Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör Telsizcilik (Önerimdir)

Konu, 'Diğer' kısmında Kazasker tarafından paylaşıldı.

1. Kazasker

Kazasker Katılımcı

Slm arkadaşlar. Mevzu başlıktan da anlaşılacağı üzere Amatör Telsizcilik hakında.
    Amatör Telsizcilik nedir?
    Tanımı; “Amatör Radyo Servisi, bireylerin kendilerini haberleşme ve haberleşme elektroniğinde yetiştirmelerine yönelik gayri ticari , siyasi boyutu olmayan ve deneysel bir haberleşme servisi”şeklindedir.

adında amatör yazdığına bakmayın. Aslında telsiz kullanma, Anten yapma Uluslar arası ve Ulusal alanda telsizle konuşabilir ve ....... leri dinleyebilirsiniz?
    en önemli özelliği ise Telsiz taşıma yetkiniz var. (garip bir havası oluyor herkez sizi sivil polis zannediyor)

Asıl amaç ise telsiz kullanımın yaygınlaşması Afet ,savaş vb. durumlarda etkin haberleşmeyi sağlamaktır. örnek olarak Van depreminde sistemsel çökme nedeniyle Trabzon ve Erzurum amatörleri role ile merkezle iletişimi sağlamışlardır.

bende bir amatörüm. çağrı kodum TAB1SE O0

Kıyı Emniyeti ve EGM sınav açıyor. biraz teknik bilgi ve istihbarattta sicil temizliği gerekiyor. sınavda başarıya göre A-B-C belge alabiliyorsunuz. en babası A belgesi yani sınır yok 7.5 wat ve üzeri konuşabiliyorsunuz.

ben 5 yıldır Amatörüm tavsiye ederim. birde aliexpresten bu telsizi aldım kullanıyorum. dual bant.

ayrıntılı bilgi: https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/default.aspx?pid=22

2. Kazasker

Kazasker Katılımcı

3. slash

slash Katılımcı

İlginç bir dal veya hobi mi diyelim, tebrikler . Teknoloji hızına yetişilmiyor ama en ufak bir afette iletişimden eser kalmıyor. Yine ne varsa eski usül, hayat kurtarır. Kimlerle irtibat kurulabiliyor , resmi kuruluş veya sivil toplum örgütleriyle mi ?

4. Kazasker

Kazasker Katılımcı

eğer tandıkların da yada evde başka bir telsiz varsa veya elinde telsiz olan her kişi ile irtibat kurman mümkün
    eğer ki başın dertte ise sos veya Mayday demen yeter li gelip seni alırlar :)

5. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Burası Tango Alfa Yedi India Yankee Bravo(TA7IYB) - Mazda Garaj frekansında QRV. Dinlemede olan tüm istasyonlara 73's... O0

Yaklaşık 8 yıldır amatör telsizciyim, geçen yıla kadar B sınıfı ehliyetim vardı duydum sınav var gittim öylesine girdim ehliyeti A sınıfına çevirdim. Gerçi B sınıfı aldığım zaman sırf mors alfabesinden dolayı A sınıfı almamıştım.

Elimde şu anda 2 tane dünyanın en küçük telsizi olarak kabul edilen Yaesu VX-3 telsiz var birini akif kullanıyorum diğeri yedek cihaz. Şimdiye kadar Yaesu'nun tüm modelleri elimden geçmiş ve daha birçok telsizle uğraşmışımdır. Hiçbiri Yaesu gibi değil, hele VX3 tam bir scanner canavarı 8)

Bizim burası 1. derece deprem bölgesi aktif olarak telsizcilik var burda. Her iletişim aletinin devre dışı kaldığı anda telsizlerin çalışması onun ne kadar önemli bir iletişim aracı olduğunu gösteriyor. Rabbim afet veripte telsizleri kullandırmasın.

Elektroniğe merakı olmayan, arkadaşlarının yönlendirmesi ile ehliyet alıp telsizciliğe başlayıp kısa bir süre sonra bu camiadan ayrılan çok kişi var. Bu yüzden herkes amatör telsizci olamıyor...

