Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anadolu Lisesi- Özel Lise Hangi Okul Tercih Edilmeli? (Anket)

Konu, 'Tarih - Kültür' kısmında magic tarafından paylaşıldı.

?
  1. anadolu lisesi

73,2%
  2. yabancı kolej

14,1%
  3. özel kolej

12,7%
  1. magic

magic Sessiz

Evet sevgili mazdaseverler, eğitim öğretim konumuzu açmış bulunuyorum :)
    önümüzdeki yıl liseye başlayacak oğlum için arayışlara başladık,
    bu süreci daha önce atlatanlar, ya da forum üyemiz olup da eğitimci olanların da desteklerini rica ediyorum...

teog sınavlarına giren çocuklarımızın önünde meslek liseleri dışında 3 seçenek var:
    1- anadolu liseleri
    2- yabancı kolejler
    3- özel kolejler

anadolu liseleri: (neredeyse tam puanla alan 4-5 bildik okulun dışında) hazırlık sınıfı olmayan 4 yıllık okullar, dershanelerin olmadığı bir dönemde üniversite başarılarının düşüp düşmeyeceği tartışılıyor. Bir diğer dezavantajı da yabancı dil eğitimi konusunda...

yabancı kolejler: üniversiteyi yurtdışında okumak isteyenler için tavsiye ediliyor, yabancı dil eğitimi konusunda başarılı bulanlar çoğunlukta...

özel kolejler: çok şubeli olanlar, tek şubesi olanlar, hazırlık sınıfı olanlar/olmayanlar, 9-10-11.sınıflarda temel dersleri ingilizce okutanlar/türkçe okutanlar vs bir sürü farklı uygulama var, şimdi bir de temel lise tanımı eklendi bunlar da eski dershanelerden dönüşen liseler...

liseyi kolejde ya da anadolu lisesinde okuyanlara ek olarak şunu sormak istiyorum: 9-10-11.sınıfta matematik/fizik/kimya/biyoloji derslerini ingilizce okumak çocuğun başarısını etkiler mi? bu dersleri türkçe okutan okullar daha mı mantıklı?

teog sonucuna göre burs veren,
    benim istanbulda baktığım/araştırdığım liseler şunlar:
    -günhan koleji (maltepe)
    -çevre koleji (erenköy)
    -marmara koleji (maltepe)
    -f.b koleji (kayışdağı)

genel olarak konu hakkında, özelde yukarıda yazdığım kolejler hakkında
    bilgisi olup da paylaşan olursa sevinirim...

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Tabii ki Fenerbahçe koleji :D

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    2000 yılından bu yana epey uzak kaldım abi okul dünyasından, şuan ne durumda bilmiyorum, bu konuda fikrim yok.

4. selmazda

selmazda Katılımcı

Merhabalar, Güzel bir konuya değinmişsiniz gerçekten. Eğitim konusu çok önemli.

Eğitim kökenli ve yurtdışında da eğitim görmüş birisi olarak size tavsiyem, sizin de çok isabetli olarak belirttiğiniz gibi, TÜRKÇE EĞİTİM yapılan kaliteli bir okula vermenizdir oğlunuzu.

Peki yabancı dil öğrenmek lazım değil mi? önemli değil mi? Elbette bir insanın kendi dilinden başka bir veya birkaç dili bilmesi, anlaması, çok güzel bir şeydir, faydalıdır, zevklidir, bir artıdır. Ama kesinlikle olmazsa olmaz bir değer değildir, şu anki eğitim sistemimizin zorladığı gibi. Önemli olan seçilen eğitim alanında, konuda bir numara olmak, o konuyu, dersi, alanı çok iyi öğrenmektir. Dünyanın önemli bir çok şahsiyeti yabancı dil bilmemektedir. Gerektiğinde tercüman tutmaktadırlar. Bir yabancı dili öğrenilmesi gereken ana konunun önüne geçirmek demek, hiç bir şey öğrenilmemekle eş değerdir.

Bütün formal eğitiminizi yabancı bir dilli almak demek, kendi kültürünüze, dilinize, tarihinize, düşünce yapınıza yabancılaşmayı da beraberinde getirir. Yabancı bir ülkenin diliyle eğitim görmek, kendi dilinizde ve genel olarak, düşünce yeteneğinizin zayıflamasına yol açar, hem o yabancı dili tam öğrenemezsiniz, hem de o dille verilen ders konularını tam anlayamazsınız. 250 yabancı kelimeyle konuşabilen bir mankurta dönüşürsünüz.

