Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akvaryum Balıkları (Ciklet ) Nasıl Yumurtlar

Konu, 'Diğer' kısmında hakan_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Forumdaşlar aramızda balık besleyen varmı?

Amatörce balık besliyorum ama balıklar hakkında çok bilgi sahibi değilim. Akvaryum aldığımdan bu yana (3-5 ay) farklı aralıkla 10 civarı balık öldü. Sebebini hala daha anlayamadım. Evde olmadığım süreler içinde arkadaşımın fazla yem vermesiyle ölenler olduğu kanısına vardım ama farklı zamanlarda ölenlerin sebebi anlamış değilim?
    Tecrübe ederek öğreneceğim sanırım :)

Soruma geçmek istiyorrum

Ramazan bereketiyle geldi, Ramazanın ilk günü akvaryumda balığın birinde bi anormallik gördüm. Durduğu yerden pek fazla hareket etmiyordu. Yakından incelemek icin akvaryuma yaklaştım; balığın çevresinde 50 civarında minik minik yumurta gibi hareketliler gördüm, dedim bunlar yavru balık heralde :) Daha önce kulaktan duyduğum bilgilerle diğer balıkların yavruları yemesine karşı akvaryumu bir camla ikiye böldüm. Anne ve yavrular bir tarafta diğer balıklar bir tarafta olacak şekilde. 1 gün bu şekilde yaşadılar. Ertesi gün balıkların suyu daha temiz kalsın diye kullanmadığım bir akvaryum motoru vardı onu icine koyup çalıştırdım. (Daha önce büyük olduğu ve akvaryum hemen kirlenmiyor düşüncesiyle ve odadamda cok ses yaptığı icin motoru çıkarmıştım :) )
    Sabah evden cıkıp, akşam eve döndüğümde yavru balıkların akvaryumda olmadığını farkettim
    Neden kaybolduğunu anlamadım temizleme motoru yavru balıkları içine cekti diye düşünüyorum

Neyse dün yine aynı balıkta daha önce sergilediği hareketleri gördüm ve yumurtlama ihtimalinden şüphelenip akvaryumu inceledim ve tahminim doğru çıktı sanırım.

Lakin şimdiki durum farklı daha önceden yumurta gibi olan minik şeyler hareketliyd. Şimdi bunlar ise cansız gibi sabit duuyor. Acaba daha yumurtadan çıkmadı mı?

Nette araştırdım ama tatmin edici bilgi ve nete yazan aktif balık besleyen bulamadığım için forumdaşlara bir sorim dedim :) Resimdeki şeyler yumurtamı? Yumurtaysa ne yapmam gerekiyor bundan sonra :)

Son düzenleme: 11 Temmuz 2015
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Resimdeki şey hangisi yumurta göremedim akvaryum değil ama canlı alabalık tecrübem var

3. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Sarı nokta nokta olan şeyler abi :)

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Evet yumurta bu

5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Ne zaman yumurtadan çıkar peki balıklar? :)

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bunların bir kısmı ölecek çürüyecek eğitim zahiyati felan olacak, yaklaşık 15 gün gibi galiba minik balıklar bekirecek yumurta üzerinde, o yumurtalar onun göbek bağı olacak ve balıklar büyüdükçe yumurta küçülecek, yumurtadan beslenecekler.

7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Birbirimize bağımlı olmamak adına hayvan beslemiyorum... Hakan akvaryum işi hele ki anlattığın gibi üreme fonksiyonu olan bir hayvan için senin sosyal hayatın ve bilgi birikimin yetmiyor demektir...

Bildiğim kadarıyla bu gibi durumlarda; suyun ısısı bile önemli... Balığı iyi kötü besle ama üretim veya çoğalması işi zor bence...

Gerçi beslerken de bir çok eğitim zayiatı vermişsin ama neyse... :D

Kolay gelsin...

Tepetaklak !!

8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Haklısın zor iş abi, ama karşısına geçip bakmak büyükdükerini görmek zevkli oluyor.

Bakalım bu yumurtalar balık olup büyümeye başlarsa daha zevkli olacak. Aksi halde bunlarda kaybolursa bu akvaryum işine son verecem, zaten evlerin içi bile sıcak dolayısıyla su sıcaklıgıda yüksek oluyor buda balilıkları olumsuz etkileyebilir

9. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Alabalık üretiminde erkek balıklardan alınan sıvı ile yumurtalar dölleniyordu, akvaryum balıkları için de aynı şey geçerli mi bilmiyorum

10. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Abi beslediğin Balıklara zebra diyorlar , ciklet türü , etçil bir balık cinsi , inanılmaz aşırı üreme yapıyorlar , benim akvaryuma renkleri (siyah beyaz ) olduğu için prenses ve yunusların içine koydum snra zebralar hepsini yedi , sonra zebraları dağıttım inanırmısın torba torba poşet poşet zebra dağıttım

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Bunlar zebra olmaması lazım abi, beyaz prenses mi ne diyolar.

Dediğin gibi abi bunlar çok azgın galiba daha 20 gün yumurtlamıştı, aynı balık yine yumurtladı :)

Yumurtadan çıkıp hepsi yaşarsa akvaryumda iyi balık olacak. İsteyene kargo yapıp gönderebilirim :D

12. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Prenses olsa yavruları ağzında biriktiriyor sıkma yöntemi ile yavru çıkarılıyor , zebralar buldukları yerde ....

13. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Peki bunlar yumurtanın içinden kaç günde çıkar abi?

14. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

En kısa zmnda anne balığın yanında ordu gibi olurlar snra , akvaryumcuların sevmediği balık cinsi

15. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Beklemede, takipte, gözlemde kalayım o zaman.

Peki bunları annelerinden ne zaman ayırmak gerekir. Yumurtadan çıkar çıkmaz mı?

16. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Kendileri ayrılır Büyüyünce

17. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Diğer balıklar yemez mi yavru balıkları?

18. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Takip et abi

19. FKorkmaz

FKorkmaz Sessiz

Araç Markası:
    2009 - Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    hakan_emre kardeşim uzun yıllar ciklid türlerini besledim ve ürettim. Buna dayanarak bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

beslediğiniz balık orta Amerika cikletlerinden Zebra türüdür. Tek eşli ve beslemesi çok kolay bir balıktır. testi içi, mermer yada taş üzeri gibi yerlere dişi yumurta döker ve erkek bu yumurtaları döller. Yumurtaları beraber korur ve bakarlar. Kesinlikle ayırma!
    Diğer balıklarla geçinemezler. Hatta zebraların yumurta ve yavruları varken akvaryuma dişarıdan yaklaşan olduğunda saldırı pozisyonu bile alırlar.

Balıklarının kaybı tür seçimi (uyuşmazlığı) ya da akvaryumda sağladığın yaşam şartları olabilir.

Çok faydalı akvaryum forumları mevcut. İşine yarar daha detaylı bilgiler bulabilirsin. Ben de elimden geldiğince yardımcı olurum.

Keyifli akvaryumlar.. :)

20. FKorkmaz

FKorkmaz Sessiz

Araç Markası:
    2009 - Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Zebralar diğer balıkları karşı agresif, yavru ve eşlerine karşı korumacıdır. Normal şartlarda sahiplendiği bölgeye diğerleri giremez :)
    Hem yavrulardan hem diğerlerinden kayıp yaşayabilirsin. Buyüzden küçük akvaryumlarda tür seçimi çok önemli

Sayfayı Paylaş