ABS Nedir?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
abs-nedir-nasil-calisir-696x464.jpg

Ani frenlerde arabanın dengesinin bozulmasına ve kaza yapmasına sebep olan en önemli sebeplerden biri de, tekerleklerin kitlenerek manevra kabiliyetini kaybetmesidir. İşte ABS, frenlerin kilitlenmesini önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Ölümcül kazaları büyük oranda azaltmıştır.

ABS yani Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi(Anti-lockBrakingSystem) tüm motorlu taşıtlarda zorunlu hallerde, aniden fren yapıldığında tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek, direksiyondaki tam hakimiyeti sağlamaktadır. Kazaları büyük ölçüde engelleyen bu sistem, ani frenleme durumunda her bir tekerleğin devir sayısındaki değişikliği denetlemektedir.

Kaygan bir zeminde aniden fren yapıldığında tekerleklerin kilitlenme ihtimaline karşılık, kontrol ünitesi otomatik olarak fren basıncını düşürmektedir. Fren kuvveti uygulanan tekerleğin aracın hızından farklı olarak yavaş dönmesi durumunda kayma denilen olay gerçekleşecektir. Kilitlenmiş bir tekerlek ise mutlaka kayacaktır. İşte ABS bu tarz sorunları önlemek amacıyla yapılmış bir sistemdir.

abs_nedir-1.jpg

Arabanızla ilerlerken, önünüze çıkan çeşitli engel ve sebeplerden dolayı acilen frene basmanız gerekebilir. Böyle durumlarda arabanızı bir anda durdurmak için hem debriyaja hem de frene aynı anda ve çok kuvvetli bir biçimde basmanız gerekmektedir. Aksi halde önünüze çıkan canlıya çarpabilir veya size büyük zararlar verecek bir kazanın doğmasına yol açabilirsiniz.

Fren pedalına aniden bastığınızda, ABS sistemine sahip olmayan araçların tekerleri, direksiyonla bağlantıyı kaybeder ve kilitlenir. Dolayısıyla, bu durumda tekerler, direksiyondan gelen komutları algılayamazlar. Bu kitlenen tekerler, aracınızın manevra kabiliyetini sıfıra indirir.

Ani fren sonrası kaymaya başlayan aracınız, önündeki yayaya, araca veya engele doğru sürüklenmeye devam eder ve sonuçta kazadan kurtulamaz.

Oysa ABS sistemine sahip olan araçlar, ani fren durumlarında tekerleri kilitlemezler. Şoför, araba sürüklenirken, direksiyonu hafiften çevirerek basit bir manevrayla kazadan kolayca kurtulabilir.

ABS, İngilizcede Anti-Lock Brake System‘in baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçedeki anlamı ise Kilitleme Önleyici Fren Sistemi demektir.

abs-nasil-calisir.jpg

ABS, frene basılıyken tekerlerin direksiyonla bağlantısını kaybettirmeyen bir sistemdir. Tekerlere çok kısa aralıklarla bir komut göndererek tekerleri durdurur, çok kısa bir süre sonra yine yolladığı komutla tekrar harekete geçirir. Bu zincirleme durum art arda tekrarlanır. Bunun amacı, şudur; yüksek hızdaki araba aniden durduğu zaman, olduğu yerde kalamaz. İleriye doğru aniden kaymaya devam eder. Bu esnada, aracın içindeki insanlar ön camdan dışarı bile fırlayabilir. Oysa ABS, ilk başta tekerleri durdurarak arabayı yavaşlatır. Kaymayı engellemek ve insanları camdan fırlamaktan korumak için, hemen ardından aracın tekrar gitmesine izin verir. Bu işlemler yapılırken, zaman ve mesafe dilimi çok çok kısadır. 1 saniyede yaklaşık 15 kez art arda tekrarlanır. Bu işlemler art arda yapıldığında, araç iyice yavaşlar, kayma tehlikesinden kurtulur, yolcuların araçtan fırlama riski neredeyse imkansız hale gelir. Ayrıca, tekerlere hala direksiyondan komut gelmeye devam ettiği için, basit manevralarla araç kazadan kurtulur.

ABS’de sistem, bilgisayarların kontrolünde çalışır, sürücüye pek gerek kalmaz. O sadece frene basar ve keyfine bakar. Gerektiği durumlarda da, direksiyonuyla manevra yapmaya devam eder. ABS’ li araca sahip herhangi bir acemi sürücü; ABS’ siz araç kullanan yılların tecrübeli şoförlerine göre çok daha güvenli ve konforlu bir şekilde aracını durdurur, kazadan kurtulur.

