2015 Yeni Jaguar XE Tanıtıldı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Jaguar X-Type modelinin halefi yeni jaguar xe ortaya çıktı. Mercedes c serisi, bmw 3 serisi ve audi a4′ü karşısına alan bu araç, d segmentinin yepyeni yüzü olarak ön tanıtımı gerçekleştirildi. XF kasanın daha küçük hali olarak karşımıza çıkan araç aslında 2001-2009 yılları arasında üretilen jaguar x-type’ın varisi olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Son derece akıcı tasarıma ve lüks detayların teknoloji ile buluştuğu kokpite sahip olan jaguar xe‘yi buyurun daha yakından tanıyalım.

Söz konusu d segmenti olduğunda almanlar bu işin sınırını 3 marka ile üst sınırını çiziyor. Mercedes, bmw ve audi’den bahsediyorum. Fakat, piyasada sadece bu markalar yer almıyor ve karşılarında çok ciddi rakipler var. Jaguar firması da bunlar arasında en iyilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Durum bu kadar hassasken firmalar kozlarını ileri sürerken üzerinden defalarca geçip oldukça özenle yaklaşıyor. İngiliz jaguar firması da bu konuda x-type modelinden sonra almanlara karşı dişli rakip oluşturmak adına 2015 yeni jaguar xe‘yi ileri sürüyor.

Aracın ön tanıtımı ile bir takım bilgiler öne çıktı. Fakat asıl detaylara önümüzdeki ay yapılacak olan 2014 paris auto show da kavuşacağız. Şuan ki edindiğim bilgilere göre jaguar xe‘de 2.0 litrelik turbo dizel motor yer alacak. 163 beygir 380 nm tork güce sahip olacak bu motoru, yakıt tüketim verileri ile kendine hayran bırakacak. 100 km’de ortalama 3.8 litrelik tüketim ve 99 g/km emisyon salınım değerleri ile bunu gerçekleştirecek olan jaguar xe, aynı zamanda 2.0 litrelik benzinli motora sa sahip olacak.

Fotoğraflara dikkat ettiyseniz jaguar xe s modeli de yer alıyor. Onun hakkında edindiğim bilgilere göre de aracın kaputu altında 3.0 litrelik V6 süper şarj beslemeli motora yer verilecek. 340 beygir 450 nm tork güç üretecek olan araç, 0′dan 100 km/s hıza 5.1 saniyede ulaşırken elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s maksimum hıza ulaşacak. Üstelik bu güç gösterisine rağmen ortalama yakıt tüketimi 8.3 litre olarak gerçekleşecek. 8 ileri otomatik ZF şanzımanla gelmesi beklenen jaguar xe ve jaguar xe s’e son olarak jaguar xe r modelinin de dahil olması beklenen ihtimaller arasında yer alıyor.

Sizlerde taktir edersiniz ki böylesine bir aracın, mercedes c63 amg, bmw m3 ve audi rs4 gibi rakiplerle mücadele etmesi için jaguar xe r büyük zorunluluk olacaktır. Böyle bir durumda da AJ-V8 kodlu motorun yer alması bekleniyor. Bu motor 5.0 litrelik hacme ve 490 beygir güce sahip. Süper şarj beslemeli bu motorun bu rakipler karşısında hiç şüphesiz yeterli olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra jaguar xe r 2015 modeli 18,19 ve 20 inçlik jantları, üstün teknolojik donanımları, 8 inçlik multimedya ekranı, lüks ve şık diğer detayları ile önümüzdeki yıla doğru yollarda yerini alacak. Fakat daha fazla detayı için 1 aydan daha az süre bekleyeceğiz. Artık tamamen 2014 paris otomobil fuarına odaklanmış durumdayız. Çünkü asıl detaylar o zaman açığa kavuşacak.

