Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

26 KU(zu) 434

Konu, 'Mazda 626' kısmında bayraktar tarafından paylaşıldı.

1. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Merhaba;

İki buçuk aylık 626 arayışıma geçen ay bu zamanlar son verdim. Bu süreç içinde Sahibinden.com vs. sitelerden ilan verilen İzmir'deki ve çevre illerdeki işe yarayan tüm araçları aradım, bakmaya gittim, inceledim. Ya masraf isteyen ve artık elle tutulacak bir yeri kalmamış araçlar vardı ya da gerçekten temiz fakat fiyat konusunda abartılmış araçlar...

Bu böyle olmayacak dedim ve kendimce bir sisteme oturttum arayışımı. Önce ilanlara bakıp ilgilenebileceğim ilanları not aldım. Sonra plakadan sorgulatmaya başladım ve hemen ardından sahibini aradım. Arabasını tanımayanından (1.6 motor diyen vs.) tutun da daha iki ay önce alım-satım yapılmış olmasına rağmen "3 yıldır araç bende" diyenlerine kadar (ki bu benim için önemlidir) neler neler gördüm bu adımda...

Boyasız deyip (takılmam boyaya badanaya ama) kaput da dahil olmak üzere 3-4 parça değişeni olanlar, 95 model aracın 2005'te trafiğe çıkması ve bunun nedenini bilmeyen sahipler de keza öyle... Bu arada çoğu araç sahibini aramadan önce sigortacım veya 5664 yardımıyla (bazen bu mesaj sorgulaması yanıltıcı oluyor onu da belirtmek isterim) soruşturdum, tutarsız cevaplar neticesinde birçok araç sahibi de öyle elendi.

Sonraki adım güvenilir araç sahipleri ve güvenilir araçları ayırt etmek oldu ki zaten bu adımda yaklaşık 100 ilandan elde kalan 10-11 ilandı. Bunlardan da gerçekten arabasına çok güvenen fiyatını 16-17 hatta 18-19 bin gibi rakamlara çıkarmış ilanları da eleyip geri kalanlarıyla ilgilendim.

Arda kalanları da sırasıyla aramaya başladım, yanımda araçlardan anlayan başka bir marka yetkili servis çalışanı arkadaşımla araçları görmeye gittik. Bu uzun uğraştan sonra nihayetinde aranan kanı Eskişehir'de bulduk. Ertesi akşam 626 GE sahibi olarak İzmir'e geldim hayırlısıyla. (Bu kısmı uzun yazmakta yarar gördüm çünkü ortalıkta o kadar çok cin olmadan adam çarpmaya çalışan çakal bozuntusu var ki yaşamasam inanmazdım bu kadar seviyesizliği. Neyse, Allah hepimizden uzak tutsun böylelerini...)

Biraz guzudan bahsedersek; 94 model fakat Kasım 93 trafiğe çıkışlı kendisi. 199000 km'deydi ben toplayana kadar 200000'i geçti. :) 94 yılından bugüne kadarki tüm servis kayıtları durmakta ki benim için çok önemli bir nokta, o yüzden ben de kayıtlarını tutuyorum belki bir sonraki sahibine de yararı dokunur ama yine de Allah sattırmasın diyeyim. :)

Ben üçüncü sahibi oldum guzunun. Son sahibi 2000'den bu yana kullanan bir amcaydı. Son beş senedir 15000 km yapmamış bile zaten keyif için binmiş, otoparkında yatırmış aracı. O yüzden de yatmasından kaynaklanan bir kaç masrafı da sürpriz oldu (Örneğin üzerindeki lastiklerin hala sakalları duruyor diye seviniyordum, İzmir'de farkettim ki lastik 2007 üretimiymiş). :) Hiç LPG takılmamış ben de taktırmayı düşünmüyorum, yakıtı fabrika verileriyle aynı seyirde çünkü, fazlasını beklemek de yanlış olur diyorum bu yaştaki araçtan.

