Affedersiniz, Ben Biraz Salağımdır!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir araç alırken kaza testlerini kontrol etmek moda oldu. Çok iyi bir moda, çünkü çok önemli bir kriter araç seçimi sırasında. Gerçek bir olay, anektod kıvamında;

Çok ciddi bir otomobil distribütörünün merkezini eğitim amaçlı ziyaretimiz sırasında, uzun görüşmelerden sonra sordum;

- Ben şimdi sizin ürettiğiniz en iyi otomobili alsam, en ful versiyonunu... gidip 3 ay sonra 65 km/h gibi bir hızla frensiz bir duvara çarpsam, kapımı kendim açıp, çıkıp, eşimi arayıp; hanım merak etme bir kaza geçirdim ama iyiyim, çektireyim aracı, geliyorum dermiyim?

- Tabi ki. Bizim aracımız 5 yıldızlı, en güvenli araçlardan biridir.

- Tabi ki öyle. Ne yapmam lazım o zaman. Kesinlikle yetkili servise çektirmeliyim, eğitimli ustalar ve orijinal parçalar ile onarılmalı değil mi?

- Evet, biz kesinlikle öyle tavsiye ediyoruz.

- Tamam ama affedersiniz, ben biraz salak bir şoförümdür. Bu aracı yetkili servisten aldıktan sonra, ben yine gider 65 km/h ile frensiz o aynı duvara çarparım. Yine içinden kendim çıkıp, hanımı arayabilir miyim? Yoksa hastaneye çiçek veya mezarlığa çelenk mi gelir?

Yani bu aracı fabrika 5 yıldızlı üretmişti. Onarıldıktan sonra kaç yıldızlıdır bu araç?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Abi yanındayken anlattıklarını dinleyince öyle hakkıyla onarım falan yapan yer çok çok az anladığım. Hatta onarılmayacak anında değişmesi gereken hatta değişirken dikkat edilmesi gereken şasi parçalarından bahsedersin hep. Bunları göz önüne aldığımızda çelenk opsiyonunu seçiyorum :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Vallahi niye yalan söyleyeyim şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bu durum. Gerçi araç aldımı kazalının yanına yaklaşmıyoruz ama 5 yıldızlı bir aracında bir defa yaptığı kazanın ardından serviste onarılıp ardından aynı şartlarda aynı kazayı yaptıktan sonra alacağı hasar durumunu da merak etmeye başladım ???

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Thatcham: Safe v Unsafe Repair Crash Test

Vallahi niye yalan söyleyeyim şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bu durum. Gerçi araç aldımı kazalının yanına yaklaşmıyoruz ama 5 yıldızlı bir aracında bir defa yaptığı kazanın ardından serviste onarılıp ardından aynı şartlarda aynı kazayı yaptıktan sonra alacağı hasar durumunu da merak etmeye başladım ???

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bizim ülkemizde genelde çelenk durumu geçerli oluyor :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Kazalı araçtaki şasi düzeltmelerinin etkisinden olacakki iki aracın çarpıştırılmasında tamir edilmiş aracın şasisi daha geri basarak sürücü direksiyon arası mesafeyi daraltmış. Buda kaza anında sürücünün göğsüne direksiyonun çarpması ve %99 iç kanamayla sonuçlanıp ölüme götürecek bir unsur...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynen Yakup! Sen bu videoları bir de burada yapsak da, görsen!

İştigal alanıma hoş geldiniz!

Kazalı araçtaki şasi düzeltmelerinin etkisinden olacakki iki aracın çarpıştırılmasında tamir edilmiş aracın şasisi daha geri basarak sürücü direksiyon arası mesafeyi daraltmış. Buda kaza anında sürücünün göğsüne direksiyonun çarpması ve %99 iç kanamayla sonuçlanıp ölüme götürecek bir unsur...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Abi aşağıdaki ilanda bulunan araca satıcı "ARAÇ GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ KISMI KAPORTA HASARI GÖRMÜŞTÜR, MEKANİK VE ÇALIŞAN SORUN YOKTUR TEMİZ BİR ARAÇ OLUP İLK KAZASIDIR, VE ORJİNAL BİR ARAÇTIR. GELİP GÖRMEYE DEĞECEK BİR ARAÇTIR" yazmış.