ABS’nin alışma sisteminde; sensörler tekerlerin kaymaya başladığını algıladığı anda, frene durdurma gücünü hemen kesmesi için bir komut gönderir. Buradan şunu anlıyoruz; ABS’nin çalışma formülü, basınç sınırlaması üzerinedir.

Normalde, frene bastığınız zaman ön tekerler üzerine çok yüksek kuvvette bir basınç biner. Bu basınçlar sebebiyle, fren yapan arabaya ani bir itiş gücü gelir ve işte bu, arabanın sürüklenmesine sebep olan en önemli etkendir. Ve tekerler, direksiyondan bağımsız hareket etmeye başlar. İşte ABS, bu gibi durumlarda kazayı engeller. Tekerleri çok kısa süre dilimler içinde çok kısa mesafede hareket ettirerek kaymasını engeller; direksiyon ile frenin bağlantısını devam ettirdiğinden dolayı da, arabayı sürücünün kontrolünde tutar.

absli-araclarla-abssiz-araclarin-karsilastirilmasi.png

ABS’ li araçlar, diğer araçlara göre daha kısa mesafede, daha dengeli ve güvenli şekilde durur. Özellikle virajlı yollara aniden girildiğinde ve fren yapılması gerektiğinde, ABS hayati önem taşır. ABS’ li araç manevra kabiliyetinden ötürü güvenli bir şekilde hem fren hem de manevra yapabilirken; aynı durumda ABS’ siz aracın yol dışına savrulma tehlikesi vardır.

Çünkü, ABS’ li araç, virajlı yollarda sürücünün kontrolünde kalmaya devam eder.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
biz abs nedir nasil kullanilir cidden bilmiyoruz.

yenidogandan sile otobanindan gelirken gecenaylarda bi kaza atlattim
2. tunel cikisinda dalmisim kafamda deli sorular gunes karsidan vuruyor onumdeki aracin durdugunu cok gec fark ettim freni asildim ama mesafe cok yakin sag tarafa bakip araci saga attim benim arkadamda gelen onumdekine oda o sistetle onun onundekine benim arkamdakinede onun arkadasinda diye zincirleme kaza oldu.
sag serit gayet musaitti herkez kendini saga atarak kurtarabilirdi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tepkiler zayıf, refleksler zayıf, sebep bu olsa gerek, tabi geç fark etmiş olma ihtimalleri de vardır belki

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Eski aracımla abs yüzünden bir kez kaza yapmıştım :( Bence bu sistem her otomobilde aynı kararlılık ve verimlilikte çalışmıyor. Şehir içinde 40 km hızla giderken önümdeki araç aniden durdu, panik fren yaptım, abs devreye girdi, araç fren yapmamış gibi ilerlemeye devam etti, göz göre göre çarptım :( Çünkü çok erken devreye girdiğini ve fren mesafesini uzattığını düşünüyorum. Benzer olay birkaç kez daha başıma geldi, bu kez abs devreye girer girmez el frenini çektim, çarpmaktan kurtardım. Linea'larda bu sistem çok kötü çalışıyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araca göre sistemin çalışma kalitesi değişiyordur muhtemelen, bahsettiğin gibi bazı durumlarda iyi sonuçlar vermeyebiliyor, tıpkı elektronik el freni teknolojisi gibi ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastiklerin fren mesafesine etkisi büyüktür. Abs bu mesafeyi olumsuz etkilemez. :)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lastiklerin fren mesafesine etkisi büyüktür. Abs bu mesafeyi olumsuz etkilemez. :)
Lastikler yeniydi :) ABS'nin fren mesafesine ek katkısı olacağını düşünmüyorum, adı üzerinde, anti blokaj, yalnız handling'i artırdığına şüphem yok. Elimden gelse aynı aracın ABS olan ve olmayan versiyonuyla kuru zeminde fren mesafesi testi yapardım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bursada yakin tarihde olan kazanin videosunu izledinizmi ?
orda caddy abs ile yirtiyor ama hatasi cok buyuk orda dip gazla devam etse kaza olma ihtimaali cok daha az olacakti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastikler yeniydi :) ABS'nin fren mesafesine ek katkısı olacağını düşünmüyorum, adı üzerinde, anti blokaj, yalnız handling'i artırdığına şüphem yok. Elimden gelse aynı aracın ABS olan ve olmayan versiyonuyla kuru zeminde fren mesafesi testi yapardım

Bu durumu yani ABS sisteminin devreye girmesinden dolayı kaza yaptığını ispatlayabilirsen eğer bunca yıllık ABS algısını çökertmiş olursun... ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
astra gsi motoru ile oynanmis 200bg e yakin arkadasimda vardi absyi iptal etmisti arac durmuyor demisti ama araci yerr cok yakin frene bastiginda one yuklenme olmuyordu eski aracimdada 5cm yay takinca bunu bende fark ettim frene dokununca abs devreye giriyordu.
abs fren mesafesini kisaltmaz kaza aninda manevra kabiliyetini arttirir ki bence kisaltmasindan daha iyi degilmi ?
ben mi yanlis biliyorum?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Videoları izleyin ve bir kez daha ABS'nin fren mesafesine veya frenlemeye olumsuz etkisi olduğunu düşünün... :) Karda yürürken ayakkabınızın kaydığını düşünün ve rampa aşağı yürüyorsunuz, kayan bir ayakkabı ile mi daha güvenli yürüyüş yapabilirsiniz, yoksa kaymayan yere sağlam basan bir ayakkabı ile mi?