Aracı aldıktan sonraki farklı zamanlardaki 3-4 günlük bir bakım ve onarımla topladık. Bakım ve onarımlarını Tosun Usta'ya yaptırdım (bilgisi, işçiliği kadar muhabbeti de güzel bir insandır kendisi). Genel bakımların yanı sıra motor, alt takım vs. onarımlar da oldu. Ayrıca dört lastik (Petlas PT311) değişimi yapıldı (ki orijinal jantları bozmamak için ebattan dolayı lastik bulmakta zorlandım). Camlara film, teyp (Pioneer KEH-1400 kasetçalar), hoparlör, anten, app plaka, koltuk-döşeme temizliği vs. ufak tefek aksesuarlarla iyileştirme yapmaya çalıştım orijinalliğini bozmadan...

Öyle böyle derken aracın çeyrek parası kadar da masraf yapmış oldum. Ufak tefek şeyleri kendim yapmaya çalışıyorum o yüzden. Bir kaç keyfe keder durumun haricinde kapılar ve tamponların boyaya ihtiyacı var (daha önce boyayan usta birazcık kör olduğundan kapıları rengarenk boyamış) onu da önümüzdeki günlerde boyacı arkadaşıma yaptırmayı düşünüyorum. O zaman daha detaylı iç ve dış fotoğraflarını paylaşırım inşallah.

00.jpg

2.jpg

1.jpg

3.jpg

4 (1).jpg

5.jpg

0.jpg

Bu da retro 626 :) :
    7.jpg

Son olarak aracı almadan önce bilgilendirmede, aldıktan sonraki problemlerle nasıl başa çıkacağını paylaşıp yol göstermede yardımcı olan tüm garaj üyelerine teşekkür ediyorum, kazasız sürüşler diliyorum.

Son düzenleme: 27 Mart 2016
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Vay be, ne meşakkatli bir süreç olmuş, ama görünen o ki buna değmiş, maşallah Allah kaza bela vermesin, garaja yeni bir tombalak eklendi sayende ve daha tüp değmemiş

böcek ve bayraktar bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    En az senin kadar sevindim... :) Allah kaza bela, nazar vermesin. :nazar:

4. qwery

qwery Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 3 - 2006
    Araç Renk ve Tip:
    Titanyum Gri - Sedan
    Hayırlı olsun. Maaşallah gayet diri duruyor. Kazasız belasız binmek nasip olur inşallah.

5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Allah kaza bela vermesin guzu hayırlı olsun :)

6. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Sonunda merak ettiğim Kuzuyu görmüş oldum. :) Allah kazasız belasız binmeyi doya doya gezmeyi nasip etsin. Yaz sezonu açılsın bizim de Tosun Usta'yla tanışmaya gidelim. :) bu arada 24 nisanda Mazda buluşması ayarlanmış İzmir içinde. Facebook grubunda görmüştüm.

7. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Hayırlı olsun. Kazasız belasız cezasız günlerde binin. Çok güzel görünüyor

8. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan

Teşekkür ederim. Daha yazacak çok şey vardı da okuyan sıkılmasın diye atladım açıkçası. Dediğim gibi ortalık çok fena... Umarım değmiştir bu kadar kafa yormama daha sefasını süremedim açıkçası...

böcek ve ezmocesteri bunu beğendi.
  9. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Güle güle kullanın :nazar:

10. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Teşekkür ederim hepinize ayrı ayrı. Allah hepinizden razı olsun, hepimizin gönlüne göre versin inşallah... @aurora Tosun Usta da çok memnun olacaktır emin ol bir Mazdaseverle tanışmaktan. Bu arada Facebook kullanmadığım dolayı İzmir buluşmasından haberim yoktu iyi oldu öğrendiğim vallahi, sağolasın kardeşim. ;) MazdaGaraj üyelerinin düzenlediği bir buluşma değil mi bu, tam anlayamadım cahilliğime ver, forumdaki etkinlikler kısmında göremedim çünkü?

