435 PS’lik Canavar : SQ7

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Hollanda’lı otomobil dergisi Autoblog’un haberine göre, piyasaya çıkmak için gün sayan SQ7, çift turbolu 435 PS’lik 4,0 litreli TDI motorla donatılacak.

Önceden Audi A8,Porsche Cayenne ve VW Touareg’de ortak kullanılan 4.2 TDI’ın, yeni emisyon koşullarını karşılamaması yüzünden yeni geliştirilen 4.0 TDI, SQ7 için uygun görülmüş. Piyasaya çıktığı anda dünyadaki en güçlü dizel motorlarından biri olacak olan 435 PS’lık yeni V8 motor piyasaya çıkmasıyla, şu anda üretilen en güçlü dizel motor olan BMW’nin 3 turbolu 3.0’lik motorundan liderliği alacak. Her ne kadar tork değerleri bilinmese de, SQ7’de kullanılan motorun 900 Nm civarlarında bir değere sahip olması öngörülüyor.

Bir önceki nesilde kullanılan V12 TDI’ın da boş ağırlığı hatırı sayılır derecede artırdığı için seçenekler dahilinde olmadığı da gelen bilgiler arasında. Son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış olan bu canavarın, 5 saniyelik 0-100 değeri de adeta göz dolduruyor. BMW X5 M50d de kullanılan ZF’in 8 ileri otomatik şanzımanını SQ7’de de görme ihtimalimiz ise son derece yüksek.

Her ne kadar resmi olarak bir ay sonra Frankfurt otomobil fuarında tanıtılacak olsa da, testler esnasında çekilen fotoğrafları ve videolarıyla SQ7, meraklıları için pek de sürpriz olmayacak.

[video=youtube_share;NZLYse15cj4]http://youtu.be/NZLYse15cj4[/video]
 
Üst Alt