Aldığımız LPG'de Hile Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir.
Yani, Likit Petrol Gazı.

Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.

Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1:

Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2:

Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.
Sonuçta ne mi oldu? Ne olduğu bilinmiyor, vatandaşın cebinden çalınan paralar konusunda sonuç halen meçhul.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Cezalar caydırıcı olmadığı müddetçe bu hilelerin önüne geçmek mümkün değil.
Hırsızlığın adını uyanıklık koymuşlar.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Az sonra lpg almaya gideceğim. Özellikle bakacağım basınç değerine.
Bilgi için teşekkürler.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Gün içerisinde opet'ten aygaz euro lpg+ aldım. Analog bi basınç göstergesi vardı. Zannedersem dediğiniz gösterge. 14 civarıydı derece. Sıcaklık 16-17 derece vardı.
Bu durumda kaliteli bi lpg mi almış oluyorum?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ben de evin önündeki opette araba yıkamaya gittiğimde bakayım dedim, basınç göstergesi 10 civarındaydı,
hoş arabayı da yımayamadık, güneşi gören gelmiş, kalabalıktı :)
sadece içini silip süpürmekle iktifa ettik

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bi dipnot düşeyim lpg dolmaya başladığında basınç 14 dereceydi. Ama doldurmadan önce 6-7 gibi bi şeydi dolarken ki değer mi doğru olan.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kaliteli olup olmadığını bilemeyiz. LPG ne kadar sıvılaştırılsa o kadar kar edersiniz. Bence basınç artması iyi bişey değil, onun optimumu var. Normalde 10 bar idealdir. Fazla basınç ve sıcaklık, LPG yi daha çok gazlaştıracağı için esas o zaman kazıklanırsınız. Taksiciler hep serin havada alırlar gazı.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
İkisi arasında ciddi bir çelişki durumu var. Yarın internetten iyice bi araştırayim. Bakalım ne çıkacak. Sonucu sizlerle paylaşırım. Bu arada arkadaşlar sizlere de paylasimlariniz için tesekkur ederim. Güzel bi konu olmuş.
Kaliteli olup olmadığını bilemeyiz. LPG ne kadar sıvılaştırılsa o kadar kar edersiniz. Bence basınç artması iyi bişey değil, onun optimumu var. Normalde 10 bar idealdir. Fazla basınç ve sıcaklık, LPG yi daha çok gazlaştıracağı için esas o zaman kazıklanırsınız. Taksiciler hep serin havada alırlar gazı.

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir.
Yani, Likit Petrol Gazı.

Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.

Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1:

Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2:

Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.
Sonuçta ne mi oldu? Ne olduğu bilinmiyor, vatandaşın cebinden çalınan paralar konusunda sonuç halen meçhul.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@graff hocam, @hakan_emre hocamla yeterince farkli dusunuyoruz :). Ama bu yazdiklarimiz arasinda ciddi celiskiyi goremedim. Ayni sey den bahsetmisiz. Olay sıvi gaz almaktan geciyor. Sicaklik arttikca lpg gazlasacagindan az gaz almis oluruz. Basinc arttikca lpg sivilasir. Orayi yanlis yazmisim ama fazla basinc hava ile deponun dolmasinida saglamakta.10-11 barin ustu,sivilasmis olan lpye bir etkisi yoktur.Kisacasi sicaklik ve basinc arasinda ters orantili bir durum soz konusu lpgde.