Peki yabancı dil öğrenmeye karşı olmadığımıza göre bir yabancı dil nasıl öğrenilmeli?(aradaki farkı lütfen iyi kavrayalım; karşı olmamız gereken YABANCI DİLLE TOPTAN EĞİTİMDİR, yoksa, YABANCI DİL ÖRENMEK değildir!)

Herhangi bir yabancı dil, dil laboratuvarında özel ders alarak öğrenilir. Günlük çaba göstererek, ilgi duyularak, çalışarak öğrenilir. Kendi ülkesine gidilerek yoğun bir programla öğrenilir.

Yabancı dil öğrenmek için bir öğrenci tüm eğitimini yabancı bir dille alırsa, ne o dili tam öğrenebilir, ne de o dersleri tam anlayabilir. Bu bilimsel bir gerçektir.

Malesef yabanci dille eğitim konusu dışarıdan Türkiyeye tezgahlanmış en büyük tuzak ve ihanettir! Bu yolla bütün ülkenin geleceği karartılmakta ve sömürge olmasının yolu açılmaktadır. İnsanlara kendi ülkesinde hazırlık sınıfları açılmakta, insanlar kendi ülkesinde sömürge muamelesi görmektedir. Bu söylediklerimi abartılı bulabilirsiniz, fakat kesinlikle hiç bir abartı yoktur gerçeğin ta kendisidir.

Bir ülkede bütün okullar yabancı dille eğitim yapmaya başlarsa, en geç 1,5 nesil sonra o ülke anadilini kaybetmektedir! Bu tarihi ve bilimsel bir gerçektir. Türkiyede malesef nerdeyse çok yakında Türkçe eğitim veren bir kurum kalmayacaktır. Bütün üniversiteler yabancı dile geçmektedir.

Hazırlık sınıfı nedir? Hazırlık sınıfı yabancı bir ülkeye giden ve orada eğitim alam isteyen yabancı biri için, o ülkenin dilini öğrenmesi için açılan sınıflardır. Hiçbir ülkede kendi dili dururken, kendi insanına nazırlık sınıfı açmak gibi bir garabet yoktur. Türkiyede öğrencilerimiz, kendi ülkesinde yabancı konumuna sürüklenmektedir.

Fransaya gidin, kimse sizle İngilizce konuşmak istemez! Almanyaya gidin kimse istemez. Hiç bir ülkede kendi dilinden başka, yabancı dille eğitim veren okullar açılmaz. Varsa da tek tük tür, genel değildir.

İngilizce'nin bütün Dünyada geçerli bir lingua franca(yani Dünya dili) olduğu yalandır!. Her ülke kendi diline önem verir. Brezilyada havaalanında bir tek ingilizce yazı göremezsiniz. İnternet sitelerinde yok gibidir! Hollanda'da yoktur. örnekler çoğaltılabilir.

Bu konularda kendisi de ABD'de okumuş, Dünya çapındaki dahi bilim adamımız, Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun kitaplarını okumanızı, açıklamalarını okumanızı tavsiye ederim. Kendisi bu konunun uzmanıdır.

Dolayısıyla hepimizin yapması gereken TÜRKÇE eğitim veren, ama bunun yanında yabancı bir küç lisanı da iyi olarak öğreten kaliteli bir okul seçimi yapmaktır.

Malesef bu konuda öğrenci velileri, konuyu tam anlayamamakta ve eğer çocuğu yabancı bir dille eğitim alırsa, hem o dili iyi öğrenecek, hem de eğitimini çok iyi alacak diye bir algı yanlışı vardır. Bu kesinlikle doğru değildir.

Oktay Sinanoğlunu okursanız, yabancı dille eğitim alan öğrencilerin ne tam dil öğrenebildiklerini, ne de o dersi o dildeki kitaplardan anlayamadıklarını ve kendisine gelerek Türkçe kitap istedikerini ve bu Türkçe kitaplardan okuyarak sınıflarını geçtiklerini göreceksiniz. Yabancı dille eğitim verilen okulların popülaritesinin, puanlarının yüksek olması, tamamen ülkemizin eğitim stratejisinin yanlış olmasından ve bu okullara verilen gereksiz fazla değerden ve yanlış algıdan kaynaklanmaktadır.