Son düzenleme: 27 Mart 2016
    böcek ve domestos bunu beğendi.
  11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mazda Garaj etkinliği değil orası kesin, fakat işin temelinde Mazda olması bence yeterli... Kimin neyi nasıl yaptığı egosunda olmadığımız için herkes her toplantıya gönül rahatlığı ile katılabilir, bizleri de herkese anlatabilir... :) No Problem.

böcek bunu beğendi.
  12. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Yok Garaj etkinliği değil, yani değildir sanırım. :) Forumda ben de görmedim. Ama belki Garaj'a enjekte edebiliriz buluşmayı. :D

Bu arada link de paylaşayım, az önce mobilde olduğumdan link ekleyemedim.

https://www.facebook.com/groups/egemazdateam/?fref=ts

@domestos, Veli abi sen bu işe el atarsan (tarihler uygunsa) bir Garaj etkinliği de yapabiliriz. :D

Ekleme: Ege Mazda Team grubu varmış sanırım. Videolarına baktım da hep 323 var. Biz ağır kalırız orada :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mart 2016
  13. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan

Bence de Veli Abi. Bir büyüğümüz olarak bizi organize etmeni rica ediyoruz. :)
    Hem ben şahsen katılmadım daha önce böyle bir etkinliğe. Tanıdıklarımız olmayınca yabancılık çekeriz, heyecanlanırız... :)

böcek ve domestos bunu beğendi.
  14. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Kazasiz belasiz iyi gunlerde kullanin insallah.

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yeri burası değil ama açıklama yapma gereği duydum... :)

Buluşmalar her daim güzeldir, çünki temelinde Mazda var ve her bir Mazda sahibi, kırk yıldır dostmuş gibi sohbete doyamıyor... Böyle güzel buluşmaların organizasyonu kolaydır ama iş rayına girmezse de zordur...

İyi bir organizasyon için; öncelikle yer bulunması gerekiyor ve bu yer hakkında çoğu kişinin hem fikir olması gerekiyor, daha sonra tarih ayarlanması gerekiyor ki; bu tarihe herkesin riayet etmesi mümkün olmuyor, herkesin aynı tarihe kanalize olması zor çünkü. Fakat; iki elim kanda olmadıktan sonra ben her türlü Mazda buluşmasına varım diyebilenler buluşmalara katılıyor ve keyif alıyor.

Sizlerin heyecanını çok iyi anlıyorum; bu yüzden 24 Nisan'da bu organizasyona katılın, neler yapılıyor neler yapılmıyor irdeleyin ve İzmir merkezli Mazda Garaj buluşmasını organize edin, katılım sayısının kaç olduğunun ilk buluşmalarda önemi yok; çünki biz çok genç bir forumuz... :)

bayraktar bunu beğendi.
  16. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Hayırlı Olsun..Güle Güle Kullan..

bayraktar bunu beğendi.
  17. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan

Peki abi. Görevi de üstlendik... @aurora sanırım biz kaşındık desek yeridir bu durumda. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    domestos bunu beğendi.
  18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    :) :)

Benim Aydın'dan oradaki organizasyonu yapmam biraz zor olur gibi zaten... Fakat; Oğuzhan Haziran'a kadar oralarda, elbirliği yapabilirseniz sayı önemli değil, güzel bir buluşma gerçekleşebilir.

19. böcek

böcek Katılımcı

İstanbulda olsa direk kesin katılırdım ☺

GALAXY J7

20. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    @bayraktar, senin konuyu da buluşma konusuna çevirdik. :) iş başa düştü artık yapacak bir şey yok. 24 Nisan bana uygun gibi ama forumda konu açıp tarih kararlaştırsak uygun olur. Malum düğün sezonu geliyor artık. :) Mesela ben 9 Nisan ve 28 mayısta İstanbul'a gideceğim. :) muhtemelen arada biryerlerde 1-2 kere Ankara yapacağım. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    böcek bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş