Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akbaş'ın Tavukla Dostluğu

Konu, 'Sağlık Yaşam' kısmında universitely76 tarafından paylaşıldı.

1. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Akbaş cinsi, satın alınma sebebi saydığım için Zeytin ismini verdiğimiz dişi bir köpeğimiz var. 17 Şubat doğumlu bu köpeği Eskişehir'de damızlık akbaşları olan bir arkadaşımdan aldım. Bahçeyi ve içindekileri koruması amacıyla, bahçesine ve sahibine daha sadık olacağını düşünerek dişi olanını tercih ettim..
    Neyse gel zaman git zaman bizim Zeytin'in tavuklarımıza fazla samimi davranmasını engelleyemedik. Aslında ilk zamanlarda sadece oynuyordu, yarka olarak aldığım 7 Lohman Brown, 3 Atak-s ve 9 tane kuluçka makinesinde çıkardığım civcivlerimin peşinden koşar oynardı. Yarkalarımız özellikle de lohmanlar korktuklarında yere yatar hareketsiz beklerdi, köpek de bu anlarda tavuğu koklar ve yalardı, arada ağzına alıp taşımaya çalıştığı da olurdu. Tabii biz bunu görür görmez yüksek sesle ikaz edip bağırıp üstüne yürüyünce oynama sona ererdi.

Bu oyun sürecinin yaşının ilerlemesiyle azalacağını bekleyerek biz bahçede yokken ve tavuklar açıkken Zeytin'i zincirinde tuttuk. Son zamanlarda tavuklarla ilgisinin daha bir azaldığını farkediyordum ancak bugün yaşanan bir olay köpeğimden ve onunla ilgili gelecek beklentimden soğumama sebep oldu. :(
    Bahçeye girdiğimde Zeytin her zamanki gibi koşarak yanıma geldi ve kendisini sevdirmek için sırnaşmaya başladı. Ben onunla biraz ilgilenip kümeslere doğru giderken bir baktım tellerin yakınında yerde bir Atak yatıyor. Ne oldu derken baktım kafası kopmuş, boyun kısmı parçalanmış durumda. Tavuğun kafası da ortalıkta yok..

Dünkü atmaca saldırısını daha atlatmamışken bugün de böyle olması moralimi daha da bozdu açıkçası. Kafası koparılmamış dünkü gibi bir leş olsaydı köpekten şüphelenmezdim ama şimdi tüm oklar onu gösteriyor. Zeytinlik için ve oradaki 'hobi bahçesi' mantığı için köpek lazım, ilerleyen süreçte daha çok kontrol altında tutup, tavuklarla sosyalleşmesini sağlamaya çalışarak, son günlerde yaptığım gibi ben olmadığımda zincirsiz bırakmayarak olgunlaşmasını beklemekten başka bir fikir gelmiyor aklıma..

Evet böyle bir durumda, tavukları kendine dost edinmiş bir köpek için neler yapabilirim sevgili MazdaGaraj üyeleri :rolleyes:

incirinaltı bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Geçmiş olsun, bu durum bazı köpeklerde görünür, yayla dayken kendi sürüsüne zarar veren köpeklere şahit olmuştum, nasıl giderilir ve normalleştirir bilmiyorum ama bunun önünü alamayan sahiplerinin köpeği yok ettiklerini de gördüm. Siz şimdilik dediğiniz gibi yapıp siz yokken başı boş bırakmamlısınız

universitely76 bunu beğendi.
  3. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Akbaş cinsi böle bi atılım göstermez , onda başka bi iş var tilki veya sansar olabilir

''BEŞİK'' ten Mezar "TAŞ" ına ...
    "BEŞİKTAŞ"

incirinaltı ve universitely76 bunu beğendi.
  4. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    @ezmocesteri
    Abi köpeklere bu eğitimi verebilmek için oldukça fazla değişken var, köpeğin ırkından gelen özellikleri, bulunduğu ortam, eğitim veren kişinin bilgi-tecrübesi, köpeğin eğitilebilecek yaş aralığında bulunması... İlk defa köpek sahibi oldum ve 3 aylıktan itibaren tavukların olduğu bahçede besliyorum, aslında şu ana kadar tavukları sahiplenmesi gerekiyordu ama derdi nedir daha anlamadım..

@dr_azoom
    Akbaşları araştırarak ve aradığım özelliklere sahip olduğu için arkadaşımdan aldım. Ancak şu an ondan başka bir şüpheli yok, bahçe tellerle çevrili ve içeride 7 aylık zincirsiz bir köpek var, tilkinin veya sansarın bu işi yapabileceğini zannetmiyorum. O bölgedeki bir çobanın erkek kangalı yaklaştığında kendini parçalayan köpek zincirsizken tilkiye falan bahçesini bırakmaz.

ezmocesteri bunu beğendi.
  5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Akbaş belgeseli izlemiştim. Saf kan çoban köpeği. Genlerinde tavuk cinsiyle muhabbet olmayabilir hocam. :)

Not; tamamen şahsi fikrim. :p

6. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Ben de Akkaş'a bir bakayım derken öyle geziniyordum şunu buldum; :D:D

image.jpeg

7. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Tavuk avlamasıyla bilinen bir ırk değil abi, yaşadığı alanı sahiplenen ve içindekileri korumasıyla ünlü bir ırk Akbaşlar.. Anne-babası da arkadaşımın tavuklarının yanındalar ve herhangi bir vukuatları yok.. Ayrıca ben gidip alıncaya kadar da 3 ay boyunca tavukların bulunduğu bahçede büyüdü benim Zeytin..
    Şu an ben bu eğitimi veremedim diye düşünüyorum, eğitimi zor olmayan bir ırk bahçede 4 aydır birlikte olduğu tavuğa zarar veriyorsa, eğitimi eksik kalmış olmalı..

