Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alım-Satım İşlerinde "Kapora"Alıp Verme Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

Konu, 'Diğer' kısmında Kemal tarafından paylaşıldı.

1. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Ülkemizde: " Alan aldığını,satan sattığını bilsin!" düsturuyla caymayı engellemek için alım satım işlemlerinde kapora alıp vermek bir adet haline gelmiş.Satış gerçekleşirse sorun yok da ya gerçekleşmezse :-\
    diyelim 40 bin liralık bir araç için verilen 250 lira kapora toplam miktardan düşülüyor, alıcı vazgeçtiyse 250 liranın iade edilip edilmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz ?
    Hanefi mezhebine göre kaporaya cevaz verilmiyor ama uygun gören hocalar da var sanırım. Verilen sözden caymanın açtığı zarar varsa ona göre mi değerlendirilmeli yoksa her durumda iade edilmeli veya edilmemeli mi ?

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bence iade edilmez, sonuçta ben bu aracı aldım, bu da kaporan diyorsun...

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bu işin İslami boyutunda durumunu bilmediğim için bir şey diyemem ama vicdanen kendimi her iki tarafın yerine koyarak şöyle söyleyebilirim. Eğer aracın alıcısı çok ama bir kişi size kapora bıraktığı için kimseye satmayıp onun için bekletirsen ve sonra da o kişi caydığında eski durumuna göre maddi zarar yaşamışsa mantık olarak geri vermemesi anormal bir durum değildir. Çünkü kaporayı vermenin manası zaten budur. Ama kişinin caymasının size hiç bir zararı dokunmuyorsa ya da dokunduğu halde vicdanen rahatsız olunuyorsa iade edilebilir, bu iş tamamen aradaki diyaloğa bağlı bence.

4. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    İade olacaksa kapora almanın anlamı olmaz. Bir nevi cayma tazminatı kapora

5. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bülent abimle aynı fikirdeyim

6. karardvn

karardvn Aktif

bir malı alırken ön anlaşma niteliğinde her konuda anlaşıldıktan sonra verilen kapora satıcı vazgeçmedikten sonra satıcıya aittir eğer alıcı vazgeçerse satıcı bu parayı ister geri verir isterse vermez satıcı vazgeçerse geri vermek zorundadır dinen bu böyledir müslümanın verdiği sözden caymasının vebali daha ağırdır mü'minün suresinde müslümanın özelliklerinden bahsedilirken ; Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler.(müminun suresi 7.ayet) buyruluyor kapora satıcı vazgeçmedikten sonra her türlü alıcıya aittir ve caizdir
    kişisel düşünceme gelecek olursam hiçbirşey için kapora vermem nasipse olur nasip değilse olmaz der geçerim beğendiysem almaya karar verdiysem hemen alırım

7. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Hepimizin kaporayla doğrudan ya da dolaylı olarak işi olabilir bu sebeple konuyu biraz irdelemek istedim. Benim bugüne kadar kaporayla işim olmadı ama kapora almış olsam eğer art niyet yoksa mutlaka iade ederim ama sinirlendiysem veya alıcın gecerli bir sebebi olmaksızın zarara ugradıysam kaporayı vermem ama kendim de kullanmam bir şekilde hayır işinde degerlendiririm diye düşünüyorum.

8. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Dini yönden açıklanmış ,şahsen bugüne dek alıp sattığım araçlarda ne kapora aldım ne de verdim .Nasip kısmet olursa olur olmazsa vardır bir hayır der geçerim.

9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Güzel konu olmuş teşekkürler... Gerekli açıklamalar da çok güzel yapılmış...

Naim abinin yazdığı gibi hiç bir şekilde kapora ile alış veriş yapmam, iyi veya kötü olduğundan değil, prensip edinmedim...

Niyetim varsa bir şeyi zaten param vardır alırım, yoksa da zaten nasip değilmiş der geçerim...

10. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Bu duruma göre kapora vermeden mezhebini sormak lazım.

11. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Genişse... Öhhöm neyse... :D

12. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Eğer arkadaş aracı bir yerlere götürüp, göstermek vb. istemiyorsa, ben kapora almıyorum. Parayı öderse satarız, ödemezse satmayız.

Ama beni koşturacaksa, ciddiyet getirmek için kapora alıyorum. Çünkü piyasada çok gayrı-ciddi insanlar da var. Sanki herkes işsiz güçsüz gibi, ciddi olmadığı halde sizi sağa sola koşturan oluyor. Araç opsiyonlamak gibi bir huyum yok, bu sebeple kapora da almam.

Ancak sonuçta hiç kimsenin kaporası da bende kalmaz. Sadece ciddi olması için alırım, baştan söylemesem bile iş olmazsa mutlaka iade ederim. Bilmiyorum Hanefi mezhebinden olduğum için midir?

13. karardvn

karardvn Aktif

islam da esas olan karşılıklı anlaşma akitleşmedir alıcı alıyorum satıcı satıyorum dediğinde satış akdi gerçekleşmiş olur bu saatten sonra sebepsiz yere ortada hiçbir durum yokken vazgeçmek caiz değildir bundan vazgeçen taraf sorumlu olur onun için herşeyden önce verdiğimiz sözlere sahip çıkmamız lazım böyle olunca da kaporaya falan gerek kalmaz diyeceksiniz ki nerde öyle satıcı/alıcı orası ayrı bir tartışma konusu gerçekten öyle birini bulnak zor

14. Benim aracı isteyen çocuk zorla kapora verdi:)
    1 ay beklemem için, dedim zaten acelesi yok, olsun dedi..
    İyi dedim, miktarda yüksek, vazgeçerse de iade ederim. O para onun sonuçta..
    Tasvip etmiyorum..

Sayfayı Paylaş