Türkçe Dünyanın bilime en yatkın, matematiksel dilidir, kelime türetmeye en yatkın eklemeli dilidir. Bakınız Oktay Sinanoğlu'nun

Oysa İngilizcede kelime türetmek imkansızdır. Örneğin DNA sözcüğünü ele alalım 3 sözcüğün baş harfleri alınarak türetilmiştir. İngilizcede bütün kelime türetimleri böyla baş harfleri alınarak yapılır. UFO gibi. Türkçede öyle değildir.

Ayrıca dikkatinizi çekerim. Bunu belki abartılı bulacaksınız ama, gerçektir, Dünyadaki bütün diller Türkçeden çıkmıştır, ve dillerinde binlerce Türkçe sözcük vardır! İngilizce de böyledir. Irk olarak da Avrupa halkları Türk kökenlidir! Bu konuya girmek istemiyorum çok uzar ama başka bir başlık altında tartışabiliriz. Bu Anlattıklarımın Milliyetçilikle filan bir alakası yoktur! Tamamen bilimsel gerçekler olarak söylüyorum, Hepsinin ispatları, kanıtları vardır. İnternette araştırırsanız bulabilirsiniz.

İngilizcenin Türkçeden gelmesi, büyük ölçüde etkilenmesi ile ilgili bakınız:

http://s155239215.onlinehome.us/turkic/41TurkicInEnglish/TurkicInEnglishEn.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Turkic_origin.

London ve English isimleri bile Türkçeden alınmadır!

Bunlar gibi daha yüzlerce site vardır. İngilizce'nin grameri Türkçeden alınmadır, sözcükleri bile! Diğer Avrupa dilleri de aynıdır. Latin alfabesi eski Türklerden alınmadır! İlk yazıyı Türkler bulmuştur.

Bu konularda da Kazım Mirşan ve Haluk Tarcan'ın youtube'daki videolarına bakabilirsiniz.

Ayrıca Türçenin diğer yabancı dilleri nasıl etkilediği konusunda Youtube'da Tengri spirt of steepps? adlı kullanıcının hakkında sayfasındaki likleri inceleyebilirsiniz. Tabi İngilizcedir çoğunluğu.

Saygılarımla

5. magic

magic Sessiz

sn selmazda vakit ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim,

temel derslerin kendi dilinde öğrenimi konusunda sizinle aynı düşünüyorum, bu dersleri yabancı dilde görenler bu sayede yabancı dilde düşünme alıştırmaları yapmış oldukları için yabancı dili öğrenme ve etkin olarak kullanma becerilerinin arttığını söylüyorlar ama sizin de dikkat çektiğiniz gibi bir taraftan da türkçe düşünce yapımızda gerilemeye sebep oluyor bu durum... bir de lisenin üniversiteye hazırladığını düşünürsek bu süreçte de zararı olduğu muhakkak...

anadolu liseleriyle ilgili görüşünüzü yazmamışsınız, genel olarak ne düşündüğünüzü merak ettim...
    özel ya da anadolu lisesi, kaliteli okul olarak hangilerini önerirsiniz istanbulda?

6. selmazda

selmazda Katılımcı

Malesef bu konuda direk bir şey söylemek çok zor. Kategorik olarak şu okul veye tip belirtebilecek durumda değilim. Okulları çok iyi tanımıyorum.

Burada önemli olan TÜRKÇE eğitim veren ve KALİTELİ eğitmenlere sahip bir okul olması öne çıkıyor. Bu devlet okulu da olabilir özel bir okul da olabilir. Gidebildiğiniz okullara giderek bunları araştırmanız gerekiyor.

Sormanız gereken:

1- Eğitim tamamen Türkçe mi yapılıyor?
    2- Okulun gerek yabancı dil, gerek spor, gerek, sosyalleşme, el becerisi, vb alanlarındaki imkanları yeterli mi?
    3- Öğretmenler kaliteli ve yetkin mi?
    4- Ezberci değil, analitik, uygulamalı bir eğitim veriliyor mu?

Sorulması gerekenlerden aklıma gelenler bunlar.

7. selmazda

selmazda Katılımcı

Fen liseleri olabilir mesela..

8. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Bencede sayısalda ilerlemek istiyorsa Fen Lisesi

9. selmazda

selmazda Katılımcı

http://www.isabetokullari.com.tr/

Böyle bir okul olabilir, ama Lisesi yok sanırım. Çok kapsamlı her türlü faaliyet var. Üstelik sadece İngilizce değil. Bir çok dili öğretiyorlarmış göz gezdirdiğim kadarıyla. Özel okul tabi.

