Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alkollü Değilken, Alkolmetre Yanlış Ölçüm Yaparsa ??

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Son zamanlarda, rutin alkol kontrolü esnasında bazı aksaklıklar yüzünden hiç alkol alınmadığı halde alkol sınırını aşan değerlerin ölçüldüğü ve cezai işleme maruz kalan kişilerin olduğunu hem bire bir yaşadığım hem de bir çok yerden duyduğum için bu konuyu açarak bilgilendirmek istedim...

Mümkünse ikinci bir alkolmetre ile ölçüm yapılmasını talep edin, buna imkan yoksa veya görevli memurlar bunu kabul etmezse (etmeyebilir normaldir) yapılacak işlemleri tamamlayarak, kendinizi ekip vasıtası ile kan testinden alkol ölçümü yaptırmak için hastaneye sevkinizi talep edin.

Büyük ihtimalle; trafik görevlileri bu sevk talebini dikkate almayacaktır (bu durum da normaldir) kendiniz vakit kaybetmeden bir dilekçe ile en yakın hastaneye başvurun ve durumunu dile getirerek kan testi isteyin, bir ihtimal acil doktoru polis sevk etmeden bunu yapamayacağını söyleyecektir. Elinizdeki dilekçeyi işleme koymalarını yoksa dilekçe kanununa aykırı hareket etmekten kendilerini şikayet edeceğinizi söyleyin...

Doktor çok cesur çıktı ve yine kan testi yapmadı diyelim, (bu da olabiliyor ama normal değil) en yakın Polis Merkezine giderek durumu anlatın ve hastaneye sevkinizi isteyin. Yapmayacaklarını söyleyebilirler (bu da oluyor ama normal değil) bu durumda olabilecek her şeyi dile getiren bir dilekçe yazarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı, sorumlular hakkında oluşan zararların tazmini için dava açılacağını hatırlatırsanız işlemler daha kolay oluyor...

En nihayetinde kan testi yapıldı ve alkol (etanol) 0 (sıfır) çıktığında elinizde diğer belgelerle birlikte Sulh Hukuk mahkemesine itiraz ediyorsunuz ve kazanıyorsunuz...

2. reallaz61

reallaz61 Sessiz

İlave olarak alkolmetreye üflerken üzerindeki adı herneyse (marpuç sanırım) muhakkak değiştiğinden emin olun değilseniz değiştirilmesi için aynı çabayı sarfedin.

3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Tersi durumlarda olabiliyor ;D geçenlerde alkol sınırını aşmamak için yemekte 2 bira içtim, yaklaşık 2 saat sonra çevirmede alkolmetreye üfledim fakat hiç bir şey çıkmadı :)

4. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Geçen senede arkadaşın nişan sonrası eğlenceye gittik araba sürcem diye 2 bira içmiştim geniş zamanda devam etmedim sonrasına.

Arabayla dönüşte polis çevirdi ehliyet ruhsata baktı alkol var mı dedi.

Bende estağfurullah dedim, polis iyi akşamlar dileyip yol verdi üfletmedi :)

5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Her ne kadar bugüne kadar üfletilmediysem de paylaşım güzel olmuş :)

6. Dinçer

Dinçer Katılımcı

Ben de hiç üflemedim ama bak yanılabiliyormuş da. Çok faydalı oldu bu paylaşım. Sonra başımıza böyle bi şey geldiğinde bakıp kalmayalım.

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Vay anasını okurken tazminat davası açabilirsiniz diye bekledim ama yazmıyordu, ama çok az kalmış :)

Hiç üflemedim. Hiç alkol kullanmayan için kötü bir durum olsa gerek. Inşallah üflemek durumunda kalmam.

8. reallaz61

reallaz61 Sessiz

Alkol kullanan biri olarak, hayatımda 2 defa ufledim her ikiside ramazanda yanımda eşim ve çocugum varken Düzce'de.

9. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Geçenlerde ben de üfledim, biraz sarımsak, biraz isot, biraz da sirke çıktı. Ama polis bir şey demedi...

10. reallaz61

reallaz61 Sessiz

Evliyseniz sorun olmayabilir ama bekarsanız epey bi sorun çıkar abi.

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kokoreç ve İşkembe partileri olduğu sürece bizim arkadaşlar bolca koku çeker... :)

12. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Atla gel, bu gece de var...

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İmkanım olsa o kadar yolu atla değil yürüyerek bile gelirim abi... Alacağım olsun... :p

14. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Alacağın çok arttı, buraya geldiğinde mide spazmı geçireceksin!

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Senin gönlünün genişliği kadar olmasa da benim mide kendi çapında geniş sayılır... Sığdırırız bi şekilde... Yeter ki alacaklı olayım :p

16. mtutun

mtutun Üstad Üstad

O senin gördüğün etli ekmek/dürüm ısmarlarız plavraları sonrası aç bırakmalar felan hepsi eski Türkiye'de kaldı.

Şimdi yeni Türkiye'deyiz, yemek bol, yemek hayat tarzı artık.

Geldiğinde alırım midenin ölçüsünü Hasan Kolcuoğlu'nda! Şöyle yatırırız kesiksiz 2 metre kebabı masaya...

17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Muhabbete devam edin abi süper acıkmaya başladım okudukça :)

18. Dinçer

Dinçer Katılımcı

Bunlar için İstanbulda buluşmaya gerek yok bir mazdagaraj buluşmasında daha iyi olur. Siz atışırsınız biz de izleriz aşık atışması gibi, değil mi ama ;D

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Türkiye'nin eskisine takılmak istemiyorum abi, biz keyfimize, kebabımıza, işkembemize bakalım...

20. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    [member=65]Murat[/member] abi alkolün vücuda yayılması çok hızlıdır ve normal bir insanın vücudunu tamamen terk etme süresi 3 saat (180 dk) dır.
    120 dk da tüm alkol vücudu terk etmez ama 3 te 2 si gider. Yani ciğerlerde (üfleme ciherden yapılırsa ki öyle olur) alkol kalmamış ama farzedelim beyin hücrelerinde alkol kalmış ya da ayak damarlarında kalmış olabilir. Sadece üfleyerek değil kan testi ile ancak tam tespit yapılabilir alkolde kanımca. Bence alkol çevirmeleri bir hemşire eşliğinde yapılmalı >:D

VE AYRICA: TRAFİKTE 1 PROMİL BİLE ALKOLE HAYIR!![size=24pt][/size]

Sayfayı Paylaş