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    :D ısırması mı kalmış

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kütahya yadaki, hacı amca aklıma geldi. :)

Issıcekle diyom olum, Issıcekle... :) :)

universitely76, grafff ve ezmocesteri bunu beğendi.
  10. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Kamera olsaydı suçlu belli olurdu aslında :)

domestos ve universitely76 bunu beğendi.
  11. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Bir sonraki projem onun üzerine olacak ama düşük kapasiteli bir güneş paneli enerji kaynağımla kamera nasıl çalışır verimli olur mu bilmiyorum :)

Dünden beri edimsel koşullanma yöntemiyle köpeğe tavuk dostluğu aşılamaya çalışıyorum.. Tavuğu elime alıp köpeğin önüne gidiyorum, eğer samimiyetini ileri götürecek şekilde koklama-yalama hareketi gösterirse tokatı yiyor.. Dün bunu yaptım sonraki iki denememde köpek tavukla yanına yaklaştığımda benden kaçmaya başladı..

Bugün yine böyle bir deneme yaptım ve köpek onu zincire bağlamama izin verecek şekilde yanıma gelmedi ben de mecburen açık bırakıp gelmek zorunda kaldım bakalım bugün yine bir vukuat olacak mı :)

ezmocesteri, domestos ve Oğuzhan bunu beğendi.
  12. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Akşamüstü bahçeye gidince gözlerim yerde yatan leş(ler) aradı ama bulamadı çok şükür :)

Köpek benim bahçivan kıyafetim ve tavuklara su doldurduğum suluğu almış bir sağa götürüyor bir sola, oynayıp duruyor. Piyasada da hiçbir tavuk yok, neyse gittim baktım 14 tavuk köpeğin oynamalarından uzak durmak için kümese girmiş ama 2 tanesi yok. Onlar kesin öldüler diye bahçeyi tararken bir tane tavuk bir ağaç kovuğundan bir tanesi de yan bahçeden çıkıverdi. Köpeğin korkusundan kendilerini nereye attılarsa artık :)

Bugünü ölümsüz kapattığım için sevinçliyim bakalım yarınlarımız nasıl olacak :)

domestos ve incirinaltı bunu beğendi.
  13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bence bu devam eder çok başboş bırakmayın

14. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Tam oyun çağında, ne bulursa oynuyor. Yanında başka arkadaşı olsa mümkün değil bulaşmaz tavuklara ama sıkıntıdan ne yapacağını şaşırmış. Ama kafa koparma olayı bana köpektenmiş gibi gelmiyor.Ya yer ya öldürür, kafasını koparmaz.
    Akbaşlar benim bildiğim tam bir bekçi köpeği.Kangaldan ayıran özelliği kangaldan daha saldırgan oluşları. Adamcı köpeklerdir, bırakın yabancı hayvanı insana bile dalarlar.Bu özelliklerinden dolayı ben bu türü sevmiyorum. Kangalın doğasında olan ağırbaşlılık ve iyi/kötü niyet ayırabilme özelliğine hastayım.Ama bir köpeğim yok malesef :(

universitely76 ve domestos bunu beğendi.
  15. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Zeytin (köpeğin ismi :) ), onun üstüne kalmış olan kafası kopmuş tavuk leşi davasından beraat etti..

Tavuk-köpek sahibi arkadaşlarla konuşurken böyle bir öldürme şeklinin köpeğe ait olmayacağını, köpek öldürseydi parçalayarak yerdi, bu olsa olsa gelincik ya da sansar işi olabileceği şeklinde görüşler alınca, bir de bunlarında üstüne Zeytin'in davranışlarında hakikaten tavuk katili imajı sergilememesi üzerine bu kara lekeden kurtuldu :)

Resmi paylaşayım bir de sizlerin görüşlerine bakalım..
    IMG_20160830_123436.jpg

Toplamda 3 kurban verdiğimiz atmacanın geride bıraktığı 2 ferik..
    IMG_20160907_193621.jpg IMG_20160829_192400.jpg

ezmocesteri bunu beğendi.
  16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çocukluğumda, Anneannemin tavuklarına da arada böyle mahlukat dadanırdı, hatırladığım kadarıyla sansar yapıyor bunu derdi. Akşam olduğunda bütün tavuklar kümese girdikten sonra benim görevim kümeslerin ağzını kapatmak olurdu.

17. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Abi sansar veya gelincik genelde gece avlanır diye söyler buradaki köylüler de bu sebeple akşam olunca kapatırlar kümesleri. Ancak bizim vak'a gündüz olduğu için kime katil diyeceğimizi bilemedik. Ama şu an ölüm şeklinden dolayı yine sansar veya bir boy küçüğü gelinciğe kalmış durumda..

domestos bunu beğendi.
  18. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Birgün boyunca kamera ile çekim yap. Kamerayı kayita al bi yere yerleştir, bellli aralıklarla kontrol edrsin vukuat var mı diye. Kolay gelsin.

19. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Sansarlar yemezler, bu sekilde kumese girip artik kaninimi iciyor ne ediyorsa bolup bolup atarlarmis. Kumeste 40 tavuk olsun hepsini olduruyormus,yemeden. Banada sansar isi gibi geliyor.

20. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Enerji kaynağı sorunu yüzünden kamera şu an için mümkün değil ama ileride tavukları tekrar bahçeye salınca düşünülebilir hocam. K9peğin yaşını doldurmuş halde biz orada yokken davranışlarını görmek için de istiyorum bu kayıt işini..

Sayfayı Paylaş