Bu ilan bir nebze olsun Türkiye'de ki durumu daha net ortaya çıkarabilecek bir örnek.

Satıcı artık ne şekilde araçlar tamir ettirip satmışki bu araca yukarıdakileri yazmış. Kesin bu aracı da yaptırıp ufak bir kazası var diye de satarlar.

Allah göstermesin bu araç yaptırılırda satılırsa ve üstüne bir kaza daha yaparsa işte o zaman içindekilere yazık olur...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-2011-model-mazda-3-1.6-comfort-176384161/detay

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Otoritelerin hatalı uygulamaları sonucu ülkemizde böyle bir sektör oluştu ne yazık ki!

Abi aşağıdaki ilanda bulunan araca satıcı "ARAÇ GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ KISMI KAPORTA HASARI GÖRMÜŞTÜR, MEKANİK VE ÇALIŞAN SORUN YOKTUR TEMİZ BİR ARAÇ OLUP İLK KAZASIDIR, VE ORJİNAL BİR ARAÇTIR. GELİP GÖRMEYE DEĞECEK BİR ARAÇTIR" yazmış.

Bu ilan bir nebze olsun Türkiye'de ki durumu daha net ortaya çıkarabilecek bir örnek.

Satıcı artık ne şekilde araçlar tamir ettirip satmışki bu araca yukarıdakileri yazmış. Kesin bu aracı da yaptırıp ufak bir kazası var diye de satarlar.

Allah göstermesin bu araç yaptırılırda satılırsa ve üstüne bir kaza daha yaparsa işte o zaman içindekilere yazık olur...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-2011-model-mazda-3-1.6-comfort-176384161/detay

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Orijinal parça demek, üretici tarafından orjinali ile aynı kalite ve vasıflarda olan parça garantisi demektir.

Ama piyasada o kadar çok seviye kalitede yan sanayi oluyor ki, kimi orjinali ile aynı denecek sonuçları verirken, kimi , inanılmaz kalitesiz ve güvenliksiz olabiliyor.

Benim yetkili serviste servis müdürü yere 2 tane ön tampon referans demiri koydu. Abi üzerlerinde zıplasana dedi. Ben de dedim ki, deli miyim? Beni fırlatır atar, çünkü orjinali çok yüksek alaşımlı çelik veya alüminyumdur. Kendisi yaptı ve yan sanayi olan eğiliverdi, orjinali adamı bayağı bir zıplattı!

Sen bunu nerden buldun? dedim...

Sigorta getirmiş bunu tak diyor dedi...

Sektörde sorunlar çok. Sigorta deyip, geçmeyin, çok iyi incelemek ve doğru, garantili bir poliçe yapmak lazım.

Orijinal parçalarla onarım mı yapılmıyor, yoksa bende mi salağım...

veliazak@hotmail.com

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de olaya bu açıdan bakmıyordum hiç, ikinci el araç alırken kazasının olup olmadığına bakılmasının tek sebebi yarın bir gün ederinin ne kadar düşeceğini hesap kitap yapmak içindir bence, bir çoğumuz başıma bir kaza geldiğinde bu araç fabrikasyon verilerinin ne kadarını yansıtır acaba diye düşünmüyor.

Cherkess

Sessiz
Şasi ve direklerde oynama yoktur. Yürür on numaradır. Diye çok araç satılıyor piyasada.
Ama ikinci kazada ne olur bende bu kısma hiç takılmıyordum bu konu olmasa.

Özgür Kızılkaya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şasi ve direklerde oynama yoktur. Yürür on numaradır. Diye çok araç satılıyor piyasada.
Ama ikinci kazada ne olur bende bu kısma hiç takılmıyordum bu konu olmasa.

Özgür Kızılkaya

Aracın ilk kazasıdır diye yazmaları bu yüzden demek...

Mustafa Abi yine uyandırdın Bi ton adamı... Teşekkürler.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi bu konu benim esas uzmanlığım olduğu için daha ne kadar uyandırırım milleti de, panik havası yaratmayalım!

Bende öyle bilgiler var ki, yazsam mahkemeden başımızı kaldıramayız.

Aracın ilk kazasıdır diye yazmaları bu yüzden demek...

Mustafa Abi yine uyandırdın Bi ton adamı... Teşekkürler.

Üst Alt