Jaguar XE S revealed

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsen, dibim düştü... :D

Kırmızı harika olmuş. İç mekan ve konsola bayıldım, kapı üzerinde bulunan iki katlı düğmeler hoş olmuş... Jantlar ve ebatları arabaya imaj katmış...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Normalde Jaguar ın çizgilerini çok sevmem ama bu çizgilerini aşan bir tasarım olmuş, çok çok beğendim.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
En dikkat çekici özellikler bence iç mekanda bulunan teknolojiler arasında lazer head-up display ve sekiz inçlik dokunmatik ekrana sahip yeni InControl infotainment sistemi yer alıyor. Bu sistem Bluetooth ve USB bağlantılarının yanı sıra bünyesinde Wi-Fi hotspot özelliği ve pek çok uygulama barındırıyor. Apple ve Android telefon sahipleri telefonlarını otomobile kablosuz olarak bağlayıp otomobilin klima, kapı kilitleri gibi pek çok sistemine hükmedebiliyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel bir özellikmiş, yakıt tüketimindeki cimriliği de çok iyiymiş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni trend markaların yüzlerini bambaşka bir şekilde ortaya koymaları oluyor galiba... Bu araçta logo iptali yapılsa, çoğu kişi ne olduğunu anlayamaz... Bu duruma zamanla alışmamız gerekiyor sanırım.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bizim yeni mazda 3 lere bile logo iptali yapsak..mazda yerine maserati, lexus yada jaguar logosu koysak..kimse cikipda bu markalarin böyle bir araci yok demez bence ve inanırlar..ozellikle mazda arik lexuse paralel gidiyor tasarim olarak..

Mt53

Katılımcı
Valla hakkaten güzel araç..hele ki bu yakıt tüketim değerleri ile harbi güzel araç ama alamayacağım şeylere pek te hevesli olmam :) ama bu aracın tip olarak yeni mazda 6 dan fazlası yok bana göre..zaten araçlar iyice birbirlerine benzemeye başladılar :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Jaguar ; ismini duyunca bile bi değişik oluyor insan

2004 X-Teyp 2.5 modeline kendi aracimla takas teklifi yapmışligim olmuştu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda 6 nın tipi daha güzel bence. Ben biraz alman havası sezimledim bu araçta. Genel olarak güzel ama jaguara ait değil gibi tam ısınamadım.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Jaguar ı jaguar yapan kendine has tasarım çiZgileri idi ne yazıkki ben bu araçta jaguar çizgisi göremiyorum...gövde kısımları tasarım far stop ön dizayn arka dizayn şeklinde bakarsak benzerlik gösterdiği birçok marka model karşımıza çıkıyor farklılık ve kendine has yapısı yok bunun copy paste şeklinde tasarlanmış sanki..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Böylesi daha harika olmuş galiba, çok sevdim çok başarılı bir tasarım ve iç mekan çıkmış ortaya

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
XE ' nin İntegral Bağlantısı segmentinde en gelişmiş arka süspansiyon sağlıyormuş, ben onların yalancısıyım :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Son dönem Jaguar tasarımlarında olduğu gibi ön panjur tasarımını sevmedim!

Arka far grubunu sevmedim.

Kişisel zevkim alçalan tavanın arka bagaj bitiş noktası ile birleştiği Saabvari tasarımları sevmeme engel oluyor. Örneğin BMW X5'i beğenirken türevi olan X6'dan hiç hoşlanmıyorum.

İç mekanda ise 2 katlı kapı kumanda birimlerini sevemem, çünkü ergonomik değil. Kapı ile ön konsolun birleştiği dizaynlar çok tercih edilmeye başlandı. Mazda da yapıyor böyle... Ama bu araçta konsol/kapı üst hattı ile sol havalandırma mazgalı arası yükseklik çok gereksiz bir oranda fazla. Bu ara mesafe bana hoş görünmedi.

Gösterge paneli bu sınıfta gereken sofistike ve değerli görünüme sahip değil. Bu sınıfta (aynı şeyi yeni Mercedes C sınıfı için de söylemiştim) gösterge paneli markanın klasik dna'sını yansıttığı gibi, sofistike ama elit bir sofistikasyon içinde olmalı.

İngiltere'de iş yapar. Diğer pazarlarda ana hedef rakipler C sınıfı, 3 serisi, A4'ün yanına bile yaklaşamaz...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tasarım elbette göreceli, ki ben sizin sevmediğiniz tavanın alçalan kısmının bagajla bitmesini seviyorum mesela :) Tuşlar konusunda haklı olabilirsiniz, kullanışsız olabilir. Rakipleri C sınıfı derken Premium olmayanlardan bahsetmediniz galiba.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mercedes C sınıfından bahsetmiştim. Almanların dediği gibi C Klasse!

Tasarım elbette göreceli, ki ben sizin sevmediğiniz tavanın alçalan kısmının bagajla bitmesini seviyorum mesela :) Tuşlar konusunda haklı olabilirsiniz, kullanışsız olabilir. Rakipleri C sınıfı derken Premium olmayanlardan bahsetmediniz galiba.

Üst Alt