10. selmazda

selmazda Katılımcı

Yukarıdaki okulun eğitim modeline baktım tam benim istediğim gibi:

Zeka Eğitimi

Zeka Eğitimi
    İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli yetenek aklını kullanabilmesidir. Zekâ potansiyeli insana bahşedilmiş olağanüstü bir nimettir. İnsan, beyin potansiyelini kullanarak her türlü problemini çözer, sıra dışı fikirler ortaya koyar, hayatını kolaylaştıracak eserler üretir.

Müfredat her ne kadar yenilenip gelişse de okullarda uygulanan eğitim modeli çocukları sadece zihinsel bir varlık olarak ele alır, onların sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını yok sayar. Buna rağmen çocukların zihinsel gelişimi adına yapılanlara yakından bakıldığında görülen en önemli uygulama sürekli akademik bilgi yüklemektir. Çocuklar henüz ilköğretimin 4. ve 5. sınıfından itibaren yoğun akademik bilgi yüklemesi ve sınav hazırlığının stresine maruz bırakılırlar. Bu uygulama görünüşte çocukların zihinsel gelişimine önem verildiği intibaını uyandırsa da maalesef tam tersi etki yapar. Çocuklar problem çözme, analiz, sentez, sıra dışı düşünme, üretkenlik gibi temel zihinsel becerileri bile edinemezler. Sınavlar için ders çalışan, bir takım bilgileri sınav öncesi ezberleyerek sınıflarını geçen öğrenciler, düşünmeyi ve üretmeyi gerektiren hiçbir projeye yanaşmaz hale gelirler.

Özetle mevcut eğitim sistemlerinde sürekli olarak akademik bilgi yüklenmektedir. Bu durumun ortaya çıkardığı eksiklikleri gidermek amacıyla Zihinsel Gelişim Eğitimi programı hazırlanmıştır. Bu programla öğrencilerin kazanmaları hedeflenen becerilerin bazıları aşağıdaki gibidir.

Zekâ, Yetenek ve İlgi Alanı Eğitimi
    Üretken Düşünme Becerisi
    Özgün ve Yeni Fikirler Oluşturma Becerisi
    Dikkati Becerisini Arttırma Çalışmaları
    Mucitlik ve Proje Yapabilme Becerisi

11. magic

magic Sessiz

:) bizimkinin ilk tercihi, hem fenerbahçe hem sportif olanaklar çok iyi
    daha ne olsun

12. magic

magic Sessiz

biz de uzak kalmıştık şimdi mecburen yeniden başladık ilgilenmeye :)

13. magic

magic Sessiz

henüz belli bir mesleğe yönelmedi, genellikle 11-12 de bile tam karar vermiş olmuyorlar, bu yüzden fen lisesine giderse belli başlı mesleklerle sınırlamış olur, bambaşka bir şey isterse zorlanır (mı) diye düşünüyorum...

14. magic

magic Sessiz

hepsini bir arada bulmak zor,
    eğitimin ingilizce yapıldığı ancak diğer maddelerin çok iyi olduğu okulları gezdim... gerçekten inanılmaz olanaklar var, eğitimciler ve sosyal etkinlikler çok iyi...

15. EgeG

EgeG Sessiz

Araç Renk ve Tip:
    Passat B8 TDi
    İşte bu konu tam benlik.. :)

Kaliteli eğitim kaliteli bir öğretmen sayesinde oluyor. Şu bir gerçek ki özel okullarda şikayetleriniz ve dertleriniz daha çok dinleniyor. Fakat bu işin başka bir boyutu.

Bana sorarsanız devlet okullarının durumu gerçekten içler acısı..
    Özellikle bir yıldır köklü bir değişim söz konusu. Öğretmen ve yönetimlerin öğrenci ve ailesine olan davranışları emin olun ki çok kötü ve bunun yanında şikayetlerinizi aktardığınız zaman sizi ciddiye alan birileri olmuyor. Ülkemizde adalet eksik...

