok oldu

4. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Ramine ve islemcine gore dolum yapilirsa sikinti olacagini sanmiyorum
    Samsung win kullaniyorum bana yeterli geliyor

5. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Android 5 ile bu sorun aslında büyük oranda çözüldü.
    Ama buradaki asıl sorun androidde değil, telefon üreten firmalarda.
    Saf android nexuslaraki (sony telefonlarda ona yakın) android 5 ile en büyük sorun olan kasma sebebi ram olayını tamamiyle çözdü denebilir. Günlük kullanımda 600 mb civarı ram tüketiyor.

Ama örneğin samsung 2GB civarı tüketiyor. Bunun birden fazla sebebi ama sonuç Samsung'un bu konudaki başarısızlığı ve piyasada en çok androidli telefon satan üretici olması sorunun androidde gibi olmasına neden oluyor.

Sonuçta son bir kaç yıla kadar telefonların 1 ve 2 gb ram kapasiteli olduğunu düşünürsek 2 gb tüketen bir sistemde telefonun kasmanısını bırakın çalışması mucize :)

6. VolkanSrky

VolkanSrky Sessiz

Yeni telefon alırsın kullanırsın hoşuna gider bi günceleme atarlar yavaşlar bitane daha biraz daha yavaşlar bu çok yavaş yenisini alayım dersin yenisini alırsın devam eder bu şekilde :)

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İlk kullandığım android telefon, sony'di ve android 2.3 sürümü yüklüydü gayet memnunudun. Güncelleme ile android 4.0'a yükselttim kasmalar olmuştu.

Bu sorunlar yukarda da yazıldığı gibi cihaz kaynaklı, android değil :)

Şuan Huawei Ascend P7 kullanıyorum hiç donma, kasma, kilitlenme yaşamadım :)

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Verdiğim linkteki şikayetler 5.0 sürümü için...

9. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Android işletim sistemi iOS ve Windows Phone'a göre dokunma algılamasında daha yavaş.
    Bunun temel sebebi, örneğin iOS'ta ekrana dokunduğunuzda işletim sisteminin bütün işlemleri durdurup bu işe odaklanması. Yani işletim sistemi arka planda çalışan bütün uygulamaları durdurup bütün önceliği kullanıcının dokunduğu noktaya yöneltiyor.

Android'te ise böyle bir durum söz konusu değil. Kullanıcı ekrana dokunduğu anda arka plandaki uygulamalar çalışmaya devam ediyor. Bu da İngilizce'de lag adı verilen gecikmeye yol açıyor. Bu işletim sistemini kullanan cihazlar ne kadar güçlü olursa olsun dokunma deneyiminin düşük olmasına yol açıyor.

Bunu düzeltmenin bir yolu yok. Çünkü Android işletim sistemi bu mantık üzerine kurulmuş ve bunu değiştirmek için önce işletim sistemini düzenlemek gerekiyor. Ardından bütün uygulamaların bu mantıkla yeniden yazılması gerekiyor ki bu da pratik olarak imkansız bir durum.

10. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Valla abi HTC yi bilmiyorum çok araştırmadım ama diğer telefon Samsung :)

Tasarım vs tercih meselesi ama teknik verilere gelince Samsung çok yüksek donanımla geliyor ama fiyat performansta yerlerde. Eşimin 1800 TL ye aldığımız Note 3 takılıp kasılırken benim 1000 TL lik Nexus yağ gibi kayıyor :)

iphone hayranı, dergilerde mobil cihaz editörlüğü yapmış bir arkadaşın sözü :
    "Yıllarca andorid kötü diye bizi kandırmışlar, kötü android yoktur, kötü Samsung vardır :)"

Bence android sonuçta tabiki bir Windows 8 veya ios kadar kararlı ve verimli değil ama Samsung lardaki kadar da kötü değil.

11. karardvn

karardvn Aktif

Bende 2 yıldır sony kullanıyorum ilk aldığımda çok iyiydi 2.3 az gelir diye güncelledik 4.1'e hay güncellemez olaydım yağ gibi kayan telefon güncellemeden sonra çok kasmaya başladı bir daha telefon aldığımda kesinlikle güncelleme yapmayacağım tam bir baş belası oluyor :)

12. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Sony ve Nexus cihazlarında hiç bir problem yok seneler önce bu Android furyası çıktığında mantar gibi Android modeli çıkartan Samsung'tan uzak durun dedim millete şimdi o eski samsung cular iphone aldılar. Ama benim 2. Android telefonum z2 öncesi de sony idi

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Güncelleme yaptığında da yağ gibi kayan işletim sistemini deneyebilirsin hocam... ;)

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kısacası; bu dereden bu balık çıkıyor mantığı ile bize verilen çöplükleri kabullenmemiz gerekiyor demektir... O zaman bu durumdan şikayet etmenin mantığı da kalmamış oluyor...

O0

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Güncelledikçe kasma sıkıntısı olduğu doğru ama lolipop lâ bu işin üstesinden gelindiği söyleniyor bakalım göreceğiz. Tabi ki telefonun sunduğu imkânlar da çok önemli her şey Android kaynaklı değildir.

16. ersinnsahin

ersinnsahin Sessiz

Her güncelleme en son çıkan modele ve teknolojiye göre tasarlanır. Pentium 2 ye Windows 8 kurup randıman alamayacaksak bu durum telefonlar içinde böyledir.

Ama şu bilgisayardan Android güncelleme işini de merak etmiyor değilim.

Sayfayı Paylaş