Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akbank ve Ben

Konu, 'Mizah' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    2011'in kış ayları, bugün ki gibi dışarıda lapa lapa kar yağıyor... O zamanlar işsizim ve saat tezgahım vardı. Öğlen 12'den, akşam 9'a kadar tezgahın başında resmen titredim, siftah için inat ettim ve sonunda siftah yapacağım müşteri karşıma çıkmıştı...
    Adam saatini seçti pazarlığımızı yaptık iş ödemeye kaldı. Adam çıkarıp 200 tl uzattı, bende para üstü verecek param olmadığından dolayı o an yüksek zekam bana bir tavsiyede bulundu; hemen yanı başımdaki akbank atm'sine parayı yatırıp geri çekecektim böylece para bozulmuş olacaktı.

O zamanlar akbankta kullanmadığım vadesiz hesabım ve kredi kartım vardı. Her neyse parayı atmye yatırdım, çekmeye çalışıyorum ama hesapta para gözükmüyor, o an kafayı yedim, adam soğukta beni bekliyor ama yok, hesaba yatırdığım para uçtu gitti sanki... Bir kaç denemeden sonra para hesapta gözüktü, ama başımdan aşağı kaynar sular döküldü. 200 tl olarak yatırdığım para 163 tl olmuştu... La havle çekip parayı hesaptan alıp cebimden takviye yapıp adamı gönderdim.

Ardından bankayı aradım, müşteri temsilcisi daha kendini tanıtmadan şöyle dedim; sakın üstüne alınma ama sizin yapacağanız bankacılığın ta ........ . Durumumu anlattım eleman bana cevap verdikçe şok oldum, o an evde annem bekliyor olmasa önünde durduğum bankanın camını çerçevesini indirirdim, gözüm çok fena dönmüştü kendimi zor frenledim.

Cevap şöyleydi; Banka yatırdığım parayı bir süre bloke etmiş, içinden hesap işletim ücretini kesmiş ve sonra parayı serbest bırakmış. Eleman sözünü bitirince dedim ki ''şu an ses kaydı alınıyor, şu andan itibaren benim lafımı sakın kesme ve bu konuşmalarımızı üstlerine ilet'' Tamam efendim dedikten sonra başladım sövmeye, bankanın müdüründen girdim sabancılardan çıktım :)

Ertesi gün erkenden bankaya gittim, şubeyi birbirine kattıktan sonra kredi kartımı ve hesabımı kapattırdım. Aradan 15 gün sonra vadesiz hesap için ekstre geldi; hesap bakiyesi -2 kuruş. Güler misin ağlar mısın misali, adamlar hesap kapanmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar, hemen koşa koşa bankaya gittim ve sıra aldım, cüzdanımdan 5 kuruş çıkardım ve beklemeye başladım. Sıra bana gelince gişe memuruna durumu izah edip 5 kuruşu uzattım ve şimdi bu 5 kuruşu alıyorsun, benim 2 kuruş borcumu ödeyip 3 kuruşumu iade edeceksin dedim :) Ama bütün bunlar çok yüksek sesle gerçekleşiyor, bu sefer benimle birlikte bir kaç kişi daha söylenmeye başladı, 2 kuruş borç olur mu ayıp size diye... Her neyse bunlar 3 kuruşu bulup bana veremedi tabii ki :) En sonunda dedim tamam aramayın üstü kalsın, yeter ki düşün yakamdan, dekonta da 5 kuruş verdim, 3 kuruş para üstü veremediğiniz için size hibe etmek zorunda kaldım diye not düştüm...

Yıl oldu 2015 üstünden 4 sene geçti ve aklıma geldikçe hala sövüyorum ve o zaman iptal ettirdiğim kredi kartının borcunu hala ödemedim. Ne onlar arıyor ne de ben, 2 sene önce avukat aradı, ona da durumu anlattım; haklısın ve iyi sabretmişsin dedi ve o gün bugündür bir daha aramadı. Ne tebligat geldi ne de başka bir şey. Annem de bugün tutturdu, yarın git öde kurtul diyor. Ne yapacağım bilmiyorum, param var Allaha şükür ama ödemek istemiyorum, son ekstre hala mailde kayıtlı duruyor, belki giderim ana parayı kabul ederlerse öderim, onun haricinde bir kuruş dahi ödemem...

2. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    ağzına sağlıklar olsun kardeşim benim yapamadığımı sen yapmışsın helal olsun

Murat bunu beğendi.
  3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Akbank tan nefret ediyorum, Allah kucaklarına düşürmesin

domestos ve Murat bunu beğendi.
  4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Genel olarak bütün sistem aynı... Hiç sevmediğim İş Bankası ile 2008 yılından itibaren çalışıyorum çok memnunum...

