Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acarlar Longozu : Cennetten bir köşe

Konu, 'Gezi' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

 1. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Arkadaşlar iddia ediyorum bu yeri bir çok kimse bilmiyor, pek tanınmıyor.

  Türkiye ve belkide Dünyadaki en önemli ve güzel yerlerden biri.

  Bir LONGOZ (Su basar ormanı) Son yıllarda keşfedildi. Şimdiye kadar neden keşfedilmemiş anlamış değilim doğrusu. Dünyada birkaç tane olduğu söyleniyor. Mutlaka gtmek lazım.

  [​IMG]

  [​IMG]

  http://kolayurl.com/zw8

  Acarlar Longozu, Sakarya'nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanı. Genişliği 250–1250 m, uzunluğu 7,5 km'dir. Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür. Karadenizle arasında 20–25 m yüksekliğinde kumullar, güneyinde ortalama 100 m yüksekliğinde alçak tepelerle sınırlanır. Sakarya nehrinin 6 km batısında yer alır, fazla suları Okçu deresiyle Sakarya nehrine dökülür.

  Çevresinde Karasu'ya ait 5 köy: Denizköy, Karamüezzinler, Üçoluk, Taşlıgeçit, Camitepe, Kaynarca'ya ait 3 köy; Turnalı, Büyükyanık, Birlik köyleri bulunur. Türkiye'de nadir bulunan subasar orman ekosistemiyle 1998 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararla ile 1. derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Adapazarı Toprak Su Teşkilatı 1971 yılında gölün gideğeni olan Okçu deresini genişleterek kanala dönüştürmüştür. O zamandan günümüze gölün alanı %40’ı (9.443 km2) küçülmüştür[1].

  Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri yaşar. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanıdır. Orman alanında dişbudak, kızılağaç, kayın, karaağaç türleri yaygındır. Çocuk felci tedavisinde kullanılan Göl soğanının ticareti Kaynarca köylüleri tarafından yapılmaktadır. Longozda Yayın, kızılkanat, sazan balıkları, çevrede tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap yaşar[2]. Longoz Sakaryadaki tek Yaban Hayatı Geliştirme sahasıdır. Su meneksesi (Hottonia palustris) yurdumuzda endemik bir tür olarak yalnızca Acarlar Gölü’nde bulunur. Ayrıca göl lalesi (Leucojum aestivum) gibi bazı nadir tur de Acarlar Gölü’nde bulunmaktadır.[3] Longoz 2009 yılında hazırlanan planla Sulak Alan olarak tescillenmiş ve planlaması yapılmıştır.[3]

  Longozun Karasu kısmında yürüyüş yolu, restorant, sandal, deniz bisikleti, piknik ve park alanı gibi düzenlemeler yapılarak Eko-turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.

  Sorunlar
  Longoz çevresinde yer alan 8 köyün atık suları göle karışabilmektedir. Tarımsal faliyetlerde aşırı gübre ve ilaç kullanımı göle kimyasal girişini artırmaktadır. Longozun kıyılarından tarım yapmak için tarla elde edilmeye çalışılmaktadır. Kaçak ağaç kesimi engellenmelidir. Aşırı avlanmanın önüne geçilmelidir. Gölün Sakarya ile bağlantısı kontrol edilmeli suyun akışını engelleyecek durumlar düzenlenmelidir. Yakın zamanlarda turizme açılan longoz daha yoğun bir insan baskısına maruz kalmaktadır. Göçmen kuşların kuluçkaya yattığı zamanlarda longozda motorlu teknelerle gezilmesi su kuşlarına zarar vermektedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Ağustos 2015
 2. chacha

  chacha Katılımcı

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2014 Mazda 3 Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - HB
  3 yıl evvel Batı Karadeniz turumuz sırasında tesadüfen keşfettiğimiz nadide güzellik. Çok güzel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün. Bunun dışında longozun üzerine inşaa edilmiş restorant var ve yemekleri de bir o kadar leziz. Mutlaka tavsiye olunur.
   
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Ülkemizde ne kadar çok gezilip, görülecek yer var çok şükür... :)
   
 4. ismail-1903

  ismail-1903 Katılımcı

  Şehir:
  K.Maraş - Kayseri
  Araç Markası:
  2002- Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - Hb
  Abi bu longoz sakarya ve çevresinde uzun zamandır biliniyor ve sık sık istanbul başta olmak üzere marmaradan gezginler ve kampçılar ziyaret ediyor.
  Çok fazla bilinmeside iyi değil zaten rant uğruna ebesini belliyorlar doğanın.
  Güzelim sapanca gölü can çekişmişti geçen sene şimdi ne halde bilmiyorum.
   
 5. Murat

  Murat Kıdemli Üye

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Bayramda mini turda bende uğradım, sabah kahvaltısını orada yaptık, gerçekten doğası muhteşem. Ama dikkatli olun ilk tabeladan girmeyin, o yol çok kötü.
   
 6. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Ülkemiz cennet gibi maşallah kıymeti bilinmiyor o ayrı.
   
 7. Murat

  Murat Kıdemli Üye

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Buraya ait bir kaç fotoğrafta ben de var, unutmazsam akşam ekleyeyim.
   
  domestos bunu beğendi.
 8. Murat

  Murat Kıdemli Üye

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  [​IMG]  [​IMG]
   
  domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş