Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aküsü bitmiş veya zayıflamış bir guzumuzu, başka bir guzunun aküsü ile takviye yaparak nasıl çalıştırabiliriz ?? ;)

Öncelikle sağlamlığından emin olduğumuz, yani yırtılması, sıyrılması olmayan akü takviye kablosunu temin ederiz... Bu kablolar genelde Siyah ve Kırmızı renkte olur, kırmızı kablo artı (+), siyah kablo (-) demektir... Ben her araçta akü takviye kablosunun olması gerektiğini salık veriyorum...

Takviye yapılacak akülerin elektriksel değerleri bir biri ile aynı olursa daha hoş olur, kıvam tutturulur... :p

Gelelim takviye işlemine;

Öncelikle boş olan aküye kırmızı kablo (+) ve siyah (-) kablo takılır, akünün kalın olan kutup başı artı demektir, ince olanı da mecburen eksi... :D

Aynı şekilde dolu aküsü olan guzuya da bu işlemler uygulanır ve dolu aküsü olan guzu çalıştırılarak motor devir aralığı mümkünse 1500-2000'e getirilir, daha sonra aküsü boş olan guzu çalıştırılır... Nadir olsa da; boş olan akü ilk marşta çalışmayabilir, bu durumlarda 3-5 dakika aküsü dolu guzu çalışmaya devam ettirilir ki, aküsü boş olan guzu "üzüm üzüme baka baka kararır" felsefesinden yola çıkarak çalışır... :D

Aküsü biten guzu çalıştıktan sonra akü takviye kabloları çıkarma işlemini yaparken dikkatli olalım ve artı ile eksi kutupları bir biri ile temas ettirmeyelim, artı olan kutubu kaporta vb. yerler ile de temasından kaçınalım...

Aküsü boş olan ve çalıştırılan guzu kesinlikle stop ettirilmemeli ve mümkünse yarım saat kadar düz yolda kullanılmalı ki, akü kendini toparlasın...

Akü çalışmayacak kadar boşalmışsa bu işlem geçici bir işlem olabilir, ya aküyü şarja vererek doldurtalım ya da yeni akü takıp mutlu mesut gezelim... Buna kara verecek olan usta ve dürüst bir elektrikçi olacaktır...

Sağlıcakla kazasız günler.

Son düzenleme:

aday

Sessiz
Araç Markası
2013 Lancer
Gelelim takviye işlemine;

Öncelikle boş olan aküye kırmızı kablo (+) ve siyah (-) kablo takılır, akünün kalın olan kutup başı artı demektir, ince olanı da mecburen eksi... :D

Doğrusu önce + uçlar her iki aküye bağlanır, daha sonra - uçlar bağlanır şeklinde olmalıydı diye biliyorum.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Veli abi esprili paylaşımın için sağol. Hep sıralamayı karıştırırım ben... :p
Fakat şimdi "aday" arkadaşın yorumu hep allak bullak etti fikrimi tam öğrendim sonunda derken. :tey:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eski arabamın aküsü bitmişki o zaman bir kablo takıp denemiştik, araç kıy kıy yapıp tam marş almıyordu ama bir canlılık oluyordu. İlk başta araçta sıkıntı olduğunu düşündüm sonra ustamı aradım kablonun kalitesiliğindenmiş.
Sonra düzgün bir kablo ile denediğimde çalışmıştı.

Belki başınıza gelirse aklınızda bulunsun :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sıralama nasıl kolayınıza geliyorsa öyle yapılabilir, ben bu şekilde yaptığım için yazmıştım...

Önemli olan, kabloların bir birine ve aracın kasasına değmemesidir. O0

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Arkadaşlar az önce arkadaşın arabasının yanına gittik. Akü bittiği için sabah çalıştıramamıştı.
Neyse 1.fotodaki takviye aküsü ile denedik olmadı. 2. fotoda da babasının aracı ile takviye denedik olmadı. En sonunda da 3. fotoda usta çağırdık oldu.
Neden oldu neden olmadı sorusunun cevabı da;
Çin malı marketlerde satılan takviye kablolarının bir işe yaramadığının göstergesi oldu bu...
Kablo ateş gibi ısınmıştı zaten. 1. fotoda da zaten güç yetmedi.
Yani adamlar geldi, önce takviye kablosuna bir güldüler... Sonra dayadılar hayvan gibi kalın kablolarla aküye takviyeyi ... Motor şahlandı vallahi :D
Abi ucuz mal diye hemen damlıyoruz... Bugün bir ders aldım yalan yok...
Akü kutup başlarını söktük, oksitten arındırdık...vs. Adamlar bir geldi 1 dk da bağladı olayı gitti. Şimdi yeni akü takılacak araca...

Ekli dosyalar

• a.jpg
    a.jpg
    197.3 KB · Görüntüleme: 96

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sabahin 7si kuzenim aradi pendikde aracini birakip yalovaya gitmis 2 gun sonra gelmis mars yok isden izin alip gittim takviyeyi taktim yok olmuyor yetmiyor dolmus duragi var az ilerde arabayi oraya ittik transitlerde cift aku olur saglam olur dedik rica ettik sagolsunlar baya bi ilgilendiler ama yok yine olmadi en son eski taksicilerden kim kaldi dedim bi tanidigimi aradim durumu anlattim takviye kablosunu bimden mi aldi dedi diger aracin akusunu sok kendi akunu tak mars yap sonra onu geri sok kendi akusunu tak dedi anladimki arac calistikdan sonra akuye gerek yok takviye kablosunda boyle sorun yasayan olursa biraz ugrastirir ama direk karsi tarafin akusunu alip takmak da isinize yarayacaktir aklinizda olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de bir keresinde aracımı 3S Lipo 5000mah pil ile çalıştırmıştım. :) Lipo piller modelcilikte kullanılan bir çeşit pildir.