Ufak bir örnek vereyim. Geçtiğimiz aylarda İstanbul'un köklü devlet liselerinden birinde bir olay yaşandı. Bu olay bir kız lisesinde yaşanıyor. Lise'ye yeni bir müdür atanıyor. Yakın bir arkadaşım da bu lisede okuyor. Bahsi geçen lisenin bir özelliği, duvarlarında sanat eserleri bulunması. Bir haftasonu yeni atanan müdür kimseye sormadan etmeden bu tarihi eserlerin üzerini boyatarak yok ediyor. Atatürk resimleri kaldırılıyor.. Öğrencilerle olan iletişim şekline değinmiyorum bile. Öğrenciler müdürün değişmesi için uğraşıyorlar ama nafile. Şimdi sosyal medyada bu müdürün değişmesi için bir kampanya başlatılmış durumda. Okulun tüm mezunları ve öğrencileri toplanarak son çare olarak sosyal medyayı görmüşler.

Bir başka örnek daha vereyim. Bu olay da bir başka arkadaşımın başından geçiyor. Bu olayın yaşandığı okul da yine istanbul'un en eski devlet liselerinden biri.
    Arkadaşım sınava giriyor ve sınavını verip çıkıyor. Sınavın sonucu hiç tahmin etmediği kadar kötü. Arkadaşım sınav kağıdına ve cevap anahtarına bakıyor. İşlemler ve cevap doğru. Hocaya soruyor neden puan vermediniz ? Diye. Hoca da arkadaşımın işlemleri alt alta yazdığını aslında yan yana yazılması gerektiğini söylüyor ya da tam tersi de olabilir....

Bunun dışında devlet okullarında uygulanan bir sürü saçmalık var. Devlet okullarında okutulan kitapların kalitesizliğine değinmiyorum. Özel okulların çoğu temel eğitimi devlet kitaplarından vermiyor.
    Temeli özel okulda atılmış bir öğrencinin ingilizcesi de dünya standartlarında olabiliyor. Normal bir öğrenci için konuşuyorum. Devlet okullarında verilen ingilizce emin olun ki hiçbir işe yaramayan zayıf eğitim ile veriliyor.

Özel okullarda şikayet edilen öğretmeni değiştirebilme şansınız var fakat devlet okullarında bu oran çok düşük.
    Devlet okullarında okulun öğrencilere ve velilere uyguladığı muamele maalesef çok kötü. Fakat özel okullarda bu pek mümkün olmuyor, davranmaması şekilde davranan ve öğretmenlik mesleğine yakışmayan öğretmenler ile yollar büyük ihtimalle ayrılıyor.
    Şu da bir gerçektir ve kimse bilmez. Özel eğitim kurumlarında, lise kısmındaki öğretmen ve yönetim kalitesi ilköğretime kıyasla her zaman daha yüksektir. Şuan özel bir okulda okuyorum ve okul tesislerinde 1. Sınıflardan tutun lise sonlara kadar her sınıf var. Bundan önce de bulunduğum iki kurumda da bu durum böyleydi. Özel okullarda ilköğretim kademesinde gereken kalite çok bulunmuyor fakat lisede gerek üniversiteye hazırlanma, gerek öğrencilerin de artık kafasının bazı şeylere ermesiyle kalite artıyor. İlkokullarda ideal yaşta hoca bile bulmak çok zor. Kimisi ya çok yaşlı ve bu çok yaşlılae genellikle öğretmen okulu mezunudur ki bu yetersiz bir geçmiştir, ya da çok gençlerdir.. Bu yüzden özel okulların ilköğretim standartını yeterli bulmam. Tabi bu her özel okul için geçerli değil. Fakat, özel liselerde kalite gerek devlet liselerine göre gerek de özel ilkokullara göre daha yüksek. Maalesef gerçek bu. Çünkü lisede artık öğrenciler de olgun insan düzeyinde düşünebiliyor ve her ne kadar demek istemesem de " özel okullar da ticarethanedir" dolayısıyla, kalite yüksekse müşteri geliyor. Kalite hakkında yorumu yapanlar da öğrenciler... Veliler çoğu zaman ilköğretimden tutun üniversite haaytına kadar öğrencilerin akademik gidişi hakkında ilgisizler. Çok şükür ki benim ailem böyle değil..