İşin inceliklerini bilirsen ekstra ödeme yapmıyorsun.

Murat bunu beğendi.
  5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Geçen gün Denizbank 80 küsür kart ücreti kesmiş , eşim çağrı merkezini arayıp nedenini sorduğunda -bunun gayet doğal bir uygulama olduğunun söylenmesi üzerine tamam o zaman kartımı iptal edin diyerek igili bölüme aktarılmasını istemiş.Sorun çözülmeyince biz size döneriz dedikten 10 dk sonra arayıp bir yanlışlık olduğu kart ücretiinin alınmayacağı kartın iptal edilmemesi ama bunun karşılığında 1 yıl kullanım sözü verilmesi istenmiş.

Sözü verdik ama kartı her an kapatabiliriz,çok da önemli değil.Bazen sert çıkmak gerekiyor sonuçta müşteri olan biziz ve bizden para kazanan hiçbir banka müşteri kaybetmek istemez.

Murat, domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  6. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    maaş müşterisi olunca iyi, eft,havale,kart aidatı vs. olmuyor,
    öbür türlü kart aidatı ödemek çok zoruma giderdi:D
    en gıcığı da garanti bankası olsa gerek , kartı kapatana kadar ne çekmiştim

Murat ve domestos bunu beğendi.
  7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Benim gözümde gıcıklık sırası Akbank Garanti Finansbank

Murat ve domestos bunu beğendi.
  8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben maaş müşterisi değilim ve hiç bir ücret ödemiyorum... Bütün fatura ödemelerim tek bankada ve tek kredi kartım var...

Murat, hagakure, ezmocesteri ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim kara listemdeki sıralama; Yapı Kredi, Vakıfbank, Akbank, Halkbank (kutucuklardan dolayı) Finansbank (yabancı) Denizbank (yabancı) HSBC, İNG gibi zaten tamamen yabancı olanları saymıyorum bile...

1997 yılından 2008 yılına kadar tek kredi kartı ve tek banka yani Yapı Kredi ile çalışıyordum, 2003 yılından itibaren de; hem vadesiz hesabıma hem de kredi kartıma aidat olarak tonla para ödemişim... Afedersiniz kerizmişim... :D

2007 yılında maaşı İş Bankası'ndan almaya başladık, müşteri temsilcileri her ay arıyor, Maximumkart'ınız geldi lütfen teslin alın diye, almıyorum ve ben tüm işlemlerimi Yapı Kredi üzerinden yapıyorum... Kerizim demiş miydim... :p

2008 yılı şubat ayında mail adresime gelen ekstrenin altında küçük puntolarla gelecek ay 50 tl kart aidatı kredi kartınıza yansıtılacaktır diye bi ibare okudum, kan beynime çıktı, oysa niye çıkıyorsa yıllık zaten 30 lira ödüyordum yani kerizdim... :D :D

Telefona sarıldım ve bu durumu sordum, sizin kartınız gold oldu ve 50 lira dediler, bak 30 lira devam edin ödeyeyim yoksa kartı kapatırım dedim... Karşıdaki kişi benden de erkek çıktı ve "kapatın beyefendi" demiş bulundu... Ne yapmam gerek dedim, derdini anlatan dilekçe yazın ve genel merkeze fakslayın dedi... Hemen istenilen şekilde dilekçemi yazdım ve faksladım...

İki üç gün sonra bir başka erkek şahıs aradı ve kredi kartınızı ve vadesiz hesabınızı kapatmak istiyormuşsunuz dedi, evet dedim... Sebebini sordu ve ben anlattım, 30 liraya razıyım dedim... Niye razıysam?? Pardon kerizlikten dolayı razıydım di mi... :D

Neyse; bu beyefendi benden ve daha öncekinden de erkek çıktı, "kapatıyorum, son kararınız mı, onaylıyor musunuz?" diye sordu, nefes almadan "eveeet" dedim yüksek sesle... Tamam kapatıldı dedi...

Emin olmak için hemen iki sokak ilerideki, tanıdık esnafa gittim ve kartımı uzattım, şuradan 10 lira geç bi bakayım dedim, geçti ama onay vermedi, yani kapatıldığından emin oldum, kartı kırıp attım...

Yazmayı es geçtim, bu işlemleri yaptırmadan önce, kartta de kadar puan varsa hepsini vadalamayı :p ihmal etmedim... :D

Bir anda kredi kartsız kalmıştım, hemen maaş şubeme gittim ve beni ara ara arayıp halimi hatırımı soran bayanı buldum, teklifinin hala geçerli olup olmadığını sordum :p tabi ne demek senden iyi müşteri mi olacak, kerizsin ya dedi... :D

Ben teslim almayıp kart genel merkeze gidip geldikçe benim kart Gold Maximum olmuş (ne işe yaradığını tam bilmiyorum) bayan kişisine dedim ki; hiç bir şekilde kart ücreti ödemem ona göre dedim, tabi hay hay dedi, sözleşmenin altına el yazım ile de yazdım, kartı teslim aldım... Maaş başka bankaya geçince bizim mutlu mesut birlikteliğimiz de sona erecek gibi olsa da ben bu sefer erkeklik yapmadım...