Aracın Lastikleri zemine ABS'nin devreye girmesi ile tutunuyor, kaymayan arabanın durma mesafesi kısalır. Yüzeyde kızaklayarak kayan bir aracın durma mesafesi ise uzar. En az 1 ton olan araçların ağırlığı ile zeminde kayması mı mesafeyi kısaltır ABS sayesinde kaymadan zemine tutunması mı?

Hala daha ABS'nin olumlu etkisi yok diyorsanız, bunu ispatlayın ve dünyanın gözünde kahraman olun... :D :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
ABS nin daha kötü olması mantığıma göre bir şekilde olur, frene yapıştıracaksın ama kilitlenen tekerlekler kayma yapmadan lastik yere yapışacak, böyle bir ihtimalde yoktur galiba, o bakımdan ABS her daim iyidir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ABS nin daha kötü olması mantığıma göre bir şekilde olur, frene yapıştıracaksın ama kilitlenen tekerlekler kayma yapmadan lastik yere yapışacak, böyle bir ihtimalde yoktur galiba, o bakımdan ABS her daim iyidir
Böyle bir şey ABS nin çalışma mantığına aykırı olduğu için senin de bahsettiğin gibi ihtimal dahilinde değil çok şükür... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
ABS'nin kuru veya ıslak yolda aracın fren mesafesini uzatıyor demek nasıl bir bakış açısıdır? Temel ilkokul fiziği!
Dinamik ve statik sürtünme katsayıları farklıdır. Statik sürtünme katsayısı dinamik sürtünme katsayısından yüksektir. Kayma başlayasıya kadarki sürtünme katsayısı, kayma başladıktan sonrakinden daha yüksektir. Yani yüksek sürtünme katsayısı daha iyi fren demektir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben piyasada belki de en çok bulunan markalardan örnek verdim :) El frenini çekmezsem durmuyordu araba, 2 kez el freni sayesinde durdurum öndekine çarpmaktan son anda kurtardım. Bunu ispatlamak için epeyce bir bütçe lazım. ABS'nin de kalitelisi kalitesizi olduğuna inanıyorum, kalitesiz olanlar çok erken devreye girip (belki de milisaniyeler mertebesinde erken) kilitlenen tekerlerden daha uzun mesafede durabileceğine inanıyorum. Dediğim gibi ispatlamak benim bütçemi aşar ;) Ancak çıkarılacak hisse şu: ABS var nasıl olsa, çaktım mı durur deyip aldanmamak lazım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
https://crashstats.nhtsa.dot.gov/Api/Public/ViewPublication/811182

Ön lastikler arka lastiklere oranla daha çok aşınır (önden çekişlilerde), frenleme esnasında büyük yük ön tekerlere düşer. O anda yolun durumu, toz seviyesi, asfaltın kalitesi, yoldaki hafif tümsekler dahi frenleme mesafesine etki eder.
Ha kar ya da buzlu zeminde abs uzatıyor denirse kimse karşı çıkmaz zaten.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
3. videoda benim demek istediğimi anlatmış aslında. ABS'nin ESP vs gibi kapatılabilir olmasını istemiş. ABS'nin fren mesafesini kısalttığını firmaların bu sistemi yermemek için söylediğini, mükemmel yol koşullarında ABS'nin fren mesafesini kısalttığını, diğer durumlarda erken devreye girebilip fren mesafesini uzattığını falan söylemiş. Ben yanlış anlamadıysam tabi :)

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Teknik olarak ABS fren mesafesini uzatır. Uzman sürücü ABS olmayan araç ile daha kısa mesafede durabilir.
ABS'nin amacı fren mesafesini kısaltmak değil, acil fren esnasında aracın sürücünün kontrolünde kalmasına yardımcı olmaktır.
ABS sürücünün tepki gecikmesi, uzmanlık eksikliği gibi hususlardan ötürü dolaylı yoldan fren mesafelerini kısaltmaktadır.

Bunlar benim görüşlerim değil ABD Ulaştırma Bakanlığı onaylı trafik sorularından aklımda kalan alıntılardır..

Üst Alt