Moderatörün son düzenlenenleri:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@graff hocam, @hakan_emre hocamla yeterince farkli dusunuyoruz :). Ama bu yazdiklarimiz arasinda ciddi celiskiyi goremedim. Ayni sey den bahsetmisiz. Olay sıvi gaz almaktan geciyor. Sicaklik arttikca lpg gazlasacagindan az gaz almis oluruz. Basinc arttikca lpg sivilasir. Orayi yanlis yazmisim ama fazla basinc hava ile deponun dolmasinida saglamakta.10-11 barin ustu,sivilasmis olan lpye bir etkisi yoktur.Kisacasi sicaklik ve basinc arasinda ters orantili bir durum soz konusu lpgde.
Ben yanlış anlamisim. Özür ama bu sayede bende araştırmış oldum. Bilirkişinin verilerine dayanarak gaz 15 derece ile fabrikadan çıkıyor tankerler aracılığıyla benzinliklere geliyor ve ATC makinesi ile kontrollü bir şekilde depolara aktariliyormus. Basınç değeri 10-11 bar arasında olması gerekiyormus. Ama suna dikkat etmek gerekiyor bu değer 15 derecede geçerli. Zaten ATC makinesi de gazı bu derecede sabit tutuyormus. İşin uyanıkligina gelince; serin havalarda (15 derece ve altı) sıkıntı yok. Ama havalar ısınınca adamlar ATC makinesini kapatıp sıvı halden gaz haline geçmesini sağlıyorlarmis. Böylece sen 30-35 litre alırken pompada 40 litre veya daha fazla çıkıyormus.
Bar i pompa da kontrol edebiliriz ama ATC makinesinin sıcak havalarda açık veya kapalı olduğunu bilemeyiz. 10-11 bar ile verse de gazın bi kismi hava olabilir.
Bu sebeple guvendiginiz yerden, serin vakitte, alinabiliyorsa sadece gaz satan yerlerden almakta fayda var.
Ben bir suredir kalegazdan alıyordum. Ama gaz kısa surede bitiyordu. Opetten aldığım gazda böyle bir sıkıntı ile karsilasmadim. Yine de opetten alırken de dikkat edicem bundan sonra.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben gittiğim km ye bakıyorum. Kırıkkalede Kalegazdan 1.75 e de alıyorum, Karabükte Totalden 2.35 e de. İkisinde de uzun yolda gittiğim mesafe birbirine çok yakın. O nedenle ben çok dert etmiyorum.
smile.gif

zam gelirse gelsin abi ben 50 tl alıyorum benim için değişen birşey yok demiş gibi gözükmüş olabilirim.
rofl.gif
Fakat km aşağı yukarı tutuyorsa çok da hile yoktur diye düşünüyorum. Öte yandan bizim ülkemizde değil ama Rusya gibi soğuk ülkelerde yaz kış bu %70-%30 luk oran değişiyor. Yazın biri %70 oranında oluyor, kışın öteki %70 oranında oluyor.

Grafiklerin üstü sıvı, altı gaz fazıdır. Görüyoruz ki ikisinin de sıvı olabilmesi için 15 bar yeterli gözüküyor

Bütan
butan.jpg

Propan
propan.jpg

böcek

Katılımcı
İstanbul beykoz anadolu hisarındaki shell istasyonundan gaz alırım hep geçenlerde gaz almaya giddim ve gazı aldıktan sonra bu yazı aklıma geldi şu bar basıncına bi bakim dedim 5 bar gösteriyordu pompacıya sordum bu pompanın bar basıncı neden 5 gösteriyor en az 9 olmalı dedim pompacınin dünyadan haberi yok ben anlamam ki abi dedi neyse odur dedi keşke resmini çekseydim aklıma o an da gelmiyo işte depoyu fulledim ama demekki hava aldım gaz yerine

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Grafikler okunmuyor mu yoksa grafik okumak mı çok zor anlamıyorum. 8 barı sallayan güzel sallamış.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
İstanbul beykoz anadolu hisarındaki shell istasyonundan gaz alırım hep geçenlerde gaz almaya giddim ve gazı aldıktan sonra bu yazı aklıma geldi şu bar basıncına bi bakim dedim 5 bar gösteriyordu pompacıya sordum bu pompanın bar basıncı neden 5 gösteriyor en az 9 olmalı dedim pompacınin dünyadan haberi yok ben anlamam ki abi dedi neyse odur dedi keşke resmini çekseydim aklıma o an da gelmiyo işte depoyu fulledim ama demekki hava aldım gaz yerine

Ya sende bi alemsin. Madem 5 bar neden aliyorsun. Almasaydin. Başka bi benzin istasyonuna gitseydin. Bile bile pişti

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Pendik opetden dun gaz aldim 1.99tl 10bardi

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

böcek

Katılımcı
Ya sende bi alemsin. Madem 5 bar neden aliyorsun. Almasaydin. Başka bi benzin istasyonuna gitseydin. Bile bile pişti

Yazdıklarım yanlış anlaşılmış diye düşünüyorum yada anlamadın..

Üst Alt