6. Kazasker

Kazasker Katılımcı

Yakub Bey harika yalnız değilmişim. bende A sınavına girmeye bir türlü vakit bulamadım. Çalıştığım kurumda gönüllülerden sorumluyum. Dolayısıyla Amatörler ve gönüllü Arama-Kurtarma ekipleri ile baya haşır neşirim. bana da onlardan bulaştı :)

7. Kazasker

Kazasker Katılımcı

Telsiz olarak ebatı büyük ama Aselsan bir başka :)

8. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Benimde merakım var böyle şeylere ama vaktim yok belki ilerde :) İletişim her geçen gün ilerliyor ama telsizin yerini hiç biri tutmaz O0

9. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Telsizcilik deyip geçme insanın başını döndüren çok fonksiyonel cihazlar var, elektronik işinde Japonlar varsa farkta aşağıdaki gibi oluyor...

10. selmazda

selmazda Katılımcı

[member=591]Kazasker[/member] Güzel ve ilginç bir konu teşekkürler.

Ben de ilgilenmek isterim. Üniversite yıllarında arkadaşlarda vardı break, tamam filan diye konuşurlardı.

Ben de almak isterim, aslında işimde de lazım olacak gibi..Özelden temasa geçebiliriz. Her evde bir tane olmasında yarar var. Afet durumlarında gerçekten hayat kurtarır..

11. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Profesyonel olarak telsizin içinde olduğum için amatör olarak beni cezbetmiyor...

Güzel konu, güzel ilgi alanı teşekkürler...

12. osk@r78

osk@r78 Sessiz

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Sedan
    Amatör telsizci arkadaşları burada görmek güzel. (TB1DHK) Selamlar 73'ler..

Bende geçen sınavda amatör olanlardanım.Telsizi ebay' den aldım. Wouxun KG-uv8d
    İstanbul avrupa yakasında zeytinburnu TRAC var arada oraya uğruyorum.Yolu düşen olursa haber versin görüşelim..

13. Kazasker

Kazasker Katılımcı

TRAC ın yeni yönetiminden çoğunu tanımıyorum. Tanıdıklarımn çoğu, yanis eskiler TC SVAT ta. görüşmek isterim sizlerle: )

14. Kazasker

Kazasker Katılımcı

[member=2]Oğuzhan[/member], vakte gerek yok. kıyı emniyet soru veriyor, içinden bazılarını soruyor. sınava gir 1 saat. belge çıkınca almaya git 1 saat. eğitim yok. başvuru internetten. artık herşey kolay.

15. selmazda

selmazda Katılımcı

[member=591]Kazasker[/member] Belgeyi aldıktan sonra nasıl kullanılıyor? Genelde neler konuşuluyor? veya telsize hangi konuşmalar takılıyor? Kimlerle ne konuşabiliriz? Daha çok ne sohbetleri yapılıyor? teşekkürler

16. osk@r78

osk@r78 Sessiz

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Sedan
    Bende bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım ordakilerle.Gerçekten iyi arkadaşlar var.. Pazar günleri açık oluyor , bir hafta sonu haberleşip birlikte gidebiliriz isterseniz.Hem bu vesileyle tanışmış oluruz..

17. Kazasker

Kazasker Katılımcı

belge bir kimlik. ehliyet gibi. bu belge ile lisanslı telsiz alabilir ve amatör bantta konuşabilirsin. telsiz taşıyabilirsin ve sürekli yanında bulundurabilirsin. frekansını girmen kaydı ile tüm birimleri dinleyebilirsin (kriptolular hariç) hani bir olay oluyor polis,İtfaiye daha olay yerine varmadan basın orada oluyor ya işte böyle telsizden dinliyorlar.
    belge örneği

Ekli Dosyalar:

18. selmazda

selmazda Katılımcı

[member=591]Kazasker[/member] Polis, olay dinlemeleri dışında kimle ne gibi muhabbetler yapılıyor genelde?

19. Kazasker

Kazasker Katılımcı

amatör kanalda bu kanalı kullanan tüm ulusal ve uluslararası amötörlerle konuşabilirsin. (örn: 410 mhz-450mhz arası kanal diyelim. )

20. selmazda

selmazda Katılımcı

Kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorum ama; Bu kişilerle, yani tanımadığınız kişilerle ne muhabbeti yapıyorsunuz? neler konuşuyorsunuz daha çok? onu merak ettim? Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Sayfayı Paylaş