Hazır konuyu bulmuşken danışayım. Benim akü de gitmek üzere, daha önce 3 kez yolda bıraktı. Büyük ihtimal üstündeki akü orjinal aküsü e 6 sene dayanmış az değil. Yeni bir tane akü alsam, bu aracı şehiriçinde kullandığımdan ötürü şarjında vs sıkıntı çıkmaz değil mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben de bir keresinde aracımı 3S Lipo 5000mah pil ile çalıştırmıştım. :) Lipo piller modelcilikte kullanılan bir çeşit pildir.

Hazır konuyu bulmuşken danışayım. Benim akü de gitmek üzere, daha önce 3 kez yolda bıraktı. Büyük ihtimal üstündeki akü orjinal aküsü e 6 sene dayanmış az değil. Yeni bir tane akü alsam, bu aracı şehiriçinde kullandığımdan ötürü şarjında vs sıkıntı çıkmaz değil mi?

Lipo pil ile çalıştırmak ilginç olmuş gerçekten... :)

Hocam soruyu tam olarak anlayamadım özür... Yeni akünün şehir içi kullanımda şarjı az olur mu? diye soruyorsun...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen Veli abi, yeni alacağım aküde en azından 1 saatlik uzun yol yapma mecburiyeti yok mudur? Yeni aküyü takıp da 3-4 ay sadece şehiriçi kullanılsa o aküden performans alınabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynen Veli abi, yeni alacağım aküde en azından 1 saatlik uzun yol yapma mecburiyeti yok mudur? Yeni aküyü takıp da 3-4 ay sadece şehiriçi kullanılsa o aküden performans alınabilir mi?

Bu konuda olumsuz ne düşünüyorsan hemen kafandan sil hocam... :)

İki sebeple sil derim;

1-Aracım alındığı günden itibaren İstanbul ağırlıklı şehir içinde kullanılmış ve 7. yılını yaşayan hatta bitirmek üzere olan orijinal aküsü üzerinde ve çok şükür bu kışı da çıkartacak gibi duruyor... Kaldı ki, ben bazen haftada bir kullandığım oluyor guzuyu... :)

2-Özellikle sıfır akünün nasıl ve ne şekilde kullanıldığının hiç önemi yoktur, kullanılması yeterlidir... Tabi üzerinde kayıp kaçak yoksa (bu farklı bir konu)

Yeni aldığın akü ile araç çok uzun aralıklarla yatmayacaksa (ki böyle bir ihtimalin de yok gibi) hiç bir sorun olmaz... Yeni akün de, bakımlı ve dikkatli kullanıldıktan sonra en az orijinal aküsü kadar ömürlü olacaktır eminim...

Bu konuda en büyük iki tavsiyem;

1-Aracınızı çalıştırmadan önce camları açmayın, aracınızı stop etmeden önce camlarınızı kapatın... Akü ömrüne çok büyük katkısı oluyor, tecrübe ile sabittir...

2-İyi bir elektrikçiye; akünüzde kaçak olup olmadığını ölçtürün.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kaçak yok abi ama 3 defa yolda bıraktı, 2'si lipo şarj etmekten, 1'i de kendiliğinden. O nedenle değiştirmek istiyorum, bazen motoru döndürürken de zorlanıyor, motor çalıştıktan sonra dsc ve hidrolik direksiyon ışığı daha geç sönüyor bir de. Daha fazla risk sınırını zorlamak istemiyorum. :D Fena kış geliyor diyorlar, aralığa kadar değiştirmeyi planlıyorum bu sebeplerden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kaçak yok abi ama 3 defa yolda bıraktı, 2'si lipo şarj etmekten, 1'i de kendiliğinden. O nedenle değiştirmek istiyorum, bazen motoru döndürürken de zorlanıyor, motor çalıştıktan sonra dsc ve hidrolik direksiyon ışığı daha geç sönüyor bir de. Daha fazla risk sınırını zorlamak istemiyorum. :D Fena kış geliyor diyorlar, aralığa kadar değiştirmeyi planlıyorum bu sebeplerden.

Bu belirtiler varsa hocam, hemen değiştirmende fayda var, biliyorsun otomatik guzuyu ittirmek mümkün değil... :) Bende hiç bir belirti yok, bu yüzden kışı atlatırım diyorum, birde buradaki kış kış değil ki... Nadiren de olsa eksiye düşüyor...

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Benim Guzuyu Genelde İstanbul Şehiriçi Trafiği, Kısa Mesafe Ve Duruma Göre Haftada 2-3 Kere Kullanıyorum.. Veli Abinin Uyarısını Genelde Yaparım.. Kontak Açıkken Camlar Ve Sunroof u Açar Kaparım..Bu Şartlar Altında Aküyü Takalı 2 Sene Oldu Bir Sıkıntı Görmedim..Aracınızda Kaçak Yoksa Bi Sıkıntı Olmaz..

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Diğer aracın aküsü sağlamsa, çalıştırılmayabilir bu sorun olmaz hocam... :)
Gayet mantıklı abi :) Geçen yıl guzunun orijinal aküsü ömrünü tamamladığı için biraz yolda kalma maceraları yaşamıştım ama değiştirdim geçen yıl bu kış problem olmaz inşallah :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aracin kitapciginda artiyi akuye eksiyi motor takozunun oradan gosteriyor niye kutup basi degilde sase ?
Bilgisi olan ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
De niye kutup basi degilde govde ?:-D
Aslinda bunu murat daha iyi bilir

Üst Alt