Her şey eğitimle bitmiyor. Devlet okullarında güvenlik bakımından iş çığrından çıkmış durumda. Devlet liselerinde öğrencilerin yaptıklarını hergün dinliyorum. Sınıfta bırakan hocayı çekip tehdit etme olaylarından tutun hocanın masasına bıçak koyup hoca ile not pazarlığı yapmalar... Hocasına böyle şeyler yapabilen kişilerin diğer öğrencilere ne yapabileceklerini siz düşünün... Özel okullarda bu tür öğrenciler genellikle " bulundurulmuyor " fakat devlet okullarında durum böyle değil.
    Hocaların bu tür öğrencilerden korkmalarından ötürü bu tür olaylara sessiz kalmaları bile gerçek olabiliyor. İşte bence özel lisenin de en büyük avantajı buradan geliyor. Güvenlik... Çok iyi devlet liseleri kazanıp özel okula gelen arkadaşlarımın sayısı oldukça fazla...

Özel okulların hepsi bir değil tabiki ama genellikle özel okullarda eğitim kalitesi çok daha yüksek oluyor sonuçta para veriyorsunuz ve para sayesinde hizmet artıyor. Bu bir gerçek. Türkiye gerçeği... devlet okullarında kontrolsüzlük, beyin yıkamacılık emin olun ki çoğrından çıktı. Burada gördüğüm ve şait olduğum olayların sadece küçük bir kısmını yazdım. Bu yazdıklarımı somut olarak kanıtlamamı isteyenler oluyor. Onlara da üniversite sınavlarını gösteriyorum. YGS sınavında biyolojiden 13 gibi bir soru sayısı çıkıyor ve 13 soruda türkiye ortalaması 1 bile değil. Bu ortalamada özel okulların etkisi yok denecek kadar az çünkü özel lise sayısı az. 13 soruda 1den düşük net ortalaması devlet liselerinin kalitesinin somut kanıtıdır bence. Özel okullarda öğrenciye olan ilgi, eğitim kalitesi, veli ile iletişim vs. Daha yüksektir. Her özel okul diyemem ama çoğu için böyledir. Çok iyi olduğu u kanıtlamış devlet liselerinde bile skandallar görsek te tavsiyem, öğrenci adı ile kalitesini kamıtlamış ve iyi öğrencilerden oluşan bir liseyi kazanmadıkça ( istanbul atatürk Fen lisesi,istanbul erkek lisesi vb.) kesinlikle özel lisedir

16. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu iş tamamen para ile ilgili bir durum ülkemizde... Eşeği bağlasan bile adam çıkacak bir çok okul var memlekette, adam çıkmış bir çok tanıdık da biliyorum o yüzden biraz sert yazdım maalesef...

Hocam; her şey maddiyat gücü, ben ne desem boş...

Ege o kadar doluymuş ki, böyle bir konu açılsa da içimi döksem diye bekliyormuş anlaşılan, ellerine sağlık Ege güzel tespitler var...

Fakat; tam tersinin olduğu durumlar da var... Kızım 17 yaşında ve devlet okulunda okuyor mecburen... :)

Sosyal Bilimler Lisesi'nde ve kendi tercihi. Okul ortamı, öğretmenlerin tutumu, öğrencilerin hal ve hareketleri tamamen naif bir kampüs niteliğinde, mevcut 300 yok ve herkes bir birini tanıyor, küpe takan saç uzatan öğrenci de var, türbanlı da... Ne bir kavga ne fikir çatışması ne de huzursuzluk... Hiç biri yok...

Oğlum da, orta halli devlet okulunda 6.sınıf ve bu yıl özel bir okuldan maddi imkansızlıklar yüzünden gelen arkadaşının geçen yıl takdirname aldığını ancak bu yıl teşekkür bile alamadığını, çünki notların özel okulda istesen de istemesen de hep 5 olarak verildiğini söylemişti... Yani eşek bağlanıp adam çıkan okullardan... :D

İşini gerektiği gibi yapan, okulları ve öğretmenleri, canla başla çalışan öğrencilerimizi tenzih ediyorum...

;)

17. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Bu konuya genel geçer bir cevap vermek mümkün değil. Bulunduğunuz yerdeki okulların eğitim kadrosunun kalitesine göre bazen sadece idare yapısına göre bile okullar çok farklılık gösterebilir.
    Şöyle ki bulunduğum yerde öğrencilerimin fen lisesi yerine anadolu lisesine gitmesini tercih ederim ama fen lisesi varken anadolu lisesine gitmek ölü tercih yapmak gibi geldiğinden müdahale etmek doğru olmuyor.
    Şunu da naçizane tavsiye ederim burslu iyi bir kolejde okutmayı düşünüyorsanız yararı yerine zararı olabilir. Yüksekten uçan kibirli zengin çocuklarıyla aşık atacak maddi durumunuz statünüz varsa düşünün ama yoksa kolejin ergenlik dönemindeki çocuk için yararından çok zararı olabilir O0 ama başarısız kalabalık bir anadolu lisesi yerine devlet destekli liseye dönüşen dershaneden bozma okullar mantıklı geliyor 8)

18. magic

magic Sessiz

Ege ne güzel yazmışsın, maalesef durum bu, bir kaçış yaşanıyor özele doğru...