Banka müdürünün yanında soluğu aldım ve hem kart aidatı hem de hesap işletim ücreti almışsınız hayırdır dedim... Müdür hemen bana kalbi kadar temiz bir sayfa verdi ve banka maaş müşterisi olmasam da, diğer bankadan paramı eft ile gönderdiğimi (öyle yapıyordum çünki) bütün faturalarımın İş Bankasında otomatik ödeme talimatlı olduğunu, yaz hemen iade edelim dedi... Sanırım 2011 yılıydı...

Kesilen paralar hesaba yatırıldı ve o gün bu gündür İş Bankası benim hesaplarıma ve kartıma yan gözle bakmadı çok şükür, seviyeli bir birlikteliğimiz devam etmekte, çok afaki bir şey olmadığı üzere de devam edecektir gibi gözüküyor...

:D :D

Son düzenleme: 31 Aralık 2015
    hagakure, Murat, emekli ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    @domestos Abi İş Bankası'nın iyi tarafına denk gelmişsin, şirket hesapları yaklaşık 30 yıldır bu bankada ve hatırı sayılır bir tutar hesapta sürekli vadesizde duruyor, tüm şirket işlemlerini tek banka üzerinden yürütmemize, yaklaşık 9 otomatik ödeme talimatımız olmasına rağmen, business kredi kartlarından ve de havale ve eft'lerden para kesiyorlardı. Geçen aya kadar...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    emekli bunu beğendi.
  11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kötünün iyisi diyelim o zaman... :)

Murat bunu beğendi.
  12. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Konuyu sonuca bağlayalım; sabah 9'da şubeye gittim, bize borcun gözükmüyor dediler :) borcum olmadığına dair belge istedim vermediler :D Her neyse sonra müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım, onlarda aynı şekilde borcunuz yok stres yapmayın raad olun dediler. Dünya tersine döner deseler inanırım, ama banka borcu silindi deseler inanmam ve inanmadım. Araştırmaya devam ettim, şubede biresel temsilci ile görüştüm. Bana dedi ki borcun yok gözüküyor ama son ekstren ödenmemiş gözüküyor, en iyisi kendi şubene git onlar bu olayı çözer dedi. Yoğun kar yağışı altında zaten işe zor gelmişim, zar zor taksi (benim odun ve traktör sokakta mahsur kaldı da) bulup kendi şubeme gittim, temsilci borcun var ve biz bunu varlık yönetim şirketine devrettik dedi ve bana telefon numarasını verdi.

Aradığım firmada dünyalar tatlısı bir kız çıktı karşıma, durumu izah ettim ve ödeyelim kurtulalım dedim. Kızcağız yapılandırmaya alışık olduğu için nasıl yardımcı olayım size, kaç taksit yapayım filan dedi. Dedim taksitle filan uğraştırma beni, güzel bir yıl sonu indirimi yap ve hesap numarası ver hemen hesaba aktarayım dedim. O ana kadar tutarı duymamıştım hiç.Ekstre borcum 1250 TL gibi bir rakamdı, her neyse bu borç 2400 tl olmuş ama ben daha ağzımı açmadan, müdürümle görüşüp iyi bir indirim talep edeceğim ve size bilgi vereceğim dedi.

Yaklaşık 10 dk. sonra aradı ve 1600 tl öderseniz bu borcu kapatırız dedi ve 15 dk. içerisinde ödedim kurtuldum :) Eğer bu borç akbankta kalmış olsaydı gişe memurunun hesabına göre yaklaşık 3000 TL ödeyecektim. 4 sene için % 25 faiz bana çok uygun geldi doğrusu :D

hagakure bunu beğendi.
  13. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    banka deyince kan beynime sıçrıyor allah hepimizi tez kurtarsın

ezmocesteri ve Murat bunu beğendi.
  14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bir arkadaşım var uzun zamandır görüşmemiştik... Geçen hafta muhabbet ettik...

İşi gücü bırakıp banka dolandırıyorum dedi... Şu ana kadar 5 bankayı 150 bin lira patlattım dedi... Sen de patlamayasın dedim... Üç yıldır işler tıkırında dedi...

Şaşırdım !!

Tepetaklak üzerinden, Facit ile gönderildi !! :p

hagakure, ezmocesteri, Murat ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş