ABS Işığı Bazen Yanıyor

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Artık subaru sorunlarımı da buraya yazıyorum.Laf aramızda diğer forumların tadı tuzu pek yok.1 haftadır ara sıra abs ışığı yanıyor.100 km gittim yanmadı,bugün 5 km kullandım yandı,sonra 10 dk durduktan sonra tekrar 5 km kullandım yanmadı,2 saat sonra 20 km kullandım yine yanmadı.Bakalım yarın yanacakmı? Sol ön lastiğin havası biraz inmiş gibi etkisi varmıdır acaba?

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Akla teker sensörlerinde sıkıntı olduğunu getiriyor. Havası inen lastik daha fazla tur yapacağı için abs patinaj varmış gibi algılayabilir. Ama beyindede temassızlık sorunları olabilir. Serviste diagnostic bağlantısı yapıp baksınlar bence

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Artık subaru sorunlarımı da buraya yazıyorum.Laf aramızda diğer forumların tadı tuzu pek yok.1 haftadır ara sıra abs ışığı yanıyor.100 km gittim yanmadı,bugün 5 km kullandım yandı,sonra 10 dk durduktan sonra tekrar 5 km kullandım yanmadı,2 saat sonra 20 km kullandım yine yanmadı.Bakalım yarın yanacakmı? Sol ön lastiğin havası biraz inmiş gibi etkisi varmıdır acaba?

Hocam her türlü sorunu yazabilirsin, bu kadar tecrübeli arkadaşlardan mutlaka yardımcı olan çıkacaktır ki; [member=256]ismail-1903[/member] yazmış bile sağolsun...

Sistemde sorun olacağını tahmin etmiyorum, bahsetmiş olduğun gibi ya lastik havasındandır veya temassızlık yapıyordur...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tekerin havası ile ilgisi yok. Abs sistemindeki hataları okumak için çeşitli yöntemler var araçtan araca değişiyor. Hata koduna göre hareket etmek lazım elektronik sonuçta. Aracın modeline göre araştırmak lazım.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yanıtlar içaçıcı,çünkü beyinden korkuyordum.Yarın göstereyim bi,yalnız abs ışığı yanıkken gitmek lazımsa onu nasıl denk getirecez.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sistemde bir arıza varsa hata kodunu belleğe alır ışık sönse dahi hata okunabilir ;) Beyin su almış olabilir soğuk lehim olabilir kablo demetinde sokette sıkıntı olabilir muayene etmek lazım. Sensör arızası olabilir vs.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sistemde bir arıza varsa hata kodunu belleğe alır ışık sönse dahi hata okunabilir ;) Beyin su almış olabilir soğuk lehim olabilir kablo demetinde sokette sıkıntı olabilir muayene etmek lazım. Sensör arızası olabilir vs.
Makineye bağlayınca nerden olduğu belli oluyorsa sıkıntı yok,yarın ağ g.t kara g.t belli olur :D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Benim mazda 626da da aynı tarz olmuştu yağı değişmiştim rengi çok karaydı düzeldi. Deneme yanılma yöntemi tercih edersen fren yağı değişimiyle başlıyabilirsin. Düzelmezse bakım yapmış olursun.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim mazda 626da da aynı tarz olmuştu yağı değişmiştim rengi çok karaydı düzeldi. Deneme yanılma yöntemi tercih edersen fren yağı değişimiyle başlıyabilirsin. Düzelmezse bakım yapmış olursun.
Yarın bilgisayara bi bağlayalım bakalım ne çıkacak,fren yağı değiştimi hatırlamıyorum ama faturaya bi bakayım(geniş kapsamlı bakım yaptırmıştım aldığımda)

Benim eski guzuyu sattığım kuzenimde de ara sıra ışığın yanıp sönme problemi vardı..
Hazır ben Adem ustanın yanına gitmişken o da gelmişti ve ustamız yüksek ihtimal ile Abs beyninden kaynaklanacağını belirtti. Kuzen detaylı inceletmedi gerçi sonrada satmış aracı. Zaman zaman yanıyor zaman zaman yanmıyor..
Kesinlikle elektronik olarak bakılmalı...

Gercekten başka forumların tadı kalmamış...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu sorunu yeni yaşamış birisi olarak şöyle özetleyebilirim. Bu sorun öncelikle ara ara yanmayla başlar, sonra sürekli yanar. Benim de öyle başlamıştı, soketi bir temizlettim uzun süre(6ay) gibi hiç yanmadı, sonra kırmızı ışıkta frene basınca yanmaya başladı ya da ilk çalıştırmada geç sönmeye başladı sonra bir daha da sönmedi. :) Cihaza bağlanınca beyinde bir iki diyot tarzı bir şeylerin yandığı söylendi ve değiştirildi düzeldi. 6 ay sonra tekrar yandı bu kez servise arıza tespiti için gittim meğerse soket gevşemiş tam oturmamış şükür şimdi sorun yok. İşe cihaza bağlatmakla başlayabilirsin.Ama her cihaz görmüyor, Japon araçları için olan bir cihaz olmalı orada hepsini gösterir umarım sensörlerdedir, beyinde ise gıcık bir şey çok uğraştırıyor. Uzun sürüyor adamın canı sıkılıyor. Kolay gelsin.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu sorunu yeni yaşamış birisi olarak şöyle özetleyebilirim. Bu sorun öncelikle ara ara yanmayla başlar, sonra sürekli yanar. Benim de öyle başlamıştı, soketi bir temizlettim uzun süre(6ay) gibi hiç yanmadı, sonra kırmızı ışıkta frene basınca yanmaya başladı ya da ilk çalıştırmada geç sönmeye başladı sonra bir daha da sönmedi. :) Cihaza bağlanınca beyinde bir iki diyot tarzı bir şeylerin yandığı söylendi ve değiştirildi düzeldi. 6 ay sonra tekrar yandı bu kez servise arıza tespiti için gittim meğerse soket gevşemiş tam oturmamış şükür şimdi sorun yok. İşe cihaza bağlatmakla başlayabilirsin.Ama her cihaz görmüyor, Japon araçları için olan bir cihaz olmalı orada hepsini gösterir umarım sensörlerdedir, beyinde ise gıcık bir şey çok uğraştırıyor. Uzun sürüyor adamın canı sıkılıyor. Kolay gelsin.
Teşekkürler...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar 4 gün önce 90-100 le giderken ani frenlemeler yaptım ve o günden sonra abs ışığı yanmadı,onun etkisi oldu mu,tekrar yanarmı bilmiyorum ama artık yanmıyor.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Arkadaşlar 4 gün önce 90-100 le giderken ani frenlemeler yaptım ve o günden sonra abs ışığı yanmadı,onun etkisi oldu mu,tekrar yanarmı bilmiyorum ama artık yanmıyor.
Soket gevşemiş olabilir, frenle yerine gelmştir. Gine de cihaza bağlatırsan ortaya çıkar nedeni.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yanmıyorken gerçek sonuç ortaya çıkıyorsa baktırırm cuma günü...

Üst Alt