Sevgili Veli, notların şişirildiği durumları ben de duymuştum, bunca farklılık içinde bir standart yakalamak zor, inşallah oğlunu da güzel bir liseye yerleştirirsin zamanı geldiğinde...

Kemal hocam demek öğretmensiniz, ne güzel sizi bu konuda görmek...
    özel okullarda burslu-burssuz öğrenciler arasındaki muhtemel soruna değinmişsiniz, evet bunu ben de düşünüyorum, iyi bir okuldan bir miktar burs alabilirsek o taraftaki zorlanmayı göze alacağız mecburen...
    dershaneden dönüşen liseler belki de geleceğin yıldızı olacaklar üniversite başarısında ama şimdilik kapalı kutu...
    bir de ben ana caddenin üzerinde bahçesi olmayan, dolayısıyla sosyal aktivitesi sıfır bir okula gitmesini de istemiyorum...
    zor bu işler zor, ne güzel sizlerin fikirlerini okuyabilmek,
    devamını diliyorum teşekkürler...

19. magic

magic Sessiz

bir diğer önemli konu, liselerin üniversite giriş sınavlarındaki başarıları..
    şimdi bakıyorsunuz lisenin web sayfasında bir liste var,
    işte birinciden itibaren geçen yıl sınava giren öğrencilerin hangi üniversiteleri kazandıkları yazıyor
    listenin başında devlet üniversiteleri ve onların iyi bölümleri var,
    listenin ortalarına doğru vakıf üniversitelerinden bir kısım burs ile var,
    sonlarda ücretli okullar var,
    bu listelere bakıp çıkarım yapmak zor, çünkü belki de iyi bölümleri kazananlar zaten nerede olurlarsa olsunlar oraları kazanabilecek çocuklar, bilemiyorsunuz bunu..

20. EgeG

EgeG Sessiz

Araç Renk ve Tip:
    Passat B8 TDi
    Ben bu yıl üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ve bu sınavlar hakkında söyleyebileceğim şey, bu sınavlara asıl hazırlanılan yerin dershaneler olduğu. Zaten 9,10,11de görülen konular 12. Sınıfa kadar az çok unutuluyor.
    Şu da bir gerçek ki 12. Sınıfa giden tüm öğrenciler okulu zaman kaybı olarak görüyor. Çünkü şuanki sistemde okul sınavları ezberle geç hesabı görülüyor ve ünv. Sınavlarına asıl hazırlanılan yer dershane oluyor. Ama şuanki sistem 1 sene sonra değişecek. Demek istediğim şey şuanki sistemde üniversite kazanma olayındaki iki temel etken öğrencinin kendisi ve dershanedir. Ygs lys mağdurlarından biriyim...

2 veya 3 sene sonraki sistem hakkında net bir açıklama gelmedi ama nasıl birşey olabileceğini az çok kestiriyoruz.
    Özel lise - devlet lisesi kıyaslamasına sadece akademik açıdan bakmak çok doğru değil bence.
    Devlet liselerindeki ingilizce seviyesi gerçekten çok yetersiz.. Ben 9 ve 10. Sınıfta özel bir fen lisesinde okuyordum ve okulumun maddi nedenlerden ötürü kurumsal yaşamını devam ettirememesi yüzünden okulum başka bir okula satıldı. 11-12yi özel anadolu lisesinde geçirdim. İlkokuldan gelen kuvvetli bir ingilizce altyapım var ve 9. Sınıfta uluslararası bir öğrenci değişim programına katılarak dünyadnın farklı ülkelerinden insanlarla beraber öğrenci değişim projesi içinde bulundum. Bu tür projeler o kadar önemli ki tüm masraflarımız avrupa birliği tarafından karşılandı. Bu projenin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. proje bittikten sonra sertifika aldık.
    Fen lisesi zamanlarımda anadolu lisesi öğrencilerine göre çok daha sıkı çalışmak zorundaydık. Sayısal öğrencisiyim. Anadolu sayısal öğrencileri matematikten dönem içinde 3 sımav olurken hocanın isteğine bağlı olarak biz dönemde 6 sınav bile olabiliyorduk. Hoca, dönem içinde 6 sınava kadar dersinden sınav yapabiliyor. E hocam insaf neden 6 sınav yapıyorsunuz ? Dediğimiz zaman sözlülerle sizi geçirmeyeceğim dolayısıyla siz geçmek zorundasınız derdiler. " hocam ama çok zor oluyor böyle " dediğimiz zaman aldığımız cevap o zaman neden fen lisesi seçtin ??" Oluyordu. Lise binasının alt katları anadolu lisesiydi ve bizim katımız fen lisesiydi. Fen lisesi hayatım boyunca çok zorlandım ama uluslararası projelerde bulundum ve ingilizcemi çok iyi bir seviyeye taşıdım.

