Mazda 323 BJ (1999-03) Alternatör Sorunu (Şarj Dinamosu ve Konjektör)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Cümleten iyi geceler.
Aracımda çakmaklığa takılan ve sürekli voltaj ölçen bir alet var. Normalde 13 volt ile 15 volt gösteriyordu.
Bugün kısa mesafe yolculuktan sonra tekrar araca bindim ve devir 2000 civarına gelince 18 volta kadar çıktıgını fark ettim.
Galiba konjektör ile ilgili bir arıza oldu. Konjektörün tamiri mümkünmüdür veya nerden temin edebilirim parça numarası vs. Bilen varsa memnum olurum.

İkinci sorum ise alternatöre giren 2 kablolu jakta elektirik yok. Bu jack boşta. Sarj dinamosuna elektirik gelmesi gereken ucuna başka yerden elektirik verilmiş. Böylede kullanıyordum.
Merak ettigim orjinal olan soketin iki kablosunda da elektirik olması gerekirmi ne işe yarıyor bu kablolar. Sorun bundan dolayımı oluştu merak ediyorum.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Cümleten iyi geceler.
Aracımda çakmaklığa takılan ve sürekli voltaj ölçen bir alet var. Normalde 13 volt ile 15 volt gösteriyordu.
Bugün kısa mesafe yolculuktan sonra tekrar araca bindim ve devir 2000 civarına gelince 18 volta kadar çıktıgını fark ettim.
Galiba konjektör ile ilgili bir arıza oldu. Konjektörün tamiri mümkünmüdür veya nerden temin edebilirim parça numarası vs. Bilen varsa memnum olurum.

İkinci sorum ise alternatöre giren 2 kablolu jakta elektirik yok. Bu jack boşta. Sarj dinamosuna elektirik gelmesi gereken ucuna başka yerden elektirik verilmiş. Böylede kullanıyordum.
Merak ettigim orjinal olan soketin iki kablosunda da elektirik olması gerekirmi ne işe yarıyor bu kablolar. Sorun bundan dolayımı oluştu merak ediyorum.
Elektrik olmayan kablo sanırım şarj lambası için ,kontak açık araç çalışımıyorken bakmalısın . Şarj lambası ucunu bazen yağ lambasıyla beraber bağlayabiliyorlar dikkat et.Oto elektrik malzemeleri satan yerlerde katalog var oradan bakabilirsin konjektöre .18 volttan eminsen aracı o şekilde kullanma bence başına iş açabilir.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elektrik olmayan kablo sanırım şarj lambası için ,kontak açık araç çalışımıyorken bakmalısın . Şarj lambası ucunu bazen yağ lambasıyla beraber bağlayabiliyorlar dikkat et.Oto elektrik malzemeleri satan yerlerde katalog var oradan bakabilirsin konjektöre .18 volttan eminsen aracı o şekilde kullanma bence başına iş açabilir.
Bahsettiniz kabloyu çıkartıp deneyecem. Aracı kullanmıyorum.olay amşam oldu sabah sanayiiye gitmek için aracı çalıştırmak istedim kapılar bile açılmadı akü bitmiş hemde tamamen

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Belli ki aracınızda aslına sadık kalınmadan bazı elektriksel değişiklikler yapılmış yapmanız gereken orijinal hali nasılsa o haline getirmek aksi taktirde sorunların sonu gelmeyecektir. Fotoğraf olmadığı için kablolar hakkında yorum yapamıyorum.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Fotografları paylaştım. Sarj dinamosundan çıkan iki kablo sigorta kutusunda belirttigim noktaya gidiyor. Bu kabloların solda olanı ilk uyartım elektirigi vermesi gerekiyormuş. @Oğuzhan ın da söyledigi gibi aracın orjinalinin dışında işlem yapılmıştı.
Uyartım elektirigi vermesi gerek kablo elektirik vermiyor galiba sanırım sigorta kutusunda bir role var bunun için. Daha ö ve kontrol ettigimde elektirik yoktu burada.

Ekli dosyalar

• PicsArt_12-19-11.52.38.jpg
    PicsArt_12-19-11.52.38.jpg
    289.8 KB · Görüntüleme: 197
  • PicsArt_12-19-11.53.56.jpg
    PicsArt_12-19-11.53.56.jpg
    314.3 KB · Görüntüleme: 199

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konjektörü degıştirdikten sonra deneme yapacam yanlız konjektör için şarj dinamo kodunu istiyorlar acaba hangisi 1.8 için olan

Ekli dosyalar

• IMG_20171220_191529.jpg
    IMG_20171220_191529.jpg
    116.6 KB · Görüntüleme: 122

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Mlbozkurt BJ Kasa kodlu olanlar bize ait
parantez için AT yazan 1.8 otomatik şanzıman için
yani bu tabloya göre 2. sıradaki bize ait.
Bende AT nin ne oldugunu anlamaya çalıdyordum. Teşekkürler.
Sag taraftaki tabloda da baya farklı model var. Anlamak güç bugün alternatörü söktüm fakat üstünde hiçbirşey yazmıyor.
Fakat internette gördüklerimde en ttan beşinci sıradaki oldugu söyleniyor. konjektörü hala bulamadım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bende AT nin ne oldugunu anlamaya çalıdyordum. Teşekkürler.
Sag taraftaki tabloda da baya farklı model var. Anlamak güç bugün alternatörü söktüm fakat üstünde hiçbirşey yazmıyor.
Fakat internette gördüklerimde en ttan beşinci sıradaki oldugu söyleniyor. konjektörü hala bulamadım.
büyük oto elektrikçilerine bakın ve büyük mazda parçacılarına bakın veya izmir özkur otomative sorun direk çok zor bulunan bir parça değil özkur oto (0232) 486 47 42

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar parçayı uzun ugraş sonucunda buldum. Elektirikçi diyotlar sağlam dedi lakin denemeden bilemeyecem. Konjektör ve diyot tablası totalde 130 lira. Yarın takacaz bakalım. Bu arada markasını tam bilmiyorum ama sarj dibamosuda vardı sıfır garantili 400 lira dedi bilginiz olsun.

Üst Alt