Özel okullarda şişirilme sözlü notu olayına da bir açıklık getireyim. Bundan iki yıl öncesine kadar açıkçası herşey okulların kendi politikalarına bağlıydı. Bulunduğum okulda yazılı notlarınız neyse sözlü notlarınız neredeyse aynısı oluyordu. Fakat bazı özel okullarda sözlükerin ne kadar bol keseden verildiğini biliyorduk... okulun kampüsünü görünce, hocalarla konuştukça hangi okulun gerçek bir okul olduğunu hangisinin bol keseden sözlü notu veren tipte olduğunu anlayabiliyorsunuz. Tüm özel okullar şişirme not veriyor genellemesi gerçekten çok yanlış. Bunu 9. Sınıfta matematikten bütünleme sınavlarına kalmış ve yazın sıcağında herkes tatildeyken oturup matematik çalışmış, ortalamam çok düşük olmamasına rağmen sözlülerle sınıf geçirilmemiş bir öğrenci olarak söylüyorum.fen liselerinde o zamanlar sınıf geçme prosedöürü anadolu liselerine göre çok daha farklıydı. Ben anadolu lisesine geçince prosedür komple değişti ama şimdi fen lisesi sınıf geçme prosedürünün son halini bilmiyorum.

Özel okulların kimisi acımadan sınıfta bırakıyor, kimisi de yatarak sınıf geçirtiyor. Öyle ki özel okullardan bir tanesi o kadar zorluyormuş ki öğrencileri, sayısal sınıfları kapanmak zorunda kalmış çünkü herkes eşit ağırlığa geçmeye karar vermiş... Bu da arkadaşlarımızdan duyduğumuz bir anı ve ben ilkokulda bu lisenin ilkokulunda okuyordum..

Fakat, 2 yıldır sözlü işleri değişti. Müfettiş denetimleri arttırıldı ve öğretmenlerin verdiği sözlüler daha sıkı kontrolden geçmeye başladı. Sımnav kağıtları meb müfettişleri tarafından sık sık kontrol edilmeye başladı. Artık en bol keseden not dağıtan okullar bile artık bunu rahat rahat yapamıyor..

Şuan okuduğum özel lise zor bir lise değil. Bu kararı almamdaki temel sebep, lise ortalamasnın üniversite sınavlarından aldığınız notları direkt olarak etkilemesiydi. Ve okul ortalamasının, ünv sınavı ortalamasına etkisi çok büyük. Nasılsa 12. Sınıta ünv. sınavına dersanede çalışacağım için, zor olmayan bir okul seçtim. Şuan tüm enerjimi dersaneye harcıyorum. okul sınavları sınıf geçmeye yönelikken dersane sınavları, üniversite sınavlarına yönelik... Bu süreçte özel okullarda öğrencilere olan hoşgörü ve anlayış devlet okullarına oranla çok daha yüksek...
    Tabi dediğim gibi, güncel sistem son yıllarını yaşıyor. Öngörülerimize göre seneye bu sistem son mezunlarını verecek ve 2 sene sonra teog sınavına benzer bir sistem ünv sınavlarına uyarlanacak. Tabi, ösym farkı ile....

Özel okullar sadece temel eğitim klasmanında devlet liselerinden ayrılmıyor. Uygun fiyatlara işini iyi yapan özel liseler bulmak mümkün. İşini iyi yapan bir özel lisede ise okuyarak çok daha dolu bir şekilde mezun olabilmek mümkün. Fakt dediğim gibi, bulduğunuz özel lisenin, iyi bir lise olduğundan emin olmamız gerek

Sayfayı Paylaş